Şimdi Ara

GPS veya MP3 Player ve Motor sesi sorunun çözümü varmı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
1
Favori
3.209
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merak ettiğim birşey var tahmin ediyorum herkesin başına gelen bir olay.GPS cihazımızı veya MP3 playerımızı arabamızda kullanım esnasında şarj aletini takmışsak ve cihazımızın kulaklık çıkışından da sesi aux girişi ile teybe aktardığımızda aracımızın motor sesinin kolanlarımızdan geldiğini duyuyoruz bu sorunun giderilmesi için yapılması gerekenler hakkında bilgisi olan varmıdır acaba?

Saygılarımla.

• Aracınız karbüratörlümü ?O ses ateşleme sisteminden dolayı geliyor.Yani buji,buji kablosunu varsa platin meksefe gibi parçaların gözden geçirilmesi gerek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fetih

Aracınız karbüratörlümü ?O ses ateşleme sisteminden dolayı geliyor.Yani buji,buji kablosunu varsa platin meksefe gibi parçaların gözden geçirilmesi gerek.

Aracım fiat bravo 2001 model ve enjeksiyonlu (böylemi yazılıyor emin değilim ama) yazım hatası olsada bilgi doğru.
  • Böyle bir şey nasıl bir manyıkla mümkündür yaa
    Tuhafıma gitti.
    GPS cihazı motor sesini de sinyal olarak mı algılıyor?
  • Aracınız orjinalse bile bir profesyonel ses sistemleri kuran yere gösterin (köşede ben anlarım diyen elektirkçiye değil) bu sorunun navigasyon ile alakası yok.Sorun basitçe aracınızın şasesi ile hoparlörlerin eksi uçlarının aynı olmasından oluyor.Evlerdede aklı evvel tesisatçılar nötr ile toprağı köprülerler ya aynı şey yani.Normalde yapılmaması gereken bir şey,ama iş multimedyaya girince işte bunlar oluyor.Bu konuda nettede bir sürü kaynak var,ama bilen birinin bakması daha kolay ve çabuk olur.
  • Yani sizin söyleminizden anladığım kadarıyla bu olan olayın sebebi teybin topraklama uclarının şaseye doğru yapılmamış olmasından kaynaklanıyor.
    Doğru anladım galiba. Eğer yanlış anlamışsam düzeltirseniz sevinirim. Dolayısıyla teybimi taktırdığım yere gidip baktırayım ozaman.

Saygılarımla,
  • Teybinizi takan profesyonel ses sistemi kuran bir yerse size diyeceği net " abi bunda sorun falan yok o aletten oluyor"

Sorun teybin topraklama uçları değil sadece,hoparlörlerin eksileride aracın şasesi değildir mesela,ama genelde şaseye bağlarlar geçerler.Teybinizi takan yer ne kadar profesyonel bilemem ama değilse yukarıda yazdığım yanıtı alırsınız.Bu duruma Ground Loop deniz,sadece bunları ayırmaklada işlem bitmez zaten,bunun özel filtreleride vardır,aracın şasesi ile akü arasına ve topraklamaya giren.Sorununuzu ses kısmından değil elektriksel taraftan hallettirin,yoksa seste düşme olacaktırhttp://en.wikipedia.org/wiki/Ground_loop_(electricity) ses hattına olanıhttp://www.youtube.com/watch?v=4YM1iwC6vhg&feature=related

Eğer ses tarafına yapılacaksada öyle 5-10 liralık şeylere yanaşmayın,bir çok frekansı bloke ederlerhttp://www.youtube.com/watch?v=-AZ01x9ouOk

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gps.navigation -- 9 Mayıs 2010; 14:57:53 >

• quote:

Orijinalden alıntı: gps.navigation

Teybinizi takan profesyonel ses sistemi kuran bir yerse size diyeceği net " abi bunda sorun falan yok o aletten oluyor"

Sorun teybin topraklama uçları değil sadece,hoparlörlerin eksileride aracın şasesi değildir mesela,ama genelde şaseye bağlarlar geçerler.Teybinizi takan yer ne kadar profesyonel bilemem ama değilse yukarıda yazdığım yanıtı alırsınız.Bu duruma Ground Loop deniz,sadece bunları ayırmaklada işlem bitmez zaten,bunun özel filtreleride vardır,aracın şasesi ile akü arasına ve topraklamaya giren.Sorununuzu ses kısmından değil elektriksel taraftan hallettirin,yoksa seste düşme olacaktırhttp://en.wikipedia.org/wiki/Ground_loop_(electricity) ses hattına olanıhttp://www.youtube.com/watch?v=4YM1iwC6vhg&feature=related

Eğer ses tarafına yapılacaksada öyle 5-10 liralık şeylere yanaşmayın,bir çok frekansı bloke ederlerhttp://www.youtube.com/watch?v=-AZ01x9ouOk

Şimdi şu kadarını söylememde yarar var aracımın orjinalinde zaten dört kolonun kablolaması fiat tarafından yapılmış durumdaydı ben bir tek kolonları ve teybi değiştirdim. dolayısıyla tüm kablolama orginal halinde ve görebildiğim kadarıylada kaliteli kablolar kullanılmış durumda. Ama böyle bir sıkıntı olduğuna göre elektrik tertibatında bir yerde bir kaçak var gibi bu belli oluyor bu aralar zaten aracımın 50.000 bakımı için servise götüreceğim birde elektrik tertibatına baktırayım olanı onlarada anlatıp göstereyim bakalım ne diyecekler.

Saygılarımla,

• Orijinal araçların çoğunda buna dikkat edilmez,çünki çoğu araçta normal radyo,cd,teyp ünitesi vardır.Ama neredeyse hiçbirinde multimedya sistemi yoktur,olsa bu sorunu görürler zaten.Bu standart teyplerdede teybin şasesi genelde akünün eskisidir,ama olmamalıdır.Multimedya ünitelerde hoparlör'ün eskisi ile akünün eksisi aynı değildir.Biraz karışık gibi ama servisten alacağınız yanıtı tahmin ediyorum genede umarım bilen,anlayan biri bakar.
  • açıklamalarınız için çok teşekkür ederim bu durumda yapmam gereken teybin şasi aküdemi diye bir bakmak lazım.

Saygılarımla,
  • quote:

Orijinal araçların çoğunda buna dikkat edilmez,çünki çoğu araçta normal radyo,cd,teyp ünitesi vardır.Ama neredeyse hiçbirinde multimedya sistemi yoktur,olsa bu sorunu görürler zaten.Bu standart teyplerdede teybin şasesi genelde akünün eskisidir,ama olmamalıdır.Multimedya ünitelerde hoparlör'ün eskisi ile akünün eksisi aynı değildir.Biraz karışık gibi ama servisten alacağınız yanıtı tahmin ediyorum genede umarım bilen,anlayan biri bakar.

tekrar merhabalar önce servise ardındanda 1 elektrikçiye 1 de oto radyo teypciye gittim hiçbiri doğru düzgün ilgilenmedi bile kullanmakta olduğum gps cihazının teyple uyumsuz olduğunu söylediler mevzuyu kestirip attılar. Halbuki ben sizin buradan aktardıklarınızıda söyledim ama genede hiiçbiri buna bir çözüm bulamıyacaklarını söylediler. Neyse çok uzatmayayım sonuç olarak benim sizden bir ricam olacak eğer mümkünse bu sorunu gidermek için neler yapabilirim bunu benim amatörce halledebileceği şekilde anlatmanız mümkün mü? Çok çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

• Size demiştim bunu diyeceklerini işte bu nedenle profesyonel ses sistemi kuran birine gösterin anlar dedim (dikkat:oto radyo teypçi değil) Kendiniz bunu halledemezsiniz,buradan anlatmakla bağlantı vs. olmaz.
  • quote:

Size demiştim bunu diyeceklerini işte bu nedenle profesyonel ses sistemi kuran birine gösterin anlar dedim (dikkat:oto radyo teypçi değil) Kendiniz bunu halledemezsiniz,buradan anlatmakla bağlantı vs. olmaz.

İyi güzel peki beni yönlendirebileceğiniz bir kişi veya bir firma varmı acaba... (istanbul / üsküdar)

Saygılarımla,
  • selam arkadaşlar konuyu hortlatmış olmayım ama. hakikaten şu ses olayına bir çözüm bulamazmıyız allah aşkına, ankarada bu konu hakkında kimden bilgi alabilirim. sormadığım yer kalmadı millet uğraşmak istemiyor. bir yardım edin allah aşkına..... hem sıfır km arabamdan hemde daha 1 haftalık navigasyon cihazımdan soğudum resmen.
  • Şahsen %100 bir çözüm bulamadım bir oto teypcide şase için bir kablo daha döşedi elektrik girişinden bir miktar daha azaldığını sesi çok açmadığımda çok rahatsız etmiyecek düzeye indi ses ama sesi çok açtığımda sıkıntı bir miktar halen rahatsız ediyor ama dediğim gibi ilk halinden biraz daha iyi halde olduğunu söyleyebilirim.
  • Bakın taaa ne zaman yukarıda yazdım ne yapılması gerekiğinihttp://shop.ebay.com/?_from=R40&_trksid=p5197.m570.l1311&_nkw=ground+loop+isolator&_sacat=See-All-Categories buradan nasıl bir şey olduğunu görürsünüz.Ama yukarıdada yazdım,sıfır araç bile olsa araçlarda multimedya sistem olmadığından bu tip bir şey hiç koymazlar,çünki maliyet kendiniz yapabilirsiniz ama hata yaparsanız sorun yaşarsınız.

Tavsiyem ses tarafından değil direk sorunu yaratan kaynak yani 12V çıkışından çözmeniz,mesela bunun gibi bir ürünlehttp://cgi.ebay.com/ebaymotors/Metra-Axxess-ANR1000-Noise-Filter-Ground-Loop-Isolator-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem53e4eed495QQitemZ360323142805QQptZCarQ5fAudioQ5fVideo

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gps.navigation -- 1 Aralık 2010; 20:19:18 >

• Araçtan araca göre değişiklik gösteriyor sanırım. Corolla ve Bora marka araçta araç şarj cihazı ile bazı mp3 çalar ve vcihazlar kullanmıştım aux kablosu ile. Hiç böyle sorunla karşılaşmamıştım. Ama hep sonradan büyük set döşeyen dolmuşçularda görürdüm bu olayı. Ya da eski tip araçlarda.
  • quote:

Bakın taaa ne zaman yukarıda yazdım ne yapılması gerekiğinihttp://shop.ebay.com/?_from=R40&_trksid=p5197.m570.l1311&_nkw=ground+loop+isolator&_sacat=See-All-Categories buradan nasıl bir şey olduğunu görürsünüz.Ama yukarıdada yazdım,sıfır araç bile olsa araçlarda multimedya sistem olmadığından bu tip bir şey hiç koymazlar,çünki maliyet kendiniz yapabilirsiniz ama hata yaparsanız sorun yaşarsınız.

Tavsiyem ses tarafından değil direk sorunu yaratan kaynak yani 12V çıkışından çözmeniz,mesela bunun gibi bir ürünlehttp://cgi.ebay.com/ebaymotors/Metra-Axxess-ANR1000-Noise-Filter-Ground-Loop-Isolator-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem53e4eed495QQitemZ360323142805QQptZCarQ5fAudioQ5fVideo

hocam ilgin için çok sağol öncelikle, elektrik ve elektonik söz konusu olduğunda inanılmaz derecede bilgisizim malesef. arabamda anfi, indash felanda yok herşey orjinal, sadece navigasyon cihazının özelliklerinden faydalanamak istemiştim. ama bunun bu kadar çetrefilli bir iş olabileceği aklıma gelmezdi doğrusu :( yukarıdaki linklerde vermiş olduğun cihazlara baktım, anladığım kadarı ile böyle bir cihazla sorunu çözebileceğimiz. ama senin tavsiyen üzerine bende sesi kaynağından çözmek istiyorum. yaptığım araştırmalar sonucu şahsen ben ankarada bulamadım bunu, başka bir adı varmı bu cihazın yada özellikle nerelere bakmam gereklidir. hocam bir el atıver de şu cenazeyi kaldıralım artık....:)

• son dakika.... az önce bir elektrikçi arkadaşla görüştüm. çakmaklığın arka tarafına bir bobin bağlayacağını ve ses sorununu düzelteceğini söyledi. ama yapacağı işle ilgili çok fazla detay vermedi, acaba böyle bir uygulamayla araca yada cihaza herhangi bir zarar verirmiyiz, malum adamı dışarıda tesadüf buldum, adamın işçiliğini bilmiyorum, bende çok fazla anlamam bu işlerden zati. araç garanti kapsamında sonra servisle papaz olmayayım....
  • Ne olacağını merakla bekliyorum aynı problem benim aracımda kullandığım basit fm transmitterda da var..
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.