Şimdi Ara

GERÇEKÇİ MÜHENDİS MAAŞLARI 2021

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
194
Cevap
22
Favori
20.560
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 6 gün
  • Cevaplayan Üyeler 99
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 13
  • Ortalama Mesaj Aralığı 9 saat 26 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 3
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 10
  • Favoriye Eklediklerim 22
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • Whodoyouthinkiam (13 mesaj) ağlayanmezun (8 mesaj) Hendrik Johannes Cruijff (7 mesaj) hamza5806 (7 mesaj) 61gün (5 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (123 mesaj) Mobil (50 mesaj) Mini (17 mesaj) Uygulama (1 mesaj) (3 mesaj)
  • @
11 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> GERÇEKÇİ MÜHENDİS MAAŞLARI 2021
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    0 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Selam Arkadaşlar

Konuyu her sene açan arkadaş uzaklaştırılmış sanırım. Görevi biz devralalım.

İstanbul daki devlet üniversitelerinden birinden mezunum. Yaklaşık bir senedir fabrikada imalat mühendisi olarak çalışmaktayım. Zam(cık)la beraber maaşım 5.900 TL.  

• Whodoyouthinkiam W kullanıcısına yanıt
    W Whodoyouthinkiam demiş ki;
    Mesajı Yerinde Gör
    quote:

Orijinalden alıntı: Whodoyouthinkiam

6.000 iyi bir maaş sanıyordum 5-6 ay öncesine kadar ta ki yeni mezun mühendise 5.500 veren fabrikaları duyana kadar.

Haziran da performans zammı aldım artı yıl sonu zammıyla bu hale geldi.

https://forum.donanimhaber.com/gercekci-muhendis-maaslari-2019--137689735-10#137795950 bu linkteki abimizin dedikleri harfiyen doğru.

Dil çok önemli (türkiyede pahalı olan birkaç sensörü yurtdışından getirtmiştim )

Ondan da önemli faktör işverenin gözünde ona kazandırdığın kadarsın. 1 seneden fazla oldu yırtınıyoruz oradan oraya koşturuyoruz yeri geliyor gece saat 1e kadar çalışıyoruz sonra yeni mezuna 5.500 verildiğini duyunca bütün moral motivasyon sıfırlanıyor.

Moralini daha da bozacak bir şey söyleyeyim. Yeni mezun mühendise şu an 9.5k net veriyorlar ankara savunma sanayii firmaları. Yan ödemelerde promosyondur, hediye çekidir, primdir vs. derken daha da fazla oluyor.

Şaka bir yan başkalarının aldıklarıyla moralini bozacağına ben neden az alıyorum diye kendine sor?

Edinilmesi zor olan, yüksek eğitim, bilgi ve beceri gerektiren yeni yetenekler edinmeye bak. TR'de pahalı olan bir sensörü yurtdışından getirtmek yetenek gerektiren bir iş değil. Dil bilmek de aynı şekilde. Herkes biliyor.

Kaç saat çalıştığın, hangi sensörü nereden getirdiğinin çok bir önemi yok. O çalıştığın saatler boyunca yaptığın tek iş tornavida sallamaksa asgari ücreti bulabildiğine şükredersin. Ama o saatlerde yüksek bilgi ve beceri, eğitim gerektiren bir problemi çözmekle uğraşıyorsan sana ayda 10k-15k-20k bile verirler kolayca.

7k 8k 9klar havada uçuşuyor arkadaş yeni mezun tecrübesiz adamı kim niye bu paralara alsın katarlı şirketler mi bunlar gülünç cidden. Ben bilişim mühendisi adayı olarak 4k alabilirmiyim bunun araştırması içindeyim çok uçmayalım lütfen

Makina Mühendisliğini yurt dışı imkanınız yoksa okumayın.Dil gibi sorunlarıda önceden halletmeniz lazım ki buda işin cabası.

Türkiye'de mühendislik adına çalışmak ve eğitim çok usandırıcı ve iş sektör ile alakasız olması ise cabası.

Şevkinizi kırmak istemem ama mühendislik okumamanız mental ve akıl sağlığınız için daha iyi olur.

Harcadığınız emeğe değmeyecek paralara çalışabilirsiniz.Şuan heleki tecrübesiz kişiler için bu daha zor.Mezun fazla ve artık işverenin eline ve keyfi kederine bakıyor işler.Kurumsal firmalar ble direk almaz zaten çok sayıdada değiller.

Yazılım mühendisliğine yönelebilirsiniz silinmeyecek ve önü gayet açık talebinde çok olduğu bir yön makina inşaat malzeme bilgisayar dünyadada trendi düşen meslekler.

Almanyada çalışan 6 yıl Türkiye'de çalışma bir makina mühendisi olarak söylüyorum.

Yeni mezunlara 9500 filan demişler.Nereymiş ora merak ettim.Bu saçma sapan laflara inanmayın.

Bir yere eğer göze çok yüksek gelen maaşı cidden verebiliyorsa ya o işin sorumluluğu çok ağırdır(yanlış ve hatada başınız ağrıyabilir) yada çalışma saatleri bazında sizi sürüm sürüm sürümdürmesi olasıdır.(esnek çalışma saatleri gecelerinizin gündüze karışması)

Yeni mezunum. 4 aydır bir imalat fabrikasında endüstri mühendisi olarak çalışıyorum.

Maaşım primlerle birlikte 3600 TL civarında.

Evli değilim, ailemle birlikte yaşıyorum. Eğer evlenirsem eşimin de çalışması şart olacak. Yoksa geçinmem imkansız.

Kendi evimi arabamı alabilmem hayal zaten şuanda. Bu gidişle ileride iyi bir hayat standartında olabilir miyim çok sanmıyorum. Pozisyon yükselsem 5-6 bin maaş olur. Onla da ancak kendimi ve eşimi idame ettiririm, her şeyden tasarruf yaparak.

Elek. Hab. Müh. Mezunuyum 7 sene bir firmada teknik servis mühendisi olarak çalıştım. Çok düşük maas ile. Şimdi ış arıyorum. Görüşmelerde 8k 9k dediğim için geri dönüşler olmuyor.. ingilizce dil bilgisi,referans,çalıştığınız firmalar..

Düşük maas ve küçük şirketlerden uzak durun yeni mezun arkadaşlar. Bu gidişle mühendislikten uzaklasacagim parasına gore ış yapacağım sanırım.

Gömülü sistem mühendisi maaşları hakkında bilgisi olan var mı?

Bu şirketler gayet güzel biçimde yeni mezuna 9.5k para veriyor. Kimsenin uçtuğu falan yok.

Asgari ücret olmuş 3k..

Çöpçüler bile 5k parayı beğenmeyip greve gittiği ortamda iyi okullardan mezun insanlara yüksek teknoloji ile uğraşan savunma sanayii şirketleri 8.5k-9.5k vermiş çok mu?

Özel bir banka içerisinde, Analist olarak çalışıyorum. ODTÜ Bilgisayar müh. mezunuyum. Daha önce farklı sektördeydim.(e-ticaret)

Maaşım ilk başladığımda rezalet durumdaydı. Geçen yıl güzel olmuştu. Bu yıl normalizasyon oldu derken, dolar zıpladı her şeyin fiyatı fırladı ve maaş yeniden eridi. Yeniden boğuşma zamanı oluştu. 4 yıllık deneyimim var, bu yıl 10.500'e yakın bir maaş alıyorum.

Asgari ücret: 2.825,90, öğretmenler 4.5-5000 (özel), Özel işçiler (Tersane, belediye vs)- 5000 - 7000(Biraz daha fazla olabilir)

İşe başladığımda simit 0.75 kuruştu, şuan 2.00 TL (Kimi yerde 2.5 veya 2.25 fiyatlar gördüm) , benim maaşım çalışmaya başlamamdan beri artıyor, iş değiştiriyorum, kıdem alıyorum veya pazarlık yapıyorum bir şekilde artıyor ama hayat pahalılığı ile ancak eşitleniyorum. Fakat, her şeyin fiyatı inanılmaz şeklinde artıyor, bu yüzden sıkıntı yaşıyorum.

Hayat şartları gün geçtikçe zorlaşıyor. Eskiden de belki böyleydi ama mühendisler iyi alıyordu ve 6 ayda bir zam alıyorlardı. 1999-2000 senesinde göreve başlayan yeni mezun mühendis, asgari ücretin 7 katı alıyordu. Artışları yüzdesel olarak koruyucu ve artırıcıydı.

Şuan böyle bir durum söz konusu değil. Hayat şartları ciddi anlamda insanı zorluyor.

1 Yıl önce aldığım, Xiaomi TV box fiyatı= 373.5 , üzgünüm televizyonum çok akıllı bir televizyon değil :(

Şuan fiyat: 556 TL , %49 artış var!!!! Enflasyon %20 diyelim, hayat pahalılığı bu durumun 2 katı.

Başka aldığım 1000 TL ve üzeri bir alışveriş ile şuan arasında 450-500 TL fark var. (teknolojik bir ürün değil)

Ev ve araba fiyatlarına girmeden değinmek istiyorum, onlarda inanılmaz şekilde artıyor. Düşen göremedim.

Aldığınız maaşı devamlı biriktirip ve değerlendirip bir şeyler almanız çok ama çok zor. Şuan Sıfır B segment ,2020 model araç, 200 Bin TL.

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/30/5f/92/305f92c089c2d085d17326d20bf0a880.png&t=0&width=480&text=1
    https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/4c/92/e4/4c92e4c0defddac87379518bf5dac660.png&t=0&width=480&text=1
  • Çavuş
    75 Mesaj
    İlk seneniz için 6k iyi bir maaş değil mi ? Aydınlatır mısınız
  • Yarbay
    2979 Mesaj
    6 8 ve 9k duydum cevremden

Beyaz yakali olmak icin sac bas yoluyoz da deyiyor mu bilemem hacımlar buna da sukredin bizim hukukta avukatlara asgari veriyorlar kac kisiden duydum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
  • Er
    0 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

6.000 iyi bir maaş sanıyordum 5-6 ay öncesine kadar ta ki yeni mezun mühendise 5.500 veren fabrikaları duyana kadar.

https://forum.donanimhaber.com/gercekci-muhendis-maaslari-2019--137689735-10#137795950 bu linkteki abimizin dedikleri harfiyen doğru.

Dil çok önemli (türkiyede pahalı olan birkaç sensörü yurtdışından getirtmiştim )

Ondan da önemli faktör işverenin gözünde ona kazandırdığın kadarsın. 1 seneden fazla oldu yırtınıyoruz oradan oraya koşturuyoruz yeri geliyor gece saat 1e kadar çalışıyoruz sonra yeni mezuna 5.500 verildiğini duyunca bütün moral motivasyon sıfırlanıyor.

|
    |
    ARAGORNyeg kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Er
    3 Mesaj

Yeni mezun geçen sene ocak ayında 5 k ile başladım. Aldıgım zam ( %54 ) ve garanti pirim ile net 9k alacagım bu yıl. Bilgisayar mühendisiyim

• Er
    1 Mesaj

Nereden mezunsunuz hocam
    |
    |
    QAengineer kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    2178 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: QAengineer

Yeni mezun geçen sene ocak ayında 5 k ile başladım. Aldıgım zam ( %54 ) ve garanti pirim ile net 9k alacagım bu yıl. Bilgisayar mühendisiyim

Esasında baya güzel maaş bunlar ama asgari ücreti balon gibi arttırdıkları için 9-10binin bile eski şanı yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PURECAUCASIANWHITE -- 6 Şubat 2021; 10:23:47 >
    |
    |
  • Yüzbaşı
    378 Mesaj
    quote:

Çalışma saatleriniz nasıl hocam? Haftada 2 gün tatil mi bir de?

• Er
    0 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Yok O kadar şanslı değilim. Sadece pazar tatil. pandemi sebebiyle 07:00 - 17:00

|
    |
    çurablraını çıkra kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
    378 Mesaj
    quote:

Yok O kadar şanslı değilim. Sadece pazar tatil. pandemi sebebiyle 07:00 - 17:00

Normalde daha mi uzun mesai saatleri?

• Er
    0 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Normalde daha uzun değil 08:00 - 18:00 arasıydı pandemi sebebiyle 1 saat geri çektiler. Daha ne kadar uzun olsun ki zaten 10 saat iş yerinde geçiyor?

|
    |
    çurablraını çıkra kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
    923 Mesaj
    Sektör: Savunma Sanayi

Eğitim: Bilgisayar Mühendisliği 3. Sınıf

Pozisyon: Aday Mühendis( Haftada 1.5 gün mesai )

Maaş: Asgari Ücret(2825₺) + Yemek + Servis

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yüzbaşı
    348 Mesaj

Mimar olarak pazartesi günü işe başlıyorum, iş görüşmesinde 4500 tl demişlerdi ama toplantıda bu miktar üzerinden iyileştirme yapıldığı söylendi. Pazartesi editlerim.

• Çavuş
    48 Mesaj
    Takip

|
    |
  • Er
    3 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Calpec

Nereden mezunsunuz hocam

Trakya Bilgisayar mezunuyum.

|
    |
  • Er
    1 Mesaj

E iş yok olayları palavra mi hocam daha lisedeyim pek bir bilgim yok ama konunun altındaki maaşlar fln gayet iyi geldi bana yeni mühendisler icin
    |
    |
    johnbackus kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Binbaşı
    1638 Mesaj

Ray tracing'li ultra grafikli mühendis maaşları.

|
    |
  • Yarbay
    3553 Mesaj

Makina mühendisiyim, 3 sene kendi alanımla ilgili işler yaptım sarmadı, stresli ve insanı haddinden fazla yoran işlerdi.

(insanlarla uğraşmak bana göre değilmiş.)

Şimdi 5 senedir planlama uzmanı olarak çalışıyorum maaşım 5000 tl.

Maalesef kendi çevremden ve arkadaşlarımdan da bildiğim üzere mühendislik sektöründe işsizlik had safhalara ulaşmış.

Bu sebeple yeni mezun ya da yeni bir işe başlayacak arkadaşlara ufak bir tavsiye niteliğinde şunu söylemek isterim;

maaş alıyorsunuz diye müdürlerinizin ve patronlarınızın sizi 7/24 sömürmesine izin vermeyin, iş haricinde de sosyal bir yaşantınız olduğunu unutmayın, esnek çalışma saatleri ayağına herhangi bir sıkıntıda size zorunlu mesailer yaptırmalarına izin vermeyin. Güzel paralar kazanmak insanı tabii ki mutlu eder ama genç yaşantınızda her şeyi kafaya takmaya başlarsınız.

10k + üstü maaşı olan tecrübeli bir mühendis abim stresten dolayı depresyon ilaçlarına başladı, inanın değmez.

|
    |

• Çavuş
    46 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Calpec

E iş yok olayları palavra mi hocam daha lisedeyim pek bir bilgim yok ama konunun altındaki maaşlar fln gayet iyi geldi bana yeni mühendisler icin

Kardeşim sana tavsiyem sosyal medyada gördüğün herşeye inanma.

|
    |
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Instagram takipçi satın al
Pubg mobile uc
Radyo Dinle
Sohbet
kripto para haberleri
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
1,047
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.