Şimdi Ara

HASAR UZMANINDAN, HASARINIZLA İLGİLİ SORULARINIZA CEVAPLAR... (66. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.436
Cevap
88
Favori
471.157
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6465666768
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: hasanyy

quote:

Orijinalden alıntı: misurata

Hasan bey
    30.12.2011 kazamın sonucu %50 ben ve %50 karşı taraf kusurlu bulundu

sonuc
    1-benim arabamın hasarı 1000 TL
    2- karsı tarafın arabasının hasarı 4000 TL
    3- Her iki aracın kaskosu olmayıp sadece zorunlu trafik sigortaları var

Bu durumda
    1-benim cebimden ne kadar para cıkar?
    2-ben aracımı yaptırmassam benim sigortam karsı tarfın hasarının yarısını ödediğinde ben artı para ödeyecek miyim?
    3-İkimizde yaptırmassak ne olur?
    4-Karsı taraf arabasını yaptırıp bana da yaptırmadım derse sonradan bana bir fatura gelir mi?
    5-Karsı taraf arabası benim arabama dokunup carptığı yerdeki masraftan mı yoksa benim dısımda orta banka girmesinin de olusturduğu masraflardan da sorumlu muyum?

1.sizin cebinizden 1000 liranın yarısı 500 lira çıkar
    2.hayır
    3.hiçbirşey olmaz
    4.kesinlikle yaptırsa da yaptırmasa da gelmez
    5.ona sigorta karar verir, sadece iki aracın karışmış olduğu hasrlarda; her halukarda 1000 liralık hasar ile 22500 liralık hasar arasında trafik sigortaları açısından fark yok

Alıntıları Göster
    selamlar hasan bey sizi bir sorum olacak vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler...
    1 ocak da kaza yaptım aracaımın kasko değeri 50000TL yaklaşık hasar işçilik malzeme 30000TL gibi..
    Eksper arkadaş aracımın onarımına karar vermiş bende yetkili servisi aradım (Radyatöt,klima radyatörü, turbo intercooler,3 adet jant,Arka tampon) bunlarının tamirine karar verilmiş ve böylelikle yanlış duymadıysam aracın hasarı işçilik dahil 20000tl ye inmiş bu arada listede olan (direksiyon kopmle) ibaresi silinmiş onun fiyatıda 3500tl.. neyse asıl konuya gelelim yukarıda belirttiğim parçaların tamirine değil orjinalleri ile değişimini talep ettim, neden ! bu durumda aracım (nissanın ifadesi) garanti kapsamından çıkacağını ve o parçanında garanti kapsamında olmadığını ve oluşabilcek başka hasarlarıda karşılamayacağını beyan etti. Bu durumda benim ne yapmam gerekiyor araca onay vermediğim için araç tamirine başlanmadı sigorta şirketine yazılı dilekçelerimi bildirdim ama kimse geri dönüş yapmıyor yazılı olarak (bu arada yetkili servisde yazılı bir beyanda bulunmaktan kaçınıyor) .. sözlü olarak birşey olursa arkanızdayız gibi abusubuk konuşmalar bunlarda beni tatmin etmiyor..

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: harpoonharpoon

Hasan ustam benibde bir sorunum olacak gece saat 3,5 ta kaza yaptım tek taraflı maddi hasar dağ yolunda yol sıtabilize yol du hava yağmurluydu görüş açısı az dı şehir merkezine 3 kilometre içerdeydim arabayı toprak kayması nedeniyle 2m derinliğinde bir dereye yuvarlandım benim sorum şu arac MAPFRE sigortalı.. sokak lambası yok dağdayım tel çekmiyor ulaşım sıfır alkolsüzüm aractan çıkıp yaya karanlıkta dağda merkeze varmam 2,5 saatimi aldı kimseye haber veremedim ıslandım üşüdüm şoka girdim vesayire vesayire duş alıp karnımı doyurdum saat 08:30 gibi başka bir araçla olay yerine geldim tel çekmediği için tekrar geri tepeye çıktım oradan aradım jandarma bölgesi imiş aradığım saat 08:45 jandarma saat 10.00 da geldi raporda saat 09:00 da bildirdiğimi yazmış jandarma yani 6 saat desek aradaki farkı. bu sebeplerden dolayı aracımı kaskodan yaptırtabilirmiyim yada kasko ödeme yaparmı büyük ihtimale araç pert de çıkabilir :((

hasan bey yardımcı olurmusunuz lütfen yorumlarınızı bekliyorum

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ozanyuksel

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ozanyuksel

bugün bi honda civic aldık.. kaporasını verdik.. aracı ustaya servise vs. gösterdik hiç biir sorun yok araçta..
    2011 model honda civic .. 13 bbin km de.. yanlız bi sorun var.. plakayı tramer kaydınna gönderdiğim zaman.. 2009 da hasar gözüküyor.. ama araç 2011 .. araçla bir alakası yok.. bu plakanın hasarlı gözükmesi can sıkıcı oldu ne yapmam gerekiyor ? neden bu plaka yeni araca verilirken temizlenmemiş ? .. yada noterden satışını alırken plaka değiştirmek istiyorum desem nasıl olur aracı yeni plaka ile devir alsam ? araç bir şirket üzerinde sigorta şirketi üzerine 6 aay önce alınnmış aracı bize gösteren ve aracın sahibi.. plakanın eski bir araçta hasar ooluştuğunu söylüyor.. yardımcı olursanız sevinirim.. aydınlatırsanız.. aracı yeni plaka ile devir alırsam herhangi bir sorun yaşarmıyım.. ? yada bu plaka ile alsam ne olur ?

plakanızı değiştirin
    aslında tramer kayıtlarında şasi de isterler
    sadec plaka yeterli olmaz
    o zaman pert aracın plakasını değiştir sat oh ne güzel
    noterden satış alırken noter görevlileri söylüyor zaten
    o zaman trafikte işiniz oluyor
    kesinlikle plakanızı değiştiriniz

son olarak aracı yetkili servise mi gösterdiniz_???

Aracı yetkili servise göstermem dahamı mantıklı ?

tabi ki canım
    aynıs bizim de başımıa geldi
    adam istanbulda 2008 model megane ıı almş
    geçmiş kayıtlarını inceldiğmizde aracı 2006 model olduğunu gördük
    sahtekar ruhsatı değişmiş

Alıntıları Göster
    Arkadaşım geçen şehirlerarası yolda gece yola fırlayan bir köpeğe çarpmış.Aracın benim gördüğüm kadarıyla ön tampon,radyatör, klima kompresörü, sis farları, ön far vb gibi yerler hasarlı ve değişmesi gerekiyor.Polis çağrılmış tutanak tutulmuş.Neyse aracın kaskosu var ve servise çekildi.Servis bugün yaptığı incelemede biizm arkadaşa 10bin TL gibi bir hasar miktarı çıkarmış.Sigorta experi gelirse ve onay verirse hemen başlarız diyorlar.Bana servisin tamirat bedeli epeyce fazla geldi.Exper burada sorun çıkarabilir mi?Biizm yapmamız gereken şeyler nelerdir?Bu arada garanti fonu diye bir sigorta fonu varmış.Bu fondan yararlanabilir miyiz?Teşekkürler....Araç honda civic yeni kasa olanalrdan...

• quote:

Orijinalden alıntı: one man one engine

Arkadaşım geçen şehirlerarası yolda gece yola fırlayan bir köpeğe çarpmış.Aracın benim gördüğüm kadarıyla ön tampon,radyatör, klima kompresörü, sis farları, ön far vb gibi yerler hasarlı ve değişmesi gerekiyor.Polis çağrılmış tutanak tutulmuş.Neyse aracın kaskosu var ve servise çekildi.Servis bugün yaptığı incelemede biizm arkadaşa 10bin TL gibi bir hasar miktarı çıkarmış.Sigorta experi gelirse ve onay verirse hemen başlarız diyorlar.Bana servisin tamirat bedeli epeyce fazla geldi.Exper burada sorun çıkarabilir mi?Biizm yapmamız gereken şeyler nelerdir?Bu arada garanti fonu diye bir sigorta fonu varmış.Bu fondan yararlanabilir miyiz?Teşekkürler....Araç honda civic yeni kasa olanalrdan...

Alıntıları Göster
    Merhaba, Benim şöyle bir sorunum var;

14/08/2011 tarihinde 3 araç zincirleme bir kaza yaptık. Tutanakları kendimiz tuttuk, benim aracım en öndeki

araçtı ve diğer araçtakiler bizi suçlamaya yönelik şeyler yazdılar ama TRAMER bizi kusursuz buldu. Bütün kusuru

en arkadaki araca verdiler. Evraklarla birlikte aracımı servise bıraktım. Onlar herşeyi halledeceklerdi ama

öyle olmadı. en arkadaki aracın sigorta şirketi TRAMER'e itiraz etmiş, suçlunun kim olduğu tam olarak

anlaşılmıyor, tutulan tutanaklarda arkadaki iki araçta aynı ifadeleri kullanmış diye. En arkadaki aracın

şöförünün bir dilekçeyle suçu kabullenmesi lazımmış. Hangi araç önce çapmış belli değilmiş filan falan.

Şimdi bu durumda ben nasıl haraket edeceğim? İki aracın şöförü de suçu birbirine atarsa ne gibi bir

durum olabilir? TRAMER %100 suçlu bulduğu halde bu şirket neden parayı ödemez.

Sigorta şirketinin TRAMER'e itirazı kusur oranlarını değiştirir mi? TRAMER e itiraz olmuyor diye biliyorum ben.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi moruk74 -- 18 Ocak 2012; 16:01:37 >

• quote:

Orijinalden alıntı: moruk74

14/08/2011 tarihinde 3 araç zincirleme bir kaza yaptık. Tutanakları kendimiz tuttuk, benim aracım en öndeki

araçtı ve diğer araçtakiler bizi suçlamaya yönelik şeyler yazdılar ama TRAMER bizi kusursuz buldu. Bütün kusuru

en arkadaki araca verdiler. Evraklarla birlikte aracımı servise bıraktım. Onlar herşeyi halledeceklerdi ama

öyle olmadı. en arkadaki aracın sigorta şirketi TRAMER'e itiraz etmiş, suçlunun kim olduğu tam olarak

anlaşılmıyor, tutulan tutanaklarda arkadaki iki araçta aynı ifadeleri kullanmış diye. En arkadaki aracın

şöförünün bir dilekçeyle suçu kabullenmesi lazımmış. Hangi araç önce çapmış belli değilmiş filan falan.

Şimdi bu durumda ben nasıl haraket edeceğim? İki aracın şöförü de suçu birbirine atarsa ne gibi bir

Sigorta şirketinin TRAMER'e itirazı kusur oranlarını değiştirir mi? TRAMER e itiraz olmuyor diye biliyorum ben.

Alıntıları Göster
    MERHABA. Resimde görüldüğü üzere çift şeritli yolda arkamda seyreden araçla beraber giderken, evimin önündeki park alanına girmek için sinyalimi verdim ve yavaşladım..karşıdan araç gelmediğini görünce park alanına doğru dönmeye başladım, tam o sırada arkamdaki araç sinyal verdiğim için beni beklemek yerine geçmeye çalıştı ve aracımın sol arka kapısına çarptı..sizce burada kim kusurlu?

HASAR UZMANINDAN, HASARINIZLA İLGİLİ SORULARINIZA CEVAPLAR...

• quote:

Orijinalden alıntı: y.emre3453

MERHABA. Resimde görüldüğü üzere çift şeritli yolda arkamda seyreden araçla beraber giderken, evimin önündeki park alanına girmek için sinyalimi verdim ve yavaşladım..karşıdan araç gelmediğini görünce park alanına doğru dönmeye başladım, tam o sırada arkamdaki araç sinyal verdiğim için beni beklemek yerine geçmeye çalıştı ve aracımın sol arka kapısına çarptı..sizce burada kim kusurlu?

HASAR UZMANINDAN, HASARINIZLA İLGİLİ SORULARINIZA CEVAPLAR...

Alıntıları Göster
    Hasan bey yaklaşık 45 gün önce park halindeki aracıma adamın biri çok salakça bir şekilde önden vurdu ve aracımı en yakın yetkili servise çektirdim. Anadolu sigortanın eksperi gelip onay verdikten sonra onarım başladı ancak eksper yan sanayi üzerinden ödeme yapılacağını yaklaşık 200 tl kadar eksik olabileceğini söylemiş. Daha sonra ödeme yapıldı ancak 750 tl eksik ödeme oldu bu durumda ne yapmalıyım?

• quote:

Orijinalden alıntı: Usturlab

Hasan bey yaklaşık 45 gün önce park halindeki aracıma adamın biri çok salakça bir şekilde önden vurdu ve aracımı en yakın yetkili servise çektirdim. Anadolu sigortanın eksperi gelip onay verdikten sonra onarım başladı ancak eksper yan sanayi üzerinden ödeme yapılacağını yaklaşık 200 tl kadar eksik olabileceğini söylemiş. Daha sonra ödeme yapıldı ancak 750 tl eksik ödeme oldu bu durumda ne yapmalıyım?

Alıntıları Göster
    Merhaba,

Karıştığım bir kaza sonucu (Kazada suç %100 karşı tarafa verildi) dosyamı eksper inceleyerek kapattı ve hys diye bir yere gönderdi. Hys dosyayı kapattıktan sonra sigorta şirketine gönderdi (sbn sigorta, karşı tarafın sigortası).

Fakat dosyam yaklaşık 2 haftadır bu sigorta şirketinde incelemede gözüküyor. Telefon edip duruyorum sürekli, net bir cevap alamıyorum ödeme tarihiyle ilgili. Sizce ne yapmalıyım? Biraz daha beklemeli miyim? Yoksa şikayet edebileceğim bir yerler var mı? Kaza meydana geleli 2 ay oldu bu arada.

Teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: mc_yassin

Merhaba,

Karıştığım bir kaza sonucu (Kazada suç %100 karşı tarafa verildi) dosyamı eksper inceleyerek kapattı ve hys diye bir yere gönderdi. Hys dosyayı kapattıktan sonra sigorta şirketine gönderdi (sbn sigorta, karşı tarafın sigortası).

Fakat dosyam yaklaşık 2 haftadır bu sigorta şirketinde incelemede gözüküyor. Telefon edip duruyorum sürekli, net bir cevap alamıyorum ödeme tarihiyle ilgili. Sizce ne yapmalıyım? Biraz daha beklemeli miyim? Yoksa şikayet edebileceğim bir yerler var mı? Kaza meydana geleli 2 ay oldu bu arada.

Teşekkürler

Alıntıları Göster
    Hasan Bey merhabalar,

Benim sorum şu ;

Yeni bir araba aldım. 2. el. Kaskosunu yaptırdım aracın 1 hafta falan oldu. Belki 2 haftaya yakın. 2 gün önce aracın anahtarını bulamadım. Su anda yedek anahta ile ikulanıyorum. Poliçemdede anahtar kaybı mevcut. Acaba ben servisten yedek anahtar istesem kasko şirketi daha yeni poliçe diyip anahtarımın masrafını odememeizlik yapabilir mi acaba? Yoksa ne olursa olsun odemek zorundamıdır? Bilgi verirseniz cok sevinirim. Ona göre gidip anahtar isteyecegim. Yoksa 1 ay bekleyip o sekilde isteyecegim. Tesekkurler...

• quote:

Orijinalden alıntı: cagataybas

Hasan Bey merhabalar,

Benim sorum şu ;

Yeni bir araba aldım. 2. el. Kaskosunu yaptırdım aracın 1 hafta falan oldu. Belki 2 haftaya yakın. 2 gün önce aracın anahtarını bulamadım. Su anda yedek anahta ile ikulanıyorum. Poliçemdede anahtar kaybı mevcut. Acaba ben servisten yedek anahtar istesem kasko şirketi daha yeni poliçe diyip anahtarımın masrafını odememeizlik yapabilir mi acaba? Yoksa ne olursa olsun odemek zorundamıdır? Bilgi verirseniz cok sevinirim. Ona göre gidip anahtar isteyecegim. Yoksa 1 ay bekleyip o sekilde isteyecegim. Tesekkurler...

hayır yapmaz, hemen sipariş veriniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: mc_yassin

Merhaba,

Teşekkürler

kaza meydana geleli 2 ay oldu
    max. 1 hafta tramer sonucu bekledin
    aracı ne zaman yaptırdınız
    2 ayda dosya kalmaz
    kusur durumu ortada inceleme işnin bitmesi lazım
    aracı yetkili servis mi yoksa özel servistemi yaptırdınız
    hasarınızla ilgili tüm evrakları vermediyseniz sigortada dosya incelemede gözüküyor diyebilirler

• quote:

Orijinalden alıntı: Usturlab

trafik sigortası ya sanayi parça veriyor
    servis orjinal takmışsa, sigorta yan sanayi farkını keser
  • quote:

Orijinalden alıntı: moruk74

siz en önde olduğunuz için suçunuz yok
    tramere ititraz var ama bu durumda sizin de görüşünüzü alıyorlar
    sizin görüşünüzü beyanınızı almadan 2. raporu sonuçlandırmazlar
    bu arada siz aracınızı nerede ( özel/yetkili )yaptırdınız_?

• quote:

kaskonuz olduğu için sorun yok
    araç japon aracı olduğundan parçaları pahalı
    exper sorun neden çıkarsın
    görevini yapacak sadece...
    geçmiş olsun

• quote:

quote:

geçmiş olsun

Alıntıları Göster
    Hasan hocam size bir sorum olmuştu ama cevaplamadınız bari bunda yardımcı olun exper mahkeme yoluyla hallet işini dedi mahkemede tel konuşmalarını geçmişe dönük istiyorlarmı isterlerse kayıt ediliyormudur acaba wodafone

• quote:

Orijinalden alıntı: harpoonharpoon

Hasan hocam size bir sorum olmuştu ama cevaplamadınız bari bunda yardımcı olun exper mahkeme yoluyla hallet işini dedi mahkemede tel konuşmalarını geçmişe dönük istiyorlarmı isterlerse kayıt ediliyormudur acaba wodafone

sizin ne sorununuz oldu da eksper mahkeme yoluyla hallet işini dedi
    geçmişe dönük telefon konuşmalarını ilgili kurumdan mahkeme kararı ile alabilirsiniz
    gecmiş olsun
  • quote:

quote:

geçmiş olsun

cevabınız için teşekkürler hocam. Bizim sorun halledildi. Şirketle gittim konuştum. Ödeme yapacaklar. Kolay gelsin

• quote:

Orijinalden alıntı: alker1945

selamlar hasan bey sizi bir sorum olacak vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler...
    1 ocak da kaza yaptım aracaımın kasko değeri 50000TL yaklaşık hasar işçilik malzeme 30000TL gibi..
    Eksper arkadaş aracımın onarımına karar vermiş bende yetkili servisi aradım (Radyatöt,klima radyatörü, turbo intercooler,3 adet jant,Arka tampon) bunlarının tamirine karar verilmiş ve böylelikle yanlış duymadıysam aracın hasarı işçilik dahil 20000tl ye inmiş bu arada listede olan (direksiyon kopmle) ibaresi silinmiş onun fiyatıda 3500tl.. neyse asıl konuya gelelim yukarıda belirttiğim parçaların tamirine değil orjinalleri ile değişimini talep ettim, neden ! bu durumda aracım (nissanın ifadesi) garanti kapsamından çıkacağını ve o parçanında garanti kapsamında olmadığını ve oluşabilcek başka hasarlarıda karşılamayacağını beyan etti. Bu durumda benim ne yapmam gerekiyor araca onay vermediğim için araç tamirine başlanmadı sigorta şirketine yazılı dilekçelerimi bildirdim ama kimse geri dönüş yapmıyor yazılı olarak (bu arada yetkili servisde yazılı bir beyanda bulunmaktan kaçınıyor) .. sözlü olarak birşey olursa arkanızdayız gibi abusubuk konuşmalar bunlarda beni tatmin etmiyor..

Saygılarımla...

selamlar Hasan Bey gözden kaçırdınız galıba yardımcı olursanız sevinirim....

• quote:

quote:

Saygılarımla...

selamlar Hasan Bey gözden kaçırdınız galıba yardımcı olursanız sevinirim....

Alıntıları Göster
    merhaba hasan bey benimde bi sorum olacak 1ocak 2011 çarşamba günü aracımla kırmızı ışıkta beklerken arkadan gelen bi araç benim aracıma çarptı çarpan şahısla birlikte olay yerinde biraz konuştuk bütün hatanın kendi olduğunu kabul etti yol buzlu olduğu için duramayıp çarptım dedi,birlikte benim sigortacıma gittik tutanak tutturduk hatanın tamamıyle kendisinde olduğunu maddihasar oluştuğunu yazdık imzaladık daha sonra aracımı kendi kaportacıma götürdüm gerekli evrakları ve fotografları bıraktım dosya açtırdık ertesi gun ekper gelmiş arka stop lambalarından birindeki hasarın kaza esnasında oluştuğunu kabul etmemiş ama bütün hasar kaza esnasında oluştu ayrıca çarpan şahısla tekrar görüştüm gerekirse bu konuyla ilgili şahitlik edebileceğini hatanın kendisinde olduğunu belirteceğini söyledi birde zorunlu trafik sigortası olduğu ve kaskoya göre ucuza yaptırıldığı için yan sanayi parça takılma olasılığı %80 miş oysa benim aracımdaki parçlar orjinal parçalar yan sanayi parçalar dayanıksız olacağından ve aracın değerini düşüreceğinden dolayı orjinalinin takılmasını talep ettim zaten yaptığım araştırmaya göre konuyla ilgili şöyle bi bilgi edindim

''Sigorta eşdeğer parça adı altında aracın değerini düşürecek yan sanayi parça temin etmektedir. Bu durum Hazine Müsteşarlığının 06.11.2009 tarihinde yayınladığı genelgenin e) bendinde belirtilen;

"Mevzuat gereği, zorunlu trafik sigortasında eşdeğer parça uygulaması mümkün iken, bunun da ötesine gidilerek yan sanayi veya çıkma parça tabir edilen parçalar takılarak sigortalı/hak sahibinin aracının değerinin düşülmesine yol açıldığı, Mevzuatın izin verdiği sınırlar dışına çıkılarak araç değerini düşürecek nitelikte parça takılması uygulamasından vazgeçilmesi"
    böyle bir hüküm hala gerçerliliğini koruyor mu mevzuatta yeni bir düzenleme var mı eğer hüküm hala geçerliyse aracın değerinin düşmemesi için orjinal parça takmaları gerekmez mi..

ancak çoğu sigorta firması yan sanayi parça taktırıyormuş orjinalini taktırmak istersem kendi cebimden ödemem gerekirmiş ben ne yan sanayi parça taktırmayı kabul ederim nede cebimden fark öderim sonuçta madur olan taraf benim böyle bir durumda hangi yasal yollara başvurmalıyım nereye ne şekilde şikayet etmeliyim aracımın kaskosu yok ve 2003 model corolla ..bulunduğum ildeki toyota servisinede gittim sizin bir yaptırımınız olabilirmi diye sordum bize hangi parça gelirse onu takarız dediler kendi sigortacımlada görüştüm yan sanayi para takacaklarını söylemeleri durumunda itiraz dilekcesi yazarız dediler süreç giderek uzayacağa benziyor böyle bir durumda yan sanayi parçayla orjinal parça fiyat farkının çarpan şahsın cebinden ödemesi gerektiğini çarpan şahsa söylersem ve kabul etmezse mahkemeye versem bi sonuç alabilir miyim yardımcı olursanız çok sevinirim..

• quote:

Orijinalden alıntı: by_bedel

merhaba hasan bey benimde bi sorum olacak 1ocak 2011 çarşamba günü aracımla kırmızı ışıkta beklerken arkadan gelen bi araç benim aracıma çarptı çarpan şahısla birlikte olay yerinde biraz konuştuk bütün hatanın kendi olduğunu kabul etti yol buzlu olduğu için duramayıp çarptım dedi,birlikte benim sigortacıma gittik tutanak tutturduk hatanın tamamıyle kendisinde olduğunu maddihasar oluştuğunu yazdık imzaladık daha sonra aracımı kendi kaportacıma götürdüm gerekli evrakları ve fotografları bıraktım dosya açtırdık ertesi gun ekper gelmiş arka stop lambalarından birindeki hasarın kaza esnasında oluştuğunu kabul etmemiş ama bütün hasar kaza esnasında oluştu ayrıca çarpan şahısla tekrar görüştüm gerekirse bu konuyla ilgili şahitlik edebileceğini hatanın kendisinde olduğunu belirteceğini söyledi birde zorunlu trafik sigortası olduğu ve kaskoya göre ucuza yaptırıldığı için yan sanayi parça takılma olasılığı %80 miş oysa benim aracımdaki parçlar orjinal parçalar yan sanayi parçalar dayanıksız olacağından ve aracın değerini düşüreceğinden dolayı orjinalinin takılmasını talep ettim zaten yaptığım araştırmaya göre konuyla ilgili şöyle bi bilgi edindim

''Sigorta eşdeğer parça adı altında aracın değerini düşürecek yan sanayi parça temin etmektedir. Bu durum Hazine Müsteşarlığının 06.11.2009 tarihinde yayınladığı genelgenin e) bendinde belirtilen;

"Mevzuat gereği, zorunlu trafik sigortasında eşdeğer parça uygulaması mümkün iken, bunun da ötesine gidilerek yan sanayi veya çıkma parça tabir edilen parçalar takılarak sigortalı/hak sahibinin aracının değerinin düşülmesine yol açıldığı, Mevzuatın izin verdiği sınırlar dışına çıkılarak araç değerini düşürecek nitelikte parça takılması uygulamasından vazgeçilmesi"
    böyle bir hüküm hala gerçerliliğini koruyor mu mevzuatta yeni bir düzenleme var mı eğer hüküm hala geçerliyse aracın değerinin düşmemesi için orjinal parça takmaları gerekmez mi..

ancak çoğu sigorta firması yan sanayi parça taktırıyormuş orjinalini taktırmak istersem kendi cebimden ödemem gerekirmiş ben ne yan sanayi parça taktırmayı kabul ederim nede cebimden fark öderim sonuçta madur olan taraf benim böyle bir durumda hangi yasal yollara başvurmalıyım nereye ne şekilde şikayet etmeliyim aracımın kaskosu yok ve 2003 model corolla ..bulunduğum ildeki toyota servisinede gittim sizin bir yaptırımınız olabilirmi diye sordum bize hangi parça gelirse onu takarız dediler kendi sigortacımlada görüştüm yan sanayi para takacaklarını söylemeleri durumunda itiraz dilekcesi yazarız dediler süreç giderek uzayacağa benziyor böyle bir durumda yan sanayi parçayla orjinal parça fiyat farkının çarpan şahsın cebinden ödemesi gerektiğini çarpan şahsa söylersem ve kabul etmezse mahkemeye versem bi sonuç alabilir miyim yardımcı olursanız çok sevinirim..

maalesef dedikleriniz çok doğru
    konu hakkında hukuki yolunuz açık
    avukatınızla görüşün, lakin sonuç alamazsınız
    en iyisi siz orjinal taktırın farkını karşıdan alınız

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: by_bedel

maalesef dedikleriniz çok doğru
    konu hakkında hukuki yolunuz açık
    avukatınızla görüşün, lakin sonuç alamazsınız
    en iyisi siz orjinal taktırın farkını karşıdan alınız

Alıntıları Göster
    Merhaba Hasan Bey,

Dün aracıma vurdular, karşı taraf kusurlu görünüyor. Karşı tarafın sigortası hasarı karşılaması gerekir ama, ben kasko yaptırdığım acentayı aradım. o da aracını kaskonun anlaşmalı olduğu yere ver, sonra o karşı tarafından sigortasından karşılar, hasarsızlık indirimin bozulmaz dedi.

ben de öyle yaptım, kasko yaptırdığım sigorta şirketinden dosya açtırdık. bir de üstüne kiralık araç talep ettim. Kasko şirketimden eksper geldi vs.

şimdi aklıma bir kurt düştü, acaba yanlış mı yaptım? hasarsızlık indirimim bozulur mu? hiç kaskoya bulaşmadan karşı tarafın sigorta şirketiyle mi halletmem gerekirdi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ABCdiküçgeni -- 8 Şubat 2012; 19:46:04 >

• 
Sayfa: önceki 6465666768
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.