Şimdi Ara

Hayatta amaç ve mantık mı arıyorsunuz?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
1
Favori
608
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bu evrende bizim yani insanların aradığı şekilde amaç ve mantık diye bir şey yoktur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teamwork -- 29 Eylül 2020; 18:20:23 >

• Nerden biliyon?
  • Gözlem ve deneyim sonucu bu kanıya vardım. Adalet de yok ayrıca. Hak felsefi görüş hiççiliktir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teamwork -- 29 Eylül 2020; 18:21:5 >
  • Machoo_ kullanıcısına yanıt
    O zaman "bence" demesi gerekirdi, belki vahiy gelmiştir belli olmaz.
  • Ben, ilhamlarımı gökten ve gâipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: teamwork

Ben, ilhamlarımı gökten ve gâipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyorum.

Amaç ibadet ve Allah'a kulluk ve her şey bence mantıklı

• quote:

Gözlem ve deneyim sonucu bu kanıya vardım. Adalet de yok ayrıca. Hak felsefi görüş hiççiliktir.
    Adalet tabiki yok dostum tartismaya kapali

Mantik zaten olamaz mantik insan zihnince uretilen bir seydir a b c diye gider hayatsa a djndkdjdnrdkdodoie81829393₺+₺;₺!₺(_)("#+@)@)28(_!₺(€=✓$✓$[$}$×¢=¢[$¶` diye gider mantığın msi bile yoktur hayatta

Amaci yalniz bize din verebilir baska bende bulamadım

Hiccilik aşırı bos bi felsefe zaten elini sallayan herkes hicci bu günlerde salla onu baska bir seye geç hazcilik bile daha iyi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Ben, ilhamlarımı gökten ve gâipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyorum.
    Hayata güven olmaz aslinda

Hayat yalanci bir seytandir

X olan seyi sana a bana b olarak gösterir oyle serefsiz bir sey

HAYAT YOK EDİLMELİDİR

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hamza5806

Adalet tabiki yok dostum tartismaya kapali

Mantik zaten olamaz mantik insan zihnince uretilen bir seydir a b c diye gider hayatsa a djndkdjdnrdkdodoie81829393₺+₺;₺!₺(_)("#+@)@)28(_!₺(€=✓$✓$[$}$×¢=¢[$¶` diye gider mantığın msi bile yoktur hayatta

Amaci yalniz bize din verebilir baska bende bulamadım

Hiccilik aşırı bos bi felsefe zaten elini sallayan herkes hicci bu günlerde salla onu baska bir seye geç hazcilik bile daha iyi

Alıntıları Göster

iyimser hiççiyim aslında. dediğin gibi düz hiççinin direk ölmesi lazım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Tam aksine nihilist kişi ölmenin de bir anlamı olmayacağı için saman yiyen ama yediği samandan hiçbir zevk almayan veya saman yemeye değersel bir anlam yüklemeyen bir inek gibi yaşamaya devam edebilir. Yemek yemek nefes almak gibi otomatik fonksiyon. En nihilist kişiler dahi "ideal tip" olarak nihilizmin çok uzağındadırlar çünkü herkes bir değer yükler, yaşamın zevklerini zevksiz olandan ayırt edip zevkliye yönelme eğilimi gösterir. Tabii intihar çok ayrı bir fenomenler dizisi, zevkten ziyade bence asla empatisi kurulamayacak türden bir acı çekme ve ızdırapvari bir umutsuzluk durumunun içinde olmakla ilgili, basitçe "nihilist" mantıklar veya düşünceler kurmakla ilgili değil. Tabii nihilist bir mantıkla veya bir ideoloji çerçevesinde "intihar etmek" de hem teoride hem de pratikte oldukça mümkün. Örnek olarak devrimciler, kaybedecek hiçbir şeysi kalmamış askerler vb ancak duygusal bunalımla intihar tahayyül edilemez bir olay. Bunu hiçbir zaman bir felsefe, akım, tavır, mantık, kozmolojik bir değer kuramı vb olabilecek nihilizmle karıştırmayalım. Benim nazarımda nihilizm gerçek olduğu ve [tanrısal] zorbalıktan kişiyi özgür kıldığı için değerlidir.

• Konu sahibi arkadaşım her gün her saniye ölüme freni patlamış bir kamyon gibi hızla yaklaşırken ölünce yok olma düşüncen seni huzursuz ediyor mu ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Kütahyalı 77

Konu sahibi arkadaşım her gün her saniye ölüme freni patlamış bir kamyon gibi hızla yaklaşırken ölünce yok olma düşüncen seni huzursuz ediyor mu ?

hayır, aksine melamet neşesi veriyor.

• Melamet kelimesi anlam olarak kibirden uzaklaşmak demek sorduğum soruyla ne alakası var ?

• Ya sorgulamadan yaşayıp gideceksin ya da sorgulayıp düşünerek gideceksin. Her türlü gidicisin. Anlam isteyene anlam çok. Herkes kendine göre bir anlam çıkartabilir çünkü herkes dünyayı kendisi üzerinden deneyimliyor.
  • Nasıl yok, bunca mesleği olan insanın, mesleğiyle ilgili birçok amacı var.. bir emeklinin bitkileri var, bir hayvanseverin bakması gereken hayvanları var.. bunları geçtim aile kurumu kurmuş olan bireylerin ise çocuk yapma, ev alma vsvs gibi birçok amacı var ve bu amaçları gerçekleştirebilmek içinse dinamikliği var.. sizin bu yazınızı dinamikliğinizi, içinizdeki sevgiyi yitirmiş bir pasifist olarak yorumluyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asdaswas -- 19 Mart 2021; 22:49:37 >
  • asdaswas A kullanıcısına yanıt

arkadaş, insanların kendine edindiği amaçlardan bahsetmemiş hocam. doğa tarafından insana atfedilmiş bir amaç olmadığını belirtmiş

• quote:

Orijinalden alıntı: Nat Alianovna

Tam aksine nihilist kişi ölmenin de bir anlamı olmayacağı için saman yiyen ama yediği samandan hiçbir zevk almayan veya saman yemeye değersel bir anlam yüklemeyen bir inek gibi yaşamaya devam edebilir. Yemek yemek nefes almak gibi otomatik fonksiyon. En nihilist kişiler dahi "ideal tip" olarak nihilizmin çok uzağındadırlar çünkü herkes bir değer yükler, yaşamın zevklerini zevksiz olandan ayırt edip zevkliye yönelme eğilimi gösterir. Tabii intihar çok ayrı bir fenomenler dizisi, zevkten ziyade bence asla empatisi kurulamayacak türden bir acı çekme ve ızdırapvari bir umutsuzluk durumunun içinde olmakla ilgili, basitçe "nihilist" mantıklar veya düşünceler kurmakla ilgili değil. Tabii nihilist bir mantıkla veya bir ideoloji çerçevesinde "intihar etmek" de hem teoride hem de pratikte oldukça mümkün. Örnek olarak devrimciler, kaybedecek hiçbir şeysi kalmamış askerler vb ancak duygusal bunalımla intihar tahayyül edilemez bir olay. Bunu hiçbir zaman bir felsefe, akım, tavır, mantık, kozmolojik bir değer kuramı vb olabilecek nihilizmle karıştırmayalım. Benim nazarımda nihilizm gerçek olduğu ve [tanrısal] zorbalıktan kişiyi özgür kıldığı için değerlidir.

Peki zevklerimize ayak uydurmamiz, bunu yaparken yine saman yediğimiz gerçeğini bildiğimizi değiştiriyor mu? Duygusal anlamda bedenimizin bazı tatmin mekanizmalarını harekete geçirmek hoşumuza gidiyor ama bunlar çok eski ve farklı dönemlerde farklı durumlarda ortaya çıkmış evrimsel süreçler. Mesela sosyal primatlardan önce suçluluk ya da onur gibi duygular yoktu çünkü bunlara ihtiyaç yoktu.

Peki gelecekteki şartlar bu duyguları da aşmamıza zemin hazırlarsa ya da bunlara ihtiyacımız olmaz ise artık. İnsan ileride sadece köle ahlakından değil birçok şeyden feragat edebilir. Nihilizmin en sevdiğim yanı ise ahlak bakışından dolayı her halükarda gelecek olması

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-127142DBC -- 10 Mayıs 2021; 5:20:47 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.