Şimdi Ara

## GeForce GTX 200 Serisinin Resmi Saat Hızları ## (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
82
Cevap
0
Favori
8.853
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • nVidia'nın gpu sunun boyutu Intel in cpu sunun neredeyse 2 katı haliyle baya bi isincekler artık bu gpu yada Thermalright ifx-14 ün soğutucusunu takarız
  • quote:

Orjinalden alıntı: 865pe

http://www.theinquirer.net/gb/inquirer/news/2008/05/26/deliberate-understatement-real

şurayı bi açıklayan varmı

kabaca demişki: yeni nesil ati ve nvidia ekran kartları önceki nesile göre % 50 performans artışıyla gelio ama 4870 in %50 artan sp, % 100 artan tmu ve % 10 artan çekirdek hızı ve % 80 daha fazla bellek bant genişliği ni düşünürsek 3870 e göre zaman zaman %100 daha fazla performans vereceğini anlamak için müneccim olmaya gerek olmadığını, Gtx 280 in 933 gflops hesap gücü olduğunu, 4870 in 1008 gflops kayar nokta hesap gucu olduğunu, gtx280 in 700 gibi daha agresif bi saat hızı yerine 600 mhz ile geldiiğini ve bunun sonucunda perfromansının düştüğü ve 4870 e daha fazla yaklaştığını, gtx280 in 4870 i geceğini ama bunun çok buyuk bi fark olmayacağını ve 4870 x2 nin yakında geleceğini ama buna karşın nvidianın 55 nm ye geçmeden önce 256 sp li daha yuksek saat hızlı bi ultra planının olabileceğini ve böyle bişi yapmanın nvidia için iyi olacağını çünkü artık rakabetin çok ciddi geceğini söylemiş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tobold -- 27 Mayıs 2008; 16:23:26 >

• quote:

Orjinalden alıntı: tobold
    kabaca demişki: yeni nesil ati ve nvidia ekran kartları önceki nesile göre % 50 performans artışıyla gelio ama 4870 in %50 artan sp, % 100 artan tmu ve % 10 artan çekirdek hızı ve % 80 daha fazla bellek bant genişliği ni düşünürsek 3870 e göre zaman zaman %100 daha fazla performans vereceğini anlamak için müneccim olmaya gerek olmadığını, Gtx 280 in 933 gflops hesap gücü olduğunu, 4870 in 1008 gflops kayar nokta hesap gucu olduğunu, gtx280 in 700 gibi daha agresif bi saat hızı yerine 600 mhz ile geldiiğini ve bunun sonucunda perfromansının düştüğü ve 4870 e daha fazla yaklaştığını, gtx280 in 4870 i geceğini ama bunun çok buyuk bi fark olmayacağını ve 4870 x2 nin yakında geleceğini ama buna karşın nvidianın 55 nm ye geçmeden önce 256 sp li daha yuksek saat hızlı bi ultra planının olabileceğini ve böyle bişi yapmanın nvidia için iyi olacağını çünkü artık rakabetin çok ciddi geceğini söylemiş

Eğer doğru olursa ultra ile yine milleti kazıklayacak yazık

Bence gtx 280 nin 4870 e atacağı fark fazla olucak saat hızlarını düşük tutması demek oc olmayacak anlamına gelmez en az gpu 800 shader 1700 yapar diyorum daha önceki haberlerde nvidianın shader hzını ciddi bir biçimde arttıracağı söyleniyordu bu garip geldi bana biraz

Doku doldurma değerleri

gpu600*tmu80=48gt/sn oc suz
    gpu800*tmu80=64gt/sn oc lu

arada ciddi fark oluşuyor

• quote:

Orjinalden alıntı: CONSTANTİNE_8905

@kobb yazdılarını okudum bazı arkadaslar gibi bos seyler yazmamıssın bu yuzden fikirlerini paylastıgın icin teskler....ati nin gddr5 durumuna gelince bencede bir stok krizi olacaktır..bu yuzden hem gdd3 hemde gddr5 kullanımı icin iki ayrı alternatif dusunmuste olabilirler...ama 512bit bir kartta gddr3 ve gddr5 arasında bi perf. farkı olacagını dusunmuyorum...hem 512bit hemde gddr5 bu kadar bant genisiligine suanda gereksinim duyacak ir oyun olmadıgını dusunuyorum...ama nvidia 512bit olayını standart hale getirirse alt-tab sorunununa cozmus olacagını dusunuyorum...

Arkadaşım acaba 512 bit olayı standart hale gelince neden alt-tab sorunun çözüleceğini düşünüyorsun? Gerçekten merak ettim Eğer bilmediğim birşey varsa bende öğrenmek isterim.

@kobb arkadaşım ne söylesem boş. Herşeyi en güzel şekilde açıklamışsın. Hem bu teknik bilgilerle, hemde gayet basitçe. Eğer biraz daha derine girseydin Nvidia'da çalışan Ati ajanı sanıcaktım seni (tabiki şaka )

• quote:

Orjinalden alıntı: buraoca2

quote:

Orjinalden alıntı: CONSTANTİNE_8905

@kobb yazdılarını okudum bazı arkadaslar gibi bos seyler yazmamıssın bu yuzden fikirlerini paylastıgın icin teskler....ati nin gddr5 durumuna gelince bencede bir stok krizi olacaktır..bu yuzden hem gdd3 hemde gddr5 kullanımı icin iki ayrı alternatif dusunmuste olabilirler...ama 512bit bir kartta gddr3 ve gddr5 arasında bi perf. farkı olacagını dusunmuyorum...hem 512bit hemde gddr5 bu kadar bant genisiligine suanda gereksinim duyacak ir oyun olmadıgını dusunuyorum...ama nvidia 512bit olayını standart hale getirirse alt-tab sorunununa cozmus olacagını dusunuyorum...

Arkadaşım acaba 512 bit olayı standart hale gelince neden alt-tab sorunun çözüleceğini düşünüyorsun? Gerçekten merak ettim Eğer bilmediğim birşey varsa bende öğrenmek isterim.

@kobb arkadaşım ne söylesem boş. Herşeyi en güzel şekilde açıklamışsın. Hem bu teknik bilgilerle, hemde gayet basitçe. Eğer biraz daha derine girseydin Nvidia'da çalışan Ati ajanı sanıcaktım seni (tabiki şaka )

BEN 512 BİT VERİ YOLUNUN ALT-TAB SORUNUNU COZUCEGİNİ DUSUNUYORUM('''KENDİ KİSİSEL DUSUNCEM''') NEDEN BÖYLE ALAYLI BİR TAVIRLA BU TİP BİR MESAJ YAZMA GEREKSİNİMİ DUYDUNUZ BEN DE BUNU MERAK ETTİM...

2 )HER MERAK ETTİGİNİZ SEYİ ANLATMAK ZORUNDADA DEGİLİM...
    3) BU KADAR MERAKLIYSANIZ GİDER NVİDİA CALISANLARINA SORARSINIZ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi F.@.T.İ.H -- 27 Mayıs 2008; 18:32:37 >

• kağıt üstünde teorik ve çok kaba bi hesap belki ama:

9800 gtx için: 128 sp X 1688 mhz = 216K
    GTX 280 için: 240 sp X 1296 mhz = 311K , artış %50,

belkide nvidianın "240 yeni nesil sp ile %50 daha fazla oyun performansı"ndan kastı budur,

radeonların durumu;

3870 için: 320 sp X 775 mhz = 248K
    4870 için: 480 sp X 1050 mhz = 504K, artış %100

radeon 4870 in shader gücü 3870 e göre % 100 artmış,

tabi böle kaba hesap şekli muhtemelen tek başına bi değer ifade etmeyecek kadar alakasız olabilir, bunlara ek olarak optimizasyonlar, iyileştirmeler var diğer gpu bileşenlerinin durumu vs.

sadece aklıma geldi tamamen anlamsız bi değerlendirme olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tobold -- 27 Mayıs 2008; 18:51:15 >
  • 4870 de shader hızının arttığını bir an unuttum doğru %100 artmış sayılır ama bu kadar shader a gerek olurmu o ayrı konu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 27 Mayıs 2008; 18:55:50 >
  • 4870 i düşünürsek shader gücü %100 artmış, doku gücü %100 den fazla artmış, bellek bant genişlii %80 artmış, mimaride ki extra iyileştirmeler vs. düşünürsek sanırım ortaya çıkacak kart fena değil, bazı arkadaşların iddaa ettiği gibi 8800 gt ayarında yada daha kötü olamaz, benim beklentim 9800 gtx den çok daha ii performans vermesi ama gerçeği çıktığında görcez

quote:

Orjinalden alıntı: strikeforce

4870 de shader hızının arttığını bir an unuttum doğru %100 artmış sayılır ama bu kadar shader a gerek olurmu o ayrı konu

ati mimarisinin teorik shader gücünü verimli kullanamadığını düşünürsek, artan extra shader gücü herzaman işe yarar bence, umalım ki öle olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tobold -- 27 Mayıs 2008; 19:31:15 >
  • Kötü günler için kenarda tuttuğum 900YTL ile birlikte yeni kartların cıkısını bekliyorum. Fiyat / Performans ürünü hangisi ise onu alıcam
  • ATİ ve Nvidia arasında uzuuun zamandır böyle tatlı-sert bir rekabet ortamı olmamıştı.
    Oyunların optimizasyonu ve sürücü marifetleri ise bu rekabette çok ama çok önemli faktör olacağa benzer.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cenova -- 27 Mayıs 2008; 19:54:30 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Ziw®o

Kötü günler için kenarda tuttuğum 900YTL ile birlikte yeni kartların cıkısını bekliyorum. Fiyat / Performans ürünü hangisi ise onu alıcam

zivercim senin elin ufaktan GTX 280 e doğru gider.
  • herşey gpu mhzi yada shader hızı değilki siz birkere baştan yanlış hesaplıyorsunuz ve hesap mantığınız baştan ofsayt
    çünkü nvıdıa yeni bir gpu yaptı g80 ile kıyaslamayın 65nm üretimden 55 nm geçti bu daha küçük gpuya işlemciye daha fazla transistörü sığdırması demek ısıyıda düşürüyor maliyatide oyüzden deniyor daha çok kar bırakcak yeni gpular amaç o ve diğer önemli olan ayrıntı 384bit olan 8800gtx ve ultradan daha yükseğe 512bite geçiyor bununda çok önemi var shader mhz hızından gpu hızını geri çekmesinin sebebi bu olabilir çünkü performansı vganın daha yükseğe çıkmış belliki ısıyıda düşüreyim demiş +dır bu. yeni bir gpunun hızını ve gücünü bilmek şuan için imkansız test etmeden bilinmez çok değişik karekterstik değerler çıkıcak her açıdan

600$sa tahminimde o ülkemizde650$+kdvden girer

• quote:

Orjinalden alıntı: tobold

kağıt üstünde teorik ve çok kaba bi hesap belki ama:

9800 gtx için: 128 sp X 1688 mhz = 216K
    GTX 280 için: 240 sp X 1296 mhz = 311K , artış %50,

belkide nvidianın "240 yeni nesil sp ile %50 daha fazla oyun performansı"ndan kastı budur,

radeonların durumu;

3870 için: 320 sp X 775 mhz = 248K
    4870 için: 480 sp X 1050 mhz = 504K, artış %100

radeon 4870 in shader gücü 3870 e göre % 100 artmış,

tabi böle kaba hesap şekli muhtemelen tek başına bi değer ifade etmeyecek kadar alakasız olabilir, bunlara ek olarak optimizasyonlar, iyileştirmeler var diğer gpu bileşenlerinin durumu vs.

sadece aklıma geldi tamamen anlamsız bi değerlendirme olabilir.

Hesaplaman çok yanlış değil ama bahsettiğin "ek optimizasyonlar" kısmı NVidia için muazzam önemli bir şey, çünkü başlığın başlarında kobb'un bahsettiği (ve sonradan benim de baya araştırdığım) "kayıp MUL" olayı, NVidia'nın shader sayısını bir buçuk katına çıkarmanın yanı sıra her bir shader'in performansını %50'ye kadar artırmasına sebep de olabilir. Şöyle ki, NVidia GPU'larının her birinin içindeki SP'lerin içinde 1 integer scalar, 1 MADD ve 1 MUL ünitesi bulunuyor. MADD = Multiply + ADD; MUL = Multiply. Nvidia SP'lerinin her biri teoride 1 CPU döngüsünde 1 Multiply + 1 Add + 1 Multiply yapabiliyor (3 FLOP) ama G80 çıktıktan sonra yapılan incelemelerde o 1 MUL ünitesinin çalışmadığı görülüyor, yani tek bir SP sadece 2 FLOP yapabiliyor. İşte şimdi GT200'le beraber NVidia'nın bu kayıp MUL'u da tekrar dahil ettiği söyleniyor, yani SP'lerin teorik FLOP sayısı 2'den 3'e çıkmış oluyor ve dolayısıyla tek bir SP'nin performansı %50ye kadar artabiliyor (ama instruction'ların %30 civarı MUL olduğu için bu %50'lik artışın hepsi pratiğe yansımaz).

Bunlar halen söylenti olduğu için bir kestirme yapmak güç ancak söylentiler doğruysa, GTX 280, G92'nin tam 2 katı civarı hızlı olabilir. Ki, bu koydukları fiyatı da doğruluyor: $650'lik fiyatıyla kartın 9800GX2'den daha hızlı olması gerekiyor. 9800GX2 de SLI scaling olayı dolayısıyla G92'den ancak 1.5-1.7 kat civarı hızlı.

• quote:

Orjinalden alıntı: demircibu

herşey gpu mhzi yada shader hızı değilki siz birkere baştan yanlış hesaplıyorsunuz ve hesap mantığınız baştan ofsayt
    çünkü nvıdıa yeni bir gpu yaptı g80 ile kıyaslamayın 65nm üretimden 55 nm geçti bu daha küçük gpuya işlemciye daha fazla transistörü sığdırması demek ısıyıda düşürüyor maliyatide oyüzden deniyor daha çok kar bırakcak yeni gpular amaç o ve diğer önemli olan ayrıntı 384bit olan 8800gtx ve ultradan daha yükseğe 512bite geçiyor bununda çok önemi var shader mhz hızından gpu hızını geri çekmesinin sebebi bu olabilir çünkü performansı vganın daha yükseğe çıkmış belliki ısıyıda düşüreyim demiş +dır bu. yeni bir gpunun hızını ve gücünü bilmek şuan için imkansız test etmeden bilinmez çok değişik karekterstik değerler çıkıcak her açıdan

600$sa tahminimde o ülkemizde650$+kdvden girer

nvidia tamamen yeni tasarım bi gpu yapmadı ve hala 65nm.

quote:

Orjinalden alıntı: annihilator

Hesaplaman çok yanlış değil ama bahsettiğin "ek optimizasyonlar" kısmı NVidia için muazzam önemli bir şey, çünkü başlığın başlarında kobb'un bahsettiği (ve sonradan benim de baya araştırdığım) "kayıp MUL" olayı, NVidia'nın shader sayısını bir buçuk katına çıkarmanın yanı sıra her bir shader'in performansını %50'ye kadar artırmasına sebep de olabilir. Şöyle ki, NVidia GPU'larının her birinin içindeki SP'lerin içinde 1 integer scalar, 1 MADD ve 1 MUL ünitesi bulunuyor. MADD = Multiply + ADD; MUL = Multiply. Nvidia SP'lerinin her biri teoride 1 CPU döngüsünde 1 Multiply + 1 Add + 1 Multiply yapabiliyor (3 FLOP) ama G80 çıktıktan sonra yapılan incelemelerde o 1 MUL ünitesinin çalışmadığı görülüyor, yani tek bir SP sadece 2 FLOP yapabiliyor. İşte şimdi GT200'le beraber NVidia'nın bu kayıp MUL'u da tekrar dahil ettiği söyleniyor, yani SP'lerin teorik FLOP sayısı 2'den 3'e çıkmış oluyor ve dolayısıyla tek bir SP'nin performansı %50ye kadar artabiliyor (ama instruction'ların %30 civarı MUL olduğu için bu %50'lik artışın hepsi pratiğe yansımaz).

Bunlar halen söylenti olduğu için bir kestirme yapmak güç ancak söylentiler doğruysa, GTX 280, G92'nin tam 2 katı civarı hızlı olabilir. Ki, bu koydukları fiyatı da doğruluyor: $650'lik fiyatıyla kartın 9800GX2'den daha hızlı olması gerekiyor. 9800GX2 de SLI scaling olayı dolayısıyla G92'den ancak 1.5-1.7 kat civarı hızlı.

o kayıp MUL bildiğim kadarıyla tamamen çalışmıyo değil, her saat döngüsünde olmasa bile belirli bi saat döngüsünde G80 MUL hesabı yapabiliyor, yani tamamen devreye sokulsa bile % 50 lik artış gerçekleşmiyor, bide dediğiniz gibi pratiğe hepsi yansımıcak, diğer yandan bende gtx280 in 9800 gtx den 2 kata yakın hızlı olmasını bekliyorum, dün fx57 nin verdiği haberdeki dökümanlar doğruysaki ben mantıklı olduğunu düşünüyorum 4870 de 9800gx2 i ile 9800 gtx arasında bi yerlerde, nvidia sanırım kartların çıkışında fiyat indirimi yapmalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tobold -- 28 Mayıs 2008; 7:14:36 >

• quote:

quote:

Kötü günler için kenarda tuttuğum 900YTL ile birlikte yeni kartların cıkısını bekliyorum. Fiyat / Performans ürünü hangisi ise onu alıcam

Parayı kendim kazanmaya başladığımdan beri elim hiçbir şeye gitmemeye başladı ( Pahalı PC parcaları ), cimri birisi oldum cıktım Dediğim gibi fiyat - performans hangisinde iyi ise onu alıcağım. Büyük ihtimal ile 4870 alırım. Sen ne düşünüyorsun ?

• quote:

quote:

quote:

Parayı kendim kazanmaya başladığımdan beri elim hiçbir şeye gitmemeye başladı ( Pahalı PC parcaları ), cimri birisi oldum cıktım Dediğim gibi fiyat - performans hangisinde iyi ise onu alıcağım. Büyük ihtimal ile 4870 alırım. Sen ne düşünüyorsun ?

Nvidia 7900GTX ve ATI1900 serisini kullanırken 8800GTX çıkmıştı çok para deniyordu ama çok güçlü bir karttı alanlar asla pişman olmadı.

Eğer aynı güç zıplamasını GT280 de verirse neden olmasın?

Aksi halde benimde tercihim 4870 olacak gibi

Ben birde GT200 serisindeki shader hızına parmak basmak isterim,GT200 serisinde shader hızlarının yavaş olduğu söyleniyor ve karşılaştırılırken 9800GTX yada 8800GT shader hızlarına bakılıyor.

Bence asıl karşılaştırılacak kart 8800GTX tir.Çünkü mimari olarak daha yakınlar yüksek bit yüksek rop ve fazla mb...

Peki 8800GTX'in shader hızı kaç 1350mhz GT200 ün kaç 1300mhz e o halde çokta yavaş değilmiş,

yani 128'den 240'a artırılan shader sayısı-24'ten 32'ye çıkarılan rop ve diğer artırılan TMU ve bit özellikleri kesinlikle iş görecektir

• Ben şu arifede POV 9800GTX aldım ( fiyat çok uygundu dayanamadım ) bikaç güne gelir. 4-5 ay götürür.. şahsen GXT 280 e 600$ + para vermeyi düşünmüyorum.

Fiyat performans kartı 4870 olacağı kesin.

@Ziver

Kartlar çoksın bakalım ona göre fikrimi söylerim sana. unutmadan 4870 > 329$ GTX 280 ise 600$ + olması bekleniyor.

o halde GTX 280 e o parayı vermek için 4870 den 2 kata yakın hızlı olması gerekir. özellikle oyunlarda. ama hiç sanmıyorum. kartlar çıkınca piyasanın oturmasını beklemek lazım 1-2 ay hemen sarılan zarar edecek. fiyatlarda bir miktar geri çekilme mutlak suretle olacaktır.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Asefik

quote:

quote:

quote:

Nvidia 7900GTX ve ATI1900 serisini kullanırken 8800GTX çıkmıştı çok para deniyordu ama çok güçlü bir karttı alanlar asla pişman olmadı.

Eğer aynı güç zıplamasını GT280 de verirse neden olmasın?

Aksi halde benimde tercihim 4870 olacak gibi

Ben birde GT200 serisindeki shader hızına parmak basmak isterim,GT200 serisinde shader hızlarının yavaş olduğu söyleniyor ve karşılaştırılırken 9800GTX yada 8800GT shader hızlarına bakılıyor.

Bence asıl karşılaştırılacak kart 8800GTX tir.Çünkü mimari olarak daha yakınlar yüksek bit yüksek rop ve fazla mb...

Peki 8800GTX'in shader hızı kaç 1350mhz GT200 ün kaç 1300mhz e o halde çokta yavaş değilmiş,

yani 128'den 240'a artırılan shader sayısı-24'ten 32'ye çıkarılan rop ve diğer artırılan TMU ve bit özellikleri kesinlikle iş görecektir

abi nasılsın yoksun ortalarda özledik.. biz dedik anlatamadık senin demende fayda var aynı şeyleri söylüyoruz

• @ Asefik

Verdiğimiz farka değicek ise neden olmasın. Tabi ki ciddi performans artışları için 200-250 $ daha fazla verebiliriz. Fakat 4870 ile G280 arasında, arada ki fiyat farkı kadar performans farkı olmayacaktır (Şahsi Düşüncem)

@ 865pe

Bedava sirke baldan tatlıdır 9800GTX'i ucuza almışsan iş tamamdır. Sıkıldığında direk 4870 X2 veya G280 alırsın Bakalım ben ne yapıcam

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.