Şimdi Ara

Genleşme kapı kapağından su atma normal mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
29
Cevap
0
Favori
46.873
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Abiler aracım sürekli genleşme kabı kapağından su atıyor. Su fokur fokur kaynıyor ama fan açmıyor araba kapaktan su atıyor. Bunlara karşı hararette çok yükselmiyor park yeri ararken max. 100 dereceye çıkıyor.

Biraz araştırdım silindir kapak contası yanık diyenler falan var. Conta yeni değişti. Değiştikten sonra araç hararette görmedi. Hararet genelde 80 civarında park yeri ararken yada durgun trafikte 95 100 civarı oluyor.

• Öncelikle kapağı değiştirin. Kapağın içindeki mekanizma bozulursa sistem basıncı tutmaz dolayısıyla 100 dereceye yaklaşınca hemen kaynamaya başlar. Bu da çok tehlikelidir. Conta yakmanın bir numaralı sebebi.

Peki yine aynı şekilde kaputu açınca, radyatör hortumlarını falan bir sıkın. Sertlikleri ne durumda? Biraz absürt olacak ama, yediğimiz sosisler olur ya. Onların sertliği gibi bir sertlikte olması gerek. Eğer yumuşacıklarsa kapak basınç kaçırıyordur. Böyle olunca da su kaynar.

Arabanın hararet yapmamasını engelleyen iki şey var. Birisi antifriz öbürü basınç. Antifriz doğru oranda karıştırıldığında suyun kaynama noktasını yükseltir. Ayrıca soğutma sistemindeki basınç da kaynama noktasını yükseltir. Sonuç olarak sağlıklı bir sistemde su 120-125 dereceye kadar kaynamaz.
  • Up
  • Biraz detaylı anlatabilir misiniz? Tank kapağı kapalı olduğu halde mi atıyor? Yoksa siz açınca mı kaynayıp atmaya başlıyor?
  • Hocam aracı stop ediyorum hararet 90-95 civarında kaputu açıyorum. tankın kapağı kapalıyken su kaynıyor ve kenarlarından sızdırıyor suyu. Ben sıcak diye hiç açmadım kapağı.

Kapak tam olarak bu kahverengi parçanın kenarlarından sızdırıyor suyu.

Genleşme kapı kapağından su atma normal mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Material-Engineer -- 11 Ağustos 2018; 14:26:58 >
  • 100 dereceye gelince suyun kaynayıp ordan çıkması normaldir.92 de fan açmıyomu araba?
    tofaştı demi senin araban?
  • 2001 clio hocam 1.4 8v

Bende onu anlamıyorum hocam fan açmak yerine suyu kaynatıyor stop ediyorum o zaman fan açıyor. Kapak bozuk olabilirmiş basınç yapamadığından fan açmıyor demişler diğer forumlarda çıkıp bi kapak alayım bide böyle denicem.
  • termostatı kontrol ettir eğer sıkıntı devam ederse iptal ettir kurtul ben öyle yaptım
  • Eyvallah hocam. termostat iptal edilince fan sürekli çalışacak sanırım.
  • Su genleşme kabı kapağını değiştirin. Mümkünse genleşme kabını da değiştirin garanti olsun. Conta ile ilgili bir sorun yok.
  • Önce kapağı değiştir kardeşim. Sistemde de hava kalmadığına emin ol.

• goodorevil kullanıcısına yanıt
    Çok sağolun hocam rahatladım valla
  • anaconda41 kullanıcısına yanıt
    Eyvallah üstadım öyle yapayım öncelikle 👍🏻
  • Material-Engineer kullanıcısına yanıt
    Öncelikle kapağı değiştirin. Kapağın içindeki mekanizma bozulursa sistem basıncı tutmaz dolayısıyla 100 dereceye yaklaşınca hemen kaynamaya başlar. Bu da çok tehlikelidir. Conta yakmanın bir numaralı sebebi.

Peki yine aynı şekilde kaputu açınca, radyatör hortumlarını falan bir sıkın. Sertlikleri ne durumda? Biraz absürt olacak ama, yediğimiz sosisler olur ya. Onların sertliği gibi bir sertlikte olması gerek. Eğer yumuşacıklarsa kapak basınç kaçırıyordur. Böyle olunca da su kaynar.

Arabanın hararet yapmamasını engelleyen iki şey var. Birisi antifriz öbürü basınç. Antifriz doğru oranda karıştırıldığında suyun kaynama noktasını yükseltir. Ayrıca soğutma sistemindeki basınç da kaynama noktasını yükseltir. Sonuç olarak sağlıklı bir sistemde su 120-125 dereceye kadar kaynamaz.
  • O kahverengi kapaklar çok adi. Kapak bozulunca su sızdırîyor. Orijinal siyah kapak alıp takman gerekir.
  • Genleşme kapı kapağından su atma normal mi?

Orijinal kapak resmi

Orijinal kapak resmi

Orijinal kapak resmi
  • Sorun küçük kapaktan gibi geldi, conta falan sonraki iş.
  • nacker kullanıcısına yanıt
    Kapağı değiştirdim hocam biraz önce park yeri ararken zorladım biraz arabayı hararet 90da çakılı kaldı. Park edince açıp baktım sızdırma yoktu kapakta.

Hortumlarda sosis kıvamında hocam sıkıntı yok. 😂Çok teşekkürler ilginiz için...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.