Şimdi Ara

Haf X 942 Modifiye (Güncellendi 03.03.2012)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
4
Favori
3.954
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Yaklaşık 6 aydır kullanmakta olduğum ve yerimde duramayıp sürekli şekilden şekile soktuğum Haf X 942 kasa modifiyelerimi paylaşmak istiyorum.
    Uzun zamandır niyetliydim bu konuyu açmaya ama fırsat bulamamıştım bir türlü, bugüne kısmetmiş.

Öncelikle modifiye konusunda çok emeği geçen (ve geçecek olan ) arkadaşım @emmoo14 (Emre) , özellikle sıvı soğutma konusunda değerli fikirlerini ve yardımlarını aldığım @Digitaldrop (Onur abi) ve malzemeleri temin etmem konusunda çok yardımı dokunan @djemo31 (Emrah) adlı kişilere teşekkür ediyorum.

Sistem özelliklerinden başlayalım:

Cooler Master Haf X 942 kasa (başrol oyuncumuz )
    Siverstone Strider Plus 1000W 80+ Silver PSU
    Asus P8Z68-V pro anakart
    Intel i7 2600K işlemci
    Corsair Vengeance 2x4GB 1600 MHz CL8 Ram
    MSI GTX560Ti Hawk ekran kartı
    Ocz Vertex3 240GB Sata3 SSD
    WDC Black 1TB 1002FAEX + WDC Green 2TB 20EARX HDD
    Creative X-Fi Titanium HD ses kartı
    Pioneer DVDrom
    LG 42LW650S 3D LED TV
    Logitech Z5500
    Logitech MK260
    Logitech Driving Force GT

Gelelim fotoğraflara

Bu ilk zamanlardaki hali (3-4 ay öncesi). İlk yaptığım iş, kırmızı olan öndeki büyük fanın LEDlerini mavi ile değiştirmek oldu. Anakartın renkleri ile de uyumlu olduğu için mavi ağırlıklı göreselliği tercih ettim. Kule soğutucuda ve 14lük arka egsoz fanları da mavi LEDli. Ayrıca altta da mavi katot ışık var.

Haf X 942 Modifiye (Güncellendi 03.03.2012)  Haf X 942 Modifiye (Güncellendi 03.03.2012)  Haf X 942 Modifiye (Güncellendi 03.03.2012)  Haf X 942 Modifiye (Güncellendi 03.03.2012)

Önden görünüşü :
     Haf X 942 Modifiye (Güncellendi 03.03.2012)  Haf X 942 Modifiye (Güncellendi 03.03.2012)

Yandan kapak kapalı iken görünüşü. 20lik dev fan çirkin göründüğü için bu kapak full açık pleksi pencere ile değişecek. O zamanlar henüz taze olduğu için fanın olduğu kısmı kesmeye kıyamadım. Yeniden çelik sactan pencereli kapak yatırmaya başlamıştım, kaç ay oldu bitmedi henüz, birkaç ufak işi kaldı. Biter bitmez ekleyeceğim onu da.

Burada ekran kartının üzerinde duran parça ekran kartını sabit tutmaya yarıyor. Aynı zamanda 8lik slim fan takılması sayesinde SLI/CF gibi çift kart düzenlerinde kartlar arasında hava sirkülasyonu sağlayarak sandviç sıcaklığı problemi denilen üstteki kartın çok ısınmasına engel oluyor. SLI kurmaya niyetlendiğim bir zaman monte etmiştim, kartı yükseltmeye ve sıvı soğutmaya karar verdiğim için gerek kalmadı şimdi. Onun sağındaki aparatta ise 12lik fan bulunuyor ve önden ekran kartına doğru daha çok hava girmesini sağlıyor(du). Onu da çıkardım sonradan. Ayrıca 2 adet UV mavi Sata kablosu ve 1 adet UV katot ekledim.

Haf X 942 Modifiye (Güncellendi 03.03.2012)  Haf X 942 Modifiye (Güncellendi 03.03.2012)

Bunlar da son hali diyebilirim. UV ışığını engellediği için LED yerine artık kasa içinin tamamen UV görünümlü olmasına karar verdim.
    Kule soğutucudaki ve arka egsoz fanı 12lik mavi UV fanlarla değiştirdim.
    Anakart 24pin soketi, 12V işlemci besleme kablosu ve ekran kartı besleme kabloları sleeve lendi. (Emre kardeşime tekrar teşekkür ediyorum, çok emeği geçti sleeve konusunda ).
    UV katot sayısı 2 oldu.
    Zalman MFC2 fan kontrolcü eklendi.
    Kırmızı renkli Gskill ramler siyah renkli Corsair Vengeance ile değiştirildi.

Haf X 942 Modifiye (Güncellendi 03.03.2012)  Haf X 942 Modifiye (Güncellendi 03.03.2012)  Haf X 942 Modifiye (Güncellendi 03.03.2012)

Kabloların bir kısmı ve SSD kötü görünüyor aslında. Sürekli bir yerleri değiştirdiğim için toparlamaktan gına gelmişti artık.
    Sıvı soğutmadan sonrasına bıraktım bazı şeyleri o yüzden. Adam akıllı bir elden geçireceğim o zaman.
    Ayrıca ekran kartına giden kablodaki mor renkli sleeve mavi ile değişecek.
    2. renk olarak mor güzel durur diye düşünmüştüm ama o kadar da güzel durmadı sanırım?

Öndeki 20lik ve üstteki 2 adet 20lik fanlar dışarı baktığı için sadece bunlar mavi LEDli olacak. Üst için 2 adet mavi LEDli Megaflow fanlar takılmayı bekliyor.

Tabiki henüz bitmedi. Sırada bütün kabloların sleevelenmesi ve sıvı soğutma sistemini yerleştirmek var.
    Sıvı soğutma parçalarını alırken görselliğe ve mümkün olduğunda UV duyarlı olmalarına özen gösterdim.

Parça listesi :
    Swiftech MCP655 pompa + EK D5 X-Top
    Alphacool NexXxos Xtreme III 360mm Rev.2 radyatör
    EK Supreme-HF Full Nickel EN işlemci bloğu
    EK Bay Spin double 5.25" rezervuar (Önden çift 5.25" slot kaplıyor).
    Masterkleer 1/2" şeffaf UV mavi hortum (Normalde şeffaf, UV ışık altında mavi parlıyor).
    3 adet Gelid Wing12 120mm UV mavi 1500rpm sessiz fan (Radyatörde alttan giren hava için)
    EK Ekoolant UV mavi soğutma sıvısı
    1/2" sıkmalı rakorlar (düz, L, 45 derece)

Montaja dün itibariyle Emre ile beraber başladık.
    Radyatörü kasanın üst tarafına yerleştirdik. Hava girişi için altına UV 12lik fanlar takılacak, üst tarafta ise 2 adet 20lik mavi LEDli Megaflow fanlar havayı dışarı çekecek.
    Rezervuarı 5.25 slotlarının üstten 3. ve 4. sıraya taktık, fakat sonradan en üstte duracak olan Zalman kontrolcünün radyatör ile yapıştığını görünce rezervuarı en üst slotlara almaya karar verdim, hem de doldurma işlemi de daha kolay olacak böylece. Kasanın üstünde bunun için bir delik açılacak.

Pompaya D5 aparatını taktık. Daha yakışıklı oldu bu şekilde.
    Pompayı da rezervuarın hemen arkasına koymayı düşünüyorduk ama rakor hizaları denk gelmediği için ve rezervuarın yeri de değişeceği için pompayı alta koymaya karar verdik.

Dünkü teste şimdilik döngüye CPU bloğunu dahil etmedik. Kasadaki bütün parçaları söküp sadece sıvı soğutma parçaları olacak şekilde kaba bir test yaptık.
    Birkaç gün için de bütün parçalar montelenip sistem hazır hale gelecek.
    İlerleyen zamanlarda da ekran kartı, anakart ve ramler döngüye dahil edilecek.

CPU için sistem tamamlandığında resimlerini ekleyeceğim.

Önden şöyle bir tüyo vereyim şimdilik:

Her türlü olumlu/olumsuz eleştiri ve fikre açığım arkadaşlar. Yorumlarınızı esirgemeyin.
    Beğendiğinizi umarak, saygılarımı sunuyorum.

Güncelleme 03.03.2012

Evet arkadaşlar, nihayet sıvı soğutma sistemimiz de hazır.
    Detaylara çok önem vermeden kabaca kasa içine çeki düzen verip fotoğraflarını çektim.
    Ufak tefek toparlanacak yerler var daha, kalan kablolar da sleeve lenecek, ekran kartı sleeve i mavi ile değiştirilecek vs.

Bunları az önce çektim, gündüz görünümü.
    Gece görünümlerini de ayrıca ekleyeceğim.

Buyrun, iyi seyirler.

Haf X 942 Modifiye (Güncellendi 03.03.2012)  Haf X 942 Modifiye (Güncellendi 03.03.2012)  Haf X 942 Modifiye (Güncellendi 03.03.2012)

Bu da i7 2600K 4430 MHz de Prime95 ile full stress altında yaklaşık 15 dakika çalıştıktan sonraki sıcaklık değerleri
    Yarım saat sonra bile 58C yi geçmedi.
    Ancak fankarı 600rpm civarına pompayı da 2,5 değerine alınca 60C gördü sadece, 61 bile demedi.
    Normalde popma 3.kademe, fanlar 1000rpm civarlarında çok rahat yetiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zarkabul -- 3 Mart 2012; 14:57:39 >

• Guzel olmus. Güle güle kullanin.
  • Uuu beybi, adımı anmışsın teşekkür ederim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Digitaldrop

Uuu beybi, adımı anmışsın teşekkür ederim

Abi o kadar başını ağrıttık valla, ben teşekkür ederim.
    Uzaktan da olsa çok emeğin geçti yani.

@barhonda Teşekkürler, daha güzeli sizlerin olsun.
  • Teşekkürler dostum daha güzel olacak yeni başlıyoruz daha Ellerine sağlık
  • quote:

Orijinalden alıntı: zarkabul

Bir bitir de, benim kasanın fotoğrafını koyup havanı kaçırmayı planlıyorum
  • quote:

quote:

Bir bitir de, benim kasanın fotoğrafını koyup havanı kaçırmayı planlıyorum

Kapışalım o zaman

• Güzel olmuş, eline sağlık. Ama bana bir kötülük yaptın sen. Sattığım PC'mi hatırlattın bana. Benim kasam da HAF X'ti.
  • Güzel olmuş. Güle güle kullanın..
  • güzel olmuş hocam emeğine sağlık
  • Teşekkürler arkadaşlar, bitince daha güzel olacak inşallah. Daha iyileri sizin olsun.
  • güzel güzel.
  • Sıvı soğutma sistemi tamamlandı (şimdilik CPU için), resimler eklendi.
  • Pompanın gücü fazlasıyla yeterli ama ekran kartı bloğu taktığında benim gibi pompayı hotswap'e yerleştir, sıvının dolanımı azalsın biraz o hortumlar azıcık uzun
  • quote:

Sıvı soğutma sistemi tamamlandı (şimdilik CPU için), resimler eklendi.

Üstteki mesajımı, havanı alırımla birleştirip örnekleyeyim

• quote:

Pompanın gücü fazlasıyla yeterli ama ekran kartı bloğu taktığında benim gibi pompayı hotswap'e yerleştir, sıvının dolanımı azalsın biraz o hortumlar azıcık uzun

Haklısın abi aynen öyle düşünüyordum ben de, ama hotswap ı bozmak istemedigim için aşağı monteledim pompayı. Artı oraya koymak için ekstra işçilik gerekecekti, üşendim bir de uğraşmaya açıkçası.

Ekran kartı bloğunu da takınca döngü de değişecek zaten, ilk ekran kartına uğramayı düşünüyorum, sonra cpu ve radyatör. Şimdi ilk radyatöre sonra cpu ya uğruyor. Böyle daha uygun göründü.

• Bence başarılı güzel olmuş ama biraz daha modifiye eksikliği var sanki bana öyle geldi :) veya benim pc benim gözümde çok renkli ondan ama yinede kalite akıyor bi kaç renklendirme lazım ama yinede süper su soğutmana hayranım

• quote:

quote:

Sıvı soğutma sistemi tamamlandı (şimdilik CPU için), resimler eklendi.

Üstteki mesajımı, havanı alırımla birleştirip örnekleyeyim

Benimki seninkini döver şu ekran kartını ıslatayım hele

Şaka bir yana sleevelere hayran kaldım abi, tane tane askeri düzen gibi ne güzel duruyor öyle.

• quote:

Orijinalden alıntı: emmoo14

Bence başarılı güzel olmuş ama biraz daha modifiye eksikliği var sanki bana öyle geldi :) veya benim pc benim gözümde çok renkli ondan ama yinede kalite akıyor bi kaç renklendirme lazım ama yinede süper su soğutmana hayranım

Sağol dostum. Var var eksik çok daha.
    Aslında 2. renk olarak mor düşünmüştüm ama uymadı pek sen de gördün.
    O yüzden tek renk mavi devam etmeye karar verdim. Yeşil de düşündüm aslında nasıl olur diye de bozmak istemedim ambiansı.
    Belli olmaz ama yine de değişikliklere açığım biliyorsun.

Slot kapakları ve ön panele de el atarım bir ara (yada atarız ).
    Bir de seninle konuştuğumuz konu var biliyorsun sürpriz olsun o da.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: emmoo14

Bence başarılı güzel olmuş ama biraz daha modifiye eksikliği var sanki bana öyle geldi :) veya benim pc benim gözümde çok renkli ondan ama yinede kalite akıyor bi kaç renklendirme lazım ama yinede süper su soğutmana hayranım

Sağol dostum. Var var eksik çok daha.
    Aslında 2. renk olarak mor düşünmüştüm ama uymadı pek sen de gördün.
    O yüzden tek renk mavi devam etmeye karar verdim. Yeşil de düşündüm aslında nasıl olur diye de bozmak istemedim ambiansı.
    Belli olmaz ama yine de değişikliklere açığım biliyorsun.

Slot kapakları ve ön panele de el atarım bir ara (yada atarız ).
    Bir de seninle konuştuğumuz konu var biliyorsun sürpriz olsun o da.

Tamam kardeşim ama ikinci rengi mutlaka düşünmelisin kesinlikle boğmuş sadece mavi kırmızı ekleyebilirsin bence

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.