Şimdi Ara

'-_-' ~ Gerçek Kahve Keyfi ~ '-_-' (589. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18.174
Cevap
710
Favori
809.053
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
35 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 587588589590591
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: fyodorleo

quote:

Orijinalden alıntı: belki bir gün

http://overdosecoffee.com/urun/el-salvador-shasta-tam-yikanmis-250gr/

O zaman size bunu onerebilirim.Hafif tatlı asiditesi düşük bir kahve.Çikolata ve kakao notaları alabilirsiniz.Probador collectiva ya da bak derim.Gecen ay Kostarika kahvesi aldım memnun kaldım.

Herkes Amerika cekirdekleriyle başlar ilk olarak.Çünkü ilk etapta afırka çekirdeklerin Türk damak tadına uygun olmaz.Ama Afrika cekirdeklerine alıştı mı kurtulamaz insan..

Teşekkür ediyorum tekrardan o zaman El Salvador alıyorum ama yukarıdaki site istanbul içi olduğu ve merak ettiğim için ilk oradan alayım o zaman oranın el salvadoru da benzer tatlar içeriyormuş

Kahvefabrikası'ndan ben uzun zamandır alışveriş yapmadım. Kimi eski tadlar yok diyor kimi iyi diyor. Yönlendirmek gibi olmasın bir çok yer mevcut kahve işini yapan... Ben yeşil kahve aldığım için şimdilik sanalbaharat ve probador'u biliyorum. Bir ara e-gurmeden de alışveriş yaptım...

• Kahve fabrikasından Kenya Barichu'yu denemiştim.Eminönünde coffee topia da.Gayet beğenmiştim. Oraya gidip deneyebilirsiniz.Beğendiğiniz kahveyi alırsınız.Kahve fabrikası iyidir.Karaköyde Lol coffee coffee sapiens gibi mekanlarda var onlar da iyidir.Oralardan da taze kavrulmuş çekirdek temiz edebilirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhabalar. Internette en ucuza Sözen el değirmenini hangi sitede bulabilirim? Hepsi burada da 55 ₺ ye küçük boy var, baristasepeti nde 59₺ ye klasik Sözen değirmeni var. Pek fazla anlayamadığım için yardımınızı istiyorum.

• Hammaddeler sitesinden çeşitli 150 gr çiğ çekirdek kahve aldım, ilk defa kahve kavuracağım. Gerçekten kötü bir koku oluşuyor mu? Mis gibi kahve kokar mutfağım diye hayal ediyordum hep.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • arandur kullanıcısına yanıt
    nasıl kavuracağınıza göre durum değişiyor. mis gibi kahve kokusunu unutun tavada kavuracaksanız aspiratörün iyi olması şart çok fazla duman çıkıyor. ben tencere,tava,mısır makinesi,büyük fırın derken en iyi performansı mini fırından aldım. şuan balkona kurdum püfür püfür kavurabiliyorum
  • Arkadaşlar doğru bilgileri vermiş zaten. Ek olarak bir kaç kelam da ben edeyim. Üstteki kahveyi ehven-i şer olarak içebilirsiniz. Alttaki de tam Starbucks kahvesi. Diğer kahveler gelene kadar kötü kahve nasıl olur konusunu tecrübe etmek için deneyin bence mutlaka. İsraf olmasın diye sütle falan tüketebilirsiniz.

• Eğer Eminönü yakınsa Eminönünde coffeetopia var. Kahvefabrikasi ile aynı şirket. Hem elden alabilirsiniz hem de kahvefabrikasi siparişlerine göre sorunlu kavurma olma olasılığı daha az

• Tecrübeli kahveseverlere sormak istediğim bir konu var.

Türkiye'de yüz liradan binlerce liraya her fiyata her çeşit kahve makinesi bulunabilirken dünyada kahve kavurmada kullanılan kendini kanıtlamış kahve kavurma makineleri (hottop, behmor, gene cafe gibi) neden Türkiye'de satılmıyor?

Hottop 1000 dolar, Gene Cafe 600 dolar, Behmor 380 dolar civarı fiyatlarda, ama Türkiye'de bunları almak mümkün değil, 20000 TL'ye Breville ev tipi espresso makinesi satılıyor, bunlar satılmıyor.

Tavada, pop corn makinesinde, fırında vs kullanılarak yapılan kavurma malesef homojen olmuyor.

Bu ülkede taze kahve içmek için hem fahiş fiyatlar ödemek zorunda kalıyorsunuz, hem de kargocularla köşe kapmaca oynuyorsunuz.
  • vinsanity7 V kullanıcısına yanıt
    Yazdıklarınıza katılıyorum, hottop biraz tuzlu olsada en azından behmor olmalı. ben önümüzde ki yıllarda bu ürünlerinde geleceğine eminim birkaç yıl öncesine göre kahve sektörü çok yol aldı.sevmediğimiz starbucks gerçek kahvenin kapısını araladı ve yakında çok daha fazlası gelecektir. biryerlerde okumuştum kahve ithalatımız kat kat artmış. sorun şuan kavuracak ekipman bulmak kadar kaliteli çekirdek temininde de aynı. çekirdeği bulsakta kavrulmuşu ile yakın fiyatlara almak garip bir durum. çekirdekte de ekipmanda olduğu gibi ithalatçı sayısının artması gerekiyor.
    Ben evdeki mini fırına eklemeler yaptım ve behmora benzetmeye çalışıyorum. şuan denemeler yapıyorum ve gayet homojen sonuçlar alıyorum. daha sonra yapılacak eklemeler ile profil oluşturulabilir duruma getirilebilir.

'-_-' ~ Gerçek Kahve Keyfi ~ '-_-'

• Kahve kavurmadaki gayretiniz takdire değer, sonuçlarınız da homojene çok yakın görünüyor.

Malesef insanlar kendi çözümlerini üreterek sorunun üstesinden gelmeye çalışıyor.

iktisat biliminin en temel yasalarından olan Keynes yasası "her talep kendi arzını yaratır" der.

Sektörde kahve makinesi ve ekipmanı satan hiçbir firmanın kavurma makinesi satmaması gerçekten enteresan. Belirttiğiniz gibi üçüncü dalga kahveye olan ilgi katlanarak artarken kahve çekirdeği ve ekipmanlara olan talep de eş zamanlı olarak artıyor. KDV'sini o vergisini bu vergisini vermeye razı da olsanız sahip olamıyorsunuz. Kahve konusunu ticarete döken insanlar bu durumu ne zaman görecek ve bu makineleri getirecek merak ediyorum.
  • Kahve soran arkadaslara nacizane soyle bir tavsiyede bulunayim.
    Kafeingodan siparis oncesi kendileri ile iletisime gecip moka pot icin uygun bir cekirdek onermelerini rica ertim ve onerdikleri birkac kahve arasindan "El Salvador Shasta SHG" isimli kahveyi siparis ettim.
    Az once denedim ve cok hosuma gitti. Kahve arayisinda olan arkadaslarin denemesini oneririm.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • reverse R kullanıcısına yanıt
    Çok hoş bir kahve.Ben de bunu overdosedan aldım.Kesinlikle mokapota uygun.Espresso da da fena gitmedi .

• quote:

Çok hoş bir kahve.Ben de bunu overdosedan aldım.Kesinlikle mokapota uygun.Espresso da da fena gitmedi .

French Press kahvede şeker ya da süt, süt tozu oranı ne olmalıdır sizce? Normal kahve ve çayda hiç şeker kullanmıyorum Ama türk kahvesi içtiğimde bir tane atmak zorunda kalıyorum. Normal Jacobs kahve içerken hep 1 çay kaşığı civarı Coffe Mate süt tozu kullanıyordum?

• Bence kahvenin aromatik yapısını bozacağı bir için hiç gerek yok.Süt şeker vs şeylerı ben yakıştıramıyorum.French press için süt oranı ne olur ne gider fikrim yok.

• quote:

Bence kahvenin aromatik yapısını bozacağı bir için hiç gerek yok.Süt şeker vs şeylerı ben yakıştıramıyorum.French press için süt oranı ne olur ne gider fikrim yok.

Tamamdır sade deneyeceğim. Son olarak, kahve az önce geldi siyah bir pakette. Peki bu kahveyi nasıl saklamam gerekir, bunun için cam kavanoz almıştım ama kavanozda saklamak gaz salımı vb yapıyormuş kahveye, öte yandan bunu yırtıp açtığımda paket açık olacak, öyle açılır kapanır koroplast poşet de değil ki?

https://i.hizliresim.com/Ln7lgG.jpg

• quote:

Orijinalden alıntı: fyodorleo

quote:

Bence kahvenin aromatik yapısını bozacağı bir için hiç gerek yok.Süt şeker vs şeylerı ben yakıştıramıyorum.French press için süt oranı ne olur ne gider fikrim yok.

Tamamdır sade deneyeceğim. Son olarak, kahve az önce geldi siyah bir pakette. Peki bu kahveyi nasıl saklamam gerekir, bunun için cam kavanoz almıştım ama kavanozda saklamak gaz salımı vb yapıyormuş kahveye, öte yandan bunu yırtıp açtığımda paket açık olacak, öyle açılır kapanır koroplast poşet de değil ki?

https://i.hizliresim.com/Ln7lgG.jpg

Dostum bu kahve icin uygun valfli bir poset.
    Ust kisimdan yirtip actiktan sonra isiniz bitince plastik kilidi ile kitleyip saklayabilirsiniz. Yani poset kendinden kilitli actiktan sonra goreceksiniz.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• ilk kahvemi içtim sanırım, daha önce de demiştim Starbucks dahil daha önce hiç filtre kahve içmemiştim o yüzden nasıl oldu hiçbir fikrim yok. Türk kahvesinden daha hafif bir tat aldım sade ve şekersiz içtiğim için ama yarın french presste süt köpürtüp kahvenin üzerine dökerek deneyeceğim. Yalnız el değirmenini ilk başta yanlış kullandım, vida ayarını daha inceye getirmiş olabilirim ama olmaya da bilirim tam bilmiyorum fakat öğütülen kahveler bildiğiniz granül monarch kahve boyutunda ince gözüktü gözüme, el değirmeninin french press kalınlığında olduğuna nasıl emin olacağız bilmiyorum, dükkanda adam ayarlanmıştı ama işte yanlışlıkla değiştirmiş olabilirim.

Bir de french pressde demleyip bardağa döktükten sonra press in altında baya kahve çöpü kaldı demlenmiş çay çöpü gibi, bu normal midir yoksa yanlış bir şeyler mi yaptım acaba?

• iri olacak dediğiniz boy tanımlaması uygundur.Kurallara sadık kalınız.Elbette çöp kalacak.Sonuçta bu filtre kahve süzülmesi gerekir.Çay çöpüne benziyor çıkan doğrudur hocam :) İlk baştakı kısımları okumanızı tavsiye ederim.Kahve araştırarak gelişir ve sonu yoktur.Birçok yer deneyeceksiniz.Damak tadınıza uygun olanı bulana kadar.Mesela ben ilk başladığımda çok kahve denedim çok tadım yaptım.En sonunda gördüm ki Afrika kahveleri bana uygun.Onlardan gidiyorum.Arada hoşuma giden Amerika Asya kahveleri de alıyorum.Bu arada ilk kahvenizi nereden aldınız?
  • quote:

iri olacak dediğiniz boy tanımlaması uygundur.Kurallara sadık kalınız.Elbette çöp kalacak.Sonuçta bu filtre kahve süzülmesi gerekir.Çay çöpüne benziyor çıkan doğrudur hocam :) İlk baştakı kısımları okumanızı tavsiye ederim.Kahve araştırarak gelişir ve sonu yoktur.Birçok yer deneyeceksiniz.Damak tadınıza uygun olanı bulana kadar.Mesela ben ilk başladığımda çok kahve denedim çok tadım yaptım.En sonunda gördüm ki Afrika kahveleri bana uygun.Onlardan gidiyorum.Arada hoşuma giden Amerika Asya kahveleri de alıyorum.Bu arada ilk kahvenizi nereden aldınız?

Teşekkür ediyorum tekrardan ilginiz için evet dediğiniz gibi yavaş yavaş öğrenilebilecek bir hobi bu aslında, ilk denemelerimde elbette amatörlükler olacaktır :) Fakat gözüme baya ince gözüktü, hep french press için kalın olacak dedikleri için daha kalın bir şey bekliyordum ama zaten değirmenin o kısmından aşağıya daha kalınlarının düşmesi mümkün değil.

İlk kahveyi kahve fabrikasından aldım, El Salvador kahvesi. Salı gecesi sipariş vermiştim dün kavurmuşlar bugün sabah kargo geldi. Dediğim gibi kahve iyi miydi kötü miydi hiçbir fikrim yok, ama elbette granül kahveye göre çok daha kahve tadı geliyor, yine de sade ve şekersiz içmek çarpıntı yapar mı bilmiyorum ama ilk içtiğimde biraz garip olmuştum. Yarın bu yüzden bir de sütlü deneyeyim dedim, preste köpürterek.. İleride kahve soslarından alıp şekil de verebilirim üzerine.

• Kesinlikle süt ve şeker kullanmayın. Ben de ilk başlarda sütle mi içsem vs düşündüm ama iyi ki yapmadım diyorum şimdi. Her kahvenin kendine özel aromaları var bence bunları almaya çalışın zamanla alışırsınız. 4 aydır falan v60 ile demleme yapıyorum hala bi standartım yok, her şeye çok özen göstermek gerekiyor, denemeye devam.

• 
Sayfa: önceki 587588589590591
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.