Şimdi Ara

Hala CD Kullanan Var Mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
134
Cevap
2
Favori
6.698
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar ilk aracımızı aldık. usb girişi yok. teypte cd 30 mp3 yazıyor ve aux girişi var. aux kablosu alamadım bir türlü. cd çekeyim dedim ama cd kullanılıyor mu artık? Aranızda kullanan var mı? Yani hatırlıyorum eskiden nerodan falan yazardık aile büyüklerinin araçlarına. Baya eski zamanlardı. Şimdi usb girişi olmayan araba yok gibi sanırım. Boş donanımlar hariç. Mesela bizimkisi :)

cdye yazarken direkt mp3 olarak atacağım değil mi? bazı arabalarda track falan var o ne oluyor?
    bir de auxtan mp3 çalarımı bağlasam direksiyondan değiştirebilir miyim şarkıları?

• Ses CD si takıp dinlemen yararına olacaktır fakat aracın ses sistemi kaliteli değil ise mp3 ile çok büyük fark göremezsin.

CD = 1411kbps
    Flac = 900-1100kbps (Daha üst kbps Plak ripleri, bulman zor!)
    Mp3 = 320kbps

İlla CD ses kalitesi olacak dersen, Müzik CD ni kayıpsız olarak wav formatında kopyala. Wav formatı orjinal 1411kbps demektir. Yani CD ni orjinal olarak kopyalar.

USB girişi olan cihaz var ise USB belleğe wav formatını atıp dinleyebilir veya telefonuna atıp aux ile bağlayabilirsin.

CD 80dk ses kaydı alabilir, 800MB lık veri demektir.

5dk lık mp3 128kbps = 5MB
    5dk lık wav 1411kbps = 50MB

USB belleklerin kapasiteleri çok yüksek olduğundan wav formatında bulunan dosyayı çok rahat kullanabilirsin.

16GB lık USB bellek içine 80DK lık ses CD sinden 20 adet
    32GB lık USB bellek içine 80DK lık ses CD sinden 40 adet

.. kaydedebilirsin. Ama dediğim gibi, aracın ses sistemi çok basit ise birşey anlamayacaksın.

İnternet üzerinden mp3 indirilen birçok site artık youtube üzerinden convert edip indirme şansı veriyor, youtube üzerinde birçok müzik ise çok kaliteli değil. Ayrıca her 320kbps yazan mp3 dosyası gerçekten 320 olmuyor, bazıları 128 olarak kopyalanmış ve daha sonra sivri zekalı biri tarafından 320 yükseltirlmiş oluyor yani yalan işlem. Üst formatı aşşağı çekebilirsin fakat alt formatı asla yukarı alamazsın!

Mp3 oluşturulma mantığı da ses dosyasını 10/1 oranın da kırpmasıdır. Frekansları kesiyor yani, çoğu kişinin iyi bir kulağı olmadığı ve ses sistemi olmadığı düşünülünce var olan birçok frekansı gereksiz kılıp dosya boyutu düşürülüyor. Kulağı ve donanımı olan kişi zaten daima CD tercih ediyor.

CD nin medya olarak bitmesi olasımıdır bilemem fakat Ses CD si kalitesi asla bitmez hatta daha üst stüdyo kayıtlarına dönmesi muhtemel diyebilirim. Birçok müzik satış siteleri beatport mesela mp3 dosyasının yanın da wav formatını da satın alabilme seçeneği daima sunuyor.

Yüksek sesde müzik dinleyeceksen wav veya CD kullanmanı tavsiye ederim. Ses açman ile birlikte frekanslarda artacağından mp3 ile düşürülmüş frekanslar patlak patlak ses verecektir fakat ses CD sinde veya wav formatında zaten kaliteli değerde olan frekanslar yüksek ses de dediğim sorunu yaşatmayacaktır.

Bu açıklama neticesinde tercihini sen yap :)
  • evet. astra h 2010 model. usb girişi yok, ne yapayım?

veri diski oluştur, ses cd si oluşturma dümdüz yaz yeter.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hysteria_ -- 18 Şubat 2016; 15:35:04 >
  • Ben de hala kullanıyorum. Media Player'dan müzik cdsi olarak yazıyorum. Toplam 80 dakika alıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Cd ye normal mp3 atacaksınız. Direksiyonda ki düğmeler aux ta çalışmaz

• bende usb de var cd de. arada cd yi de kullanıyorum. direk windows kendi yazıyor artık. nero mero tarih oldu.
  • Oz kuzenim 2005 model Clio kullaniyor arabada sadece kaset calinabiliyor. Cok sikayetci degil sanirim bu durumdan.

Yaz aylarinda Amarok alma gibi bir plani var. Degisimi yaparsa gercekten koklu degisim yapmis olacak aliskanliklarinda. :)

• quote:

Orijinalden alıntı: 0mer Faruk

Cd ye normal mp3 atacaksınız. Direksiyonda ki düğmeler aux ta çalışmaz

o zaman baya kötü yav. direksiyon çalışmıyorsa konsoldaki tuşlarda çalışmaz. seyir halindeyken telefondan değişme falan kötüymüş yav.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zotacing

Yyi ki USB icat edilmi?, CD kadar gereksiz bir medya yok. Çizilir, sarsyntyda durur, ysynyr, bozulur, 15-20 ?arky ancak alyr, yer kaplar, yazmasy çizmesi uzun sürer vs... vs...

Ayryca bu forumda CD ses kalitesi USB'den iyidir diyen bir zat vardy, ah onu bir bulabilsem rezil edece?im de piyasada yok.

Geçen aylarda ysrarla denedim CD'de bass namyna hiç bir ?ey çykmyyor araç sistemininde, USB'yi veya harddisk hafyzayy bir açyyorsun gümbür gümbür 10/10 ses kalitesi.

CD kaset mazi oldu artyk, araba firmalarynyn yerinde olsam bo? yere cd sürücü koymam radyolara.

Cd lerin artık gereksiz olduğu konusunda haklısın ancak render lenmemiş Audio cd usb ye attığım mp3 ten çok daha kalitelidir.Yaklaşık 17 müzik alan ve önceden mp3 ten dönüştürülmemiş olandan bahsediyorum.

• Cd300 yazdığına göre aracınız Astra. Bende de 2014 Astra J var, onda da usb girişi yok mecburen cd kullanıyorum. 2010 model peugeot 207dd dahi usb var iken bu araçlarda olmaması büyük eksiklik.

• evet kullanıyordum 10 tl ye aux kablosu aldım telefondan bağlıyorum artık...
  • zotacing kullanıcısına yanıt
    Benim bildiğim Hi-Fi sistemlerde (ev için) hep Cd çalar kullanılıyor, Orjinal Cd de ses kalitesine ancak Flac formatı yaklaşabiliyor,
    Mp3 müş Mp4 müş ses kalitesi olarak baya bir aşağıdadır orjinal ses Cd sinin yanında, uzmanları muhakkak vardır forumda.
  • zotacing kullanıcısına yanıt
    MP3 olaylari ilk ciktiginda CD ile MP3 arasinda fark vardi. Simdi ise dedigin gibi tam tersine dondu. CD surucusu koymak zorunda, muzik sektoru halen daha CD kullaniyor.
  • Ben kaset kullanıyorum gayet memnunum cd bize lüks şimdilik:)

• Benim araç mp3 bile çalmıyor :) arabanın kolçağı full track cd si dolu :)

• "cd usb den kalitelidir veya usb cd den kalitelidir" gibi bir cümle kurmak ses kalitesi denen şeyden bi haber olduğumuzun göstergesidir.

Orijinal Müzik CD sini satın alırsanız, bu: sizin o müzikten alabileceğiniz maksimum kaliteyi temsil eder. çünkü kaynak odur.

Siz Bu CD yi MP3 e çevirip ( 128kbps ) sonra yeniden CD ye kopyalarsanız ses kalitesini ciddi manada düşürmüş olursunuz. Muhtemelen Dışarıdan satın aldığınız Korsan CD bu kalitededir.

* Sıkıştırıp MP3 yaptığınız bir orijinal müzik parçasını tekrar eski kalitesine getiremezsiniz.

* Aracınız Mp3 destekliyorsa 320kbps kalitesinde mp3 ler oluşturacaksınız.

* aracınız FLAC destekliyorsa -ki bu kayıpsız ses kalitesine en yakın olanıdır, FLAC a çevireceksiniz.

* aracınızda bunlar yok fakat aux varsa mp3 ya da Flac dosyasını en kaliteli şekilde mp3 çalarınıza-telefonunuza kopyalayacak ve aracınıza bağlayacaksınız.

* aracınızda sadece CD çalar varsa orijinal CD kullanacaksınız ki kaliteli müzik dinleyin.

Saygılar.

• ben transmitter kullaniyorum cdlerin cizilip okumamasindan biktim 4 sene once goldmaster aldim 80tlye iyi cikti hic sorun cikarmadi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • maalesef bende cd kullanıyorum.

2011 model corsa aux var usb yok

aux kablosu var ama kullanmıyorum boşuna kablo aldım yani.

cd-rw yani silinebilir cd kullanıyordum onlarda sile yaza sile yaza ömürleri doldu. Artık silinmeyen cd-r olandan alıp yakacağım mecburen
  • Bende CD kullanıyorum. Normal mp3 olarak attım.

• Cd daha yeni kaset kullanan var renult larda
  • acikcasi cd filan zor geliyor. fm transmitter ile telefondaki muzikleri radyo araciligi ile dinliyorum.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.