Şimdi Ara

'-_-' ~ Gerçek Kahve Keyfi ~ '-_-' (371. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
18.174
Cevap
710
Favori
809.049
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
35 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 369370371372373
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: -shadow--

pardon hocam karıştırdım iyice konuşmuştuk sizinle haklısınız banggood daki demlik şimdi hatırladım hocam ben kayserideyim demliği almayı isterim hediye geldi demişsiniz zaten hiç kullanmamışsınız.
    demliği alayım hocam sizden ne kadara vereceksiniz? size de uygun ise
    jeton yeni düştü hocam kusura bakmayın

pm.
  • Merhabalar,

Elimde bir adet filtre kahve makinesi (DeLonghi icm2b) ve sözen değirmen mevcut. Kahvemi Bonarri'den çekirdek olarak alıp, demlemeden önce çekiyorum. Her kahve demlememde farklı bir tat elde ediyorum ve genelde içemiyorum.

Size yaptıklarımı tek tek anlatıyorum.

Öğütme boyutu olarak espressodan biraz kalın tercih ediyorum.
    Yaklaşık 320ml su için 18 gr kahve kullanıyorum.
    Kalıcı filtreye kahveyi yassı şekilde döküyorum.
    Hazır su (ph7.50) kullanıyorum.
    Makinam demleme bitti uyarısını verdikten sonra bile yaklaşık 25-30 sn boyunca damlama işlemi devam ediyor. (Bunun öğütme hatası olduğu söylenmiş, daha ince mi kalın mı öğütmeliyim?)
    Damlama bittikten sonra kahvemi karton bardak ile tüketiyorum.
    Aynı boyutta çektiğim kahve bazen ekşi bazen şarabımsı tat veriyor. (Sumatra, Sidamo, Yirgacheffe için)
    Bir kaç dakika sonra, soğumaya başladığında tadı gittikçe daha kötü oluyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• derSozialist kullanıcısına yanıt
    Demleme bitti uyarısından sonra devam ediyorsa kahve çok incedir, kalınlaştırmanız gerekiyor. Espressodan kalın değil, filtre kalınlığında öğüteceksiniz. Ekşilik sorunu genelde underextraction(kahvenin az demlenmesi) sorununa işaret eder, makina suyu kahveyi tam anlamıyla çözebilecek sıcaklığa gelmediğinden ötürü olabilir mi acaba?
  • Sanalbaharattan alışveriş yapan var mı kolombiya supremo kahveleri nasıl?
  • recaus R kullanıcısına yanıt
    Colombia etiophia vede brazil aldim hocam
    Parasini sonuna kadar hak eden bir kahve yogun bir aromasi var

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • -shadow-- kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler evde kavurmak için almak istiyorum yeşil çekirdeklerden
    Hemen tuketiyor iseniz kavrulmus almanizi tavsiye ederim kayvrma tarihi bile paketin arkasinda yaziyor hocam vede tam kivaminda kavurma yapiyorlar cekirdeklerin boyutu vs gercekten hic harmansiz ...
    Etiophia yi da mutlaka denemelisiniz ...

• -shadow-- kullanıcısına yanıt
    2 tane etiyopya var harrar ve sidamo biri grade4 diğeri 5'ti sanırım hangisini önerirsiniz?
  • PimpJuice kullanıcısına yanıt
    Kalınlaştırınca kahve dahada ekşi bir tat bırakıyor ağızda.
    Galiba hassas terazi almam gerek,

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • derSozialist kullanıcısına yanıt
    Terazinden önce makinadan gelen suyun sıcaklığını öğrenmeniz gerekiyor kalınlaşınca daha ekşiyse daha az çözünüyordur kahve.

EDIT: Kahve Pusulası linkteki pusulayı gözeterek bir kaç deneme yapabilir misiniz acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PimpJuice -- 29 Şubat 2016; 0:46:54 >
  • quote:

Hemen tuketiyor iseniz kavrulmus almanizi tavsiye ederim kayvrma tarihi bile paketin arkasinda yaziyor hocam vede tam kivaminda kavurma yapiyorlar cekirdeklerin boyutu vs gercekten hic harmansiz ...

Ben de bu soruyu sormaya gelmiştim.
    Kahveyi çok tükettiğim için kavrulmuş denemek istedim sanalbaharattan.
    Son zamanlarda kavurduğum kahveler homojenlikten uzak ve ekşi oluyor, bu fiyatı görmüşken kavrulmuş deneyim diyorum.
    Siz Sidamo ve Supremo'dan memnun kaldınız yani.
    Espresso için full city+ olmasını isterim ben, kavurma derecesi nasıl acaba?
  • albati kullanıcısına yanıt
    Hocam aromasi benim cok hosuma gitti full homojen harmanlanmis diyemem ama bence kararinda olmus yani fiyatini fazlasi ile hak ediyor bence

http://www.sanalbaharat.com/#product&id=182

• quote:

Orijinalden alıntı: albati

quote:

Ben de bu soruyu sormaya gelmiştim.
    Kahveyi çok tükettiğim için kavrulmuş denemek istedim sanalbaharattan.
    Son zamanlarda kavurduğum kahveler homojenlikten uzak ve ekşi oluyor, bu fiyatı görmüşken kavrulmuş deneyim diyorum.
    Siz Sidamo ve Supremo'dan memnun kaldınız yani.
    Espresso için full city+ olmasını isterim ben, kavurma derecesi nasıl acaba?

Hemen pes etmeyin bence.
    Ben bir ay içinde aşama kaydettiğimi düşünüyorum. Cuma günkü medium/city kavurmam bu şekilde oldu.

Bu defa yine 200 gram ile ama 3 ileri 1 geri değilde, 1 ileri 1 geri şeklinde ve aynı ateşte (ortadan biraz az) yaptım, daha bir homojenlik oluştu gibi.

Bu mesaja eklenen görseller:

• bence çok iyi görünüyor.

benim cuma günü yaptığım son kavurmalarım da şu şekilde:
    sanalbaharat sidamo:

bu da geçen yıl bonarri'den aldığım 2014 hasadı kenya nyeri gatombaya aa

bu arada masrafa(günaha) davet ediyorum ama madem esse tencere alan bir sürü kişi varız, ortak kavurma profilleri çıkarabilmek için ısıtıcının da aynı olması gerekli diye düşünerekten şu aleti aldım:
    http://www.hepsiburada.com/kumtel-kh-lx-7010-7011-1500-w-tek-goz-elektrikli-ocak-p-MTKUMKH7011
    20 cm'lik zippy tencerenin altına tam geldi. en uygun fiyatlı ocak bu olduğu için ben bunu aldım. ancak 1500 watt olan tüm ısıtıcıların aynı gücü vereceğini düşünüyorum. sonuna kadar açıp çalıştırıyorum, daha az açtığımda kavurma süreleri 20 dakikanın üzerine çıkıyor, yani sonuna kadar açmak mantıklı. bu durumda diğer marka alacaklar ile ayar farklılıkları da sorun yaratmayacaktır. böylece herkes hangi çekirdeği kaç dakikada kavurdu, nasıl kavurdu paylaşırsa diğer arkadaşlar için yardımcı olabilir. çünkü her çekirdeğin kavrulması farklı oluyor gördüğüm kadarıyla. kimisi 1. çıtlamadan sonra hemen yanmaya gidiyor. kimisi ilk çıtlamadan 3-4 dakika sonra bile 2. çıtlamaya ulaşmıyor vs.

mesela bir örnek vereyim. sanalbaharattan aldığım sidamo çok fazla zar döküyor, bu zarlar tencerenin içinde yanıyor, bazı çekirdeklere yapışıyor, çekirdeklere zarar veriyor vs. ben bu ısıtıcı ile tam 9. dakikada çekirdekleri tencereden alıp makarna süzgeci ile balkonda 30-40 saniye savurarak kabuklardan kurtuldum. tekrar mutfağa dönüp tencereye döktüm ve kavurmaya devam ettim. 7 dakika sonra ocaktan aldım. full city'ye yakın bir kavurma oluştu.

Bu mesaja eklenen görseller:

• Özellikle sanalbaharatın sidamosu çok iyi görünüyor. Ben de üstteki kavurmamın dakikalarına bakıp editlerim.
    Çekim açısına da bayıldım. Sanki o güzel çekirdeklerin içinde gibi hissettim kendimi :)).

Hocam yalnız elektrikli ocak fikri bana da makul geldi de (direk balkonda bile kavrulabilir), önce kahve dostlarına tencereyi bir aldırabilirsek .
    Genelde zaman ayıramamaktan kaynaklı kavurma konusuna sıcak "baktıramadıklarımız" bir hayli fazla.
  • Aslında pes etmedim de, buranın kavrulmuşu yeşil çekirdek fiyatına geliyor nerdeyse ve ben 1 kiloyu 2 haftada falan tüketiyorum. Eve yaydığı kabuk, zamanlama ve kavurma zahmetini düşününce cazip göründü.
    Şu Amerikalıların ev için ürettiği kavurma makineleri olsa bu kadar uğraşmayız. Onlar da bir öğütücü parasından fazla.
    Elimdeki Sinbo popcornu modifiye etmekle sizin tencereyi almak arasında kaldım. Tencerede de sürekli karıştırma derdi var o da bi ayrı.

• Ben kavuruyorumda ne oluyor.
    Dun kavurdum.
    İlk citlama 5. Dk
    İkinci citlama 17. Dk falan
    Ates sabit ve surekli 2 ileri 2 geri yaptim. Hic durmadim.
    Bu ne bicim dakika anlamis degilim.
    Ama direk hario yaptim. Kabardi bu sefer 😂

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • arkadaşlar şu esse mısır patlatma tenceresini nerden alabilirim internette bulamıyorum hiç, hep stoklar bitmiş
  • Hocam istanbul'da satilan yer biliyorum ama siz bolu'dasiniz sanirim.
    Yakininizda esse varsa arayip sorun.
    Cogu magazada mevcut.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 369370371372373
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.