Şimdi Ara

HARD DISC TEN ANLAYAN OKUSUN YARDIM PLS

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
710
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bir arkadaşım P3 800 işlemcili (ve bunu destekleyen anakart) makinesine yeni bir HDD almış.. Evde yükleyemediği için bana getir ben hallederim dedim.. Ama nerdeeeeeee.... Bilgisayar HHD i görmüyor.. Ayrıca hdd çıkarıp benim kasamda ASUS P5P800 anakartlı board umda denedim gene başaramadım,makine g-ö-r-m-ü-y-o-r... Teknik servise yolladık, orada tanıdık bir arkadaş almış evine götürmüş, içine xp falan yüklemişi geri getirdi. Yani HDD sağlam... Ama gene 2 kasada da denedim görmedi.. Acaba HDD ile ilgili bilmediğim birşey mi var.. HDD üzerinde şunlar yazıyor...
    SAMSUNG
    80 GB/ 7200Rpm/ 2M/ PATA

Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler...

Saygılarımla..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi x_magic_x -- 19 Temmuz 2005, 21:13:14 >

• Pata deyince olmadı ben satırları okurken "herhalde sata disketle tanıtmadığı için görmüyor "diye düşünmüştüm .
    Ama şimdi istersen
    Biostan bir arattır
    Bağlantılarını tekrar kontrol et
    Kablonu değiştir

Aklıma gelen bunlar şimdilik..
  • quote:

Orijinalden alıntı: melih.yanardağlar

Pata deyince olmadı ben satırları okurken "herhalde sata disketle tanıtmadığı için görmüyor "diye düşünmüştüm .
    Ama şimdi istersen
    Biostan bir arattır
    Bağlantılarını tekrar kontrol et
    Kablonu değiştir

Aklıma gelen bunlar şimdilik..
    normal kablo demek istedin değil mi ??

Bu arada samsung un sitesinden özelliklerini aldım fakat yaramaz bişey görünmüyor;
    80GB Formatted Capacity Per Disk
    Ultra ATA-133
    Fluid Dynamic Bearing Spindle Motor Technology
    High Speed Dual Digital Signal Processor (DSP) Based Architecture
    ATA S.M.A.R.T. Compliant
    ATA Security Mode Feature Set
    ATA Host Protected Area Feature Set
    ATA Automatic Acoustic Management Feature Set
    ATA 48 bit Address Feature Set
    ATA Device Configuration Overlay Feature Set
    Multi-Burst On-The-Fly Error Correction
    NoiseGurard™
    Silent Seek™

• quote:

Orijinalden alıntı: x_magic_x

normal kablo demek istedin değil mi ??

Bu arada samsung un sitesinden özelliklerini aldım fakat yaramaz bişey görünmüyor;
    80GB Formatted Capacity Per Disk
    Ultra ATA-133
    Fluid Dynamic Bearing Spindle Motor Technology
    High Speed Dual Digital Signal Processor (DSP) Based Architecture
    ATA S.M.A.R.T. Compliant
    ATA Security Mode Feature Set
    ATA Host Protected Area Feature Set
    ATA Automatic Acoustic Management Feature Set
    ATA 48 bit Address Feature Set
    ATA Device Configuration Overlay Feature Set
    Multi-Burst On-The-Fly Error Correction
    NoiseGurard™
    Silent Seek™

Alıntıları Göster
    evet 33 veya 66 kablosu olabilir..

• quote:

Orijinalden alıntı: melih.yanardağlar

evet 33 veya 66 kablosu olabilir..

Alıntıları Göster
    Arkadaşım bence hard disk bir takılma olmuştur yada elektirik bağlantı yerinde bir sorun vardır.Bilmiyorum bir arkadaşımın başıan gelmişti bir kaç bilgisayarda denedi olmadı en son kez bir daha denedi görmeye beşladı
  • quote:

Orijinalden alıntı: science is a life style

Arkadaşım bence hard disk bir takılma olmuştur yada elektirik bağlantı yerinde bir sorun vardır.Bilmiyorum bir arkadaşımın başıan gelmişti bir kaç bilgisayarda denedi olmadı en son kez bir daha denedi görmeye beşladı

Alıntıları Göster
    kablo bağlantısı ve jumper ayarın (harddiskin) doğru yapılmışmı önce onu kontrol et sonrasında biosta harddiski tanıttır.

• quote:

Orijinalden alıntı: mehmetclk

kablo bağlantısı ve jumper ayarın (harddiskin) doğru yapılmışmı önce onu kontrol et sonrasında biosta harddiski tanıttır.

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar: jumper ayarlarının hepsini deniyorum.. 20 pin kablolardan 4 tane değiştirerek denedim.
    Ayrıca HDD çalışıyor bozuk değil.. Elektrikle ilgili sorunu yok.
    Acaba bu tipteki HDD ler farklı kablo mu kullanıyor??
    Ayrıca Bios ta hiç görmüyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi x_magic_x -- 19 Temmuz 2005, 0:15:43 >
  • quote:

Arkadaşlar: jumper ayarlarının hepsini deniyorum.. 20 pin kablolardan 4 tane değiştirerek denedim.
    Ayrıca HDD çalışıyor bozuk değil.. Elektrikle ilgili sorunu yok.
    Acaba bu tipteki HDD ler farklı kablo mu kullanıyor??
    Ayrıca Bios ta hiç görmüyor...

Alıntıları Göster
    arkadaşım biosta hiç görünmüyorsa harddiskin kablosunu ve jumper ayarını tam yapamamışsın kısaca anlatayım.Harddiski master yapıcaksan kablonun ucuna takıcaksın eğer slave olarak yapıcaksan kablonun ortasına takıcaksın daha sonra master yada slave durumuna göre jumperlarını ayarla onuda şöyle yap eğer mastersa en baştaki pini kapatıyorsun slave olacaksa masterin yanındaki yani ensondan ikinci pini kapatıyorsun sonrasında bisostan harddiski tanıtıyorsun tekrar dene olmazsa msn verirsin

• quote:

Orijinalden alıntı: mehmetclk

arkadaşım biosta hiç görünmüyorsa harddiskin kablosunu ve jumper ayarını tam yapamamışsın kısaca anlatayım.Harddiski master yapıcaksan kablonun ucuna takıcaksın eğer slave olarak yapıcaksan kablonun ortasına takıcaksın daha sonra master yada slave durumuna göre jumperlarını ayarla onuda şöyle yap eğer mastersa en baştaki pini kapatıyorsun slave olacaksa masterin yanındaki yani ensondan ikinci pini kapatıyorsun sonrasında bisostan harddiski tanıtıyorsun tekrar dene olmazsa msn verirsin

Alıntıları Göster
    ayrıca HDD ve CD-ROM'u aynı kabloya taktıysan HDD gözükmeyebilir ona göre ikisini farklı kablolarla takarak dene.

• quote:

Orijinalden alıntı: MAG

ayrıca HDD ve CD-ROM'u aynı kabloya taktıysan HDD gözükmeyebilir ona göre ikisini farklı kablolarla takarak dene.

Alıntıları Göster
    jumper ayarlarını unutmuş olabilirsin, kablodan olmadığına eminsen tabi(40 damarlı veya 80 damarlı herhangi birinde çalışması lazım yani kablo uyumsuzluğu diye bir şey yok yalnız performansları farklı olur)
  • quote:

Orijinalden alıntı: pacman

jumper ayarlarını unutmuş olabilirsin, kablodan olmadığına eminsen tabi(40 damarlı veya 80 damarlı herhangi birinde çalışması lazım yani kablo uyumsuzluğu diye bir şey yok yalnız performansları farklı olur)

Alıntıları Göster
    jumper ayarlarını tekrar kontrol etmende fayda var
  • quote:

Orijinalden alıntı: pacman

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: pacman

ya sata yı tanıtamadın
    yada jumper ayarlarını yanlış yaptım

• quote:

Orijinalden alıntı: ibraxi

quote:

Orjinalden alıntı: pacman

ya sata yı tanıtamadın
    yada jumper ayarlarını yanlış yaptım

Alıntıları Göster
    bu PATA dediğin SATA olmasın arkadaş...
    eğer öyleyse büyük bir ihtimal sata tanımamıştır....

anakartın üzerindeki ibilgilere göre harddiskin sitesine girip bu anakarta uyumlu driver ı almalısın...
    çünküü eğer arkadaşında çalışıyorsa bi ihtimal anakartın sata yı desteklemiyordur...

• quote:

Orijinalden alıntı: ozgurce34

anakartın üzerindeki ibilgilere göre harddiskin sitesine girip bu anakarta uyumlu driver ı almalısın...
    çünküü eğer arkadaşında çalışıyorsa bi ihtimal anakartın sata yı desteklemiyordur...

Alıntıları Göster
    Değerli arkadaşlar..
    Tekrar tekrar yazıyorumm... Uç kablo veya orta kablo hepsini denedim.. Jumper ayarlarının hepsini denedim.. 4 tane kablo değiştirerek denedim.. Ama hiçbirinde görmüyorr..

• quote:

Orijinalden alıntı: ozgurce34

Alıntıları Göster
    kardeş sata hdd ler hızlı çalışır bu sebeple fazla güç ister turbopowersupply kulan sonra bak yada bios ayarlarından kontrolet oda olmasa hdd yi aldığınız yere geri götürün bolşans

• quote:

Orijinalden alıntı: kejan01

kardeş sata hdd ler hızlı çalışır bu sebeple fazla güç ister turbopowersupply kulan sonra bak yada bios ayarlarından kontrolet oda olmasa hdd yi aldığınız yere geri götürün bolşans

Alıntıları Göster
    kejan lütfen forumu tam okurmusun.. SATA DDEEEĞĞİİİLL PATA :)
  • arkadaşım bu hdd nin çalıştığı bilgisayarı özelliklerini iyi incele sorunu ancak öyle çözersin
    ben eminim ki jumperla felan ilgisi yok sen zaten o ayarları biliyon ama sana hala jumper diyolar

sorunlar sonuçları doğurur

hadikolay gelsin
  • quote:

kejan lütfen forumu tam okurmusun.. SATA DDEEEĞĞİİİLL PATA :)

Alıntıları Göster
    şöyle olması lazım (pek teknik değil ama sorunun çözer)

şu ana kadar makineye 5-6 tane hdd taktım hiçbiri ilk takışta görmedi ben ne mi yaptım yazıyorum

önce hdd ye filan her şeyi tak

sonra gir biosa (görmüyo dedin ya orda bi daha dene mi ne var ya)

sonra hdd nin power ını çıkar tekrar tak

hdd çalışınca biosa bi daha tarattır sonra görecektir

yalnız takarken dikkat et de kısa devre yaptırma

yaparsan sorumluluk almam

pek teknik değil ama sorunun çözümü bu olsa gerek

• quote:

Orijinalden alıntı: SkiNNy

şöyle olması lazım (pek teknik değil ama sorunun çözer)

şu ana kadar makineye 5-6 tane hdd taktım hiçbiri ilk takışta görmedi ben ne mi yaptım yazıyorum

önce hdd ye filan her şeyi tak

sonra gir biosa (görmüyo dedin ya orda bi daha dene mi ne var ya)

sonra hdd nin power ını çıkar tekrar tak

hdd çalışınca biosa bi daha tarattır sonra görecektir

yalnız takarken dikkat et de kısa devre yaptırma

yaparsan sorumluluk almam

pek teknik değil ama sorunun çözümü bu olsa gerek

Alıntıları Göster
    Sadece HDD takılı iken bilgisayarını aç ve dene

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ıskra -- 19 Temmuz 2005, 22:07:46 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ıskra

Sadece HDD takılı iken bilgisayarını aç ve dene

Alıntıları Göster
    arkadaşım sen en iyisi makinayla beraber harddiski aldığın yere götür en kestirme çözüm bu olsa gerek ya biosta tanıtamıyorsun ayarlardan yada anakartın desteklemiyor
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.