Şimdi Ara

Gelmiş geçmiş en müthiş insan kim sizce?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
0
Favori
1.045
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Genel olarak soruyorum, bence leonardo da vinci

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• hz Muhammed sallallahü aleyhi ve sellem
  • Atatürk

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Nerden baktığına bağli bilader

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bilim alanında bana göre Tesla.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Messi

• bence bu amcadır, hem her şeyi de biliyor.
  • Büyük İskender
  • İslam’a göre insan, bütün yaratıkların en mükerremi; Allah’ın Rasulü Hz. Muhammed ise insanların en mükemmeli ve en üstünüdür.
  • Josiah Willard Gibbs.
  • Gönlüm Elliade diyor, aklım Zodion
  • .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-389755DF6 -- 7 Kasım 2020; 18:46:26 >
  • Ceza ( Bilgin Özçalkan )

• Karl Marx

• Askerlik: Cengiz

Bilim: Einstein, Freud

Müzik: Freddie Mercury

Edebiyat: Jack London, Dostoyevski

Diplomasi- Süreç Yönetimi- Modern Askerlik: Atatürk

Ulus Bilinci: Japonya insanları

Futbol: Messi

Atletizm: Bolt

Kimya: Marie Curie

...

ve daha birçok isim farklı farklı dünyaların ve gelişmelerin kapısını araladı- aralamaya devam ediyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-ED4010EAB -- 1 Kasım 2020; 18:11:33 >
  • Birçok bilim adamına göre bu şahıs Newton'dur.

• İnanılmaz zor soru. Kendimce liste çıkarırsam bu bilim sahasında Isaac Newton veya Albert Einstein, felsefe sahasında Herakleitos veya Demokritos, politik ve sosyal sahada ise Büyük Petro olur. Tabii hala atladığım çok kişi var. Galileo Galilei Newton için bir öncü ve kutup olup esasında modern (yani matematiksel) fizik biliminin kurulmasını sağlamıştır. Timuçin ya da daha iyi bildiğimiz şekliyle Cengiz Han misal neredeyse sıfırdan başlayıp bir dünya imparatoru olmuştur, bütün fatihlere ve devlet adamlarına daha okuma yazma bile bilmeyen bir göçebe çocuk olarak toz yutturmuştur. Tarihçi Anna Komnene mesela inanılmaz bir kadındır, Alexiad'ı gerçekten muazzam büyüklük ve detayda şaşırtıcı bir tarih anlatısıdır. Antik ve ortaçağlarda bir kadın olarak eşini benzerini bulmak mümkün değil. Feministler Komnene'yi neden bilmezler veya anmazlar hiç anlamam mesela. Bir yandan mesela herkes Sparta kralı Leonidas'ı bilir ama bir Atinalı Themistokles'i, Perikles'i veya Alkibiades'i (bu sonuncusu Game of Thrones karakterlerine pabucunu ters giydirir) bilmez. Herkes Julius Caesar'ı iyi bilir ancak Aurelianus'u namı diğer "dünyayı restore etmişi" bilmez. Cicero ve Seneca tanınır ama kimse Lucretius'u büyüklüğünü ve ışıltısını takdir edebilecek kadar tanımaz. Herkes Tesla'ya veya Einstein'a bayılır ama son asırlara biçim vermiş devasa bir mühendisler ve fizikçiler geçidini de atlar. Schrödinger'in yalnızca kedisi bilinir ama kendisi, kuantum dalga mekaniğinin formüllerini metresiyle bir dağ evinde bulduğu pek bilinmez. Fizik ve kimyaya büyük katkılarda bulunmuş Michael Faraday'ın standart bir eğitim prosedüründen geçerek değil bir kütüphane bilgini olarak bilimsel kariyerine adım attığını vs. :) Liste böyle uzayıp gidiyor.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.