Şimdi Ara

GUNCEL İnsanların önyargısı nasıl kırılır? Hyundai i30 meselesi (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
288
Cevap
5
Favori
42.419
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadas ne I30 mus ya. Meraktan uyuyamadim. Az sonra bayii acilsin gidip bakicam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cihanair

quote:

Orijinalden alıntı: atakangrbz

quote:

Orijinalden alıntı: cihanair

Ben 2013 yilina kadar symbole binmeye devam ediyorum on yargim var i30 karsi daha gecenlerde konusu vardi airbag acilmayan arac diye

Ben asla golfe rakip gormuyorum hele golf 7 hic gormuyorum megane hb olabilir seat leon olabilir citroen c4 olur ama golf olmaz bu isler okadar kolay degil

Golf nerdeyse 40 yildir uretiliyor ve bu sinifta her zaman ilk 3 ismini yazdirmis bir arac

Golf 7 çıktıda haberimiz mi yok?Doğmamış çocuğa don dikmek sizinki...

Okuman yok galiba

Hyundai i 30 alicagima suanki symbol biner 2013 yilinda golf 7 alirim dedim ::)))

9 ay beklerim ::))

Benim okumamda sorun var ben cahilin önde gideniyim.
    Bana sadece şunun cevabını ver golf 7 çıktı mı?
    Yada sen bekleme ile ilgili bir espiri yaptın çok inceydi biz başta anlamadık.Ama niye golf 7 dedin

• Biri şu konunun fotolarını alıp arşivde saklasın ya, ibretlik...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lady GarGara

Bugün Hyundai i30'u incelemeye gittik, Erdem(errdmm)ile birlikte.

Araca bayıldım, a'dan z'ye kadar araç cidden olmuş. Ağzına kadar dolu, motorları çok iyi, dış dizayn-iç dizayn bence mükemmel olmuş. Fiyatı da donanımlarına göre gerçekten uygun.

Test sürüşü de yaptım ve açıkça söyleyebilirim benim Golf 6 TDI'dan daha üstün bir otomobil.

Dizel motoru acayip sessiz, 128 beygirin hakkını tam olarak veremese de gerçekten iyi ivmeleniyor, hayatımda f10 530d'den sonra duyduğum en sessiz dizel motor diyebilirim, biz test aracını benzinli sandık en başta başka birileri araçtan inerken gram ses yoktu çünkü, satış danışmanı bize aracın benzinli olduğunu söyledi, sürerken aracı devir çizgisine falan bakıyorum, satış danışmanına ''Emin misiniz benzinli olduğuna'' dedim evet ısrarla evet dedi.

Sesten anlamak imkansız neredeyse, en sonunda satış danışmanını ikna ettik dizel olduğuna aracın, düşünün yani o derece sessiz bir motor.

Şimdi işin en önemli kısmı, ben araca bayıldım. Kullandığım en güzel C sınıfı araç diyebilirim(bmw 1 serisi arkadan itiş ve 8 ileri tam otomatik şanzımanlı olduğu için ayrı tutuyorum ama i30, 1 serisinden çok daha güzel bir tasarıma sahip). Marka takıntım kesinlikle yok, güzel ve iyi olan her aracı f/p oranı iyi olduğu sürece kullanmaktan zevk duyarım.

Kesinlikle bu aracı almak istiyorum, Golf'e tekrar binince bile kötü oldum. Erdem de benden daha çok sevdi aracı.

Direk aileyi aradım böyle böyle, nasıl moralimi bozdular. Hayatta almam, hayatta para vermem, altın gibi vw varken gidip gümüş almam, yok efendim hyundai de neymiş ben vw almışım sana hyundai alıp paramı çöpe mi atıcam vs. Acayip sinirlendim ama hak veriyorum, Türk insanın böyle kolay kolay kırılmayacak bir önyargısı var. Arabayla çok içli dışlı olmayan bir kaç arkadaşıma da anlattım durumu, yok işte ''oğlum haklılar hyundai mi alıcaksın golf'ün üstüne vs'' iyice sinirlendim ve geldim buraya konu açtım.

Sizce bu insanların ön yargısı nasıl kırılır? Ne yapmamız lazım. Showrooma gel inceleyelim diyorum, ona bile tenezzül etmiyorlar. Napıcam bilmiyorum vallahi, bu fiyata böyle güzel bir arabayı kaçırmak istemiyorum, yaza doğru zaten golf'ü değiştiricem, bizimkiler de yeni kasasını alırız başka araba almam diyor. Kafam iyice karıştı artık.

kırılmasa da olur sen begendin mi al bin onlar begenmesin teneke desin çomkmu sorun

ben zamnında aldim bindim uçan deneke diyolardi dedikleriyle kaldilar

teneke olmayan arabami illaki bir yerleri teneke

• quote:

Bugün Hyundai i30'u incelemeye gittik, Erdem(errdmm)ile birlikte.

Araca bayıldım, a'dan z'ye kadar araç cidden olmuş. Ağzına kadar dolu, motorları çok iyi, dış dizayn-iç dizayn bence mükemmel olmuş. Fiyatı da donanımlarına göre gerçekten uygun.

Test sürüşü de yaptım ve açıkça söyleyebilirim benim Golf 6 TDI'dan daha üstün bir otomobil.

Dizel motoru acayip sessiz, 128 beygirin hakkını tam olarak veremese de gerçekten iyi ivmeleniyor, hayatımda f10 530d'den sonra duyduğum en sessiz dizel motor diyebilirim, biz test aracını benzinli sandık en başta başka birileri araçtan inerken gram ses yoktu çünkü, satış danışmanı bize aracın benzinli olduğunu söyledi, sürerken aracı devir çizgisine falan bakıyorum, satış danışmanına ''Emin misiniz benzinli olduğuna'' dedim evet ısrarla evet dedi.

Sesten anlamak imkansız neredeyse, en sonunda satış danışmanını ikna ettik dizel olduğuna aracın, düşünün yani o derece sessiz bir motor.

Şimdi işin en önemli kısmı, ben araca bayıldım. Kullandığım en güzel C sınıfı araç diyebilirim(bmw 1 serisi arkadan itiş ve 8 ileri tam otomatik şanzımanlı olduğu için ayrı tutuyorum ama i30, 1 serisinden çok daha güzel bir tasarıma sahip). Marka takıntım kesinlikle yok, güzel ve iyi olan her aracı f/p oranı iyi olduğu sürece kullanmaktan zevk duyarım.

Kesinlikle bu aracı almak istiyorum, Golf'e tekrar binince bile kötü oldum. Erdem de benden daha çok sevdi aracı.

Direk aileyi aradım böyle böyle, nasıl moralimi bozdular. Hayatta almam, hayatta para vermem, altın gibi vw varken gidip gümüş almam, yok efendim hyundai de neymiş ben vw almışım sana hyundai alıp paramı çöpe mi atıcam vs. Acayip sinirlendim ama hak veriyorum, Türk insanın böyle kolay kolay kırılmayacak bir önyargısı var. Arabayla çok içli dışlı olmayan bir kaç arkadaşıma da anlattım durumu, yok işte ''oğlum haklılar hyundai mi alıcaksın golf'ün üstüne vs'' iyice sinirlendim ve geldim buraya konu açtım.

Sizce bu insanların ön yargısı nasıl kırılır? Ne yapmamız lazım. Showrooma gel inceleyelim diyorum, ona bile tenezzül etmiyorlar. Napıcam bilmiyorum vallahi, bu fiyata böyle güzel bir arabayı kaçırmak istemiyorum, yaza doğru zaten golf'ü değiştiricem, bizimkiler de yeni kasasını alırız başka araba almam diyor. Kafam iyice karıştı artık.

senin durum farkliymiş sory

parayi veren ve düdügü çalan başkaymiş .. bence babanizi ne yapipedip bir test sürüşüne çıkarin aracin içine oturtun .. almiycaz işte ama bir gör de . oda hayran kalabilir .

(aile den kastınız babaniz sanırım )

• quote:

Orijinalden alıntı: asoz

Forumda bu kadar öve öve bitiremedikleri için bugün ben de Hyundai bayiine gidip aracı incelemeye karar verdim...

Gittim baktım, inceledim...

Bu tarz tasarımları seven kitle için mükemmel bir tasarım olmuş.. Ama dikkat çekiyorum bu tarz seviyorsan mükemmel.. Ben daha sade, ağırbaşlı otomobil severim, benim için bu tasarım kötü...

Aracın tasarımına rağmen orantısızlık göremedim , önü-arkası-yanı gayet hoş ve bütünlük korunmuş...

İç mekandaki "kalitesizlik" ten Hyundai markası artık kurtulmuş, ama öyle aman aman kaliteli de değil.. Orta halli malzemelerden oluşan bir iç mekan var.. Bir Japon otomobili ayarında kalite...

İyi bir Alman otomobilinde bolca bulabileceğiniz ve aracın zamanla çıtırtı yapmasını büyük ölçüde önleyen "yumuşak plastik" kullanımına pek ihtiyaç duyulmamış, genel olarak plastikler sert ...

iyi bir Alman otomobilinde daima kol dayamanın içi ve aynı zamanda kapı eşiklerinin içi, ve yine torpido gözü halı kaplamalıdır, koyduğunuz eşyalar ses yapmasın diye... Ancak i30 'da ihtiyaç duymamışlar ...

Bagajdaki kaplanan halı malzeme üstünkörü yerleştirilmiş.. Otomobilde ince işçilik aramıyorsanız sıkıntı yapmazsınız...

Sürüş pozisyonuna gelince "alçak sürüş pozisyonu" arayan müşteri kitlesine hiç uygun değil... Yüksek veya yükseğe yakın bir oturma pozisyonu var aracın...

otomatik şanzuman pek başarılı değil, yakıt tüketimini fazlaca yükseltmiş katalog verilerine bakılırsa...

Her neyse zaten bir çok kişi incelemiş aracı, araç için şunu söylemek kısa ve öz olur... Hyundai'nin kalitesiz çizgisinden çıkmış , Bir japon otomobili ayarında kalitede bir araç yapılmış... Ancak asla tutup da bir Alman otomobiliyle kıyaslanacak veya Golf 'ü korkutacak kadar değil.... bir C sınıfı otomobilden beklenecek ne varsa bulunması mümkün... Abartmanın alemi yok...

Fiyatlar da gayet iyi gibi duruyor, F-P açısından alınabilirliği gayet yüksek...

Bu araç C sınıfında sizde biliyorsunuz.

Ne civicde,ne lancer'da,nede corolla'da i30'da olan yumuşak plastik kaplamaların yarısı bile yok.

Hatta benim alman olan astra model aracımdada daha az yumuşak plastik var.

malzeme kalitesi kesinlikle C sınıfında üst noktalarda ben mesela hiç bir C sınıfı araçda gösterge siperliğinin dikişleri gözüken bir deriyle kaplandığını görmemiştim.

Ön konsol ve kapıların üst kısımları yumuşak plastik bu sınıfda hangi araçda komple yumuşak plastik veya deriyle kaplı kapılar var?Hiç yok.

O bahsettiğiniz halı kaplamalarda ben golf dışında başka bir C sınıfında göremedim açıkcası.

Ben şuan C sınıfı araç bakıyorum golf'de dahil çok şükür herhangi istediğim aracı alabilcek birikimim var test sürüşü yaptıktan sonra şuan almayı düşündüğüm araç i30 oldu ben abartmıyorum imzamdaki aracında bir ALMAN aracı olduğunu görmüşsünüzdür.

Açıkcası şuan kullandığım astradan daha başarılı bir araç olmuş i30.Golf'ede gerçekten rahatlıkla kafa tutar.Japonlardan bir adım ileri geçmişler bile...

• merak ettim şu i30 çok övülüyor..resimlerden pek birşeye benzetemedim..incelemek lazım fiyatıda uygun zaten c sınıfı tercihlerin arasında yer alabilecek bir otomobil gibiyse iyi iş çıkartmış hyundai
  • Kimse parasını sokağa atmayı sevmez. Araca uzun süre binerim ve satarken kaça gideceği önemli değil diyorsanız alın i30'u. Gerçekten güzel bir arabaya benziyor.

Ama Don Kişot'luk yapmanın gereği olmadığı düşüncesindeyim. i30'u alırsınız 3 sene sonra satarken piyasada isim yapmış araçlara göre hem daha dazla zararla hem de daha zor satarsınız.

Bu ön yargıyı ben yıkacağım diyorsanız i30'u alın insanlara direnin. Neticede bir şeylerin değişmesini istiyorsanız bir yerden başlanmalı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zoom-Zoom

Önyargı dediğiniz şey diğer markaların 50-100 yıl boyunca oluşturduğu fakat bahsettiğiniz markanın oluşturamadığı marka imajıdır

quote:

Orijinalden alıntı: blue rondo

Onyargi nasil kirilir? Golf'u ornek vermissiniz, oradan gidelim:

2012 model bir Hyundai i30
    2012 model bir VW Golf

Ayni siniftaki bu iki arac da 10 yil boyunca benzer ozenle ve kullanim karakteristikleriyle diyelim yilda 10 bin km kullanildiginda, seneler 2022'yi gosterirken, i30 dosemesiyle, kaportasiyla, boyasiyla, motoruyla, yuruyen aksamiyla Golf'ten daha diri durdugunda, ikinci elde Golf'ten (ilk alim fiyatina oranla) belirgin olcude daha yuksek fiyata alici buldugunda, kirilir.

Araba pazarina ciktiginda "Adamlar yapmis abi, 10 yasinda, hala tas gibi. Bir sunun durusuna bak, bir de yanindaki Golf'e bak. Ikisi de ayni kilometrede, Golf dokulmus, her tarafindan ses geliyor, i30 hala dipdiri" dedirtmesi lazim.

Hem dunyada, hem Turkiye'de tuketicilerin onemli bir bolumu bir aracin 2-3 oyuncaginin az-fazla olmasindan ya da dis tasarimindan cok, muadilleriyle karsilastirildiginda zamana nasil meydan okuyacagina daha fazla onem verir.

Onyargilar uzun zaman icinde, buyuk kitlelerin deneyimleri sonucunda olusur. Degismeleri de ayni sekilde uzun zaman alir.

olay budur işte.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi werty_tr -- 25 Mart 2012; 12:04:39 >

• 5-10 sene sonra kırabilir belki. Başlangıç aşamasında çünkü o yüzden şuan bişey beklememek gerekir.
  • Önyargıdan değil ama hyundai markasına önceki araçlarına istinaden güvenemiyorum. Ticari araçlarından tut piyasada kol gezen taksi olrak kullanılan accent era lara kadar kaportadaki dandikliği gördüm.

motor demiyorum.

kaporta diyorum, en ufak bir kazada çiçek gibi dağılan accentler güvenimi sarstı. Halbuki accent ler ilk bakışta tok duruyor... içi boş şişirme araçlar genel olarak. I30 sınıf atlamışsa da şimdiye kadar sunulan kaliteden ötürü bu fiyatı haketmiyor.
  • bir önyargılıardan biride benim 99 kasa accent ile 3 tanıdığım kaza yaptı biri ölümlü kazaydı birinde biri sakat kaldı birinde bi abimizin kaburgaları kırıldı.Kaza yapan araçtakileri dinledikçe hyundaiden nefret ettim.benim ön yargımın 1.sebebi bu
    2.sebebi
    şikayet sitelerine girdiğinizde bakın hyundainin kaç tane şikayeti var kaç tanesi çözülmüş arabayı satana kadar paşam cicim daha sonra fabrikasyon hataları görmezden geliyorlar.

bir tane i20 dolaşıyor nette airbaglari açılmamış ve içindeki rahmetli olmuş.yanı kısaca tipe bakıp araba almayın bu işte kendini ispatlamış arabalar bakının hele vw apayrı bir araç.yani kısaca hyundaiye bulaşmayın derim ben
  • quote:

Orijinalden alıntı: errddm

Harika
  • Lan Erdem, mobilden bakıyordum konuya, baktım video koymuşsun, bizim malum test sürüş videosunu koydun sandım, ödüm mokuma karıştı.
  • quote:

Lan Erdem, mobilden bakıyordum konuya, baktım video koymuşsun, bizim malum test sürüş videosunu koydun sandım, ödüm mokuma karıştı.

O video imha edildi :)
  • quote:

quote:

Lan Erdem, mobilden bakıyordum konuya, baktım video koymuşsun, bizim malum test sürüş videosunu koydun sandım, ödüm mokuma karıştı.

O video imha edildi :)

En doğrusunu yapmışsın kardeşim.

Ben ara sıra izleyip gülerim diye bilgisayarımın en ucra köşesinde saklıyorum.
  • Arkadaşım benimde önyargım vardı. Fakat aracı kullandıktan sonra sürüşünü beğendim. Sadece wolswagene göre daha dayanaksız olacaktır kazalara karşı tek fark bu. Ben transporterle kaza yaptım oradan biliyorum. Çok sağlam araçlar. Kaza yaptığım fiat linea nın önü komple dağıldı benim sağ kapı sadece içeri göçtü..
  • quote:

vaaavv çok güzel duruyor gerçekten.animasyonlu göstergeleri,ferah cam tavanı,kapılardaki krom çizgiler,direksiyondaki tuşlar,konsol falan biran önce gidip kurcalamak istiyorum.

bence göstergeleri benim ix 35 ten güzel zaten birkaç artı donanımıda mevcut.

aralık ayında dizel astra cosmonun 1.3 motorunu içime sindiremeyip almamıştım.gidip ix 35 almıştım eğer şimdi böyle bir 2 lemde olsam full dizel otomatik i30 u hiç düşünmeden alırdım.zaten astra cosmo yu her anlamda tokatlar.fiyat,donanım,tasarım vs

bu arada klimanın ordaki cleanair yazısını cihanair diye okudum

• quote:

Orijinalden alıntı: mr.big

Önyargıdan değil ama hyundai markasına önceki araçlarına istinaden güvenemiyorum. Ticari araçlarından tut piyasada kol gezen taksi olrak kullanılan accent era lara kadar kaportadaki dandikliği gördüm.

motor demiyorum.

kaporta diyorum, en ufak bir kazada çiçek gibi dağılan accentler güvenimi sarstı. Halbuki accent ler ilk bakışta tok duruyor... içi boş şişirme araçlar genel olarak. I30 sınıf atlamışsa da şimdiye kadar sunulan kaliteden ötürü bu fiyatı haketmiyor.

Hyundai sadece accent ve getz'den ibaret sananlar için doğru bir düşünce.
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.