Şimdi Ara

GERÇEKÇİ MÜHENDİS MAAŞLARI 2021 (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
630
Cevap
42
Favori
216.928
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Mevzu sadece maaşın yüksek olması değil arkadaşlar maaşınızın çalışma saatinize oranla yüksek olması. Benim çalıştığım yerde asgari ücret alan bir kişi 8-6 6 gün çalışsa zaten maaşı 3500 tl ye geliyor. İşverenler genelde yüksek maaş veriyor görünse bile çalışma saatinin dışına çıkarak çalıştırıyor ek ücrette ödemiyor sanmayın ki sizlere fazla maaş ödüyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ColonelLanda

E iş yok olayları palavra mi hocam daha lisedeyim pek bir bilgim yok ama konunun altındaki maaşlar fln gayet iyi geldi bana yeni mühendisler icin
    Bunun hakkında konuşacak kadar bilgili değilim maalesef. Ama iyi okullardan mezun olan bilgisayar mühendislerinin iş bulma konusunda sıkıntı çekmeyeceğini söyleyebilirim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Whodoyouthinkiam

6.000 iyi bir maaş sanıyordum 5-6 ay öncesine kadar ta ki yeni mezun mühendise 5.500 veren fabrikaları duyana kadar.

Haziran da performans zammı aldım artı yıl sonu zammıyla bu hale geldi.

https://forum.donanimhaber.com/gercekci-muhendis-maaslari-2019--137689735-10#137795950 bu linkteki abimizin dedikleri harfiyen doğru.

Dil çok önemli (türkiyede pahalı olan birkaç sensörü yurtdışından getirtmiştim )

Ondan da önemli faktör işverenin gözünde ona kazandırdığın kadarsın. 1 seneden fazla oldu yırtınıyoruz oradan oraya koşturuyoruz yeri geliyor gece saat 1e kadar çalışıyoruz sonra yeni mezuna 5.500 verildiğini duyunca bütün moral motivasyon sıfırlanıyor.

Moralini daha da bozacak bir şey söyleyeyim. Yeni mezun mühendise şu an 9.5k net veriyorlar ankara savunma sanayii firmaları. Yan ödemelerde promosyondur, hediye çekidir, primdir vs. derken daha da fazla oluyor.

Şaka bir yan başkalarının aldıklarıyla moralini bozacağına ben neden az alıyorum diye kendine sor?

Edinilmesi zor olan, yüksek eğitim, bilgi ve beceri gerektiren yeni yetenekler edinmeye bak. TR'de pahalı olan bir sensörü yurtdışından getirtmek yetenek gerektiren bir iş değil. Dil bilmek de aynı şekilde. Herkes biliyor.

Kaç saat çalıştığın, hangi sensörü nereden getirdiğinin çok bir önemi yok. O çalıştığın saatler boyunca yaptığın tek iş tornavida sallamaksa asgari ücreti bulabildiğine şükredersin. Ama o saatlerde yüksek bilgi ve beceri, eğitim gerektiren bir problemi çözmekle uğraşıyorsan sana ayda 10k-15k-20k bile verirler kolayca.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi :ArHaus: -- 6 Şubat 2021; 22:56:17 >
  • :ArHaus: kullanıcısına yanıt

Bu arkadaş da savunma sanayinde çalışıyor ama aldığı maaş ortada " https://forum.donanimhaber.com/gercekci-muhendis-maaslari-2020--141591455-36#147665480 "

Üstelik dediklerini harfiyen yapmakta yüksek teknoloji geliştiren bir işte çalışıyor. Başta da dediğim gibi iyi bir üniversiteden mezunum yabancı dilim de var ancak savunma sanayinde işe başlamanın yolu ortalama dil vs değil zannımca bir yerden bir tanıdığın olması gerekiyor, torpil de denebilir referansta.

Beyaz eşya firmasında çalışan arkadaşım arge mühendisi aylık 8-10 bin arası alıyor 3 ayda bir maaş prim sistemiyle, bölüm makine mühendisliği tecrübe 2 yıl Üni: yıldız.

Çalışılan sektörler çeşitlendirilebilir ancak maaş konusunda yetenekli olanların az aldığına, yada yeteneksiz olanların da çok aldığına şahit oldum. Zaten başlığın amacı bu; sektördeki arkadaşlar bilgi birikimini, maaş bilgisini paylaşsın diğerleri de ona göre yol haritası çizsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Whodoyouthinkiam

Bu arkadaş da savunma sanayinde çalışıyor ama aldığı maaş ortada " https://forum.donanimhaber.com/gercekci-muhendis-maaslari-2020--141591455-36#147665480 "

Üstelik dediklerini harfiyen yapmakta yüksek teknoloji geliştiren bir işte çalışıyor. Başta da dediğim gibi iyi bir üniversiteden mezunum yabancı dilim de var ancak savunma sanayinde işe başlamanın yolu ortalama dil vs değil zannımca bir yerden bir tanıdığın olması gerekiyor, torpil de denebilir referansta.

Beyaz eşya firmasında çalışan arkadaşım arge mühendisi aylık 8-10 bin arası alıyor 3 ayda bir maaş prim sistemiyle, bölüm makine mühendisliği tecrübe 2 yıl Üni: yıldız.

Çalışılan sektörler çeşitlendirilebilir ancak maaş konusunda yetenekli olanların az aldığına, yada yeteneksiz olanların da çok aldığına şahit oldum. Zaten başlığın amacı bu; sektördeki arkadaşlar bilgi birikimini, maaş bilgisini paylaşsın diğerleri de ona göre yol haritası çizsin.

O konudaki kişi 2.5 ortalamayla mezun biri. Böyle birini büyük savunma sanayii şirketleri kolay kolay görüşmeye çağırmaz ekstra bir akademik başarısı vs. (iyi bir araştırma çalışması, akademik yayın vs.) yoksa. Bunu kendisi de biliyordu bence.. Ortalaması 3.00 ve üzeri olsaydı şimdi bambaşka şeyler yazıyor olabilirdi o konuda.

İyi bir üniversiteyi (İTÜ, ODTÜ, Hacettepe, Bilkent vs.) 3.00 ortalamayla bitirmişsen buralara girememek için özel çaba göstermen gerekir. Bundan daha aşağıda üniversitelerden de iyi bir ortalamayla girilebiliyor bu yerlere. Kimsenin torpille girdiği falan yok diyemem ama bunlar %1 bile etmezler. Bir çok arkadaşın kaçırdığı nokta var o da şu. İşe alımlarda sadece akademik başarıya bakılmaz, karakterinize de bakılır. Üniversite sınavında ilk 100'e girmiş ODTÜ mezunu olup sırf kişiliği şirket kültürüyle uyuşmadığı için geri çevrilen kişileri biliyorum. Yani buralar sizi bütün olarak değerlendirir.

Bu arada önceki mesajımda kast ettiğim savunma sanayii firmaları görece büyük çaptaki ve kurumsallaşmış, patron şirketi olmayan tasarım ve sistem entegrasyon firmaları.

Ankara'da Anonim Şirket olarak savunma sanayiinde faaliyet gösterip aslında patron şirketi olan bir sürü şirket var. Bu 4k-5k veren yerler genelde bu tür şirketler. Aradaki farkı unutmayalım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi :ArHaus: -- 6 Şubat 2021; 23:36:18 >
  • Merhaba arkadaşlar , Tübitak da (Sage , Bilgem , Mam ) yeni mezun bir araştırmacı ortalama ne kadar ile başlar ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cictatanga -- 7 Şubat 2021; 13:52:14 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Endüstri ve makinede çap yapan arkadaşım 9500 tl ile işe başladı. Kendisi yeni mezun. Burdaki maaşlarla ne kadar bi bilgi edibilebilir bilmiyorum artık.

• cictatanga C kullanıcısına yanıt

7.400 diyebiliyorum yeni başlayan araştırmacılar

• Whodoyouthinkiam W kullanıcısına yanıt

Hocam bu toplam ele geçen mi yok sa sadece brüt/net ücret mi tübitak da ikramiye , prim falan da varmış çünkü bir de hangi başkanlık mam, sage , bilgem ?

Tubitak Uzay , net ücret olarak 7.400 biliyorum, primler ve diğer opsiyonlardan haberim yok

• İnşaat mühendisi işsiz

Arkadaş ne mühendisi olarak mezun oldu , hangi üni ?

Yıldız Teknik, makine mühendisliği mezunu

teşekkürler hocam

• Baykar hakkında bilgisi olan var mı? Ankaradaki büyük savunma sanayi şirketleri kadar maaş veriyor mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: cictatanga

Merhaba arkadaşlar , Tübitak da (Sage , Bilgem , Mam ) yeni mezun bir araştırmacı ortalama ne kadar ile başlar ?

Buradaki maaşlar genelde ankara'daki büyük ss. şirketlerinden (Aselsan, Roketsan TAI vs.) biraz aşağıda oluyor. Yani bu şirketler 8.5k-9.5k veriyorsa 7k-8k gibi bir aralık bekleyebilirsin ele geçen ortalama net miktar bakımından.. En son böyleydi şimdi ne durumdadır bilemem. Biraz daha az verdiklerini biliyorum ama. 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi :ArHaus: -- 7 Şubat 2021; 23:46:51 >
  • Syntas kullanıcısına yanıt
    Yeni mezun değilde ekip lideri gibi mi gireceksin?
  • dragonkenpachi kullanıcısına yanıt

Bir liderimiz var, mezun olarak girdim hocam.

• Buraya da yazayım :)

3100+agi+yol+yemek+sigorta (yeni mezun)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ne_demek -- 8 Şubat 2021; 16:57:45 >
  • Elek. Hab. Müh. Mezunuyum 7 sene bir firmada teknik servis mühendisi olarak çalıştım. Çok düşük maas ile. Şimdi ış arıyorum. Görüşmelerde 8k 9k dediğim için geri dönüşler olmuyor.. ingilizce dil bilgisi,referans,çalıştığınız firmalar..
    Düşük maas ve küçük şirketlerden uzak durun yeni mezun arkadaşlar. Bu gidişle mühendislikten uzaklasacagim parasına gore ış yapacağım sanırım.

Gömülü sistem mühendisi maaşları hakkında bilgisi olan var mı?

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.