DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
GittiGidiyor ne kadar Güvenli?
64
Cevap
0
Favori
33.926
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
  • Teğmen
   225 Mesaj
   03 Şubat 2007 01:00:48 Konu Sahibi
   Az önce GittiGidiyor sitesine gönderdiğim soruları ve aldığım cevapları hiç bir yorum yapmadan aşağıda veriyorum...   Konu: GittiGidiyor nasıl Güvenlidir? Fiş açılış saati/tarihi: 23:07:18 02/02/2007


   Mesajınız:

   Merhaba,
   Size bir konuda danışmak istiyorum. Şöyle bir olay düşünün; Ben bir satıcı olarak sitenizde ilan veriyorum. Arttırma bitiyor ve alıcı ödemeyi yapıyor. Ben ürünü gönderiyorum. Ürün alıcıya ulaştıktan sonra, alıcı "bu ürün bozuk çalışmıyor" diyor. Ben satıcı olarak ürünümün çalışır halde olduğuna eminim. Bu durumda ne olur? Ben bir satıcı olarak gönderdiğim ürünün çalışır halde olduğunu nasıl kanıtlayabilirim.? Karşı taraftaki alıcı bilerek veya bilmeyerek ona gönderdiğim ürünü bozdu ve çalışmaz hale getirdi ise bunu nasıl anlayacağız/kanıtlayacağız?
   Bir satıcı olarak böyle bir duruma düşmemek için neler yapmam gerektiğini bana yazarsanız sevinirim. (ürünü göndermeden önce noter huzurunda test mi yapmalıyım? vb.) Sizden gelecek cevaba göre gittigidiyor sitesini kullanarak satış yapıp yapmama konusunda karar vermeyi düşünüyorum.
   ilginiz için teşekkür ederim.
   Muzaffer Taylan
   Gönderen: Gittigidiyor Ek mesaj giriş tarihi:23:18:54 02/02/2007

   Sn. Taylan,

   Alıcı, kendisine satıcı tarafından kusurlu gönderilmeyen bir ürünü, kusurlu hale getirip iade etmeye kalkıştığında bilir ki; Bu ürünü satıcı da kabul etmeyecek ve alıcının kendi parası sistemde bloke kalacaktır. Bu yüzden sistem, en baştan kötü niyetli alıcıları elemektedir.

   Alıcı, teslim aldığı halde ürüne 3 iş günü içinde onay vermediği takdirde, satıcı tarafından Bana Özel ekranından son 24 saat süreci başlatılır. Bu süre içinde de onay gelmediği takdirde ürün, GittiGidiyor tarafından onaylanır.

   Bütün bunlar, yüzbinlerce ticaret işleminde gerçekleşmeyen durumlardır. GittiGidiyor'da ne kadar işlemin yapıldığını ve nasıl güvenli olabildiğini, en kolay kullanıcıların adlarının yanındaki işlem sayılarına tıklayarak, profillerinden ve verilen yorumlardan görebilirsiniz.

   -------------------------------------

   İyi Çalışmalar. Saygılarımızla,

   GittiGidiyor   Eklenen Not: GittiGidiyor nasıl Güvenlidir? Ek mesaj giriş tarihi:23:35:07 02/02/2007

   Aynı durumu tersten düşünelim... ben bir alıcıyım ve satıcı bana kusurlu bir ürün gönderdi. Bu durumda ben bu ürünü satıcıya geri göndersem ve satıcı bu ürünü kabul etmese (yukarıdaki cevabınızda böyle yazmışsınız) bu durumda alıcı olarak benim param sistemde bloke olacak... gelen ürün gerçekten kusurlu ise ben bir alıcı olarak bana gelen ürünün kusurlu olduğunu kanıtlamak için ne yapmalıyım?
   bir önceki soruma ve bu soruma da daha somut öneriler getirebilirseniz sevinirim.
   Muzaffer Taylan
   Gönderen: Gittigidiyor Ek mesaj giriş tarihi:00:13:33 03/02/2007

   Sn. Taylan,

   Satıcının arızalı, kusurlu ya da ürün açıklamasından farklı bir mal göndermesi durumunda, alıcı gelen ürüne ONAY vermeyerek ürünü satıcıya iade eder ve parasını kesintisiz olarak iade alır.

   Satıcı, sattığı ürünü 3 iş günü içinde göndermediği takdirde; Alıcı parasını kesintisiz olarak iade alır. İadeler, alıcının ödeme şekline göre kredi kartına veya banka hesabına yapılır.

   Satıcılar bir ürünü kargoladıktan sonra tüm kargo bilgilerini sisteme girmekle yükümlüdürler. Ürün teslim alma/almama gibi ihtilaf durumlarında kargo fiş bilgileri ilk bakılan belgelerdir.

   Kusurlu bir mal gönderecek olan satıcı bilir ki, alıcı bu ürüne onay vermeyecek, kendisi de parasını alamayacaktır. Dolayısıyla "Güvenli Ticaret" döngüsü en baştan kötü niyetli kullanıcıları elemektedir.


   -------------------------------------

   İyi Çalışmalar. Saygılarımızla,

   GittiGidiyor   Not: koyu renkli kelimeleri ben yapmadım. mesajın orijinalinden olduğu gibi kopyaladım. Fiş #1340199   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   337 Mesaj
   03 Şubat 2007 01:15:57
   gittigidiyor yüzde 99 güvenlidir.

   Gönderilen ürün kargo görevlisinin yanında açılarak tutanak tutturulmadıgı durumlarda iade kabulü olmaz.

   Tersi durumdada size bozuk ürün yollandıysa kargo görevlisinin yanında açıp bakıp tutanak tutturup geri yollarsınız ve gittigidiyor paranızı iade eder yani gittigidiyor tarafından çözülmeyecek olay yoktur.

   Herhangi bir zıtlaşma durumunda para gittigidiyor tarafından blokeli oldugundan satıcı veya alıcı gerçek tüm bilgilerini gittigidiyora vermek zorundadır ve yasal işlem başlatma hakkıda var.

   Gittigidiyor ve hemalhemsat.com gibi siteler yüzde 99 güvenlidir.İkisindende yüksek meblaglarada satışlarım oldu.
   _____________________________

   Kredi Kartı Yardımlaşma Kulübü
  • Teğmen
   225 Mesaj
   03 Şubat 2007 01:20:06 Konu Sahibi
   Bir ekran kartı aldığınızı düşünün... bu ekran kartının hiç bir fiziksel kusuru olmadığı halde elektronik devrelerinde arıza olabilir... Bu durumda kargo görevlisinin yanında nasıl bir tutanak tutturmak gerekir? Ekran kartını kargo görevlisinin yanında mı denemeliyiz?
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1181 Mesaj
   03 Şubat 2007 01:20:33
   Herşeyin başı dürüstlük. Yoksa bir insan dolandırıcılığı kafaya koydumu her türlü sizi dolandırır.

   Dünya'daki tüm ticari işlemlerde olduğu gibi gittigidiyorda da güven ve dürüstlük temel şarttır.

   Kullanıcıların işlem sayısı, puanları ve aldıkları yorumları dikkatlice incelerseniz pek fazla sorunla karşılaşmanız mümkün değildir.

   Zaten çok işlemi olan bir satıcı yada alıcı böyle bir şey yapmaya kalkışmaz, az işlemi olan kullanıcılarda ise herhangi bir anlaşmazlık durumunda gittigidiyor'a sorun bileti açarsınız. elinizde ne var ne yok herşeyi yazarsınız kararı verirler. ki sonuçta karar veren de bir insan. kim dürüst kim üçkağıtçı anlayabilecek kapasitededir.

   gittigidiyor'da birçok işlem gerçekleştirdim. bir kez sorun yaşadım. onu anlatayım isterseniz:

   gittigiyor üzerinden tommy hilfiger marka bir sweatshirt aldım. satıcı ürünü en son gün kargoladı. ürün elime ulaştı fakat sahteydi. satıcıyla irtibata geçmek istedim mesajlarıma cevap vermedi. bunun üzerine sorunumu gittigiyor'a anlattım. ve ürünü onaylamayarak satıcıya geri postaladım. fakat satıcı gittigiyor'a farklı adres ve farklı telefon numarası vermiş. daha sonra ürünün kendisine ulaşmadığını belirtmiş ve bu adrese gönderilecekti vs. demiş gittigiyior'a. adreslere baktım ikiside aynı ilçe. yani yürüme mesafesi kargo şubesine gidip alacak. tüm bunlar olurken satıcı hiçbir şekilde benimle iletişime geçmiyor ne mesajlarıma cevap veriyor ne telefonlarıma. tabi bu sırada ben her gelişmeyi dakikası dakikasına gittigidiyor'a bildiriyorum. daha sonra gittigiyor benim haklı olduguma kanaat getirip paramı hesabıma geri yatırıyor. giden bi alırken bi de geri yollarken vermiş oldugum kargo paraları ve zamanım oluyor. satıcı ise sistemden atılıyor. daha sonra ne mi oluyor:) para benim hesabıma yatmış olay bitmiş. kapı çalıyor ve kargo elinde aldıgım ve geri yolladıgım sweatshirt. ben ilk gönderimi yaptığımda aradan 3 gün geçince kimsenin gelip almadığını geri bana yollayacaklarını söylemişlerdi kargodan. fakat ben birkaç gün daha bekletmelerini mutlaka birinin gelip alacağını söylemiştim. fakat satıcı uyanık. güya gidip almayacak ve ürün tekrar geri bana dönecek. bende lanet olsun diyip kabul edeceğim ve susacağım. neyse kargo firması kabul etti ve 3-4 gün daha beklettiler fakat daha sonra alan olmayınca geri getirmişler. bende bu sefer kargo görevlisine rica minnet paketi tekrar o şubeye göndermesini ve satıcının sonradan verdiği adrese ulaştırılmasını istedim. bunu yapmayabilirdim. sonuçta param hesabıma geçmiş olay kapanmış....

   ama en başta da dediğim gibi önemli olan niyet
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   769 Mesaj
   03 Şubat 2007 01:32:32
   Özellikle parçası değiştirilerek "çalışmıyor" diye iade edilebilecek ürünlerin satışlarında (satıcıysanız) dikkat edin. Benim bildiğim bu tip 2 olay var. Biri fotoğraf makinası diğeri Play Station (merceğini değiştirip çalışmıyor demişler). Sistemde satıcı olmak riskli. Alıcıysanız bir risk olmuyor. Yanlış birşeyler dönüyorsa iade ediyorsunuz paranızda size geri dönüyor. Olan kargo parasına oluyor. 35 işlem yaptım bugüne kadar. Ürün iadesi almadım çok şükür. İki ürünü iade ettim para eksiksiz yatırıldı. Satıcıysanız maalesef satış yaptığınız kişinin karakteri önemli oluyor.
   |
   |
   _____________________________

   Sigma 8mm f/3.5 EX DG Fisheye // Sigma 10-20MM F/4-5.6 EX DC HSM // Sigma 18-35MM F/1.8 DC HSM ART // Nikkor 16-85mm f/3.5-5.6G AF-S DX ED VR // Tamron AF 70-300mm f/4.0-5.6 SP Di VC USD XLD
  • Çavuş
   86 Mesaj
   03 Şubat 2007 02:00:28
   Sanrıım yorum yapanlar yazılanları okumamışlar :)

   Bu sistem sadece iyi niyet üzerine kurulu.Başka bir güven unsuru yok malesef..Sistem hiçbir sorumluluk almıyor.
   |
   |
  • Teğmen
   225 Mesaj
   03 Şubat 2007 09:34:12 Konu Sahibi
   GittiGidiyor un bana gönderdiği cevaplar ve buradaki arkadaşların yaptıkları yorumlara bakarak çıkardığım sonuç şu;
   GittiGidiyorda yapılan alışverişlerde sistem genel olarak ALICIyı daha fazla KORUMA yönünde çalışıyor. SATICInın ise yapması gereken HAYIRLI MÜŞTERİLER ile karşılaşmaya elinden geldiğince özen gösterip (yorumlara/yıldızlara bakmak vs.) gerisini de kadere bırakmak...

   Bu arada kadiryildiz84 arkadaşımız, alıcı da satıcı da gerçek kimliğini GittiGidiyora vermek zorundadır diye yazmış. Bu konu ile ilgili bir olay başımdan geçti. GittiGidiyorda bir ürüne teklif verdim ve kazandım. Arttırma biter bitmez (10 dk. içinde) ödemeyi yaptım. Satıcının 4-5 tane farklı ürünü vardı. Satıcı, ne bana ne de diğer ürünlerini kazanan arkadaşlara, ödeme yapıldığı halde ürünleri göndermedi. Herkes olumsuz yorum yaptı ve bu satıcı GittiGidiyordan atıldı... Buraya kadar herşey çok güzel görünüyor. Alıcı olarak tek kaybım paramın 3 gün boyunca getireceği gelir oldu. Sonra ne oldu? Aynı SATICI aynı ürünleri FARKLI bir İSİMLE yine SATIŞA çıkardı. Herkes gerçek kimliğini veriyorsa BU SATICI çift kimlik mi taşıyor? veya Gittigidiyor sistemden attığı kişiler gerçek kimliklerini verdikleri halde, bu biilgileri hiç bir şeyle karşılaştırmadan mı işleme alıyor?
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   618 Mesaj
   03 Şubat 2007 13:02:24
   ben gg üzerinden mp3 çalar sattım.ama göndermeden önce kontrol ettim çalışır durumdaydı.alıcı aldı ve bana bozuk çalışmıyor diye iade etmek istedi.ama ben ilanda iade almak istemediğimi elektronik ürünlerde parça değişimi olduğu için mümkün olmadığını belirtmiştim.bu adam yinede iade etmek istedi.her türlü firmware değişimini de yapmış.kurcalamış iyice aleti.öyle bolca kurcalanmış şekilde iade almaya zorlandım.ve aldımda.yani burda alıcı sahtekar olsa bile gg alıcıdan yana
   |
   |
   _____________________________

   Honda Jazz Fun CVT
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   03 Şubat 2007 13:22:13
   Mesajda belirtildiği gibi işlemler alıcı ve satıcı arasındaki iyi niyete dayanıyor, tabi istenilmeyen durumlar da olabiliyor. Bunun önüne geçmenin en iyi yolu alışverişlerde alıcı ya da satıcıya ulaşılabilecek telefon numaralarını almak ve alış/satış sonrasını iyi takip etmek, kendilerinin de belirttiği gibi küçük bir mesaj ya da telefon olası kötü durumları bertaraf edebiliyor.
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   2136 Mesaj
   03 Şubat 2007 13:49:31
   ben burda sadece şu kredi kartı olayında biraz tedirginlik yaşıyorum
   satış ve alış yapabilmen için kredi kartı numarsaını istiyorlar acaba ne kadar güvenli dir burası bu konuda malum (kredikartı ) bu iş şakaya gelmez bu konuda bı yorum varmı acaba
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1300 Mesaj
   03 Şubat 2007 14:14:13
   quote:

   Orjinalden alıntı: karizzmma

   ben burda sadece şu kredi kartı olayında biraz tedirginlik yaşıyorum
   satış ve alış yapabilmen için kredi kartı numarsaını istiyorlar acaba ne kadar güvenli dir burası bu konuda malum (kredikartı ) bu iş şakaya gelmez bu konuda bı yorum varmı acaba

   aynen, bu nokta çok öenmli
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1181 Mesaj
   03 Şubat 2007 14:46:32
   quote:

   Orjinalden alıntı: karizzmma

   ben burda sadece şu kredi kartı olayında biraz tedirginlik yaşıyorum
   satış ve alış yapabilmen için kredi kartı numarsaını istiyorlar acaba ne kadar güvenli dir burası bu konuda malum (kredikartı ) bu iş şakaya gelmez bu konuda bı yorum varmı acaba   bu riski en aza indirgemek için sanal kart kullanabilirsiniz.
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   2136 Mesaj
   03 Şubat 2007 15:21:31
   quote:

   Orjinalden alıntı: fatihhk   Alıntıları Göster
   bu riski en aza indirgemek için sanal kart kullanabilirsiniz.

   bu konuda sana kesinlikle katılıyorum ama hangi bankaların sanal kartı var ben gerçi akbankla çalışıyom ama burda buna benzer bi şey yok
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1181 Mesaj
   03 Şubat 2007 18:47:34
   quote:

   Orjinalden alıntı: karizzmma   Alıntıları Göster


   bu konuda sana kesinlikle katılıyorum ama hangi bankaların sanal kartı var ben gerçi akbankla çalışıyom ama burda buna benzer bi şey yok
   garanti bankasının sanal kartı var.

   ben devamlı onu kullanıyorum. birşey alırken yada listeleme ücreti için ne kadar tutar gerekiyorsa ödeme sayfasına gelince hemen aktarıyorum o kadar miktarı karta daha sonra kart bilgilerini yazıyorum ve çekiyorlar. gerçi gittigidiyor da yamuk olmaz. ama yine de biz önlemimizi alalım.
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   14924 Mesaj
   03 Şubat 2007 22:05:31
   DH bana GG'den daha güvenli geliyor nedendir bilmem...GGde üyeliğim var ama hiç alışveriş yapmadım.
   Yapmayı da düşünmüyorum açıkçası....
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   4527 Mesaj
   04 Şubat 2007 02:30:35
   ben yaklaşık 2 yıldır hem alıcı hem satıcı olarak kullanıyorum ggyi..ve gerçekten çok memnunum..bu tip alışveriş sitelerinde en önemli unsur kişi hakkında verilen yorumlardır..aynı ebaydeki powersellerler gibi burda da olumlu yorumları çok alan satıcılardan alış yapmak önemlidir.. tabiki burda da kötü niyetli insanlar var ama risk minimumdur..bankalar bile dolandırılırken burda da sistemden kaynaklanan kötü iyetli davranışlar olabilir ama bu asla genelde hissedilmiyor..satıcılar ise yine ürünü kazanan kişinin yorumlarını okuyabilir..çok emin değilim ama belli derecenin altındkilere mal göndermeye de bilirsiniz.. veya tel no arayıp irtibata geçebilirsiniz.. ben bilgımın çoğu parçasını burdan aldım sattım emin olun biraz araştırınca çok hesaplıya alabiliyorsunuz .. ebaydeki sistem bence ggye göre daha güvensiz ve uluslararası alış bile yapılıyor buna rağmen.. sonunçta risk fayda analizi olayı.. bence faydası daha fazla.. kredi kartı ise güvenlidir.. benim bildiğim kart numarası zaten ggde saklanmıyor..doğrudan garanti den teyit alınıyor..ayrıca sanal kart tavsiye ederim..
   |
   |
   _____________________________

   • Asrock N68C-GS FX AMD DDR2 DDR3 1066MHz Soket AM3 AM2 AM2, Amd FX-4100 X4 3.6 Ghz Soket AM3, MSI N9600 GT, 320 GB WD Harddisk, 2x2 Gb 1333 Mhz DDR3 Kingston Ram, LG Dvd-RW, Everest 460W Kasa
   • 13" MacBook 2.4 GHz Retina 2.4 GHz çift çekirdekli Intel Core i5 2.9 GHz'e kadar Turbo Boost 8 GB 1600 MHz bellek 256 GB PCIe tabanlı flash depolama Intel Iris Graphics 9 saat pil
  • Teğmen
   114 Mesaj
   10 Şubat 2007 16:35:35
   bence hiç güvenli bi site değil. ürün aldım satıcı ürünü yollamadı. 3. günün sonunda kargo bilgisi hatırlat seçeneğini kullandım. bu sürenin sonunda da yollamadı. işlemi iptal etmeme az bi süre kala, adam bana msj olarak kargo bilgisi yolladı. fakat benim ona mesaj yollamamı engelledi. daha sonra aynı mesajı gittigidiyora da yollamış. adamlara şikayet ediyorum fakat bana kargo bilgisini gösteriyorlar. kargoyu arıyorum böyle bi kargo yok diyorlar. üstelik ben ürün almayı iptal ettim satıcı hakkındaki kötü yorumumu dahi yazdım fakat hala param gittigidiyorda. telefon da açamıyorsunuz kaldırmışlar sanırım telefon destek hattını!! iğrenç bi site olduğunu anladım. daha önceden alışveriş yaptım. ürün sattım aldım bi sorun yaşamamıştım fakat şimdi olan oldu.

   sakın bişey almayın bence veya alacaksanız dükkan ürünleri satın alın. bi de satıcının profilini ve yıldız sayısını incelemenizi tavsiye ediyorum. kredi kartı ile ilgili bir güvenlik sorunu olduğunu düşünmüyorum.
   saygılar...
   |
   |
   _____________________________

   TREDAŞ
  • Yarbay
   2136 Mesaj
   10 Şubat 2007 16:44:51
   evet sonunda garantiden sanal kartımı almış bulunmaktayım ve ilk ürünümü gitti gidiyo ya vermiş bulunmaktayım bakalım bi yamuk olmasa iyi valla
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1762 Mesaj
   10 Şubat 2007 18:02:11
   gittigidiyor'un uyguladığı sistem şu anda uygulanabilecek en güvenilir e-ticaret metodu. ama sonuçta işin içinde insan faktörü var kötü niyetli insanlar herzaman çıkacaktır buna çözüm yok maalesef...bence alacağınız ve satacağınız insanların daha önceki almış olduğu yorumlara dikkat edin...
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   2136 Mesaj
   10 Şubat 2007 19:15:59
   quote:

   Orjinalden alıntı: antidote

   gittigidiyor'un uyguladığı sistem şu anda uygulanabilecek en güvenilir e-ticaret metodu. ama sonuçta işin içinde insan faktörü var kötü niyetli insanlar herzaman çıkacaktır buna çözüm yok maalesef...bence alacağınız ve satacağınız insanların daha önceki almış olduğu yorumlara dikkat edin...

   +2
   evet burada dürüst insanları bulduktan sonra gerçekten güzel bir ortam oluyo ve güzel ürünlerle kaşılaşabiliyorsun
   |
   |
   _____________________________

Reklamlar
ses yalıtım malzemeleri
izmir havalimanı transfer
SEO
ses yalıtımı
modasor
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,453
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.