Şimdi Ara

Her soruya cevap verilir, soru sorulmaz / Soru-Cevap, Beyin Fırtınası Topiği (29. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
697
Cevap
10
Favori
31.420
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2728293031
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: güdümlü anne terliği

Farklı 3-4 kelime de denedim hep 3.harfte tökezledim

Bende 3'te tökezliyorum

@neverlate

Hocam ayağınızın çembersel hareket yaptığına emin misiniz? 3.harften sonra çok garip hareketler yapıyor benim ayağım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kabuska

quote:

Orijinalden alıntı: güdümlü anne terliği

Farklı 3-4 kelime de denedim hep 3.harfte tökezledim

Bende 3'te tökezliyorum

@neverlate

Hocam ayağınızın çembersel hareket yaptığına emin misiniz? 3.harften sonra çok garip hareketler yapıyor benim ayağım

Aynen bugün defalarca denedim ve sonunda yazdım Sağ ayağınızı çevirirken sağ eliniz ile yazmayın sol eliniz ile yazın birkaç defa denedikten sonra yazabiliyorsunuz

• Bir soruda ben sorayım madem bir yıldırım toprağa düşse ve bizde 10 metre yakınında olsak ölürmüyüz yoksa bizi etkilemez mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: 3ndorfin

Bir soruda ben sorayım madem bir yıldırım toprağa düşse ve bizde 10 metre yakınında olsak ölürmüyüz yoksa bizi etkilemez mi ?

Etkiler. normalde toprağın elektriği emmesi gerek ama fazlası söz konusu olduğunda etkiler.

Futbol maçı sırasında pek çok benzeri vaka vuku bulmuştur.
    http://www.youtube.com/watch?v=RUoQZ93f39c

Peki ölür müsünüz? Orası Allah'ın takdiri.

geçenlerde fermuaına yıldırım düşen birini duymuştum oda ilginç.

• Matematiğe göre bir mermi nasıl insana varmaz?Bunu açıklayabilir misiniz?
  • bir insan 100 metreyi minimum kaç saniyede koşabilir? 5 6 saniyeye kadar düşecek hali yok herhal?
  • quote:

Orijinalden alıntı: firstich

Matematiğe göre bir mermi nasıl insana varmaz?Bunu açıklayabilir misiniz?

Klasik bir yanıt olacak (en azından benim için:);

Zenon'un selamı ile!

Kısaca özetlersek; Mermi (M noktası) yola çıkıp İnsan(İ noktası)'a varabilmesi için X uzunluğundaki yolun önce X/2 mesafesini kat etmesi gerekir. X/2 yolunu katetmesi için X/4 yolunu kat etmesi gerekir. Onu kat etmesi için X/8 yolunu kat etmesi gerekir.... vs...

Sonsuzlukta (ve tabi ki matematikte!) mermi bu yolu katedemez ve insana ulaşamaz.

Literatürler buna "Dikotomi paradoksu" diyor.

Her soruya cevap verilir, soru sorulmaz / Soru-Cevap, Beyin Fırtınası Topiği

Ek; ama ben Akhilleus ve Kaplumbağa'yı daha çok seviyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi El-Cezeri -- 24 Mayıs 2012; 23:17:33 >

• Soru soran çok yanıt yazan yok. Neyse siz bilirsiniz valla Hepsini tek başıma götürürüm bende.
  • quote:

Orijinalden alıntı: El-Cezeri

quote:

Zenon'un selamı ile!

Kısaca özetlersek; Mermi (M noktası) yola çıkıp İnsan(İ noktası)'a varabilmesi için X uzunluğundaki yolun önce X/2 mesafesini kat etmesi gerekir. X/2 yolunu katetmesi için X/4 yolunu kat etmesi gerekir. Onu kat etmesi için X/8 yolunu kat etmesi gerekir.... vs...

Sonsuzlukta (ve tabi ki matematikte!) mermi bu yolu katedemez ve insana ulaşamaz.

Sağolun hocam.Kaplumbağanın olayını biliyorum şöyleydi sanırım?Yarış yapıyor bunlar kaplumbağa 1000 metre önde başlıyor 1 saat sonra arada 10metre kalıyordu ve hep öyle devam ediyordu.Bu şekilde hatırlıyorum yanlışım varsa düzeltin

not:Soru soran çok yanıt yazan yok,siz herkese yetersiniz hocam

• quote:

quote:

Zenon'un selamı ile!

X mesafesini 10 metre kabul edersek ve denklemde adamın pozisyonunu X/2 yani 5 metreye kaydırırsak adam ölür.Limit meselesini somutlayan örnekler, kendini çürütüyor bir anlamda ki X'e asla ulaşamayanın, aynı denklemi baz alarak X/2 mesafesini hedef kabul edersek, X/2'ye de ulaşamaması gerekir.

• quote:

Orijinalden alıntı: ANDREI

X mesafesini 10 metre kabul edersek ve denklemde adamın pozisyonunu X/2 yani 5 metreye kaydırırsak adam ölür.Limit meselesini somutlayan örnekler, kendini çürütüyor bir anlamda ki X'e asla ulaşamayanın, aynı denklemi baz alarak X/2 mesafesini hedef kabul edersek, X/2'ye de ulaşamaması gerekir.

Aslına bakarsan sevgili Andrei, o mermi X/2 noktasınada hiç bir zaman ulaşamıyor. Yada X/8 noktasına. Çünkü öncesinde hep kat etmesi gereken bir yarım mesafe var karşında.

Bu mantık mermiyi yerinden bile kıpırdatmıyor. "Çünkü"leri, sebepleri aşamadığından sonuca da ulaştırmıyor hiç bir zaman.
  • quote:

quote:

Aslına bakarsan sevgili Andrei, o mermi X/2 noktasınada hiç bir zaman ulaşamıyor. Yada X/8 noktasına. Çünkü öncesinde hep kat etmesi gereken bir yarım mesafe var karşında.

Bu mantık mermiyi yerinden bile kıpırdatmıyor. "Çünkü"leri, sebepleri aşamadığından sonuca da ulaştırmıyor hiç bir zaman.

Demek istediğim tam olarak buydu zaten üstadım.Denkleme göre hareket fiili imkansız kılınıyor.Limitle ilk karşılaştığım zamanlarda verilen bu örnek yüzünden olsa gerek, hiçbir zaman mantığımla işlem yapamadım limit konularında

• quote:

Sağolun hocam.Kaplumbağanın olayını biliyorum şöyleydi sanırım?Yarış yapıyor bunlar kaplumbağa 1000 metre önde başlıyor 1 saat sonra arada 10metre kalıyordu ve hep öyle devam ediyordu.Bu şekilde hatırlıyorum yanlışım varsa düzeltin

Biraz daha farklı vuku buluyor o olay aslında;

Akhilleus yani namı diğer Aşil yunanistanın kudretli tanrılarından biridir. Ve çok hızlı koşması ile bilinir. Kablumbağa ise bildiğimiz kablumbağadır, yavaştır, hantaldır, tembeldir, yorgundur, yazık günah hastadır.

Neyse günlerden bir gün akıllı kablumbağamız kasırgalardan hızlı kudretli, azametli Aşil'e meydan okumaya karar verir (canı sıkılmış sanırım). Der ki "Ey devletlü, haşmetlü, azametlü ve bilahare hızluu tanrımız Aşil. Sana pistlerde meydan okuyorum." der. Bunu duyan Aşil güler, yanındaki dalkavuklar yuvarlanır ama yinede kaplumbağa ile meydan yarışını kabul eder. Yalnız kaplumbağanın birde şartı vardır: "Ey kudretli Aşil, sen ki kasırgalardan bile daha hızlı tanrıların en atiği Akhilleus'un. Bu karşılaşmada bana bi 50 metre avans versen ne olur?" der.

"Yaa oda bir şey mi? Sana 50 değil 100 metre avans veriyorum fakir kaplumbağa. Tıs tıs tısss " der Aşil ve kaplumbağa 100 metre önde Aşil geride yarış başlar. Fakaat Yarış başlar başlamaz Aşil bir şeylerin ters gittiğini anlar. ....
    Burası matematiğin kanun olduğu tanrıların diyarı mitoloji dünyasıydı. Burda matematik olmadan bir adım bile atamazsınız!

Aşil düşünmeye başlar.

Strateji 1) Aşilin kaplumbağayı yakalayabilmesi için evvela kaplumbağanın yarışa başladığı ilk noktaya(A noktasına) erişmesi gerekmektedir. Aşil bu noktaya eriştiğinde kaplumbağa biraz daha ilerlemiş olacaktır(B noktasına). Aşilin kaplumbağayı hala yakalaması gerekiyor. Aşil, A noktasından B noktasına gittiğinde kaplumbağa bir C noktasına varmıştır. Bu hikaye böyle devam eder ve Aşil kaplumbağaya asla yetişemez.

A-----------------------------B-----------------C---------D-----E-----F---G--H--.... (sonsuz nokta vardır.

Strateji 2) Önceki mesajda anlattığım Dikotomi paradoksu ile aynıdır bu düşünce. Yani Aşil A noktasından B noktasına gidebilmesi için evvela yolun yarısını gitmesi gerekir. Yolun yarısını gitmesi için yolun 1/4'ünü gitmesi gerekir vs... Bu stratejiye göre Aşilin durumu daha fena. Çünkü bu durumda Aşil bırak A'dan B'ye gitmeyi yerinden bile hareket edemez!

... Aşil kaldı mı ortada.

Ve kaplumbağa kıs kıs gülmeye başlar. "Ben bu tanrıyı mors ederim, Dedim Dedim Bana İnanmadınız Bak Ne Oldu Şimdi?"

• quote:

Demek istediğim tam olarak buydu zaten üstadım.Denkleme göre hareket fiili imkansız kılınıyor.Limitle ilk karşılaştığım zamanlarda verilen bu örnek yüzünden olsa gerek, hiçbir zaman mantığımla işlem yapamadım limit konularında

Aslına bakarsan hocam felsefeciler yemişler, içmişler, eğlenmişler en son çekirdek çitletirken bu paradoksunda çözümünü buluvermişler.

Ben bu paradoksları daha çekilmez bir halde yorumluyorum. En iyisi size daha keyifli, yararlı bir kaynak vereyim:http://www.matematikdunyasi.org/arsiv/PDF/03_3_89_91_DIKKATPARADOKS.pdf

Not: Cevap son paragrafta. Zenon bütün bu dalaverelerden varmaya çalıştığı nokta aslında uzayın bölünmez birim karelerden oluştuğu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi El-Cezeri -- 25 Mayıs 2012; 0:44:44 >

• quote:

quote:

Aslına bakarsan hocam felsefeciler yemişler, içmişler, eğlenmişler en son çekirdek çitletirken bu paradoksunda çözümünü buluvermişler.

Ben bu paradoksları daha çekilmez bir halde yorumluyorum. En iyisi size daha keyifli, yararlı bir kaynak vereyim:http://www.matematikdunyasi.org/arsiv/PDF/03_3_89_91_DIKKATPARADOKS.pdf

Not: Cevap son paragrafta. Zenon bütün bu dalaverelerden varmaya çalıştığı nokta aslında uzayın bölünmez birim karelerden oluştuğu.

Her anın farklı evrenler olduğu ve zamanın bu evrenler arasında geçiş olduğunu öne süren teoriyle benzer bir açıklama yapmış.Teşekkür ederim PDF için üstadım.

• quote:

quote:

Biraz daha farklı vuku buluyor o olay aslında;

Akhilleus yani namı diğer Aşil yunanistanın kudretli tanrılarından biridir. Ve çok hızlı koşması ile bilinir. Kablumbağa ise bildiğimiz kablumbağadır, yavaştır, hantaldır, tembeldir, yorgundur, yazık günah hastadır.

Neyse günlerden bir gün akıllı kablumbağamız kasırgalardan hızlı kudretli, azametli Aşil'e meydan okumaya karar verir (canı sıkılmış sanırım). Der ki "Ey devletlü, haşmetlü, azametlü ve bilahare hızluu tanrımız Aşil. Sana pistlerde meydan okuyorum." der. Bunu duyan Aşil güler, yanındaki dalkavuklar yuvarlanır ama yinede kaplumbağa ile meydan yarışını kabul eder. Yalnız kaplumbağanın birde şartı vardır: "Ey kudretli Aşil, sen ki kasırgalardan bile daha hızlı tanrıların en atiği Akhilleus'un. Bu karşılaşmada bana bi 50 metre avans versen ne olur?" der.

"Yaa oda bir şey mi? Sana 50 değil 100 metre avans veriyorum fakir kaplumbağa. Tıs tıs tısss " der Aşil ve kaplumbağa 100 metre önde Aşil geride yarış başlar. Fakaat Yarış başlar başlamaz Aşil bir şeylerin ters gittiğini anlar. ....
    Burası matematiğin kanun olduğu tanrıların diyarı mitoloji dünyasıydı. Burda matematik olmadan bir adım bile atamazsınız!

Aşil düşünmeye başlar.

Strateji 1) Aşilin kaplumbağayı yakalayabilmesi için evvela kaplumbağanın yarışa başladığı ilk noktaya(A noktasına) erişmesi gerekmektedir. Aşil bu noktaya eriştiğinde kaplumbağa biraz daha ilerlemiş olacaktır(B noktasına). Aşilin kaplumbağayı hala yakalaması gerekiyor. Aşil, A noktasından B noktasına gittiğinde kaplumbağa bir C noktasına varmıştır. Bu hikaye böyle devam eder ve Aşil kaplumbağaya asla yetişemez.

A-----------------------------B-----------------C---------D-----E-----F---G--H--.... (sonsuz nokta vardır.

Strateji 2) Önceki mesajda anlattığım Dikotomi paradoksu ile aynıdır bu düşünce. Yani Aşil A noktasından B noktasına gidebilmesi için evvela yolun yarısını gitmesi gerekir. Yolun yarısını gitmesi için yolun 1/4'ünü gitmesi gerekir vs... Bu stratejiye göre Aşilin durumu daha fena. Çünkü bu durumda Aşil bırak A'dan B'ye gitmeyi yerinden bile hareket edemez!

... Aşil kaldı mı ortada.

Ve kaplumbağa kıs kıs gülmeye başlar. "Ben bu tanrıyı mors ederim, Dedim Dedim Bana İnanmadınız Bak Ne Oldu Şimdi?"

Desene Aşil'e yazık olmuş.

• Konuyu takip etmek bakımından saçma da olsa bir soru sorarak mesajımı yazayım. Cep telefonuyla birini aradığımda ben ilk başta fazla radyasyon yememek için telefonu kulağıma tutmam. Birkaç saniye sonra tutarım. İstisnasız olarak her seferinde de telefonu kulağıma ilk tuttuğumda, karşı taraftaki telefonun çalma sesi denk gelmez; yani iki çalma arasındaki sessiz boşluğun başlangıcı denk gelir ve kimi zaman ben kendi kendime "arama yaptım mı acaba, karşı taraftaki kişinin telefonu çalmıyor mu acaba?" diye sorarım. Daha garip gelen durum ise, bu ilk denk gelen sessiz boşluğun, her nedense, sonrakilere nisbeten bana kısmen de olsa daha uzun geldiğidir.

Velhâsıl: Telefonu kulağıma ilk tuttuğumda neden hep o sessizliğe denk geliyorum da, karşı taraftaki telefonun çalmasına denk gelmiyorum?

• quote:

Orijinalden alıntı: bocekgrafik
    Konuyu takip etmek bakımından saçma da olsa bir soru sorarak mesajımı yazayım.
    ...
    Velhâsıl: Telefonu kulağıma ilk tuttuğumda neden hep o sessizliğe denk geliyorum da, karşı taraftaki telefonun çalmasına denk gelmiyorum?
    O zaman saçmada olsa bende bir cevap vereyim.
    Karşı taraftan gelen çalma (dıııııt) sesine denk gelmek istiyorsanız o halde bir saniye sonra telefonu açın Sonuçta %50 ihtimalden birine denk geleceksiniz.

Bilgi değil ama tahminimce telefonlar ilk sinyali alamaya başladıklarında normalden çok daha fazla zararlı oluyorlar. Bu sürenin çoğunda zaten telefon sinyali aldığı halde size haber vermiyor, çalmıyor yani. Bir kaç saniye sonra çalmaya başlıyor. Etrafta bir ses sistemi varsa bu ilk sinyali fark edebiliyorsunuz.

• İşte o zarardan dolayı hemen tutmuyorum ya kulağıma zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 25 Mayıs 2012; 23:29:18 >
  • İçi nohut dolu kapalı bir küp düşünün.Ve bunun içinede aynı hacimde ama farklı yoğunlukta örneğin demir bir bilye attığımızda.Ve bu kutuyu yukarı aşağı salladığımızda demir bilye neden yerçekimine kütle çekimine ters olarak yukarı çıkar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LE10 -- 26 Mayıs 2012; 19:30:20 >
  • 
Sayfa: önceki 2728293031
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.