Şimdi Ara

Gizli Kusurlu Araç Aldım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
1.341
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Başıma gelmez benim dediğim bi olayla karşı karşıyayım.

Kısa özet : Aracın öncesinde beyin problemi olmuş ve kurcalanmış. Ardından arıza lambası iptal edilmiş ve ben bunun farkına varmadan satın aldım. Hukuki süreçle ilgili yardıma ihtiyacım var.

4 ay önce 2007 model Grande Punto aldım. Puntoya karşı bir ilgim var ve temiz gözüktü. Satıcı arkadaşta iyi birine benziyordu. Yinede ekspertiz yaptırmak istedim ve ön aksta bi problem vardı onun dışında boya olan parçaları söylediler başka bir problem yok dediler.

Gelelim olaya. Aracı ablama vermiştim yokuş çıkarken gaz kesmiş araç. Pedalda tepki yok kapatıp açınca düzelmiş. Bende bir sıkıntı olmadı o ana dek.

Sonrasında ben kullanırken aracın çekişinin düştüğünü hissettim. Ve bi anda otobanda ilerlerken gaz pedalı tepki vermedi araç rolantiye düştü. Boşa aldım aracı ve kapatıp açtım kontağı sonrasında düzeldi. Bunu 10 km'lik mesafede tam 5 kere yaptı. Ustaya gösterdim beyni ile uğraşılmış bu aracın dedi. Göstergede arıza lambası söndürülmüş. Tahmini masraf 5 bin tl civarı.

Eski sahibini aradım ilk başta yardımcı olur gibi oldu ancak umursamadı sonrasında benden çıktı nede olsa kafasında. Kendisiyle kötü olmak istemediğimi ancak bu konuya yardımcı olmasını aksi durumda mahkemeye gideceğimi belirttim tamam sen bilirsin dedi.

Aracı dışarda yaptırmak hiç içimden gelmiyor uzun bir süre binmek istiyorum araca tüm bakımlarını yaptırdım bi ton masraf ettim zaten. Şuanda soğudum biraz araçtan dışarda yapılırsa aklımda hep soru işareti ile binicem.

Sonuç: Yetkili servisten randevu aldım bugün aracı incelenmesi için bırakıcam. Ardından nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olabilir misiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi senged -- 23 Mart 2022; 9:57:12 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• "Beyni ile uğraşılmış" güzel tespitmiş  

Beyin ile pek uğraşılamaz, eğer yazılım falan yapılmadıysa. Onda da en fazla bir şeyleri bozmuş olabilirler.

Motor arıza lambası söndürülse bile neyin hata verdiği zaten bir hata okuma ile görülür.

Ha eğer gerçekten beyin arızalıysa bu da ayrı husus olur da, gizli ayıp olup olmadığı nasıl ispatlanabilir o da başka bir durum.

Kardeşim hemen usta denen kişilerin ustalığına güvenme..

Benim aracımda daha geçen hafta benzer bir arıza vardı ki araba opel corsa yani fiat punto ile kardeş bir araç, motoru, bir çok parçası 1 e 1 uyumlu.

Ecu falan dendi sökülecek kodlancak vs vs güvenemedim ama bir götüreyim dedim sanayide gm den (opel) anlayan beyinci + elektirikçi vardı , cihaza bağladı kızdırma rölesine elektirik gelmiyormuş, akünün koruma kapağını kaldırıp 1-2 vida sıktı araç kendine geldi.. aküyü ve kızdırma bujilerini de değiştirmiştim..

Kısacası önce bir cihaza bağlattır bak bakalım sorun neymiş.. Zaten canbus arızası vs gibi kalıcı gitmeyen hatalar olursa o zaman ecu ya bakılabilir ya da çıkma alınıp programlanabilir..

Hemen en kötü senaryo aklına gelmesin, stres yapma her şey olacağına varır.. Belki de arabanın o gün su koyu vermesi sizi bir kazadan beladan da korumuş olabilir. Biraz optimist yaklaş ve midene kramp girmesini engelle yoksa Allah korusun hasta olursun.. Metal bu 2 çekiçle düzelir , sıkma canını

Tamam eğer satıcı gizli bir kusuru kapatmaya çalışmışsa hakkını ara ama bu süreç seni daha fazla yıpratır, bu da onu biliyor ki mahkemeye ver demiş.. Sen atıyorum arabayı 100 e aldın, mahkeme seneler süreceğinden senin araban pert olsa bile 3 sene sonra 200 e zaten satarsın ama malın iadesi kararı çıksa adam senin 100tl ni verecek sen yine zararda olacaksın..

O yüzden araç almadan önce elektroniğe de bakan iyi bir expertiz şart, ucuza kaçmamak lazım..

Yıllar önce şerefsizin birine kredi borcuna girip galeriden ikinci el otomatik dizel aldım.

Araç kısa süre sonra vites sorunları çıkarmaya başlayınca şanzumancıya götürdüm.

Usta 125.000 km görünen aracın aslında 250.000 km' den fazla yol yapmış olduğunu söyledi. Bunun üzerine sms ile sorgu yaptığımda ustanın haklı olduğunu gelen muayene ve km bilgilerinden gördüm.

Galericiye durumu bildirdiğimde kabul etmedi.

Savcılığa suç duyurusunda bulundum, takipsizlik verdi, saolsun Savcı Bey akıl da verdi "Sen Tüketici Mahkemesine başvur" dedi.

Davayı açtım bu arada arabanın vites sorunları devam edince yetkili servise götürdüm.

Oradaki usta 22 bin liraya aldığım arabanın 5 bin lira masrafı olduğunu söyledi.

Dava devam ederken araç yine yolda kaldı ben de bunun üzerine tavsiye üzerine Sultanbeyli' de bulunan FSM oto servise arabayı bıraktım.

Ertesi gün usta sorunu giderdiğini söyledi ve 150 TL aldı. Gerçekten de aracın vites sorunu düzelmişti.

Kısa süre sonra araç sel hasarı aldı ve kaskodan perte çıktı. Kasko firmasının ilk teklifi olan 19 bin Lira ödemeyi kabul ettirdim. Zira araç bana değil şerefsizin birine aitti.

Şerefsiz bu 19 bin lirayı alınca çar çur etmeye başladı. Ben de paranın göz göre göre harcanmaması için yeniden kredi çekip bu şerefsize başka bir dizel otomatik aldım...

• Geçmiş olsun. İkinci el araç alırken böyle durumlara hazırlıklı olmak lazım. Neticede 15 yaşında araç. Bugün beyin yarın başka bir yeri masraf açar.

• "Beyni ile uğraşılmış" güzel tespitmiş Gizli Kusurlu Araç Aldım 

Beyin ile pek uğraşılamaz, eğer yazılım falan yapılmadıysa. Onda da en fazla bir şeyleri bozmuş olabilirler.

Motor arıza lambası söndürülse bile neyin hata verdiği zaten bir hata okuma ile görülür.

Ha eğer gerçekten beyin arızalıysa bu da ayrı husus olur da, gizli ayıp olup olmadığı nasıl ispatlanabilir o da başka bir durum.

• Kardeşim hemen usta denen kişilerin ustalığına güvenme..

Benim aracımda daha geçen hafta benzer bir arıza vardı ki araba opel corsa yani fiat punto ile kardeş bir araç, motoru, bir çok parçası 1 e 1 uyumlu.

Ecu falan dendi sökülecek kodlancak vs vs güvenemedim ama bir götüreyim dedim sanayide gm den (opel) anlayan beyinci + elektirikçi vardı , cihaza bağladı kızdırma rölesine elektirik gelmiyormuş, akünün koruma kapağını kaldırıp 1-2 vida sıktı araç kendine geldi.. aküyü ve kızdırma bujilerini de değiştirmiştim..

Kısacası önce bir cihaza bağlattır bak bakalım sorun neymiş.. Zaten canbus arızası vs gibi kalıcı gitmeyen hatalar olursa o zaman ecu ya bakılabilir ya da çıkma alınıp programlanabilir..

Hemen en kötü senaryo aklına gelmesin, stres yapma her şey olacağına varır.. Belki de arabanın o gün su koyu vermesi sizi bir kazadan beladan da korumuş olabilir. Biraz optimist yaklaş ve midene kramp girmesini engelle yoksa Allah korusun hasta olursun.. Metal bu 2 çekiçle düzelir , sıkma canını

Tamam eğer satıcı gizli bir kusuru kapatmaya çalışmışsa hakkını ara ama bu süreç seni daha fazla yıpratır, bu da onu biliyor ki mahkemeye ver demiş.. Sen atıyorum arabayı 100 e aldın, mahkeme seneler süreceğinden senin araban pert olsa bile 3 sene sonra 200 e zaten satarsın ama malın iadesi kararı çıksa adam senin 100tl ni verecek sen yine zararda olacaksın..

O yüzden araç almadan önce elektroniğe de bakan iyi bir expertiz şart, ucuza kaçmamak lazım..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi khanstern -- 23 Mart 2022; 10:58:56 >
  • Yıllar önce şerefsizin birine kredi borcuna girip galeriden ikinci el otomatik dizel aldım.

Araç kısa süre sonra vites sorunları çıkarmaya başlayınca şanzumancıya götürdüm.

Usta 125.000 km görünen aracın aslında 250.000 km' den fazla yol yapmış olduğunu söyledi. Bunun üzerine sms ile sorgu yaptığımda ustanın haklı olduğunu gelen muayene ve km bilgilerinden gördüm.

Galericiye durumu bildirdiğimde kabul etmedi.

Savcılığa suç duyurusunda bulundum, takipsizlik verdi, saolsun Savcı Bey akıl da verdi "Sen Tüketici Mahkemesine başvur" dedi.

Davayı açtım bu arada arabanın vites sorunları devam edince yetkili servise götürdüm.

Oradaki usta 22 bin liraya aldığım arabanın 5 bin lira masrafı olduğunu söyledi.

Dava devam ederken araç yine yolda kaldı ben de bunun üzerine tavsiye üzerine Sultanbeyli' de bulunan FSM oto servise arabayı bıraktım.

Ertesi gün usta sorunu giderdiğini söyledi ve 150 TL aldı. Gerçekten de aracın vites sorunu düzelmişti.

Kısa süre sonra araç sel hasarı aldı ve kaskodan perte çıktı. Kasko firmasının ilk teklifi olan 19 bin Lira ödemeyi kabul ettirdim. Zira araç bana değil şerefsizin birine aitti.

Şerefsiz bu 19 bin lirayı alınca çar çur etmeye başladı. Ben de paranın göz göre göre harcanmaması için yeniden kredi çekip bu şerefsize başka bir dizel otomatik aldım...

• Gizli Kusurlu Araç Aldım

• Bu şekilde bir hata var aracın beyninde ve silindikten sonra 1 nolu ana röle hatası geliyor sürekli.

• 5 bin liralık masraf dışında araçta sorun yok ise onarımı yaptırırken iş emrine arıza lambasının iptal edildiğini özellikle yazdırın ve fatura alın (özellikle sanayide baştan konuşun, cogusu faturasız fiyat verir). Buna istinaden satıcıya noterden xxx gizli kusurdan kaynaklı xxx masrafın karşılanmasını, aksi halde dava yoluna gidileceğini yazdığınız bir ihtar çekin, faturayı ve gizli kusuru gösteren belgeyi ihtara ekleyin. Öderse veya orta yolu bulursanız sorun kalmaz, ödemez ise mahkeme uzun ve yorucu bir süreç, o konuda karar sizin.

• senged kullanıcısına yanıt

Elektiriksel bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum , ufak yanık sigorta ya da korozyona uğramış röle bile bu problemi çıkartıyor olabilir.

FCA'dan (Fiat grubu) anlayan sağlam bir elektirikçinin bakması lazım.

Dedim ya yukarda benim araba hiç çalışmıyordu, kızdırma rölesine elektirik gelmediği için adamın yaptığı 2 vidayı sıkmak oldu.

Canbus iletişiminde hata ya da kopukluk olduğu için zaten diğer hataları da verdiğini düşünüyorum..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi khanstern -- 23 Mart 2022; 11:18:41 >
  • İstanbul Anadolu yakasındayım tavsiye bir usta varsa baktırmak isterim.

Bu tarz işlerde usta önerisi yapmaktan kaçınırım çünkü her sorun aynı sebepten olmayabilir ya da o an ustanın kafası dalgındır senin işi kötü yapabilir vs o yüzden sana bırakıyorum, öncesi bir ara görüş durumu anlat kafana yatarsa iş yaptırırsın, sorumluluk kabul etmiyorum :)

Gerçi bu adamlar avrupa yakasında, benim götürdüğüm anadolu da ancak o sadece opellere bakıyor..

Google dan aratabilirsin ECU GARAGE .. Benim götürdüğüm usta da Kartal oto sanayide Beyinci Sinan diye geçiyor. Onu da bir ara belki yakınlarda bildiği ya da önerebileceği birileri olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi khanstern -- 23 Mart 2022; 11:34:41 >

bu sorunların çoğu röleden.

motor kaputundaki sigorta kutusundaki tam ortada büyükçe bir röle var t07 sanırım. onu değiştir düzelir.

bu röle arızası gaz keser tekler çalışmaz. saçma sapan arızalar verir.

büyük olasılıkla düzelir. düzelmezse bakarız birlikte.

+

map sensörü temizlet.

egr de temizlenecek.

yakıt filtresi değişmemiş olabilir bakımda?

beni bilen bilir. grande puntolara tr de ilk defa cruise control takan vatandaşım.

ekspertiz aracı bilgisayara bağlayıp bakmamış mı?

20 yaşında palio aracım var fren pedalı elektronik olduğu için 5000 tl para.

şasi no yazarsan parça koduna bakarım. daha kolay bulursun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi command_4 -- 23 Mart 2022; 16:0:44 >
  • Cem_Alim C kullanıcısına yanıt

Gizli Kusurlu Araç Aldım  hocam adam arkadaşınız mı bilmiyorum ama ne kulaklarını çınlattınız

• command_4 kullanıcısına yanıt

Yarın müsait olabilirsem röleyi değiştirmeyi deniycem hocam. Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim.

• Kanunlara göre ikinci el araç satışlarında, ayıplı maldan satıcı en az 1 yıl süre ile sorumlu. Hakem heyetine başvurabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cricet -- 23 Mart 2022; 23:30:50 >
  • cricet C kullanıcısına yanıt

hadi ya.

senin kullanırken başına gelmediğinin bir garantisi var mı ?

bırakın bu işleri. alırken iyi incele. mahkemeden medet umma. böyle birşey yok.

ben satarken sorunsuzdu. konu kapandı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atrix1212 -- 24 Mart 2022; 9:33:23 >
  • cricet C kullanıcısına yanıt

Gizli kusur diyor. Ekspertizde cikmayan bir sorun icin onceki sahibi sorumlu tutulamaz. Ispati da mumkun degildir

• Kanun gayet açık:

Zaman aşımı MADDE 12-

(1) Kanunlarda veya tara flar arasındaki sözleşmede daha uzun bir süre belirlenmediği takdirde, ayıplı maldan sorumluluk, ayıp daha sonra ortaya çıkmış olsa bile, malın tüketiciye teslim tarihinden itibaren iki yıllık zaman aşımına tabidir. Bu süre konut veya tatil amaçlı taşınmaz mallarda taşınmazın teslim tarihinden itibaren beş yıldır.

(2) Bu Kanunun 10 uncu maddesinin üçüncü fıkrası saklı olmak üzere ikinci el satışlarda satıcının ayıplı maldan sorumluluğu bir yıldan, konut veya tatil amaçlı taşınmaz mallarda ise üç yıldan az olamaz.

(3) Ayıp, ağır kusur ya da hile ile gizlenmişse zaman aşımı hükümleri uygulanmaz. 

İspat yükü MADDE 10-

(1) Teslim tarihinden itibaren altı ay içinde ortaya çıkan ayıpların, teslim tarihinde var olduğu kabul edilir. Bu durumda malın ayıplı olmadığının ispatı satıcıya aittir. Bu karine, malın veya ayıbın niteliği ile bağdaşmıyor ise uygulanmaz.

Kaldı ki burada hile ile gizlenmiş bir ayıp var, o yüzden zaman aşımı da yok.

https://ticaret.gov.tr/data/5d1c99da13b87615344cd4a3/6502_kanun_uygulama_yonetmelik_nisan_2020.pdf

@atrix1212

Eğerki bunu şu anki satıcı yapmadıysa, satıcı aracı geri alacak ve o da kimden aldıysa ondan hesap soracak. Herkes al-satçı oldu, tabi 100'e alıp bir ay sonra 110'a satmak tatlı geldi herkese ama bu işin hukuki boyutu o kadar rahat değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cricet -- 24 Mart 2022; 18:15:57 >
  • atrix1212 kullanıcısına yanıt

Ayıplı maldan bahsediyoruz, zaten sen satarken gerçekten sağlamdıysa ve bu problem alıcıda olduysa haklısın ama buradaki durum farklı, arızayı gizlemişler. Al-satçı da olsan sen sorumlusun.

• 2007 model 2.el araçta gizli kusur falan olmaz

Arabanın üreticisi bile en fazla garantiyi paslanmazlik için onu da 10yil veriyor.

15 yıllık araba 2-3 el değişmiş.200-300 bin km yapmış Gizli kusur diyorsunuz.

Kilometre ile oynama yoksa, çok bariz kullanıcıyı kandırmaya yönelik bir durum yoksa gizli kusur saymaz kimse.
    Zaten bu da Nitelikli Dolandırıcılık kapsamında incelenmesi gerekir.

Beyin denilen ECU yazılımı değiştirilmesi, güncellenmesi mümkün.
    Mekanik olaraktan da mesela bir Hortum, sizin iddianiza göre hortum orijinali ile değişmese veya yama yapilsa ve patlarsa kullanıcı kandırılmış, gizli kusurlu oluyor...

Bu durumda sadece yetkili servis bakımlı araç olduğuna dair elinizde bir belge olması lazım. Yetkisiz hiç bir bakım yapilmamais olduğuna dair.

Hukukî danışman değilim, sadece iş icabı hukukla muhatap olduğum kadar yorum yapıyorum. Avukatlara gidip para kaptırmak ya da danışmanlık alıp musbet sonuca ulaşmak da mümkündür.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi codeThoreau -- 25 Mart 2022; 10:6:16 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.