Şimdi Ara

HANGİ FREN BALATASI İYİDİR? BALATA NİYE SES YAPAR? BALATA BİTTİĞİ NASIL ANLAŞILIR? GENEL BİLGİ (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
114
Cevap
10
Favori
51.302
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki

HANGİ FREN BALATASI İYİDİR? BALATA NİYE SES YAPAR? BALATA BİTTİĞİ NASIL ANLAŞILIR? GENEL BİLGİ

(En Son Oy Tarihi: 15.4.2024)
Giriş
    Merhaba hocam;

Değerli bilgilendirmeleriniz için teşekkürler. Honda civic fb7 kullanıcısıyım diskler oldukça çizilmiş ve yıpranmış, değişmem gerekiyor piyasada kolay bulacağım fren mesafesi en kısa ve uzun ömürlü disk balata tavsiyeniz nedir? Fiyat önemli değil.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 20 yıldan fazla oldu hep trw kullanırdım tamircinin tavsiyesiyle mga aldım çok memnunum, üstelik 50 lira çok ucuz bu fiyata trw den daha iyi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Servis bakımına girdim. (2014 model vW-Polo)

Ek larak ön-arka disk+balata değişimi de gerekli dediler.
    Araçta şu an giderken y da fren esnasında ses yok. Frenlemede sorun yaşamıyorum.
    Emin olamadım. Şu an zamanım yok 10 gün içinde geleyim dedim.

Bu işlem için 1700₺ fiyat verdiler.

Sorum şu;
    Bugüne kadar tüm bakımlar serviste yapıldı. (3üncü yılda balata değişimi yapılmıştı.)
    Bu disk balata değişimini sanayide mi yaptırsam?
    Gerçekten disk de değişmesi gerekiyor mudur? Bakıp görmeden anlaşılabilecek bir yöntem var mı?
  • _RapiD_ kullanıcısına yanıt
    fren balatası nasıl değiştirilir videosunda kullandığım TRW balata tam sorunuzun karşılığıdır.

Ancak böyle ses yapmasın jantı karartmasın ve çok dayansın derseniz seramik balata alabilirsiniz.
    Seramik balatanın tozu beyaz olur ve jantlara yapışmaz. Diskte ötme yapmaz. Fakat yurt içinde bulamazsınız
    Tavsiye olarak WAGNER alabilirsiniz.
    aracınıza uygun balatayı aşağıdaki linkden modelini tespit edip o modeli Amazondan alabilirsiniz.
    Ben bununla uğraşamam dersen TRW de iyidir, ATE de iyidir. Türkiye'de aracınıza göre Brembo da bulamazsınız.
    https://www.wagnerbrake.com/find-my-part.html
  • quote:

Orijinalden alıntı: niedy707

Servis bakımına girdim. (2014 model vW-Polo)

Ek larak ön-arka disk+balata değişimi de gerekli dediler.
    Araçta şu an giderken y da fren esnasında ses yok. Frenlemede sorun yaşamıyorum.
    Emin olamadım. Şu an zamanım yok 10 gün içinde geleyim dedim.

Bu işlem için 1700₺ fiyat verdiler.

Sorum şu;
    Bugüne kadar tüm bakımlar serviste yapıldı. (3üncü yılda balata değişimi yapılmıştı.)
    Bu disk balata değişimini sanayide mi yaptırsam?
    Gerçekten disk de değişmesi gerekiyor mudur? Bakıp görmeden anlaşılabilecek bir yöntem var mı?
    Merhaba,
    Aşağıya linkini koyduğum 3 tane videoyu seyredin.
    Bu videolardan sonra piyasadaki ustalardan daha çok bilgiye sahip olacaksınız,
    Hala daha aklınızda bir soru olursa yine cevaplarım.
    Kısaca balatanızı sanayide değiştirin videolardaki kalite zaten yetkili serviste de olmaz... Yazık o paraya
    Saygılar

1) Fren balatasının bittiği nasıl anlaşılır https://www.youtube.com/watch?v=_UYM3cv68zo&feature=youtu.be

2) Fren balatası nasıl değiştirilir? Servislerin yapmadığı işçilik detayı?https://www.youtube.com/watch?v=R7BBv-l0SaY&feature=youtu.be

3) Frenlerde ses oluşmasına sebep olan ve Hayati önemi olan kaliper bakımı nasıl yapılır?https://www.youtube.com/watch?v=ZzClMC48GDI&feature=youtu.be

• quote:

Orijinalden alıntı: taydin66

Merhaba,
    Aşağıya linkini koyduğum 3 tane videoyu seyredin.
    Bu videolardan sonra piyasadaki ustalardan daha çok bilgiye sahip olacaksınız,
    Hala daha aklınızda bir soru olursa yine cevaplarım.
    Kısaca balatanızı sanayide değiştirin videolardaki kalite zaten yetkili serviste de olmaz... Yazık o paraya
    Saygılar

1) Fren balatasının bittiği nasıl anlaşılır https://www.youtube.com/watch?v=_UYM3cv68zo&feature=youtu.be

2) Fren balatası nasıl değiştirilir? Servislerin yapmadığı işçilik detayı?https://www.youtube.com/watch?v=R7BBv-l0SaY&feature=youtu.be

3) Frenlerde ses oluşmasına sebep olan ve Hayati önemi olan kaliper bakımı nasıl yapılır?https://www.youtube.com/watch?v=ZzClMC48GDI&feature=youtu.be

Alıntıları Göster
    Selam hocam ben de yeni ön arka tüm balataları yeniledim, yenileyeli 1000 km oldu araç ilk çalışınca hiç ses yapmıyor, normal frende de ses yapmıyor ama araç brz ısınınca tahmini 5km sonra hafif frene basınca sürtme sesi geliyor, ustaya diyorum normal diyor yok balata sert balata havalar da sıcak yani bildiğin net bir cvp yok...

Şimdi bu cidden normal midir, sıkıntı yaratmaz ve diske zarar vermez mi dedikleri gibi yoksa söküp atıp balata mı değiştireyim gene veya iki-üç bin km daha bekleyeyim mi?

Cvp için şimdiden tşkler, balatalar bosch

• Hocam renault kangoo maxi panelvan aracımız var işyerinde bunun için hangi marka balata önerirsin? Fiyat henüz almadım ama orjinal çok pahalı değilse taktırırım

• berkenarjen B kullanıcısına yanıt
    Merhaba,
    Bu durumun bir kaç sebebi Var tabi...Öncelikle aracın km sini, kaçıncı balatası olduğunu, daha önce disk değiş timi, disklere herhangi bir işlem yapıldı mı? Takılan Bosch balata aracın OE tarafından onaylanmış numaraya uygun balata mı? Bunlar hakkında bilgi verirseniz, yorum yaparım
  • sünnetçi34 kullanıcısına yanıt
    Ortalama orijinal balata servis fiyatı 400 tl civarındadır.
    Bu parçanın OE olanı TRW mesela 250 TL dir. Kalite oroijinal olandan farksızdır.
    Bunların dışında diğer balatalar 80-150 TL arasında fiyatları değişir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: taydin66

Merhaba,
    Bu durumun bir kaç sebebi Var tabi...Öncelikle aracın km sini, kaçıncı balatası olduğunu, daha önce disk değiş timi, disklere herhangi bir işlem yapıldı mı? Takılan Bosch balata aracın OE tarafından onaylanmış numaraya uygun balata mı? Bunlar hakkında bilgi verirseniz, yorum yaparım
    Araç 52000 kmde, ikinci sahibiyim 15000 km iken aracı aldım ve bu takılan ilk balata yani sıfırdan beri ilk defa balata değişiyor, disklerle ilgili de hiç bir işlem yapılmadı, balataları zaten bosch servisinde takmadım bizim burda bosch servisi olmadığı için özel bir yerde taktım bosch balata diye taktılar onun için orjinal mi değil mi bilmiyorum, o dediğiniz numarayı nasıl öğrenip sorgulatabilirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berkenarjen -- 4 Temmuz 2020; 2:47:9 >
  • berkenarjen B kullanıcısına yanıt
    Bosch otomotiv kataloğu bu günlerde güncelleniyor. Yakın zamanda kullanıma çaılır. Aşağıdaki linkten aracınızın marka modelini seçip aracınıza olması gereken bosch balata ve disk kodlarına ulaşabilirisiniz.
    https://www.bosch-automotive-catalog.com/en/vehicle-search

Ayrıca şu anki mevcut arıza balata montaj işçilik sorunlarından oluştuğunu düşünüyorum. Aracınızın kaliperlerine yukarıda linkini koyduğum videoda anlattığım şekilde montaj ve bakım yapılması lazım. Lütfen o videolara bir göz atın ve kullandığım malzemelerin aynısının kullanılmasını talep ediniz. Kaliper pimlerinin ve fren merkezlerinin temizlik ve bakımını yaptırın.
    İlk kalkıştan sonra frenleri bıraktığınız zaman kaliper pimleri geri gelmez ise balatalar geri çekilmeyerek diske sürter.
    Özellikle fren balatası montajında fren balatası takılırken yapılması gereken bakımları da anlattım.
    https://www.youtube.com/watch?v=R7BBv-l0SaY&feature=youtu.be

HANGİ FREN BALATASI İYİDİR? BALATA NİYE SES YAPAR? BALATA BİTTİĞİ NASIL ANLAŞILIR? GENEL BİLGİ

• taydin66 T kullanıcısına yanıt
    tşkler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: berkenarjen

Selam hocam ben de yeni ön arka tüm balataları yeniledim, yenileyeli 1000 km oldu araç ilk çalışınca hiç ses yapmıyor, normal frende de ses yapmıyor ama araç brz ısınınca tahmini 5km sonra hafif frene basınca sürtme sesi geliyor, ustaya diyorum normal diyor yok balata sert balata havalar da sıcak yani bildiğin net bir cvp yok...

Şimdi bu cidden normal midir, sıkıntı yaratmaz ve diske zarar vermez mi dedikleri gibi yoksa söküp atıp balata mı değiştireyim gene veya iki-üç bin km daha bekleyeyim mi?

Cvp için şimdiden tşkler, balatalar bosch

Alıntıları Göster
    Hocam bende megane4 te kullandim arkada Bosch balata. Diske ince torna da attırdım daha sonra yok. 10bin oldu hala ses devam. Kafasına göre ses yapıyor bir de bazen hiç ses yok bazen en ufak frende ses var . Şikayet vara yazdım Bosch Türkiye'nin umrunda olmadı bende şimdi globale yazdım bakalım ne çıkacak. Bizim gibi sıkıntı yaşayan oldukça fazla kullanıcı var

• quote:

Orijinalden alıntı: batkent

Hocam bende megane4 te kullandim arkada Bosch balata. Diske ince torna da attırdım daha sonra yok. 10bin oldu hala ses devam. Kafasına göre ses yapıyor bir de bazen hiç ses yok bazen en ufak frende ses var . Şikayet vara yazdım Bosch Türkiye'nin umrunda olmadı bende şimdi globale yazdım bakalım ne çıkacak. Bizim gibi sıkıntı yaşayan oldukça fazla kullanıcı var

Alıntıları Göster
    Benim arabada ses kesildi hocam, şu an ses yok sadece çok nadir bazen ses geliyor onu da önemsemiyorum..

• Ben Kemal Geliyorum kullanıcısına yanıt

Ford Connect için MGA (yumuşak) mı alayım Grap(sert) mı? Yılda 2000 km yaparım

• Hangi Fren Balatası İyidir konu başlığı adı altında bir çok marka listeye yazılmış. Fakat bu listeyi incelediğimizde fren balata üretici olmayan, uzak doğu (Çin, Hindistan vb) ülkelerinde fason ucuz üretim yaptırıp satan markalar var. Bu kadar büyük hata yapılmamalıydı bence. Daha dikkatli bir liste oluşturulmalıydı?

Benim fikrim, gerçek fren balatası üreticisi olan firmalardan oluşan bir liste yapılmasıdır. Bunlar;

• TMD Firiction
    • Akebono
    • Remsa
    • Icer
    • Continental Galfer & Ate
    • Lumag
    • Roulunds Brake
    • Ferodo
    • Sangsin
    • Frasle - Fremax
    • Beşer Balata (Yerli Üretici)
    • Kale Balata (Yerli Üretici)
    • Apetech Balata (Yerli Üretici)
    • Eren Balata (Yerli Üretici)
  • Golf 5 için hangi fren balatasını önerirsiniz? Ayrıca yetkili serviste hangi marka balata takıyorlar biliyor musunuz?

• Disk : zimmermann
    Balata : TRW kullanıyorum hiç ses yok çok memnunum.

• Balatalardaki ses olayı son dönemde çıktı sanırım bu 2019 da sebebi balataların üretim sürücünde kullanılan ve balataları sıkıştırmaya birleştirmeye yarayan asbest maddesinin kullanımdan cıkarılmasıydı diye biliyorum yeni alternatıf geliştirildiyse ses sorunu cozulmustr

• saist S kullanıcısına yanıt

1 tane postun var onunda buraya olmuş olması trol müsünüz sorusunu sorduruyor.

Bu kadar büyük hata yapılmamalıydı derken görende ne hatası neye göre hata kime göre hata...

Siz balata üreticisi misiniz?

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.