Şimdi Ara

GUNCEL İnsanların önyargısı nasıl kırılır? Hyundai i30 meselesi (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
288
Cevap
5
Favori
42.419
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Alman mali, Meksikali diyorsunuz da bu araclari zaten robotlar uretmiyor mu? Ne farki var?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wol4onak

Alman mali, Meksikali diyorsunuz da bu araclari zaten robotlar uretmiyor mu? Ne farki var?

Sizce bütün fabrikaların olanakları aynımıdır?
  • Araba güzel olmuş ama insanları olumsuz bir şeyler söylemeye korkacak hale getirene kadar abartmaya da lüzum yok.
  • Bilmiyorum degil midir? Mesela VW diyelim. Kurdugu fabrikalarda teknoloji vs ayni degil midir?
  • quote:

Alman mali, Meksikali diyorsunuz da bu araclari zaten robotlar uretmiyor mu? Ne farki var?

Jetta için konuşmak gerekirse, mesela benim incelediğim aracın ön tampon bitiş yeri ile çamurluk birbiriyle örtüşmüyordu... Arada ayarsızlık vardı...

keza iç mekanda da plastiklerin birleştiği yerlerde hatalar mevcuttu...

Aracın hangi fabrikada veya hangi ülkede üretildiği ciddi manada işçilik kusurlarında belli oluyor...

şöyle düşün: 3.000 euro alan Alman vatandaşının yaptığı montajı mı tercih edersin, yoksa 300 dolar alan Çinli işçinin mi ...

Bilmiyorum hani örnek tam oldu mu ama bariz farkediyor... Burada herkes bayıldığı için gene VW'den örnek verelim, Golf de C sınıfı , Jetta da C sınıfı.. ama ikisi arasında hem kalite farkı var, hem de işçilik farkı...

• quote:

Bilmiyorum degil midir? Mesela VW diyelim. Kurdugu fabrikalarda teknoloji vs ayni degil midir?

Vw jettayi meksikada uretti sebep isci malitetinin almanyaya gore ucuz olmasi

Araclar tamamen fabrikasyon uretimi degildir insanlarin son kontrolu cok onemlidir buda ciddi tecrube istiyen bir is

fransada uretilen reno megane ile burdaki arasinda baya bir iscilik farki var

Mesela polo ispanyada uretiliyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cihanair -- 25 Mart 2012; 1:40:24 >
  • Hakkaten önyargı nasıl birşeyse toplumda kırılmıyor. Aldığımız Geely FC ye kimler neler neler söyledi. Aracın üstün yanınıda görseler bir kulp bulmayı başardılar.
    Uzakdoğulu araçlarda genelde var bu japon hariç.

GUNCEL İnsanların önyargısı nasıl kırılır? Hyundai i30 meselesi
  • Kalite çok ince ayrıntılarda saklı, bence HY ayrıntılarda sınıfta kalıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sarapci

Audi kalitesine yakısmayan q3 üm nasıldır benim cihan bey

Bu arada yok arkadas 2.0tdi tiguan yok.

Hocam ben hic yakistiramadim audiye q3 cidden o paranin arabasi degil buna eminim
    Tiguan hicbiryerde yok suv alamiycaz zaten belli

C220 cdi bakiyorum bende busefer rota degisti ::))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cihanair -- 25 Mart 2012; 1:39:28 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cihanair

quote:

Hocam ben hic yakistiramadim audiye q3 cidden o paranin arabasi degil buna eminim

Buda on yargı degılmı cıhan bey sızce neyını yakıstıramıyorsunuz mesela onu merak edıyorum ben
  • quote:

quote:

quote:

Buda on yargı degılmı cıhan bey sızce neyını yakıstıramıyorsunuz mesela onu merak edıyorum ben

Abi a3 de yillar once kullanilan klima paneli 100 kusur bin tllik q3 var bu yetti bana xenon standart degil diye biliyorum

O parayi veren 3-5 daha verir q5 alir yada x3

Benim gorusum bu

• xenon standart degılse degıl zaten alan tıka basa dolduruyor bunuda anlamıs degılım ben q5 ı sevmıyorum ama 5 rakamı 3 den buyuk dıyemı q5 alayım q3 q5 den daha tarz bır arac mesela ıc led paketı q5 de yok q3 de var kalıtesızlık baska sey gozunuze hos gelmemesı farklı bırsey bunu anlatamadım sıze cıhan bey yoksa ıstıyen ıstedıgıne bınebılır benı ılgılendırmez
  • Güzel araba (tüm markalardan bir şeyleri almışlar. toplama albüm gibi olmuş araba - ki kötü bir şey değil bu. örneğin bugün CC'ye da baktım usb çıkışı falan göremedim i30'da vardı.)

Fiyatı şişik.

58bine Elektrikçi Muzaffer Ustanının emaneten taktığı bu sinyal ampüllü arabayı almam. Hiç mi kalite kontrol yok aga bu nedir diyen yok bu adamların fabrikasında?

http://i.imgur.com/jLIan.jpg
  • quote:

quote:

Bilmiyorum degil midir? Mesela VW diyelim. Kurdugu fabrikalarda teknoloji vs ayni degil midir?

Vw jettayi meksikada uretti sebep isci malitetinin almanyaya gore ucuz olmasi

Araclar tamamen fabrikasyon uretimi degildir insanlarin son kontrolu cok onemlidir buda ciddi tecrube istiyen bir is

fransada uretilen reno megane ile burdaki arasinda baya bir iscilik farki var

Mesela polo ispanyada uretiliyor

quote:

Orijinalden alıntı: asoz

quote:

Jetta için konuşmak gerekirse, mesela benim incelediğim aracın ön tampon bitiş yeri ile çamurluk birbiriyle örtüşmüyordu... Arada ayarsızlık vardı...

keza iç mekanda da plastiklerin birleştiği yerlerde hatalar mevcuttu...

Aracın hangi fabrikada veya hangi ülkede üretildiği ciddi manada işçilik kusurlarında belli oluyor...

şöyle düşün: 3.000 euro alan Alman vatandaşının yaptığı montajı mı tercih edersin, yoksa 300 dolar alan Çinli işçinin mi ...

Bilmiyorum hani örnek tam oldu mu ama bariz farkediyor... Burada herkes bayıldığı için gene VW'den örnek verelim, Golf de C sınıfı , Jetta da C sınıfı.. ama ikisi arasında hem kalite farkı var, hem de işçilik farkı...

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: aanil

quote:

Ben 2013 yilina kadar symbole binmeye devam ediyorum on yargim var i30 karsi daha gecenlerde konusu vardi airbag acilmayan arac diye

Ben asla golfe rakip gormuyorum hele golf 7 hic gormuyorum megane hb olabilir seat leon olabilir citroen c4 olur ama golf olmaz bu isler okadar kolay degil

Golf nerdeyse 40 yildir uretiliyor ve bu sinifta her zaman ilk 3 ismini yazdirmis bir arac

Airbag açılmayan passatlarda var cihan CC'ler özellikle. Milletvekillerinin hemde. Hatta 2012 yılında ncap'e sokulmamıs A3'ler var ama bunlara hiç toz kondurmadan öok güzel yorumlar yapıyorsun aferin valla cihan. Fluence'nin testi yok diye ortalığı ayağa kaldırıyorsun. Ama A3 söz konusu olunca birçok yorumu görmezden geliyorsun. Ciddi anlamda araba'dan da anlamıyorsun cihan. Her konudaki düşünce yapın , ön yargıların ve kriterlerin yanlış.

ASla golfe rakip göremediğin araç ne yazıkki golf'ün en ciddi rakiplerinden biri şuan. Sen istesende istemesende.

ANIL BEN herseferinde vag gurubunun araçlarını her fırsatta eleştiriyorum

audi a3 konusuna gelirsek aracın EURO NCAP testine gitmemesi 9 yıldır buyük yanlış

ama mantık kurmak yeterli audi a3 ile golf aynı araç ve eminim audi a3 kalite güvenlik olarak golfün bir adım önünde gof 2009 yılında EURO NCAP testinden 5 yıldız aldı
    audi a3 hayli hayli alır buna eminim bu benim kurduğum mantık yalnız altını çizmek istiyorum

ben bir heves accent blue alıp sonra bin pişman olan insanların yorumlarını okuyorum görüyorum HYUNDAİ kötü demiyorum ama vw bence güvenlik anlamında hyundainin bir adım önünde diyorum

http://forum.donanimhaber.com/m_55157165/tm.htm buda i30 konusu

Peki madem bu böyle neden 2004'te teste giren Golf 5/5 yıldız alırken; çok değil, yalnızca 1 sene öncesinde çarpışmaya giren A3 4/5 yıldız aldı cihancım?

Madem ki mantık kurmak yeterli ve mademki A3 ile Golf aynı araç hatta A3, Golf'e göre daha güvenli diyorsun.

Ben de mantık kuruyorum madem bu Audi A3, Golf'e göre daha güvenli, Golf'ten erken girmiş olsa da en azından bir 31-32 puan beklerdim, en azından diyorum bak. Golf 33 Puan.

Ayrıca öyle İ30 ve Golf'ün yandan çarpışmasını koyup gitmekle iş olmuyor. Biraz da 2008 yılına puan olarak bakalım ne dersin ?

Mesela; Golf, Önden çarpışma puanı 15.7 , i30'un önden çarpışma puanı ise 13.

Gelelim videosunu koyduğun yandan çarpışma puanlarına. Golf 16 puan alırken, i30 15.6 puan almış. Aradaki 0.4'lük puan farkını, dummylere bakmadan, bilgisayarda inceleme yapmadan yalnızca internetten izlediğin videolardan anladığın ve buraya arada dünyalar varmış gibi koyduğun için seni tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

Kısaca toplam olarak Golf yetişkin, çocuk, yaya korumasında sırasıyla 36, 41, 22 alırken; i30 sırasıyla 34,38,14 almış.

Yani öyle aman aman bir fark yok aralarında. Kaldı ki yeni nesil i30 daha çarpışma testine girmedi. Geçen 4 senede bu kadar yol katedememişse haklısın zaten, Hyundai güvenlik olarak kötüdür. Ama bir dur, bir sakinleş. Önce bir girsin çarpışma testine sonra dersin Volkswagen, Hyundai'ye göre daha güvenlidir diye. Ayrıca bu işin "bence"si, "sence"si olmaz, testler ne diyorsa o. Mesela bak sence Audi A3 daha güvenli olabilir ama testler Hyundai i30'un A3'ten daha güvenli olduğunu söylüyor, ne yaparsın.

Bence yeni i30, Golf6'dan daha iyi çarpışma puanlarına sahip olacak, Golf7 çıktığında da hemen hemen aynı olacaklar. Olmayabilir de. Ama dediğim gibi benim tahminim bu şekilde.

• quote:

Orijinalden alıntı: Lady GarGara

Bugün Hyundai i30'u incelemeye gittik, Erdem(errdmm)ile birlikte.

Araca bayıldım, a'dan z'ye kadar araç cidden olmuş. Ağzına kadar dolu, motorları çok iyi, dış dizayn-iç dizayn bence mükemmel olmuş. Fiyatı da donanımlarına göre gerçekten uygun.

Test sürüşü de yaptım ve açıkça söyleyebilirim benim Golf 6 TDI'dan daha üstün bir otomobil.

Dizel motoru acayip sessiz, 128 beygirin hakkını tam olarak veremese de gerçekten iyi ivmeleniyor, hayatımda f10 530d'den sonra duyduğum en sessiz dizel motor diyebilirim, biz test aracını benzinli sandık en başta başka birileri araçtan inerken gram ses yoktu çünkü, satış danışmanı bize aracın benzinli olduğunu söyledi, sürerken aracı devir çizgisine falan bakıyorum, satış danışmanına ''Emin misiniz benzinli olduğuna'' dedim evet ısrarla evet dedi.

Sesten anlamak imkansız neredeyse, en sonunda satış danışmanını ikna ettik dizel olduğuna aracın, düşünün yani o derece sessiz bir motor.

Şimdi işin en önemli kısmı, ben araca bayıldım. Kullandığım en güzel C sınıfı araç diyebilirim(bmw 1 serisi arkadan itiş ve 8 ileri tam otomatik şanzımanlı olduğu için ayrı tutuyorum ama i30, 1 serisinden çok daha güzel bir tasarıma sahip). Marka takıntım kesinlikle yok, güzel ve iyi olan her aracı f/p oranı iyi olduğu sürece kullanmaktan zevk duyarım.

Kesinlikle bu aracı almak istiyorum, Golf'e tekrar binince bile kötü oldum. Erdem de benden daha çok sevdi aracı.

Direk aileyi aradım böyle böyle, nasıl moralimi bozdular. Hayatta almam, hayatta para vermem, altın gibi vw varken gidip gümüş almam, yok efendim hyundai de neymiş ben vw almışım sana hyundai alıp paramı çöpe mi atıcam vs. Acayip sinirlendim ama hak veriyorum, Türk insanın böyle kolay kolay kırılmayacak bir önyargısı var. Arabayla çok içli dışlı olmayan bir kaç arkadaşıma da anlattım durumu, yok işte ''oğlum haklılar hyundai mi alıcaksın golf'ün üstüne vs'' iyice sinirlendim ve geldim buraya konu açtım.

Sizce bu insanların ön yargısı nasıl kırılır? Ne yapmamız lazım. Showrooma gel inceleyelim diyorum, ona bile tenezzül etmiyorlar. Napıcam bilmiyorum vallahi, bu fiyata böyle güzel bir arabayı kaçırmak istemiyorum, yaza doğru zaten golf'ü değiştiricem, bizimkiler de yeni kasasını alırız başka araba almam diyor. Kafam iyice karıştı artık.

Valla hocam 4 sene olmus biz i30 1.6 dizel 115hp otomatik aracimizi alali. Halen daha ciddi anlamda memnunuz.

Benim sahsi aracim 2003 model BMW e46 Cabrio, yine de eger hava guzel olup da aracimin ustunu acmayacaksam i30 ile cikiyorum, kullanmasi cok zevkli arabanin. Hic bir eksigi yok. Kuzenimde Highline Golf 6 1.4 tsi var, orasindan burasindan ses geliyor, ses sisteminden sikayetci kuzenim zaten, i30'unkini duyup da ya ben i30'un kolonlarindan bulabilir miyim acaba bile dedi yani.

Hele ki yeni i30'u dusunmek bile istemiyorum. Muhtemelen inanilmaz bir arac yapmislardir.

Babayi ikna edebilirsek bakalim, insallah kismet olur..

• quote:

Orijinalden alıntı: blue rondo

Onyargi nasil kirilir? Golf'u ornek vermissiniz, oradan gidelim:

2012 model bir Hyundai i30
    2012 model bir VW Golf

Ayni siniftaki bu iki arac da 10 yil boyunca benzer ozenle ve kullanim karakteristikleriyle diyelim yilda 10 bin km kullanildiginda, seneler 2022'yi gosterirken, i30 dosemesiyle, kaportasiyla, boyasiyla, motoruyla, yuruyen aksamiyla Golf'ten daha diri durdugunda, ikinci elde Golf'ten (ilk alim fiyatina oranla) belirgin olcude daha yuksek fiyata alici buldugunda, kirilir.

Araba pazarina ciktiginda "Adamlar yapmis abi, 10 yasinda, hala tas gibi. Bir sunun durusuna bak, bir de yanindaki Golf'e bak. Ikisi de ayni kilometrede, Golf dokulmus, her tarafindan ses geliyor, i30 hala dipdiri" dedirtmesi lazim.

Hem dunyada, hem Turkiye'de tuketicilerin onemli bir bolumu bir aracin 2-3 oyuncaginin az-fazla olmasindan ya da dis tasarimindan cok, muadilleriyle karsilastirildiginda zamana nasil meydan okuyacagina daha fazla onem verir.

Onyargilar uzun zaman icinde, buyuk kitlelerin deneyimleri sonucunda olusur. Degismeleri de ayni sekilde uzun zaman alir.

Harika bir yorum.
    İki donanim eklendiginde on yargi kirilmaz, aynen dediginiz sekilde kirilir.

Tasarimi gayet marjinal ve basarili buldugum halde neden ic malzemeyi bu ovuldugu kadar basarili bulamadim ben.
    Ne koltuklar, ne koltuk arkasi plastikler, ne konsol, ne bagaj, ne deri diye takilan parcalar, ne kolcak, ne tavan bana oyle en iyi c sinifi havasi malesef vermedi. Ozellikle koltuklar ve tavan.

Dizelde nasil en sessiz dizel anlamadim. Focus cok sesli diye sikayet edilir hep, uzulurek soyliyim, bu abartinin ruzgarina kapilarak soylemek istemiyorum hic bir farki yok.
    Benim kullandigim otomatik dizeldi, bastiginda gayet guzel dizel gibi bagiriyordu. Hatta tipik dizel iste diye gecistirdim ben.

Arac guzel ama en iyisi degil kesinlikle.

• quote:

Orijinalden alıntı: Phantoka

quote:

Orijinalden alıntı: Bugrahan27

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Bugrahan27

quote:

test edince mekanik anlamda beni pek tatmin etmeyecek gibime geliyor.

Hem su ana kadar kulagimagelen yorumlardan hem de fabrika verilerinden.

Bu arabanin dizel motorundan ve otomatik sanzimanindan eksi puan alacagini dusunuyorum.

Asil sorun da burda zaten.

Arabayi araba yapan iki sey kotuyse gerisi iyi olsa nolur derim.

Mesrla bmw 320d kokpit yapisi, donanim olarak tam takir.

Ama o surus keyfi yeter.

Biz donanim degil araba kullanmak istiyoruz!

Onyargilisin olmasin bu yazdiklarim.

Firmalar zaten alıcıları tatmin etme peşinde . Sen almayacaksan üretici firma senin notu pek önemsemeyecektir zaten

?

Herkesin olumlu yorumlarını paylaştığı aracı kullanmadan kötülemene şaşırdım sadece bu

Sakin cevap vereyim istiyorum ama yapamayabilirim kusura bakmayin yapamazsam.

1) Pesin pesin yazmisim; onyargilisin olmasin bu dediklerim diye.

2) ekibimizin yorumlarini biliyorum. Hepimizin tarzi belli, sozlerimize guveniyoruz.

Bugun utku bir araba icin bana bilgi verse, ben surmemis dahi olsam yorum yapabilirim.

3) artik teknik verileri okuyarak kabaca bir seyler tahmin edebiliyorsun. 30 dan fazla araba test etmis olmanin verdigi tecrube.

4) yeni model hyundai lari surdum, Bir tek i30 kaldi, karakterlerini, zayif noktalarini biliyorum.

5) yeterli olmustur heralde.

Tabi sakin yazacaz sonuçta burda bir konu için birbirimizi germeyiz , sadece bilgi çerçevesinde tartışırız

Bende hiç yeniHyundai'lraa binmedim ve kullanmadım , dediğin kişiyi de tanımama rağmen güveniyorsan doğrudur.

Sadece konuda ön yargıyla ilgili olduğundan direk kötülemeyelim dıştan benimde hoşuma gitti , gidip test zaten yapmayacağım almayada niyetim yok alana kullanana hayırlı olsun

• quote:

quote:

Yeni rotan yerinde tercih :) C 220

Sormak istediğin olursa yardımcı olurum
  • alacağın yeni arabayı ailenden istemeyip kendi Kazandığın parayla alınca kırılır.
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.