Şimdi Ara

'-_-' ~ Gerçek Kahve Keyfi ~ '-_-' (588. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: holyjohn , semih_izmir Daha Az
2 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 3 Misafir - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
18.174
Cevap
710
Favori
809.088
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
35 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 586587588589590
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kahvemi içen hayatımda böyle kahve içmedim diyolar. Bir akşam iki saat boyunca 350ml french pressle gelene gidene kahve yapmıştım işten gelip. Misafirler kırmayayım dedim bir de kahve görsünler diye.
  • elbette french press ve el değirmeni. french press size çok telveli geliyor
    filtre kahvenin berraklığını seviyorsanız da sayfada konusu geçen bir çok elde demleme metodundan birini deneyebilirsiniz. fiyat olarak en uygun çözümler plastik hario v60, bu sayfada konusu geçen carrefourda satılan moka pot veya yakınınızda metro gross market varsa orada satılan ve harionun birebir aynısı olan mukka marka porselen v60(artı khave ve filtreli set)

diğer mesajınızda kahve sormuşsunuz. ikisi de kötü kahveler. hatta bence çok çok kötü kahveler. bu konunun ilk sayfasında taze kavrulmuş kahvenin neden tercih edilmesi gerektiği hakkında öne çıkan mesajlar var. yine taze kahve satan yerlerin olduğu öne çıkan mesajlar var. ayrıca google araması ile daha fazla sonuca ulaşabilirsiniz. ekonomi yapmak isterseniz de starbucks, tchibo vs. den kat kat ucuza satış yapan sanalbaharat var. hem kahveyi taze kavuruyorlar, hem de fiyatı çok ucuz. starbucks'ın kilosu 120 lira civarı, sanalbaharat 45. kavurma da starbucks ve tchibodan çok daha iyi. 1 kilo çok ben bitiremem bayatlar derseniz, 1 kiloyu en en en kötü ihtimalle 6 ayda bitirirsiniz. starbucks veya tchibo kahvesi türkiyedeki dükkanlara konulduğu anda en az 3-4 aylıktır. sepetteki/raftaki bir çok çekirdek 7-8 aylıktır. sanalbaharat tavsiyesini starbucks-tchibo alma isteğiniz üzerine veriyorum, nitelikli kahveler içeyim farklı tatlara yol alayım derseniz başta belirtiğim gibi ilk sayfadaki linklere göz atın

• Arkadaşlar elimde 2 tür kahve var. Bitirmeye çalışıyorum. Kahveler çekirdek halinde ama bir sıkıntı var. Kahvenin birinin üzerinde beyaz beyaz şeyler oluşmaya başladı. Diğer kahve de valfli poşette olduğu halde garip bir şeyler olmuş, sanki kahvenin yağı çıkmış dışarı, damla damla bir şeyler birikmiş çekirdeklerde. Niye böyle olduğunu anlamadım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kbere

elbette french press ve el değirmeni. french press size çok telveli geliyor
    filtre kahvenin berraklığını seviyorsanız da sayfada konusu geçen bir çok elde demleme metodundan birini deneyebilirsiniz. fiyat olarak en uygun çözümler plastik hario v60, bu sayfada konusu geçen carrefourda satılan moka pot veya yakınınızda metro gross market varsa orada satılan ve harionun birebir aynısı olan mukka marka porselen v60(artı khave ve filtreli set)

diğer mesajınızda kahve sormuşsunuz. ikisi de kötü kahveler. hatta bence çok çok kötü kahveler. bu konunun ilk sayfasında taze kavrulmuş kahvenin neden tercih edilmesi gerektiği hakkında öne çıkan mesajlar var. yine taze kahve satan yerlerin olduğu öne çıkan mesajlar var. ayrıca google araması ile daha fazla sonuca ulaşabilirsiniz. ekonomi yapmak isterseniz de starbucks, tchibo vs. den kat kat ucuza satış yapan sanalbaharat var. hem kahveyi taze kavuruyorlar, hem de fiyatı çok ucuz. starbucks'ın kilosu 120 lira civarı, sanalbaharat 45. kavurma da starbucks ve tchibodan çok daha iyi. 1 kilo çok ben bitiremem bayatlar derseniz, 1 kiloyu en en en kötü ihtimalle 6 ayda bitirirsiniz. starbucks veya tchibo kahvesi türkiyedeki dükkanlara konulduğu anda en az 3-4 aylıktır. sepetteki/raftaki bir çok çekirdek 7-8 aylıktır. sanalbaharat tavsiyesini starbucks-tchibo alma isteğiniz üzerine veriyorum, nitelikli kahveler içeyim farklı tatlara yol alayım derseniz başta belirtiğim gibi ilk sayfadaki linklere göz atın

Çok teşekkür ederim önerinizi dikkate alacağım. Bir de kafeingo diye bir site var, bunda da tchibo gibi olmasa da 4 çeşit kahveyi azar azar alabiliyoruz galiba, o site hakkında bilginiz var mıdır?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• ben kafeingo dan alıyorum kahveleri, 15 günde bir sevk yapıyorlar ve sevkten bir kaç gün önce kavruluyor. Fiyat olarak 3 aylık paketler halinde alırsanız kilosu 85-90 arasına denk geliyor.Tavsiye ederim.
  • rica ederim. evet kafeingo benim belirttiğim kahveyi taze kavuran ve ayarında kavuran yerlerden biri. deneyebilirsiniz. normal kahve alışkanlığınız starbucks/tchibo gibi ise koyu kavrulmuş çekirdeklerini tercih edin. kendileri ile iletişimee geçip hangi çekirdeklerin kavrulma profilinin koyu olduğunu sorabilirsiniz.
  • Hocam overdose coffee,probador collectiva,coffenutz benim beğendiğim yerler.Ekonomik olarak sanalbaharat hiç de fena değildir.Kberenin dediği gibi starbuckstan tchibodan vs. Zincir yerlerden çok çok İyidir.

• Tekrar merhaba, tavsiyeler üzerine önce Eminönündeki Sözen dükkanından 50 TL'ye el değirmeni, sonra Starbuckstan 45 TL'ye Bodum French Press aldım. Normalde yine Starbuckstan antiqua kahve almayı düşünüyordum ama sizin öneriniz üzerine Eminönündeki bir çarşıdan sadece kurukahve satan bir dükkandan tadımlık 5'er Liralık Brezilya ve Guetemela kahveleri aldım yani toplam maliyet 105 lira + 5 Tl ye de cam kavanoz aldığım için 110 TL tuttu.

Şimdi ilk kendi ellerimle öğütüp preslediğim kahvemi bu akşam yapmayı düşünüyorum, French Pressi yeni aldığım için ilk nasıl yıkamalı, zira büyük ihtimalle demir tadı ve toz yutacağım ve kötü bir ilk deneyim olacak.

İkinci olarak, aldığım kahvelerden ilk Brezilya kahvesini bitirip sonra Guetemelaya geçmeyi düşünüyorum, adam bunlar için 10-15 gün önce kavrulduğunu söyledi yani Starbuckstan daha taze, fakat kahveler çuval halinde açıkta satılıyor neticede? Bu açıkta satılmaları kalitesini etkiler mi?

Son olarak üzerlerine hangi kahve olduklarını belirtmesini belirtmeyi unuttum, acaba sadece fotoğtafa bakarak hangisinin Brezilya hangisinin Guetemala olduğunu anlayabilir misiniz?

'-_-' ~ Gerçek Kahve Keyfi ~ '-_-'

• quote:

Orijinalden alıntı: fyodorleo

Tekrar merhaba, tavsiyeler üzerine önce Eminönündeki Sözen dükkanından 50 TL'ye el değirmeni, sonra Starbuckstan 45 TL'ye Bodum French Press aldım. Normalde yine Starbuckstan antiqua kahve almayı düşünüyordum ama sizin öneriniz üzerine Eminönündeki bir çarşıdan sadece kurukahve satan bir dükkandan tadımlık 5'er Liralık Brezilya ve Guetemela kahveleri aldım yani toplam maliyet 105 lira + 5 Tl ye de cam kavanoz aldığım için 110 TL tuttu.

Şimdi ilk kendi ellerimle öğütüp preslediğim kahvemi bu akşam yapmayı düşünüyorum, French Pressi yeni aldığım için ilk nasıl yıkamalı, zira büyük ihtimalle demir tadı ve toz yutacağım ve kötü bir ilk deneyim olacak.

İkinci olarak, aldığım kahvelerden ilk Brezilya kahvesini bitirip sonra Guetemelaya geçmeyi düşünüyorum, adam bunlar için 10-15 gün önce kavrulduğunu söyledi yani Starbuckstan daha taze, fakat kahveler çuval halinde açıkta satılıyor neticede? Bu açıkta satılmaları kalitesini etkiler mi?

Son olarak üzerlerine hangi kahve olduklarını belirtmesini belirtmeyi unuttum, acaba sadece fotoğtafa bakarak hangisinin Brezilya hangisinin Guetemala olduğunu anlayabilir misiniz?

Hocam hangisinin guetemala hangisinin brezilya olduğunu anlamam ama bildiğim tek bir şey var çekirdekler çok kötü kavrulmuş vasat halde. Bence bu kahveler ile işe başlayacaksanız çabuk bırakırsınız. Gerçekten çok kötü görünüyor.

Dip not: Alttakı kömürleşmiş kahveyi hiç içmeyin tavsiye etmem.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Reneli -- 30 Mayıs 2017; 19:34:39 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Reneli

quote:

Tekrar merhaba, tavsiyeler üzerine önce Eminönündeki Sözen dükkanından 50 TL'ye el değirmeni, sonra Starbuckstan 45 TL'ye Bodum French Press aldım. Normalde yine Starbuckstan antiqua kahve almayı düşünüyordum ama sizin öneriniz üzerine Eminönündeki bir çarşıdan sadece kurukahve satan bir dükkandan tadımlık 5'er Liralık Brezilya ve Guetemela kahveleri aldım yani toplam maliyet 105 lira + 5 Tl ye de cam kavanoz aldığım için 110 TL tuttu.

Hocam hangisinin guetemala hangisinin brezilya olduğunu anlamam ama bildiğim tek bir şey var çekirdekler çok kötü kavrulmuş vasat halde. Bence bu kahveler ile işe başlayacaksanız çabuk bırakırsınız. Gerçekten çok kötü görünüyor.

Dükkan baya büyüktü aslında, ben de yaklaşık 50-60 gram tutan 5 er liralık deneyeyim dedim ama bahsettiğiniz gibi o derece mi çöp? Keşke Starbucks guetemela mı alsaydım, İnternetten sipariş 7-8 güne gelir o yüzden ilk başlangıcı direkt elden alarak yapıp sonrakiler tavsiye edilen sitelerden tatmayı düşünüyordum..

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

Dükkan baya büyüktü aslında, ben de yaklaşık 50-60 gram tutan 5 er liralık deneyeyim dedim ama bahsettiğiniz gibi o derece mi çöp? Keşke Starbucks guetemela mı alsaydım, İnternetten sipariş 7-8 güne gelir o yüzden ilk başlangıcı direkt elden alarak yapıp sonrakiler tavsiye edilen sitelerden tatmayı düşünüyordum..

Hocam kısa şekilde özetleyeyim ben size sorularınızı.

Sözen el değirmenini ilk önce pirinç öğütün. Sonra pirincin unu öğütücüden gitmesi için o çöp olan kahvelerden öğütün. Pirincin tozu hem üst hazneden hem alt hazneden gitsin sonra alttaki vidayı iyice gevşetin hatta çıkartın kaybolmaycak bir yere koyun. French press en kalın şekilde sözende ancan o şekilde öğütülür. Sonra elinizde süzgeç var ise tozunu eleyin ki kahveniz tozlu olmasın.

2. si bodum french presi normal bir şekilde yıkayabilirsiniz. Ama kahveyi yapmadan önce sıcak suyla çalkalayın cam sıcak olsun.

Ayrıyetten o kahveler çok kötü görünüyor. Neyle kavurdular bilmiyorum ama kahve de kavrulduktan sonra açıkta tutulmaz ya vakumlu kavonoza ya da valfli poşete konur ki bayatlamasın. Bence starbuckstan da çekirdek kahve almayın sizi tatmin etmeyecektir. İstanbulda çekirdek kahve satan çok güzel yerler var aslında. Probador colectiva, coffeetopia(kahve fabrikası) gibi yerlerden kahve alın ki kahvenin tadına varın... Bu sayfalarda çokca konuşuldu ben size burda bir arkadaşımızın kahve alınabilecek yerler hakkında bir konusu vardı onu da paylaşayım. Ordan daha fazla bilgi elde edersiniz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Reneli -- 30 Mayıs 2017; 19:51:39 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

Hocam kısa şekilde özetleyeyim ben size sorularınızı.

Sözen el değirmenini ilk önce pirinç öğütün. Sonra pirincin unu öğütücüden gitmesi için o çöp olan kahvelerden öğütün. Pirincin tozu hem üst hazneden hem alt hazneden gitsin sonra alttaki vidayı iyice gevşetin hatta çıkartın kaybolmaycak bir yere koyun. French press en kalın şekilde sözende ancan o şekilde öğütülür. Sonra elinizde süzgeç var ise tozunu eleyin ki kahveniz tozlu olmasın.

2. si bodum french presi normal bir şekilde yıkayabilirsiniz. Ama kahveyi yapmadan önce sıcak suyla çalkalayın cam sıcak olsun.

Ayrıyetten o kahveler çok kötü görünüyor. Neyle kavurdular bilmiyorum ama kahve de kavrulduktan sonra açıkta tutulmaz ya vakumlu kavonoza ya da valfli poşete konur ki bayatlamasın. Bence starbuckstan da çekirdek kahve almayın sizi tatmin etmeyecektir. İstanbulda çekirdek kahve satan çok güzel yerler var aslında. Probador colectiva, coffeetopia(kahve fabrikası) gibi yerlerden kahve alın ki kahvenin tadına varın... Bu sayfalarda çokca konuşuldu ben size burda bir arkadaşımızın kahve alınabilecek yerler hakkında bir konusu vardı onu da paylaşayım. Ordan daha fazla bilgi elde edersiniz...

El değirmenini dükkanda adama rica ettim o da french press için ayarladı vidalamayı, bir de denemek için önümde kahve öğüttü. Bunların üstüne tekrar bir şey yapmama gerek yok sanırım?

Taze ve kaliteli satan bir yer arıyorum barista sepeti ya da sanal baharat şu an en çok önerilenler arasında, bunların kavurma tarihi 1 haftadan daha mı uzundur ve teslimat süresi hızlı mıdır bunları merak ediyorum.

• Açıkta kalması kahvenin tazeliğini bitirir.Hava almayan ve ışık görmeyen kaplarda ya da valfli posetlerde saklanması gerekir.bakıp hangisi olduğunu çıkartamadım bir hocam.Çekirdekler fotolara baktığımda homojen kavrulmamış.Alttaki çekirdek aşırı kavrulmuş yanmış adeta.Siz bir de online sitelerden sipariş verin aradaki farkı görün.Çok kavrulmuş çekirdek ile french presste acı tatlar alabilirsiniz.Dediğiniz sitelerde bir ya da iki gün içinde kahveler elinizde olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi belki bir gün -- 30 Mayıs 2017; 22:12:36 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: belki bir gün

Açıkta kalması kahvenin tazeliğini bitirir.Hava almayan ve ışık görmeyen kaplarda ya da valfli posetlerde saklanması gerekir.bakıp hangisi olduğunu çıkartamadım bir hocam.Çekirdekler fotolara baktığımda homojen kavrulmamış.Alttaki çekirdek aşırı kavrulmuş yanmış adeta.Siz bir de online sitelerden sipariş verin aradaki farkı görün.Çok kavrulmuş çekirdek ile french presste acı tatlar alabilirsiniz.Dediğiniz sitelerde bir ya da iki gün içinde kahveler elinizde olur.

Şimdi bunları hiç kullanmadan çöpe atayım o zaman? 10 lira olduğu için pek de sorun değil ilk deneyim daha önemli neticede. Ama taze kavrulmuş kaliteli bir kahve sitesi var mıdır taze ve kalitesine kefil olabileceğiniz?

• Yani hocam çöpe atmayın.Amacım sizi soğutmak değil.Deneyin bir kere.Kusur ettiysem af ola.Tazeliğine güvendiğim yer kesin olarak ve sürekli alışveriş yaptığım yerler.Overdose Coffee ve Probador collectiva.Amacım reklam degil.Arada sanalbaharattan etiyopya sidamo indian arabica alıyorum.Oradan aldığım kahveleri cold brew ve espresso icin kullaniyorum.Zaman zaman başka yerler de deniyorum.Denediğim yerler icinde kahvenin bayat gelmesi kargo sorunu hic olmadı.Zamanla deneyerek keşfederek ilerleyeceksiniz buna emin olun.Saygılarımla.

• quote:

Yani hocam çöpe atmayın.Amacım sizi soğutmak değil.Deneyin bir kere.Kusur ettiysem af ola.Tazeliğine güvendiğim yer kesin olarak ve sürekli alışveriş yaptığım yerler.Overdose Coffee ve Probador collectiva.Amacım reklam degil.Arada sanalbaharattan etiyopya sidamo indian arabica alıyorum.Oradan aldığım kahveleri cold brew ve espresso icin kullaniyorum.Zaman zaman başka yerler de deniyorum.Denediğim yerler icinde kahvenin bayat gelmesi kargo sorunu hic olmadı.Zamanla deneyerek keşfederek ilerleyeceksiniz buna emin olun.Saygılarımla.

Yok hocam direkt çöpe mi atayım o zaman derken sitem olarak değil direkt soru olarak sordum çünkü ilk gerçek kahve deneyiminin çok güzel olmasını istiyorum. Şu sitede harman olayı var ama anlamadım olayı, kahveleri karıştırmıyorlar değil mi birbirlerine, her biri ayrı ayrı 4 paket? Bir de kavrulmuş orta ve yüksek var hangisini seçmeliyim sizce? Ayrıca listedeki kahveler içinde varsa önerilerinizi de alabilirim, çekirdek olarak alacağım french press için mümkünse en uygunları ama guetemela yı da alacağım taktım bir kere çok merak ediyorum
    http://www.baristasepeti.com/kivahan-kendi-harmanim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dantesneo -- 30 Mayıs 2017; 23:55:54 >

• Urban coffe hakkında ne düşünüyorsunuz?

https://urbancoffee.com.tr/urun/urban-house-french-press-blend-250-gr/

• Arkadaşlar ilk kahvemi kahvefabrikası com'dan almaya karar verdim prestijine güvenerek. Bundan sonrakini baristasepetinden alırım, böyle azar azar çoğu siteyi ve kahveyi 1 yıl içinde tanımış ve tatmış olurum

Şimdi bu sitede 2 kahve arasında kaldım, Kenya Kanja ve El Salvador la Montana

https://www.kahvefabrikasi.com/kenya-kanja-pmu24

https://www.kahvefabrikasi.com/el-salvador-la-montana-state-pmu16

Afrika kahveleri pek önerilmiyor genelde brezilya ve orta amerika kahveleri öneriliyor o yüzden ne alacağıma hala kararsızım. Beni dinç tutacak, ağızda çok hoş tat bırakacak ve çikolataya daha yakın tat olacak ve kahve gibi kokacak bir kahve arıyorum, ne o öyle vişneli limonlu kahve mi olurmuş :S

Tavsiyenizi beklediğim için siparişi sabaha bıraktım, işin en zor kısmı kahve seçimi, hele ki ilk deneyimse..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dantesneo -- 31 Mayıs 2017; 1:12:4 >

• http://overdosecoffee.com/urun/el-salvador-shasta-tam-yikanmis-250gr/

O zaman size bunu onerebilirim.Hafif tatlı asiditesi düşük bir kahve.Çikolata ve kakao notaları alabilirsiniz.Probador collectiva ya da bak derim.Gecen ay Kostarika kahvesi aldım memnun kaldım.

Herkes Amerika cekirdekleriyle başlar ilk olarak.Çünkü ilk etapta afırka çekirdeklerin Türk damak tadına uygun olmaz.Ama Afrika cekirdeklerine alıştı mı kurtulamaz insan..

• quote:

http://overdosecoffee.com/urun/el-salvador-shasta-tam-yikanmis-250gr/

O zaman size bunu onerebilirim.Hafif tatlı asiditesi düşük bir kahve.Çikolata ve kakao notaları alabilirsiniz.Probador collectiva ya da bak derim.Gecen ay Kostarika kahvesi aldım memnun kaldım.

Herkes Amerika cekirdekleriyle başlar ilk olarak.Çünkü ilk etapta afırka çekirdeklerin Türk damak tadına uygun olmaz.Ama Afrika cekirdeklerine alıştı mı kurtulamaz insan..

Teşekkür ediyorum tekrardan o zaman El Salvador alıyorum ama yukarıdaki site istanbul içi olduğu ve merak ettiğim için ilk oradan alayım o zaman oranın el salvadoru da benzer tatlar içeriyormuş

• 
Sayfa: önceki 586587588589590
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.