Şimdi Ara

## GeForce GTX 200 Serisinin Resmi Saat Hızları ## (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
82
Cevap
0
Favori
8.853
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ATI cephesinde nasıl karşılanmıştır acaba bu durum. Bu arada, tobold arkadaşımız da belirtmiş, haber yeni değil.
  • quote:

Orjinalden alıntı: St Batuhan

quote:

Orjinalden alıntı: -erna-

bu iki kart biraz zor satılacaktır
    8+6 ve 6+6 a 65nm e hiçkimse bu kadar para vermez daha doğrusu vermemeli
    eğer ben şu an pc yi değiştirecek olsaydım 3870 veya 8800gt-gts alıp keyfime bakardım
    ve bu seriyi geçerdim
    çünkü bundan sora seride düşük nm li ve 6 veya 8 pinli kartlara geçiş yapardım
    bilmiyorum ben mi yanlış düşünüyorum?

özellikle lansman tarihiylen birlikte son ayarlamalarımla alıcaktım yeni sistemi ama bu kadar güc tüketimi falan alıcam 9800gtx 1 yıl sonra 55nm versiyon cıkıcak alıcam onu eski kartıda satıcam bakıcam keyfime

hocam sen onu da geç bence
    hem zati 9800gtx için bu kart gibi bi problem yok
    hem onu hiç bekleme o 9800gtx zati 8800gts den biraz hızlı
    sen direk 8800gts al keyfine bak
    45nm li bu gtx 280 lerden daha iyisi gelecek ben direk ona geçeceğim
    hem nasıl olsa 6 ay da bi yeni nesil geliyor yani max 1 sene sora bu kartlar gelecek
    bundan dolayı bu gtx 280-60 ları pas geçeceğim
    gerçi nvidia direk 45nm e geçmez ama ati kesin geçecektir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi defaulticus -- 26 Mayıs 2008; 22:49:20 >

• Nvidianin da Ati nin de farkli yaklasimlari var. Eger islemi parcalayip paralel calistirabiliyorsaniz dusuk saat hizlari ile calismak verim acisindan Avantajlidir. Bu soyledigim isin VLSI boyutu. Bunun yaninda yuksek saat hizlari bilgiyi parcalamadan islemeniz paralel islemekten daha kolay ve avantajlidir.

Iki yaklasimin da buradaki fanatikler tarafindan anlasilamiyacak boyutlari var.

@Tuger :
    Bu fanatik tayfaya son zamanlarda cok taktiginizi goruyorum haklisiniz ama uzuldugunuze degmez...
  • değil 280, 480 bile çıksa şu aşamada ekr. kartı gereksinimi duymayanlardanım, ama tabi yeni sistem toplayanlar düşünebilir, ben daha çok yeni çıkacak olan (?) oyunları merak ediyorum, ona göre kart almayı planlıyorum.

quote:

eğer ben şu an pc yi değiştirecek olsaydım 3870 veya 8800gt-gts alıp keyfime bakardım
    ve bu seriyi geçerdim

bu ülkede 2900XT gibi kartları alan onca insan varken emin ol bu kartlar daha çok satacaktır ;)
  • ATi, 4870 X2'yi çıkarınca GTX 280'i geçerse, nVidia'nın da buna yeni seriden elde edilmiş GX2 ile cevap vermesi de ilginç olacak gibi. çünkü kartların içi bi tarafı, dışı başka bi tarafı yakıyor gibi :)

neredeyse 350-400W isteyen bir kart wow :) ya da 55 nm yi beklerler bunun için herhalde :)

neyse ki 1-2 sene sonra kart değiştiricem, sorun yok o nedenle :)
  • Tuğer hocam çok fantiklerle uğraştı baksana 10bininci mesajını atmış kimbilir neler görüp geçirdi şu forumda
  • quote:

Orjinalden alıntı: Byakuya21

GTX280 bomba gibi geliyor. ati den rakip çıkamayacak gene.(bu süreç 2-3 yıl olmaz umarım 8800GTX serisinde olduğu gibi)

şakamısın sen ? 8800GTX çıkalı 3 yılmı oldu ? ATI'den rakip gelmeyeceğini kim söledi rüyanda fln mı gördün ?

Forum boş insanlarla dolu bunlardan biride sensin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Atrinn -- 26 Mayıs 2008; 23:04:53 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Kumandan

değil 280, 480 bile çıksa şu aşamada ekr. kartı gereksinimi duymayanlardanım, ama tabi yeni sistem toplayanlar düşünebilir, ben daha çok yeni çıkacak olan (?) oyunları merak ediyorum, ona göre kart almayı planlıyorum.

quote:

ve bu seriyi geçerdim

bu ülkede 2900XT gibi kartları alan onca insan varken emin ol bu kartlar daha çok satacaktır ;)

doğrudur alan olacaktır ama gene çok pişman olanlarla kaynayacaktır forum
    keşke bi soraki seriyi bekleseydim diye
    akıllılık edip ilk çıkanı almayanlar kazanır diye düşünüyorum
    ha 40fps almışım ha 60fps(%50 artış var dendiğinden) ikisi de şu anda takılmıyor
    ee daha niye boşuna para vereceksiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi defaulticus -- 26 Mayıs 2008; 23:11:35 >

• Banada GPU biraz Düşük geldi ama Bi Test edilsin ondan sonra Kara verilsin bence Şimdilik Kağıt Üzerinden Bir şeyler yazmak Saçma olur Haber içinde Saol Hocam
  • bi kere bu kart oc olmaz
    olsa bile normalde 6+8 isteyen kart ne olur bide siz düşünün
    ve bu karta soğutucu bulmakta ayrı bi dert
    hayvani ısınmasını da unutmamak lazım
    ve bu kart düşük performanslı çift çekirdekli kartlarda darboğaz da yapabilir
    ve çoğu kullanıcının güç kaynağını değiştirmesi de lazım
    yani üst üste bi sürü dezavantaja karşı vereceği performans gerçekten yapacağımız
    EKSTRA YATIRIMLARA DEĞECEK Mİ?
  • heyecan verici ama güç tüketimi de önemli üstelik bu işin daha da önemlisi etiket fiyatı son
    kullanıcı ya kaça mal olacak? tr piyasasında önemli olan bu yani ytl başına verimlilik?
    bu seriden tek çekincem bunlar
  • Bundada kesin alt esc olr :)
  • Yine nVidia ATI'yi oyunlarda geçecek ama 3DMark gibi programlarda ATI fark atcak. Neden? Çünkü nVidia oyun yapımcıları ile anlaşıyor. ATI'yede fiyatları indirmek düşüyor böylece F/P oranı yüksek oluyor.nVidia ise en hızlı ekran kartını üretiyor.Nesillerdir bu böyle.
  • Saat hızları düşük olabiilr ama herşey saat hızı demek değildir!!!

Kartlar çıksın görelim!!!
  • quote:

Orjinalden alıntı: cyraxus

Bundada kesin alt esc olr :)

???

Hocam alt+tab olmasın!!!
  • hızlara bakarsak 9800gx2 gtx-280den daha iyi değil mi?pek bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim..
  • quote:

Orjinalden alıntı: Tuğer
    GTX 260 ile GTX 280 arasında az saat hızı farkı olması, kartların hız aşırtma özürlüsü olacağı hissini uyandırıyor, 260'ı takoz üretmedilerse (260'ta daha takoz bellek olacak, o ayrı. Diğer özellikleri kastettim).

Değerlere bakılırsa doğru.
    GTX 260 takoz sonucuna varılır.Ama 280 iyi hızaşırtma olabilir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Tuğer

quote:

Orjinalden alıntı: bulentozi1905gs

insanlar ati shader hızı düşük diye kızıyolarda demekki atinin bir bildiği varmış

Ne alakâsı var?

Ciddi misiniz? Böyle bir sonuç mu çıkardınız gerçekten?

nVidia'da yüksek shader hızı kesinlikle boşa değildir. Sadece shader'i hız aşırtarak deneyenler, dediğimi anlayacaktır. Shader hızı haricindeki bileşenlerin hızını arttırmanın pek bir işe yaramadığı durumlar oluyor, o derece.

Yok, siz şaka yaptınız kesin. "Muahaha"dan bunu anlamalıyım, değil mi?
    Bu kadar büyük palavra atmaz kimse.

ATI'ye o açıdan kızanlar(ben de zamanında o tür yorumlar yapmış olabilirim), pek doğru bir iş yapmıyordu. Esas kızmaları gereken alan doku birimleriydi.

sonunda güldüğüme göre heralde şaka yaptım işin mimari yapıda bittiğini bu foruma takılan kullanıcılar yavaş yavaş öğreniyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bulentozi1905gs -- 27 Mayıs 2008; 0:34:16 >

• Bu haberden daha önce GTX 280 @ Folding@Home başlığında bahsetmiştik aslında: http://forum.donanimhaber.com/m_23433606/mpage_2/tm.htm

## GeForce GTX 200 Serisinin Resmi Saat Hızları ##

Epey eski bir Nvidia sunumundan alıntı. Burada GPU'ların ALU genişliğinin artmasının performans ve güç tüketimi üzerinde olan etkilerinden bahsedilmiş. Şimdi olay şu:

GPU'lar CPU'ların aksine "massively parallel architecture" dediğimiz mimarilerdir. Çok sayıda ALU birimi yığınsal işlemleri bir arada yaparlar. GPU'larda performans arttırımı en temel şekilde ya çalışma frekans arttırımı ya da ALU genişliğinin (yani her bir ALU kümesine düşen ALU birimi sayısının ve hatta bu kümelerin sayısının) arttırılmasıyla olabilir. Tabii bunların her ikisinin de arttırımı performansı daha da çok arttırır ama konu bu değil.

Burada bahsedilen olay şu ki ALU genişliğinin arttırılıp bu yolla performansın arttırılması, ALU genişliği arttırılmadan frekans üzerinden performans arttırılmasına göre daha iyi bir performans/güç tüketimi (watt) oranı yakalıyor.

Nvidia gpu yükünün çoğunu çeken ALU'ların hızının, genel çekirdek hızına olan oranını GTX 280 ve GTX 260'da düşürmüş (mesela G92'lere kıyasla).

Bu bize yukarıda bahsettiğimiz olayın bir uygulamasını gösteriyor. Nvidia performans/watt oranını daha yukarılara taşımak için ALU genişliği artarken frekansı azaltıyor.

Ama eğer bu doğrudan doğruya karşılaştırılabilir niteliklerde SP'ler (ALU'lardan oluşan işlem birimleri) üzerinde olsa kesinlikle sonuç çok iyi olmazdı. Düşünsenize G92'de 128 tane olan SP birimlerinin aynısını alıp G200'e 240 tane koyuyorsunuz ve de saat hızını düşünürüyorsunuz. Evet bu durumda da aynen yukarıdaki gibi bir ALU arttırımı/Saat hızı azaltımı yaşanıyor ve perf/watt oranı yükseltiyor ancak böyle bir durumda da performans arzu edilen seviyelerde olmayabilir.

Hatırlanacağı üzere G80'de 128 tane SP birimi vardı ve bunlar da döngü başına bir MADD (Multiply&Add) ve de bir MUL (Multiply) işlemi yapılabiliyordu. Adı üstünde bu işlemler her bir SP başına bir döngüde toplam üç kayar nokta işlemi ediyor (bir MADD yani bir çarpma ve toplama işlemi ile bir MUL yani bir çarpma işlemi). Mimari sonradan incelendikçe G80 ve türevlerinde MADD işleminin yanında yapılan bu MUL işlemlerinin aslında MADD işlemini yapan ALU'ların olduğu SP birimlerine ait değil de, ayrıca işlem birimi kümeleri içinde bulunan Special Function-ALU ya da Interpolator adıyla geçen birimlerde üstlenildiği farkedildi. Burada ortaya çıkan ilginç bir diğer durum da şu ki bu ekstra MUL işleminin görevlendirilmesinde (gpu içindeki tüm birimleri elinden geldiğince her döngüde maksimuma yakın görevlendirmeye çalışır, görevlendirilmeyen birimler o döngüde boş kalır) ciddi bazı aksaklıklar olduğuydu. En verimli durumlarda bile en fazla iki döngüde bir MUL işlemi ve MADD işlemi bir arada görevlendirilebiliyordu. Diğer çoğu durumda ise sadece bir MADD işlemi yapılıyordu yani MUL pas geçiliyordu. En ilginç olan nokta ise şu ki bu en yüksek verimler hep 3B dışı uygulamalarda ulaşılıyordu, iş 3B olunca MUL bu kadar da (hatta hiç) kullanılamıyordu. Eğer Nvidia'nın sitesinden Tesla 870 serisine bakarsanız C üzerinden kullanılabilir olarak 430 GFlops'luk bir değer görürsünüz ki bu da tam 2.5*128*1.35 değeriyle elde ediliyor (2.5 değeri her döngüde kullanılan 2 Flopsluk bir MADD ve en fazla 2 döngüde 1 Flops olarak çıkabilen ya da bir başka deyişle bir döngüde en fazla 0.5 Flops olarak çıkabilen MUL için). Ancak konu oyunlar olunca bu değer bir anda 2*128*1.35 oluyor yani 345.6 GFlops. Görünen o ki oyunlar çok büyük bir oranla bu kadarını kullanıyor. Ancak hemen belirtmek istiyorum ki bu değerlere bakarak farklı mimarilerle güç karşılaştırması yapmak kolay değil.

Şimdi olay şu ki Nvidia G200 gpusunda bu eksik MUL işlemini artık gpunun her türlü kullanmasını sağlıyor. Böylelikle SP işlem birimi başına düşen oyun performansı ALU performansına bağlı olarak %50 artıyor. Nvidia'nın sızdırılan o gpu özellikleri verilerinde söylemek istediği bu. Yani oyun performansı olarak gpu hem 240 işlem birimiyle eski nesle üstünlük kuruyor, hem de her bir işlem birimi eskiden olduğundan %50 daha iyi oyun performansı sunuyor. Bu bağlamda Nvidia belki de yukarıda bahsettiğimiz gibi eskiden verimli kullanamadığı MUL ALU'larını tekrar oyuna sokması sayesinde ve de 240 işlem birimine ulaşması sayesinde GTX 280 için 1300 MHz'den fazlasını istememiş olabilir. Yaklaşık 240 W'lık güç tüketimi sınırmalası hedefi içinde saat hızları yüksek ama mesela 192 SP'ye sahip bir çip yerinde belki de 240 SP birimine sahip ama şimdiki gibi 1.3 GHz hızda çalışan bir çipi yapmayı daha performanslı bulmuş olabilir. Elbette hızın daha fazla olması performansa katkı yapar ama ne derece gerek olduğunu ve 230-240W limiti içinde ne derece mümkün olduğunu ancak Nvidia bilebilir.

Bu açıdan olaya bakarsak GTX 280'in 3B için olan ALU gücü 8800 Ultra'nın neredeyse iki buçuk katı kadar (2.4375 katı). GTX 260'ın 3B ALU gücü de 9800 GX2'den fazla (9800 GX2'yi çift gpulu olduğu için ortalama %70'lik bir verimle çalıştığını düşündüm bunu belirtirken ki böyle kabul etmek zorunda da değilsiniz, %100 olarak düşününce bu durumda da daha az oluyor GTX 260'ınki). Ayrıca tüm bunlar dışında G200 gpusunun her yerinde bir sürü yeni numaranın olacağına emin olabilirsiniz.

Açıkçası Nvidia'nın shader / rop domain hızı oranları dediğim gibi kartların perf/watt oranlarını yükseltmek için bu şekilde düşünülerek düşük tutulmuş olabilir.

G200 yieldlarına gelirsek Nvidia sizce 1.4 milyar transistörü tek bir gpuya koyarken yieldın nasıl olacağını düşünmemiş midir? Hem de son derece iyi bildiği ve iyice öğrenecek kadar zamandır üretim yaptığı 65 nm tekniğinde (Nvidia'nın ATi'ye göre yeni silikon üretim tekniklerine geçişte daha az agresif davranmasının sebeplerinden birisi budur). Ayrıca zaten kimse yieldların G94 yieldi gibi olmasını beklemez ki zaten. Nvidia geçenlerde 1. çeyrek finansal sonuçlarını uzmanlarla değerlendirmek için yaptığı toplantısında G92'nin yield problemi yaşadığını ancak durumun çözüldüğünü ve 2. çeyreğin sonunda duyurulacak yeni ürünlerin kar marjlarının çok daha yüksek olduğunu söylemişti. Zaten yieldın düşük olması da kar marjı açısından önemlidir. Yield düşükse az miktarda kullanılabilir/istenilen standartta gpu üretiyorsunuz demektir, birim gpu maliyeti artar ve kart başına kar marjı düşer. GTX 280 ve 260 da kar marjlarının oldukça iyi olacağını iddia etti uzmanlara Nvidia bu toplantıda ki GTX 260 450 dolara, GTX 280 ise söylentilere göre 600 dolardan daha yüksek bir fiyata satılacak.

Son olarak Nvidia editör gününe gitmiş ve de şu an kartı almış inceleyen bir editör kartın performansının çok iyi olduğunu söylüyor. Hatta iddialı bir şekilde eğer GF8'in GF7'ye attığı farkın çok olduğunu düşünüyorsanız yeni Geforce'un eskilere attığı farkı görünce şok olacaksınız demiş. Ne derece doğru bilemiyorum tabii.

Bu da editör gününden bir resim. Huang kartı gösteriyor.

## GeForce GTX 200 Serisinin Resmi Saat Hızları ##

Sonuçlar ne olur bilemem ama iyi bir kart geliyor bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kobb -- 27 Mayıs 2008; 0:35:39 >

• quote:

Orjinalden alıntı: Atrinn

quote:

Orjinalden alıntı: Byakuya21

GTX280 bomba gibi geliyor. ati den rakip çıkamayacak gene.(bu süreç 2-3 yıl olmaz umarım 8800GTX serisinde olduğu gibi)

şakamısın sen ? 8800GTX çıkalı 3 yılmı oldu ? ATI'den rakip gelmeyeceğini kim söledi rüyanda fln mı gördün ?

Forum boş insanlarla dolu bunlardan biride sensin.

boş olan sen olmasan 4870 yada 4850 nin gtx280 e rakip olamayağını görmüş olurdun.bu asabi tavırlarıda git kreş arkadaşlarına yap mümkünse..

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.