Şimdi Ara

'-_-' ~ Gerçek Kahve Keyfi ~ '-_-' (716. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18.175
Cevap
710
Favori
809.143
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
35 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 714715716717718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: kbere

yukarıdaki mesajımda videodaki şeyleri evde yapın. emin olun starbuckstan çok daha güzel olacak. hiç şekerli bir şey katmasanız bile. kahve olarak da french press vb. demleme ekipmanınız yoksa nescafe bile kullanabilirsiniz. yine starbuckstan güzel olur.
    sütü soğukken çırptırıp koyuyorum bazen. mokapotla espresso yaptığımda üstüne güzel oluyor. HERKEZ DENESİN zaten.

frappichino ve çikolatalı moka evde yapılmıyor onun gibi değişik kahveleri starbuckstan içiyorum. Yazın soğuk bi frappichino içiliyor tabi. buz parçalarını nereden bulacaksın evde? yada kahveye katılacak türden çikolata tozu. Bazen de sütlü filtre kahveye ahududu aromalı şurup ekletiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erco35coast -- 23 Mart 2019; 1:15:53 >

• Aliexpress'ten kahve değirmeni almayı düşünüyorum. Filtre kahve için kullanılacak..Aşağıdaki modeller uygun gibi geldi. Önceden deneyimi olan varsa yorum yapabilir mi? Bir ara buradan birileri Aliexpress'ten sipariş vermişti gibi hatırlıyorum.
    link 1
    link 2link 3

• Merhabalar, kahveyi spor öncesi kafein için tüketiyorum fakat işin içine biraz da lezzet katmak istiyorum artık.
    Şu an kullandığım kahve Jacobs monarch.
    https://www.hepsiburada.com/filtre-kahveler-c-60005099

Yorumlarda çok öven de var lezzet,f/p olarak çamur gibi diyen de.

Kahve gurmesi olmadığım için bu konuda sizden tavsiye bekliyorum. Sanalbaharattan ne tavsiye edersiniz French press için?
    Sert, acı kahve sevmiyorum. Tabi kafein oranı ne kadar yüksek olursa benim için o kadar iyi olur :)

İyi forumlar. :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Boğaziçi YBS

Merhabalar, kahveyi spor öncesi kafein için tüketiyorum fakat işin içine biraz da lezzet katmak istiyorum artık.
    Şu an kullandığım kahve Jacobs monarch.
    https://www.hepsiburada.com/filtre-kahveler-c-60005099

Yorumlarda çok öven de var lezzet,f/p olarak çamur gibi diyen de.

Kahve gurmesi olmadığım için bu konuda sizden tavsiye bekliyorum. Sanalbaharattan ne tavsiye edersiniz French press için?
    Sert, acı kahve sevmiyorum. Tabi kafein oranı ne kadar yüksek olursa benim için o kadar iyi olur :)

İyi forumlar. :)
    Kahve çekirdekleri ne kadar az kavrulursa kafein oranı o kadar artar. Belki buna dikkat edebilirsiniz. Onun dışında çekirdek seçimi çok kişisel bir durum.

• Uzun süre konuya girmemiştim. Hâlâ kahve konusunda arayış içindeyim. Taze kavrulmuş çekirdek, iyi bir öğütücü ve biraz istekle aradığınız tatları bulabilirsiniz. Videodaki Comandante öğütücüm var. Kalita 185, french press ve Türk kahvesi ile demlemeler yapıyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar beyaz çikolatalı mokayı evde yapmak istiyorum alıp denemişliğiniz, önerebileceğiniz bir yer var mıdır? Espresso ve sütü köpürtme imkanım mevcut.
  • @kbere
    @abet076
    @onurel
    @wolfien

Etiyopya Sidamo çekirdek aldım (benner N11 den) Sütlü Türk kahvesinden başka
    kahve içmeyen eşim dahi çok beğendi.
    Bir kaç farklı yerden (sanalbaharat, molinedo) daha Sidamo öğütülmüş aldım
    sonuç aynı. Etiyopya Sidamo 1 nolu tercihim. Aroması çok güzel.

Davidoff (tchibo) 57Espresso müthiş bir aroması var tavsiye ederim.

Colombiya-Molinedo (kahve.com) Hem tadı güzel hemde 2 parmak kalındığında kreması var.

Bi haftasonu kahvem kalmamıştı, starbucks'dan 250 gr. espresso aldım. Ama ne tadı, ne yoğunluğu hiç beğenmedim eşki bi tadı vardı. Ayrıca krema hiç yok.

Şimdiye kadar Delonghi ec200 kullanıyordum. Geçen hafta sattım.

Ya Delonghi ec685 yada Gaggia viva style almayı düşünüyorum.
    Sizler ne tavsiye edersiniz

Not: Onurel Siemens eq6 kullanmaya başladın mı ?, benim bir gözüm EQ3'e de bak bi incele diyor.
    Sen ne diyorsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mustakil_Yazar -- 29 Mart 2019; 15:51:3 >

• arkadslar merhaba; Delenghgi KG79 öğütücü aldım iki sorum olacak.
    1- Filtre kahve için fine ayarda mı çekmeliyim
    2. kahve çekirdeklerinin hepsini kahve haznesine koyup orada bekletmemin bir sakıncası var mı? bayatlama gibi durum olur mu? çekirdekleri valfli poşette bekletiyorum halen, içeceğim kadarını hazneye koyup çekiyorum.
  • Ec 685 makina aldım Escobar coffe den satılan iki çeşit espresso var çekirdek bunlardan da aldım ev de ilk kahve deneyimimi yaşadım. Gerçekten çok lezzetli ve güzel oldu. Kötü tarafı sürekli kahve yapip icesin geliyor.

• Boğaziçi YBS kullanıcısına yanıt
    Gerçek kahve içmek istiyorsanız, Jacop, Tchibo,Sturbucks...Kahve Dünyası...ve benzeri yerlerden Paket ürün almayın..Önceki mesajlarımı taratırsanız istanbul,ankara,izmir için Kahve çekirdeği alınacak yerleri kendi tecrübeme göre yazdım..

Şuan Kadıköy Manifesto (Çiya restorant yanı) French press için çekirdek kahve alıyorum

Sert ve Koyuluk en yüksekten en az sıralamasıdır..Ama sert dediğim espresso gibi değil, yumuşak içim, ben şekerle içiyorum

Costa Rica,Kenya-Colobia belle vista

Diğer yerlerden de deneyebilirsiniz..Değirmeniniz yoksa yine öğütülmüş almanız sıkıntı olur zira kahve çabuk bayatlıyor, öğütülmüş almak mecburiyet ise French pres değil, Filtre-French press arası alın zira French preste Filtre ayarı daha güzel olur..

Sanal Baharat Ucuzluk olarak tavsiye edilse de, kavurma profili olarak ben tavsiye etmem..

NOT: Ekleme yapayım, Kahve çekirdeği Kahve rengi olmalı..Az kavrum çekirdek daime iyidir..Zira kavru artıkça, çekirdek rengi koyulaştıkça Kahvede Acılık olur..Fazla kavrum kahveler, kahvedeki kusurları örtmek, gizlemek için, kahvenin raf ömrünü arttırmak için uygulanan bir yöntem..İçince düz bir acımsı kahve tadı alsanız da o bitter tadı çikolata değil ilaç acılığı gibi birşeydir..

Çekirdek rengine bakarak anlaşılır zaten..Fazla kavrulmuş kahve koyu ve siyaha yakın, üzeri yağlı olur..Bunu tercih edenler olsa da sağlık olarak uzak durlması gerekn kahve ve kahvedeki araomaları öldüren bir uygulama

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi istanbul_s -- 30 Mart 2019; 13:21:4 >

• joof kullanıcısına yanıt
    Her zaman öğütme yapacağınız kadar kahveyi hazneye koyup öğütün. Hazne içerisinde bekletmeyin.

• Null Coffee’den Allona almıştım, çok beğenmiştim mokapotta. Sanırım Kadıköy’de oturduğunuzu söylemiştiniz, hiç denemediniz mi bu yeri.

• maicole kullanıcısına yanıt
    Null Coffeyi mekan olarak bilmiyorum,internet sayfalarını gördüm ama nedense benim tarayıcımda kahve linkleri çok ufak, okunmuyor,bunu bildirdim ama hala aynı görünüyor.. araştırmalarım sonucunda en az gramaj olarak Kahve alınan yer Manifestoyu buldum 60 gram veriyor..Montaq kafe var yine Kadıköy Klise karşısında 100 gramdan altı verilmiyor o da internette deyince orayı de elemiştim..

Çok fazla yer denemek pek mantıklı değil..Örnek vereyim Moliendo kahve var,https://www.kahve.com/index.php Beykozda,fiyatlar uygun ve Yemen Mocha burada uygun diye almıştım..Filtre ve Türk kahvesi için güzel seçim..İlk kavrum fazla idi sonra açık kavrum geldi sonra tekrar koyu kavrum gelince çok beğendiğim Yemen Mocha yı bıraktım..Yemen Mocha çikolata tadı aldığım yegane kahve ,Türk kahvesi olarak ta süper içimi var..Ama fazla kavrum sebebi ile bıraktım

Ersin Hocanın Yemen Mochası (İzmir overdose ) var, açık kavrum ama şimdilik manifesto bana yetiyor..

İlave olarak Bahariye coffetopia (internest sitesinden kahvefabrikası) Colombia kahve aldım begenmedim..Birkaç yerden daha aldım ama beğenmedim riske girmeye gerek yok

Beğendiğim kahve farklı biryerde çok farklı tadıma aromaya sahip olabilir..Farklı çiftlikler, farklı kavrum profilleri etken oluyor...Aynı yerden aldığınızda bile tad aynı olma garantisi yok..Kahve işi böyle maalesef

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi istanbul_s -- 30 Mart 2019; 20:45:33 >

• quote:

Orijinalden alıntı: istanbul_s

Null Coffeyi mekan olarak bilmiyorum,internet sayfalarını gördüm ama nedense benim tarayıcımda kahve linkleri çok ufak, okunmuyor,bunu bildirdim ama hala aynı görünüyor.. araştırmalarım sonucunda en az gramaj olarak Kahve alınan yer Manifestoyu buldum 60 gram veriyor..Montaq kafe var yine Kadıköy Klise karşısında 100 gramdan altı verilmiyor o da internette deyince orayı de elemiştim..

Çok fazla yer denemek pek mantıklı değil..Örnek vereyim Moliendo kahve var,https://www.kahve.com/index.php Beykozda,fiyatlar uygun ve Yemen Mocha burada uygun diye almıştım..Filtre ve Türk kahvesi için güzel seçim..İlk kavrum fazla idi sonra açık kavrum geldi sonra tekrar koyu kavrum gelince çok beğendiğim Yemen Mocha yı bıraktım..Yemen Mocha çikolata tadı aldığım yegane kahve ,Türk kahvesi olarak ta süper içimi var..Ama fazla kavrum sebebi ile bıraktım

Ersin Hocanın Yemen Mochası (İzmir overdose ) var, açık kavrum ama şimdilik manifesto bana yetiyor..

İlave olarak Bahariye coffetopia (internest sitesinden kahvefabrikası) Colombia kahve aldım begenmedim..Birkaç yerden daha aldım ama beğenmedim riske girmeye gerek yok

Beğendiğim kahve farklı biryerde çok farklı tadıma aromaya sahip olabilir..Farklı çiftlikler, farklı kavrum profilleri etken oluyor...Aynı yerden aldığınızda bile tad aynı olma garantisi yok..Kahve işi böyle maalesef
    Birçok yerden kahve aldım, Null Coffee bence fena bir yer değil. Fiyat olarak da uygun Coffee Department’ta 65 tl olan Wolena burada 55 tl. Çok fazla popüler yerler var, 7-8 tane yer denemişimdir en az daha fazla da olabilir. Fiyat performans olarak Overdose Coffee ile aynı kefeye koyarım şahsen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maicole -- 30 Mart 2019; 20:44:52 >

• maicole kullanıcısına yanıt
    İstanbul için çok yer var Listemde, Balat,Karaköy,Beşiktaş,Levent,Kozyatağı....

Ama hiçbiri 2 bardaklık atıyorum 20 şer gramlık deneme paketi vermiyor..O kadar para verip beğenmeme riski var..

Filtre Kahve
    Espresso
    Moka Pota
    Chemex
    V60
    ..
    ..
    ..
    Türk kahvesi

Hepsinin kavurma profili farklı olunca beklentiler de değişiyor..

Beğendiğiniz yere devam derim..Şimdi Sanal Baharattan kahve alıp beğenen de var..İnstant/Hazır kahve alıp beğenen de var, kahve içine çikolata,şurup,süt vs ekleyip beğenen de var..Kahveye şeker atmayı aman ha sakın diyen de var :) kahveyi sert seven de var..

Renkler ve zevkler tartışılmaz demişler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi istanbul_s -- 30 Mart 2019; 20:51:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: istanbul_s

İstanbul için çok yer var Listemde, Balat,Karaköy,Beşiktaş,Levent,Kozyatağı....

Ama hiçbiri 2 bardaklık atıyorum 20 şer gramlık deneme paketi vermiyor..O kadar para verip beğenmeme riski var..

Filtre Kahve
    Espresso
    Moka Pota
    Chemex
    V60
    ..
    ..
    ..
    Türk kahvesi

Hepsinin kavurma profili farklı olunca beklentiler de değişiyor..

Beğendiğiniz yere devam derim..Şimdi Sanal Baharattan kahve alıp beğenen de var..İnstant/Hazır kahve alıp beğenen de var, kahve içine çikolata,şurup,süt vs ekleyip beğenen de var..Kahveye şeker atmayı aman ha sakın diyen de var :) kahveyi sert seven de var..

Renkler ve zevkler tartışılmaz demişler..
    AliExpress’ten kettle faciası yaşadığımdan beri demleme olayında sıkıntı yaşıyorum. Normal kettle ile v60 pek randımanlı olmuyor, 2 cuplık mokapot var mokapota giden kahve bulmak da zor, özellikle 2 aylık süreçte tad olarak beni tatmin eden tek çekirdek Null’dan Allona oldu, mesela en son Zümrüt Bey’den san fransisco aldım mokapotta düz çıktı ve herhangi bir farklı tat alamadım. Ki kahveler nette baya övmüşlerdi bunu, v60 ile de su sıcaklığı bilmeden, gooseneck kettlesız olmuyor.

• @istanbul_s
    @kibere

Şimdiye kadar Delonghi ec200 kullanıyordum. Geçen hafta sattım.
    Ya Delonghi ec685 yada Gaggia viva style almayı düşünüyorum.
    Sizler ne tavsiye edersiniz

Not: Onurel Siemens eq6 kullanmaya başladın mı ?,
    Siemens EQ3'için sen ne diyorsun
  • amacınız latte vb. yapmaksa ikisi de işinizi görür. iyi espresso/americano elde etmek istiyorsanız iyi bir öğütücü alana kadar moka potla idare etmenizi öneririm.
  • En çok Kapuçino içerim. Değirmenim var. Çekirdek alıp kendim öğütüp
    filtre veya espresso yapıyorum.
    Latte, Macçiyato veya kendi yaptığım ve arkadaşlarımın "Selimessso" dediği
    yüzlerce çeşit kahveyi içmeyi seviyorum.

Sloganım: "yeter ki taze olsun"
  • Gaggia Viva Style 799 TL civarında satıyorlar.
    Benim bütçe 500. Bir ay daha bekleyeceğim. Sıcak fırsat bulan olursa lütfen bildirsin.
  • 
Sayfa: önceki 714715716717718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.