Şimdi Ara

GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
5.231
Cevap
166
Favori
601.405
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: mcsultan

quote:

Orijinalden alıntı: mahsun494

quote:

Panellerim %60 ın biraz üstünde performans veriyor ki bu benim için çok güzel bir haber. 60 wattlık panellerim yük altında sürekli 40-42 watt veriyor. Bulutlar çekildiğinde paneller soğuk olmasından dolayı 320 watt çıkış alırken paneller ısındıktan sonra ortalama çıkış 280-290 watt arası.

Yüksüz 2 kw/s toplam gücü olan paneller yük altında 1.2 kw/s verir. Evinizi sadece piller ile karşılayacaksanız(off -grid) tabiki akülere depolanamız gerekecek. Motorlu aletler ilk çalıştıklarında yüklü elektrik çekiyor. Mesela evimizde kullandığımız buzdolabı çalışırken 150 watt harcarken ilk hareketinde 3000 watt çekiyor. Bir su ısıtıcısı 2000 watt çeker.

60 wattlık panellerimin boyutları 80X70 cm.

peki bu su ısıtıcısı sadece pillerde yani aküler ile çalışır ise kaç saat yada kaç dakkika sürüyor yeniyimde kusura bakmayın ama mantık olarak dersen 2000 watt 1 dk bile almaz diye bilirim tabiki bilmediğim için mantık yürütebiliyorum

Maalesef sorunuzu anlamadım. Acaba sormaya çalıştığınız, 2000 wattlık su ısıtıcının ne kadar süre çalışacağımı? Eğer sorunuz bu ise; Toplam 2000 watt güç veren akünüz var ise su ısıtıcınız 1 saat çalışacak demektir. Yani 12 voltluk 100 ah lık 2 akü( kuru akü ) 2000 wattlık su ısıtıcınıza 1 saat enerji verebilir.

birazcık karmaşık soru sormuşum evet :D yinede anlamışsınız cevap için teşekkür

• Sanıyorum panel yaparken karşılaşıcak en büyük sorun da bu. Arkasında kullanılacak malzeme. Benim de kafamı ve zamanımı uzun süre meşgul etti. Okuduğum kadarıyla eva kullanmak istemişsiniz, tedarik edip kullanma şansınız oldumu acaba. Pro ürünlerde eva kullanılıyor. Tabi onlar sıcak hava tabancasında eritip yapıştırmıyorlar da, vakumlu preslerde ısıtarak yapıştırıyorlar. Birde sylgard 184 diye bir ürün var. Yani silikon elastomer.

İlk 4 panelimde 6 mm. su suntası kullandım. Ancak aradığım performansı alamadım. Suntanın azda olsa esnediğini farkettim. Birde pillerde oluşan ısıyı sanki içinde absorve ediyordu.

Arkaya cam kullanmayı düşündüm ama denemedim. O yüzden bişi diyemem ama youtube da kullananı görmüştüm. Ben o 8 panelin arka tarafta pvc kullandım. Uzun ömürlü olacağını düşünüyorum. Şu günlerde aklıma başka bir fikir daha geldi ama nasıl sonuç verir bilemiyorum. plastidip diye bir ürün var. Arkasında uygulandığında pillerin arkasında plastik ince bir tabaka gibi yapışacakmış gibi duruyor, ama kullanmadan bişi diyemem. plastidip kullanan varsa yorum lütfen...

• quote:

Orijinalden alıntı: Hobar

gönderdiğimde kaç tane olduğu yazılmamış ama 1kw poli kristaller 550 tane oluyor genelde. yatayda 6, dikeyde 22 tane koyup 4 panel yapılabilir(En:90cm Boy:170cm). Bir kaç tane artıyor onlar da yaparken kırılır zaten

Sanıyorum 132 pili bir panele koymak istiyorsunuz. İdda etmiyorum da sizce panel biraz ağır olmayacakmı. Acaba bir fırtına da ön cam kırılabilirmi ? Ön camı kalın tutsanız daha da ağır olur ve güneş ışığını daha çok kırar. Birde tek panelden daha çok gerilim alıcaksınız. Dediğiniz gibi 22 sini seri bağlayarak 11 volt alsanız, 6 paralel bağlantıyla 18 amper çıkış alıcaksınız. Buda panelin daha fazla ısınmasına neden olurmu acaba? Birde panelin çıkışına diyot takmayı düşünüyorsanız 18 amperlik diyot varmı acaba ?

• quote:

quote:

gönderdiğimde kaç tane olduğu yazılmamış ama 1kw poli kristaller 550 tane oluyor genelde. yatayda 6, dikeyde 22 tane koyup 4 panel yapılabilir(En:90cm Boy:170cm). Bir kaç tane artıyor onlar da yaparken kırılır zaten

Sanıyorum 132 pili bir panele koymak istiyorsunuz. İdda etmiyorum da sizce panel biraz ağır olmayacakmı. Acaba bir fırtına da ön cam kırılabilirmi ? Ön camı kalın tutsanız daha da ağır olur ve güneş ışığını daha çok kırar. Birde tek panelden daha çok gerilim alıcaksınız. Dediğiniz gibi 22 sini seri bağlayarak 11 volt alsanız, 6 paralel bağlantıyla 18 amper çıkış alıcaksınız. Buda panelin daha fazla ısınmasına neden olurmu acaba? Birde panelin çıkışına diyot takmayı düşünüyorsanız 18 amperlik diyot varmı acaba ?

http://www.ebay.com/itm/5-210-w-12-volt-solar-panels-made-114-solar-cells-bankruptcy-auction-/270893772505?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f1286eed9#ht_536wt_917
    Şundan az bişey büyüğünü düşünmüştüm işte

küçük yapınca da panel sayısı çok fazla oluyor. 11 volt çok değil ama 18 amperi bilemeyeceğim. her panele 2 çıkış yapıla da bilir. 6 sırayı 3 er li bölüp 2 diyot koyabiliriz.

Dayanıklılık konusu kafamı kurcalamadı değil açıkçası. o büyüklükteki camın kırılması kolay olur. Ama 36 da az bir sayı bence. 60(4*15) hücreli paneller de yapılabilir. 2kw lık 1100 hücreden 18 panel çıkar. 9 ar tanelik 2 sıra halinde koyunca yaklaşık 6.5 metre x 2.5 metre alan gerekli

Bu arada hazır panel fiyatlarını görünce evde yapmak nerdeyse bedavaya geliyor. Bu işin imalatına mı girsek ne yapsak

• panellerin arkası için istanbulda bir firma ile görüşüyorum. slygrad 184 un aynı özelliklerine sahip bir madde arıyorum
  • quote:

quote:

quote:

http://www.ebay.com/itm/5-210-w-12-volt-solar-panels-made-114-solar-cells-bankruptcy-auction-/270893772505?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f1286eed9#ht_536wt_917
    Şundan az bişey büyüğünü düşünmüştüm işte

küçük yapınca da panel sayısı çok fazla oluyor. 11 volt çok değil ama 18 amperi bilemeyeceğim. her panele 2 çıkış yapıla da bilir. 6 sırayı 3 er li bölüp 2 diyot koyabiliriz.

Dayanıklılık konusu kafamı kurcalamadı değil açıkçası. o büyüklükteki camın kırılması kolay olur. Ama 36 da az bir sayı bence. 60(4*15) hücreli paneller de yapılabilir. 2kw lık 1100 hücreden 18 panel çıkar. 9 ar tanelik 2 sıra halinde koyunca yaklaşık 6.5 metre x 2.5 metre alan gerekli

Bu arada hazır panel fiyatlarını görünce evde yapmak nerdeyse bedavaya geliyor. Bu işin imalatına mı girsek ne yapsak

60 wattlık panel yapmanın bir nedeni var aslında; 36 pili seri bağladığınızda 18 volt elde ediyorsunuz. Bu da 12 voltluk aküleri doldurmak için gerekli olan voltaj. BU yüzden 60 wattlık yapılıyor. Kişisel fikrim olarakta panel boyutları fazla değil, yani üretmek kolay, taşımak kolay, monte etmek kolay. Fırtınada uçtumu, kırıldımı diye düşünmüyorum ki dün gece fırtına vardı.

Büyük yapınca panel maliyeti düşermi diye düşündüm. İlk başta sorunun cevabı evet. 114 pillik bir panel 3 adet 60 wattlık panele eşit. Daha az çerçeve masrafı olacak dedim ama bu sefer sanırım daha kalın çerçeve malzemesi kullanmak gerekecek. Monte ederkende daha sağlam malzeme seçmek gerekecek, alüminyum değil demir profil kullanmak gerekecek. Maliyetlerin çok değişeceğini sanmıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: onnow78

panellerin arkası için istanbulda bir firma ile görüşüyorum. slygrad 184 un aynı özelliklerine sahip bir madde arıyorum

Çıplak elektrik kablolarını izole etmek için kullanılan bir reçine var. Birleşince sarı renkte oluyor. Çabuk donuyor, taş gibi oluyor. Güneşe dayanıklı bildiğim kadarıyla, sylgard kadarda pahalı değil ve bulmak ta zor değil, Kilosu 15-20 tl arasında sanıyorum. Nasıl olur acaba?

Düzeltme;

Buldum, arensy marka izolasyon reçinesi, iki bileşenli, poliüretan reçine esaslı, sitesini açamadım ama. Sylgard yerine bu ürünü kullanılabilinir sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mcsultan -- 15 Ocak 2012; 10:22:16 >
  • onuda araştırayım dostum. ayrıca fima ile pztesi görüşecem. ordaki ürünüde size bildirecem. görüşmek üzere
  • quote:

http://www.aliexpress.com/product-fm/471468253-Solar-EVA-film-for-solar-cell-panel-encapsulation-with-TUV-certificated-810mm-and-1000mm-free-shipping-wholesalers.html

eva o kadar da pahalı değil bence. 1x10m 115$ yapıyor. Ama bunu uygulamak bayağı zor. ısı tabancası falan lazım. hatta daha özel ekipmanlar lazım. içinde hava kalmaması mümkün değil

sylgard ise uygulaması kolay ama 36 hücrelik bir panel kaplayabilecek kadar olanı bile 50$

Ben eva ile denedim, Eva dediğiniz şey kimlik kapladığınız laminasyon filmidir. Güneş paneli için satılan ise onun geniş ve güneşe vs dayanıklı 500 mikron olanıdır. Sıcak hava tabancası ile yaptğım denemelerde hava kabarcıklarının önüne geçemedim. Hatta pilleri laminasyon makinasından bile geçirdim :) Evet ilk başta güzel oluyor ama dışarı çıkan tellerden zamanla hava alıyor.

Slygard yerine yukarda bahsettiğim izolatör reçine %90 başarılı sonuç verir diye düşünüyorum.

• evet o reçineyi veya benzeri kimyasalları araştıracam ve size bilgi verecem
  • Elektrik üreterek aylık maliyetimizi azaltmaya çalışıyoruz da, aynı zamanda temiz enerji üreterek karbon salınımının azaltılmasına yardımcı oluyoruz. Merak ettim ne kadar yardımcı oluyoruz diye, kaynağım yanlış değilse

Türkiye Kaynaklarına göre üretilen ortalama 1KWh elektrik için havaya salınan sera gazı eşleniği 0,534 kg. civarındadır.

1 kw elektrik ürettiğimizde 0.5 kg co2 salınımını azaltmış oluyoruz. Bir ağaç, yaşamı boyunca 1 ton karbonu emebiliyor.
  • Biz geçen ay 300kw tüketmişiz yani 150kg CO2. yılda 2 ağacın ömür boyu ürettiği oksijeni tüketiyoruz demek ki. ömrüm boyunca yılda sadece elektrikten kaynaklanan co2 yi geri dönüştürmem için 100 den fazla ağaç dikmem gerekiyor. Daha bunun arabası var. Tükettiğim diğer şeylerin üretiminde açığa çıkan CO2 var. Var oğlu var. Çift yönlü sayaçları devlet kullanıma bir açsa hemen enejide dışa bağımlılığıma son vereceğim ama yok malesef. Enerji Bakanlığından bu konuda nasıl bilgi alabiliriz. Getirmeyeceklerse beklemeyek boşa
  • dostum şöyle bir yasa çıktı. herkes ürettigi enerjiyi devlete satabilecek. fakat bunu nasıl yapacak . uygulamaya geçtimi bilmiyorum. istersen o konuyla ilgili enerji bakanlıgını ve elektrik idaresini bir ara konuş, bizede bilgi vermeyi unutma :)

ayrıca benim evde elektronik aletten geçilmiyor bunların hepside sanırım ayrıca co2 salınımı yapıyor ve biz bu havayı evde soluyoruz .

ama nedense elektrik çok gelmiyor bana 45 tl civarı geliyor. ( beyaz eşyalar a sınıfı sanırım ondan )
  • quote:

Orijinalden alıntı: onnow78

dostum şöyle bir yasa çıktı. herkes ürettigi enerjiyi devlete satabilecek. fakat bunu nasıl yapacak . uygulamaya geçtimi bilmiyorum. istersen o konuyla ilgili enerji bakanlıgını ve elektrik idaresini bir ara konuş, bizede bilgi vermeyi unutma :)

ayrıca benim evde elektronik aletten geçilmiyor bunların hepside sanırım ayrıca co2 salınımı yapıyor ve biz bu havayı evde soluyoruz .

ama nedense elektrik çok gelmiyor bana 45 tl civarı geliyor. ( beyaz eşyalar a sınıfı sanırım ondan )

Onu 2011 sonunda yaptım zaten ve düşündüğüm gibi çıktı. Türkiye'de öle sağda solda yazıldığı gibi günlük gülistanlık değil. Ortalık bürokresiden geçilmiyor. Form dolduracaksın, gelip bakacaklar, çevrende uygun trafo varsa ne kadar elektrik üretebileceğini söyleyecekler, Sende ona göre proje hazırlatıcaksın, Sonra onu diğer projelerle değerlendirmek için onaya gidicek. Oda ayda bir bakılıyor, onaydan geçerse sözleşmede yazılan vaade 1 yıl içinde ulaşacak şeklinde kuruyorsun, Tabi sende kendine trafo falan takacaksın.

Tabi bu bilgilere erişene kadar o bilgileri bilen bir kamu görevlisi bulman gerekiyor ki, şu zamanda kolay değil. Ha birde Türkiyede henüz çift yönlü saat yok, üretimi yok, satan yok, hatta bilen elektrikçi de yok. Yurt dışından (almanya) getirebilicez sanırım. Onunda şu anki fiyatı aşağı yukarı €1700 (trifaze) imiş.

Bu, proje çizdirme, çift yönlü saat, trafo, proje onayı, vs yi de hesaba katınca öle ürettiğin bir kilovatı devlete satarak kar yapma yada giderini karşılama olanağın yok, ki bunu kendileride dile getiriyorlar zaten bıyık altından gülerek. He tabi önce kendi sarfiyatını düşürdükten sonra satabilirsin. Çift yönlü ya, geri dönmez ise saat ....

• sende herşeyi araştırmıssın dostum . bayagı bilgilisin kutlarım.

buarada bu reçineyi biraz araştırdım. ama 3.5 kilosu 200 kusur tl idi,
    acaba ben degişik bir markamı buldum bilmiyorum
  • O kadar pahalı değil, dediğim miktarda, bir kaç gün önce kullandığımız için biliyorum :) Panelleri bitirdiğimden deneme şansım olmadı. Slygard yerine kullanılabileceğimden pek kuşkum yok aslında ama kullanmadığımdan iddam da yok. Kutunun fotosunu eklerim en yakın zamanda.

Yukarda elektrikli aletler co2 salıyor demiştin. Bizde oksijen alıp karbondioksit salıyoruz, o konuda korkma. Aslında enerji tasarruflu lambaların içinde bulunan civadan dolayı kapalı ortamlarda kullanılmasından korkabilirsin. Civa ağır metal ve kurşun gibi civa da vücuttan atılamıyor.
  • anladım . teşekkürler
    resmi yüklersen çok sevinirim .

bende tasarruf ampulü yok.
    ama çok az enerji çeken küçük ampüllerim var 12w sanırım
  • Floresan lambalar titreşimli çalışır ve radyasyon yayar ayrıca. Ledlerde durum nedir bilmiyorum. Floresana göre tüketim daha az ve temiz ışık veriyor. Ama ışığı homojen dağıtma da pek iyi değiller. yerlerşimi iyi yapmak lazım. Ve biraz da pahalı.

aslında evdeki bütün aletleri A sınıfı yapsam, masaüstü pc yerine en azından nette gezerken dizüstünü kullansam ve ampüllerin tamamını led yapsam. Fatura heralde bir 30 lira aşağı iner.

http://www.dealextreme.com/p/prime-20w-2000-lumen-led-emitter-metal-plate-white-16-18v-42572
    şu tip ürünler var ama bunu çalıştırmak için soğutmak ve adaptör de lazım.

• Brrrrr. Dondum. Öncelikle bugün tüm gün hava güneşli idi ve benim 8 panel toplam 1.7 kw elektrik üretti. Fotoyuda çektim. İlk defa foruma yüklicem foto bu arada

GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım
  • quote:

Floresan lambalar titreşimli çalışır ve radyasyon yayar ayrıca. Ledlerde durum nedir bilmiyorum. Floresana göre tüketim daha az ve temiz ışık veriyor. Ama ışığı homojen dağıtma da pek iyi değiller. yerlerşimi iyi yapmak lazım. Ve biraz da pahalı.

aslında evdeki bütün aletleri A sınıfı yapsam, masaüstü pc yerine en azından nette gezerken dizüstünü kullansam ve ampüllerin tamamını led yapsam. Fatura heralde bir 30 lira aşağı iner.

http://www.dealextreme.com/p/prime-20w-2000-lumen-led-emitter-metal-plate-white-16-18v-42572
    şu tip ürünler var ama bunu çalıştırmak için soğutmak ve adaptör de lazım.

Ledler daha sağlıklı, ısı üretmiyor. Bir kaç yıl sonra yayılmaya başlar sanıyourum. Philips normal duylara takılan led lamba üretti. Fiyat olarak yüksek daha. Ben masaüstünü yıllar önce attım, dizüstü varken bakmam onlara, gürültü makinaları ve elektrik canavarları :) Sanada öneririm. Dediğin gibi en az elektrik harcayan ürünleri almak lazım. Kullanmadığımızda tv nin bile fişini çekiyorum. Takılıyken 5 watt harcıyor. Az gibi görünüyor ama günde 120 watt eder. Ayda 3,6 kw.

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.