Şimdi Ara

Her soruya cevap verilir, soru sorulmaz / Soru-Cevap, Beyin Fırtınası Topiği (28. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
696
Cevap
10
Favori
31.421
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: metalok

Nükleer jeneratör nedir? Nükleer santrallerin çalışma şeklini biliyorum da uyduda bunu kullanamazlar )

Nükleer jeneratör dediğim şöyle çalışıyor. Bir nükleer yakıt var (Voyager'da plutonyum kullanılmış) bu yakıttan çıkan radyoaktif ışıma ile iki farklı metalim birleşiminden oluşan bir plaka, çubuk vs. ısıtılıyor. Bu ısınan metaller sıcaklığa farklı tepki verdikleri için bir elektrik akımı oluşturuyorlar ve bu elektrik akımıda uzay aracının sistemlerini çalıştırıyor. Bu şekilde 2 farklı metalle elektrik üreten sistemlere termalçift (termocouple) elektrik oluşmasına sebep olan etkiye Thermoelektrik etki veya Seebeck etkisi deniyor.

Dijital termometrelerin çoğu bu sistemle çalışır. Yani evlerimizde uzay teknolojisi kullanıyoruz diyebiliriz :)

• Teşekkürler.
  • marsa gönderilecek yeni robottada aynı enerji kaynağı kullanılacakmış
    sisteme nükleer bozunma ile enerji üretimi de deniyor
  • Buğday tenliyimdir, ama vücudumun bazı yerlerinde(dirsek, koltuk altı, kasık ve kalça gibi) kir gibi duran kararmalar var, bunları nasıl yok edebilirim? Yani bu kararan bölgeleri nasıl göğsümle, yüzümle yada elimle aynı renge sokabilirim?

Teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Pink

Buğday tenliyimdir, ama vücudumun bazı yerlerinde(dirsek, koltuk altı, kasık ve kalça gibi) kir gibi duran kararmalar var, bunları nasıl yok edebilirim? Yani bu kararan bölgeleri nasıl göğsümle, yüzümle yada elimle aynı renge sokabilirim?

Teşekkürler.

Elma sirkesi ile bir çeşit giderimi vardı. Bayanlar daha iyi biliyorlar tabi, sorabilecek kadar samimi olduklarınız varsa bir danışın
  • quote:

Orijinalden alıntı: nasozby

quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Pink

Buğday tenliyimdir, ama vücudumun bazı yerlerinde(dirsek, koltuk altı, kasık ve kalça gibi) kir gibi duran kararmalar var, bunları nasıl yok edebilirim? Yani bu kararan bölgeleri nasıl göğsümle, yüzümle yada elimle aynı renge sokabilirim?

Teşekkürler.

Elma sirkesi ile bir çeşit giderimi vardı. Bayanlar daha iyi biliyorlar tabi, sorabilecek kadar samimi olduklarınız varsa bir danışın

Teşekkürler cevap için, araştıracağım. Kesin bilgisi olanlar yardımcı olursa minnettar olurum, gerçekten sinir bozucu bir durum kirli olmadığınız halde kirli gözükmeniz.

• Eski filmlerdeki görsel efektler ve yazılar nasıl yapılıyordu.Mesela Star Wars filmindeki görsel efektler bilgisayar programları ile mi yapılmıştır.O dönemde bunu yapabilecek teknoloji var mıydı? Daha eskilere gidelim.'60 öncesi filmlerde oyuncuların,teknik ekibin isimleri görüntüye nasıl işlenirdi?
  • Bir soru da ben sorabilir miyim... Karıncalar neden kendisinden başkasına yetmeyecek, hatta kendi dişinin kovuğunu anca dolduracak, en küçük ekmek kırıntısını dahi bulduğu yerde tüketmek yerine, yuvalarına götürme ihtiyacı hisseder?

Bugün spor salonundan çıktığımda çimenlerin üzerinde sandviçimi yerken gördüm, bileniniz var mıdır?
  • quote:

Orijinalden alıntı: xLordRealx

Bir soru da ben sorabilir miyim... Karıncalar neden kendisinden başkasına yetmeyecek, hatta kendi dişinin kovuğunu anca dolduracak, en küçük ekmek kırıntısını dahi bulduğu yerde tüketmek yerine, yuvalarına götürme ihtiyacı hisseder?

Bugün spor salonundan çıktığımda çimenlerin üzerinde sandviçimi yerken gördüm, bileniniz var mıdır?

Gerçekten güzel bir soru. Yani ilk başta verilecek tipik cevap şudur: "Karıncalar kış için yiyeceklerini sıcak mevsimde depolarlar" fakat bu çok basit masalsı bir cevap bana göre.

Doğanın en küçük canlılarından biri nasıl oluyorda bunu düşür ki? Yani "karınca ve cırcır böceği" masalında olduğu gibi "bu günün işini yarına bırakmamalıyım" nasıl der? Hayır bence farklı bir sebep var işin içinde.

Zira doğadaki diğer canlılara baktığımızda acıktıkları vakit yiyecek telaşına düşerler. Acıktıklarında yiyecek bulurlar yerler ve gerisini düşünmezler taki bir dahaki acıktıkları vakte kadar. Fakat karıncalarda durum çok farklı. Karıncalar kendilerinden önce içinde yaşadıkları topluluğu düşünen "cumhuriyetçi" canlılardır. Zaten yaşam tarzlarına baktığımızda tam bir koloni, halk olduklarını görüyoruz. Kendi içlerinde çok düzenli ve katı iş bölümleri yapmışlar ve herkes kendi işine sadık sisteme saygılı. Örneğin bazıları yuvanın temizliğinden sorumlu iken bazıları yuvanın korunmasından sorumludur bazıları ise sadece yiyecek toplamaktan sorumludur. Böyle bir sistem içersinde sizin gördüğünüz yani yiyecek toplayan karıncalar sadece kendilerini değil yuvadaki diğer karıncalarında açlığını düşünmek durumundadır.

Yani özetle; Cumhuriyetçi olan karıncalar topladıkları yiyecekleri yuvadaki diğer karıncalarla paylaşırlar.

Bana göre sebebi budur.

Selamlar...

• quote:

Orijinalden alıntı: HEISENBERG

Eski filmlerdeki görsel efektler ve yazılar nasıl yapılıyordu.Mesela Star Wars filmindeki görsel efektler bilgisayar programları ile mi yapılmıştır.O dönemde bunu yapabilecek teknoloji var mıydı? Daha eskilere gidelim.'60 öncesi filmlerde oyuncuların,teknik ekibin isimleri görüntüye nasıl işlenirdi?

Star wars filmini bilmiyorum ama çoğu eski filmlerdeki görsel efektler ufak maketler aracılığı ile yapıldığını biliyorum. Çok eski bazı filmlerdeki yazılarında karton üzerine elle hazırlanmış yazılar olduğunu biliyorum. Tabi çok hızlı gelişen ve değişen bir sektör film sektörü. Sürekli değişik yöntemler kullanabiliyorlar.

Daha detaylı bir cevabı daha ilgili bir arkadaştan bekliyoruz artık.
  • Bir insan hem sağ yahut sol ayağını çevirirken 'osman' yazamaz?Defalarca denememe rağmen ayağım ile daire çizerken osman yazamıyorum.bunun bir açıklaması var mı acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: firstich

Bir insan hem sağ yahut sol ayağını çevirirken 'osman' yazamaz?Defalarca denememe rağmen ayağım ile daire çizerken osman yazamıyorum.bunun bir açıklaması var mı acaba?

Genelde insan bedeni herhangi bir işle uğraşırken ikinci bir işi yapmayı beceremez. Daha çok beyin ve odaklanma ile alakalı bir durum.
    Sizin söz ettiğiniz durumunda sadece "osman" için geçerli olduğunu sanmıyorum. Mesela aynı pozisyonda El-Cezeri yazabiliyor musunuz rahatlıkla?

Cevabınız evet ise, ki sanmıyorum. Yani şayet sadece "osman" sözcüğü için geçerli ise bu durum, o halde bence durum "osman" kelimesindeki harflerden kaynaklıdır. Mesela bir işle uğraşırken kişi aynı anda düzgün bir "O" çember çizemez.

• quote:

Orijinalden alıntı: El-Cezeri

quote:

Bir insan hem sağ yahut sol ayağını çevirirken 'osman' yazamaz?Defalarca denememe rağmen ayağım ile daire çizerken osman yazamıyorum.bunun bir açıklaması var mı acaba?

Genelde insan bedeni herhangi bir işle uğraşırken ikinci bir işi yapmayı beceremez. Daha çok beyin ve odaklanma ile alakalı bir durum.
    Sizin söz ettiğiniz durumunda sadece "osman" için geçerli olduğunu sanmıyorum. Mesela aynı pozisyonda El-Cezeri yazabiliyor musunuz rahatlıkla?

Cevabınız evet ise, ki sanmıyorum. Yani şayet sadece "osman" sözcüğü için geçerli ise bu durum, o halde bence durum "osman" kelimesindeki harflerden kaynaklıdır. Mesela bir işle uğraşırken kişi aynı anda düzgün bir "O" çember çizemez.

Şimdi denedim Osman yazılmıyor:) O ve S harfleri yazılıyor ama M harfine gelince istem dışı olarak O harfi yaptım. Ayağım çembersel hareketsel yaptıkça parmaklarım da kaleme çembersel hareketler yaptırıyor. Aynı şey El-Cezeri'de de geçerli.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Kabuska

Şimdi denedim Osman yazılmıyor:) O ve S harfleri yazılıyor ama M harfine gelince istem dışı olarak O harfi yaptım. Ayağım çembersel hareketsel yaptıkça parmaklarım da kaleme çembersel hareketler yaptırıyor. Aynı şey El-Cezeri'de de geçerli.

İlginç o zaman benim dediğimin tam tersi geçerli desene :D
    Bu pozisyonda sadece "O" harfi (çembersel harfler) yazılabiliyormuş rahatlıkla.

İlginç bir durum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi El-Cezeri -- 21 Mayıs 2012; 23:28:35 >
  • quote:

quote:

İlginç bir durum

şimdi denedim El-Cezeri yazmak,osman yazmaktan daha zor hocam

• quote:

quote:

quote:

İlginç bir durum

Bu bağımsız deneyler bize düz çizgilerin bu pozisyonda çok zor olduğunu gösteriyor.
    "Osman" daki bütün harfler kavisli ve çemberimsi fakat "El-Cezeri" deki bir çok karakter düz çizgi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi El-Cezeri -- 21 Mayıs 2012; 23:35:25 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

İlginç bir durum

Bu bağımsız deneyler bize düz çizgilerin bu pozisyonda çok zor olduğunu gösteriyor.
    "Osman" daki bütün harfler kavisli ve çemberimsi fakat "El-Cezeri" deki bir çok karakter düz çizgi.

Evet hocam fakat ne yazarsam yazayım son harflere yaklaştıkça ayağım dairesel hareket değilde yamuk şekilde bir hareket yapıyor gerçekten ilginç bir durum

• Farklı 3-4 kelime de denedim hep 3.harfte tökezledim
  • quote:

Denedim Osman dahil her kelimeyi yaziyorum. Bende mi bir sorun var acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: neverlate

quote:

Denedim Osman dahil her kelimeyi yaziyorum. Bende mi bir sorun var acaba?

Ben bu bahsi geçen hareketi denemeye bile üşeniyorum. Yok bence varsa sorun bende var.
  • 
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.