Şimdi Ara

Gece çalışması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
871
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Ben Carrefour'sa da çalışıyorum ve salı gününden itibaren 2 gün gece çalışması yapıldı ve bu süreler;

Salı 18:00 - Çarşamba 11:00'da evde olabildim

Çarşamba 21:30 - Perşembe 08:00 'da Evde olabildim

Ben gece çalıştığım için ekstra olarak 2 gün izin istedim fakat bana söylenilen 2 gün içinde'ki normal mesai süremin 22.5 saat olduğu ve benim toplam çalıştığım sürenin 26 saat olduğunu söylüyor, bu durumda her şekilde 4 saat fazla çalışmış oluyorum fakat gece çalışmalarında hukuken verilen karar 7.5 saati geçmemesi yönünde diye biliyorum, benim 2 gün ardı ardına olarak yaptığım gece çalışma süresinin toplamı 26 saat, ben bu durumda fazladan bir ücret talep etme hakkına sahip miyim acaba? veya şirket fazladan mesai yatırmaması durumunda izin talep etme hakkım var mıdır?, ve sayıma gidildiği günlerde gün içindeki mesai saatlerimde çalışmadım.

Gece çalışmalarındaki ücret hesaplaması neye göre yapılıyor bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa beni aydınlatırsa sevinirim,

Teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drazah -- 29 Mart 2017; 22:18:9 >

• Normal çalışma saatlerin nedir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mesai ücreti haftalık 45 saatten sonraki saatlerdir, gecesi gündüzü farketmez.
  • Ben 12 saat mesai yapıyorum haftanın altı günü. Bir hafta gündüz, diğer hafta gece vardiyası. Gündüz vardiyası: 08:00-20:00, gece vardiyası:20:00-08:00. Üstelik bilindik bir fabrikada çalışıyorum.

Bir yerde okumuştum; çalışanların sadece %47'si haftalık 50 saat veya altında çalışıyormuş, diğer yarısı haftalık 50 saatin üstünde çalışıyor Türkiye'de. Sanırım o yüzden devletin denetim-müdahale regülasyonları düzgün işlemiyor. Toplum uymadıktan sonra kurallara devlet ne yapsın, özel sektörün çoğuna nasıl ceza kesilebilir.

Sen yine de yasal haklarını savun tabii, bir avukata falan danış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Why Shy

Mesai ücreti haftalık 45 saatten sonraki saatlerdir, gecesi gündüzü farketmez.

45 saat doğru ama gece mesaileri çift işler.

Hocam siz haftalık 45 saati geçiyor ve bu normal çalışma diliminin üzerinde çalışıyorsanız mesai hak edersiniz.Gündüz mesai yapıyorsanız tek, gece mesai yapıyorsanız çift mesai alırsınız.Sözleşmenizde kısmi istihdam yani 45 saatin altında bir anlaşmanız varsa ve üzerine çalışıyorsanız yine mesai hak edersiniz.
  • Hocam devlet her ne kadar bu durumları görmedim bilmiyorum gibi davransada şikayet durumunda üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor emin olabilirsiniz ama işsiz kalıcam korkusuyla çoğu çalışan şikayet konusunda çekimser kalıyor.Aslında çalışanlar birlikte hareket edebilse bu gibi durumlar asgariye indirilir ve hak ettikleri emeklerinin karşılığını alabilirler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Teufel

quote:

Orijinalden alıntı: Why Shy

Mesai ücreti haftalık 45 saatten sonraki saatlerdir, gecesi gündüzü farketmez.

45 saat doğru ama gece mesaileri çift işler.

Hocam siz haftalık 45 saati geçiyor ve bu normal çalışma diliminin üzerinde çalışıyorsanız mesai hak edersiniz.Gündüz mesai yapıyorsanız tek, gece mesai yapıyorsanız çift mesai alırsınız.Sözleşmenizde kısmi istihdam yani 45 saatin altında bir anlaşmanız varsa ve üzerine çalışıyorsanız yine mesai hak edersiniz.

Çift mift işlemez bilmiyorsan niye atıyorsun? Aç çalışma kanuna bak. Vardiyalı çalışıp asgari ücret maaş alan milyonlarca insan var.

http://www.dunya.com/kose-yazisi/gece-calismasina-farkli-ucret-mi-var/12624 (Son cümleye dikkat)

Nadiren bazı iş yerleri gece çalışmasına fazla mesai verir. O da şirket politikasında dolayı. Hatta pazar çalışmasına %400 mesai ücreti veren fabrika bile gördüm.

• Why Shy kullanıcısına yanıt
    Eğer iş sözleşmenizde çalıştığınız saatler gece çalışma saatleri içerisindeyse bu fazla mesaiye girmez ama gündüz saatlerinde haftalık 45 saat çalışıp üzerine gece de çalışıyorsanız o çalıştığınız saatler fazla mesaiye girer.Siz normal sözleşme sürelerini aşmadan gece vardiyasında çalışanların asgari ücret alıp mesai almadıklarını söylemeye çalışmışsınız ama öyle bir uygulama tabiki yok.Bu durum gece tarifesine benziyor.Gündüz çalışan taksiciden ne farkı var gece çalışanın; aynı saatleri çalışarak daha fazla kazanıyordu.Haksız bir kazanç olduğu için kaldırıldı.

Ayrıca bilmeden sallamıyorum bu kadar ön yargılı olmayın anlamadan.
  • quote:

Eğer iş sözleşmenizde çalıştığınız saatler gece çalışma saatleri içerisindeyse bu fazla mesaiye girmez ama gündüz saatlerinde haftalık 45 saat çalışıp üzerine gece de çalışıyorsanız o çalıştığınız saatler fazla mesaiye girer.Siz normal sözleşme sürelerini aşmadan gece vardiyasında çalışanların asgari ücret alıp mesai almadıklarını söylemeye çalışmışsınız ama öyle bir uygulama tabiki yok.Bu durum gece tarifesine benziyor.Gündüz çalışan taksiciden ne farkı var gece çalışanın; aynı saatleri çalışarak daha fazla kazanıyordu.Haksız bir kazanç olduğu için kaldırıldı.

Ayrıca bilmeden sallamıyorum bu kadar ön yargılı olmayın anlamadan.

Çevir kazı yanmasın. Sen gece mesaileri çift işler dedin mesajın aşağıda duruyor. Ben ne dedim. Çift mift işlemez. Gece gündüz fark etmez 45 saat üstü mesaidir dedim. İstersen 50 yıl sürekli gece vardiyasında çalış. 45 saati aşmadığın sürece yine mesai ücreti alamazsın. Haa kanun dışı olabilir ama mesai ücreti alamazsın. Sen gece çalışması çift işler dedin. Şimdi kıvırmaya çalışıyorsun. Yok iş sözleşmesi öyleymiş de böyleymiş de. Linkte verdim, linkte açık açık gece çalışmasının mesai olmadığı yazıyor, işine gelmediği için belli ki okumamışsın. Al iş kanunu linki veriyim ama belli ki kanunları sen yazıyorsun, sana kanunlar tırıs gelir.

https://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k4857.html

Gece mesaileri çift işler gece vardiyaları değil.Bunun neresini anlamıyorsunuz?Vardiya ve mesaiyi nasıl karıştırıyorsunuz?

Normal hafalık çalışma süresi 45 saattir.Bunun üzerinde çalıştığınız süreler sizin fazla mesainizdir.Bu çalıştığınız fazla mesailer gece çalışma saatleri içerisindeyse çift mesai, gündüz çalışma süresi saatleri içerisindeyse tek mesai alırsınız.

Vardiya bambaşka bir durum.Gece vardiyasındaysanız ve haftalık 45 saat çalışıyorsanız mesai zaten hak etmezsiniz.
  • quote:

Gece mesaileri çift işler gece vardiyaları değil.Bunun neresini anlamıyorsunuz?Vardiya ve mesaiyi nasıl karıştırıyorsunuz?

Normal hafalık çalışma süresi 45 saattir.Bunun üzerinde çalıştığınız süreler sizin fazla mesainizdir.Bu çalıştığınız fazla mesailer gece çalışma saatleri içerisindeyse çift mesai, gündüz çalışma süresi saatleri içerisindeyse tek mesai alırsınız.

Vardiya bambaşka bir durum.Gece vardiyasındaysanız ve haftalık 45 saat çalışıyorsanız mesai zaten hak etmezsiniz.

Gece vardiyasında mesai olmaz. Olmayan şeyin çift mesaisini nasıl alıyorsun? Allah Muhammed aşkına bir kere şu çalışma kanunu oku.

Çalışma hayatında tek mesai çift mesai diye bir kavram da yok. Senin iş yerinde varsa bilemem.

Gece vardiyasında olan kişi gece mesaisi yapamaz zaten.Gündüz vardiyasında olan kişi gece mesaisi yapabilir.Siz gözünüzün görmediği bir durumu yokmuş sayıyorsunuz anladığım kadarıyla.Kanunla üzerinden konuşuyorsunuz ama uygulamada durumlar her zaman farklılık gösterebilir.
  • quote:

Gece vardiyasında olan kişi gece mesaisi yapamaz zaten.Gündüz vardiyasında olan kişi gece mesaisi yapabilir.Siz gözünüzün görmediği bir durumu yokmuş sayıyorsunuz anladığım kadarıyla.Kanunla üzerinden konuşuyorsunuz ama uygulamada durumlar her zaman farklılık gösterebilir.

Gündüz vardiyasından olan kişi gece vardiyasına kalırsa yine mesai çift işlemez. Kanunda böyle bir ibare yok. O şekil bir uygulama yapan varsa kendi şirketinin politikasıdır. Kanunda gece gündüz fark etmiyor. 45 saat üstü mesai diyor. Ayrım yok.
    Yargıtay gece çalışmalarında 7,5 saatin üzerindeki çalışmaların fazla çalışma olarak değerlendirilmesi yönünde görüş bildirmiştir. Buna göre; işçilerin gece çalışmaları günde yedi buçuk saati geçemez. Bu hal de günlük çalışmanın, dolayısıyla fazla çalışmanın bir sınırını oluşturur. Gece çalışmaları yönünden haftalık 45 saat olan yasal çalışma sınırı aşılmamış olsa da günde 7,5 saati aşan çalışmalar için fazla çalışma ücreti ödenmelidir.

Yargıtay gece çalışmalarında 7,5 saati aşan çalışmaların fazla çalışma olarak değerlendirilmesi ve haftalık 45 saati geçip geçmediğine bakılmaksızın yüzde 50 zamlı olarak fazla çalışma ücreti ödenmesi yönünde karar vermiştir.

http://vergirehberi.blogcu.com/fazla-mesai-ucreti-ve-gece-calismasi-ucreti/13436882

http://www.vergistan.com/4857-sayili-is-kanununda-gece-calismasi

• quote:

Yargıtay gece çalışmalarında 7,5 saatin üzerindeki çalışmaların fazla çalışma olarak değerlendirilmesi yönünde görüş bildirmiştir. Buna göre; işçilerin gece çalışmaları günde yedi buçuk saati geçemez. Bu hal de günlük çalışmanın, dolayısıyla fazla çalışmanın bir sınırını oluşturur. Gece çalışmaları yönünden haftalık 45 saat olan yasal çalışma sınırı aşılmamış olsa da günde 7,5 saati aşan çalışmalar için fazla çalışma ücreti ödenmelidir.

Yargıtay gece çalışmalarında 7,5 saati aşan çalışmaların fazla çalışma olarak değerlendirilmesi ve haftalık 45 saati geçip geçmediğine bakılmaksızın yüzde 50 zamlı olarak fazla çalışma ücreti ödenmesi yönünde karar vermiştir.

http://vergirehberi.blogcu.com/fazla-mesai-ucreti-ve-gece-calismasi-ucreti/13436882

http://www.vergistan.com/4857-sayili-is-kanununda-gece-calismasi

Bir dediğin bir dediğini tutmuyor. Konuyu saptırıp haksızlığını gizlemeye çalışıyorsun galiba. İki mesaj önceki mesajın "Gece vardiyasında olan kişi gece mesaisi yapamaz zaten." Şimdi ki mesajın "Yargıtay gece çalışmalarında 7,5 saatin üzerindeki çalışmaların fazla çalışma olarak değerlendirilmesi yönünde görüş bildirmiştir."

Önce gece mesaileri çift mesai işler dedin.Yemedi.
    Sonra gündüzden çalışarak geceye kalırsa çift işlere döndün.
    O da yemedi şimdi de yasak ama gece 7,5 saat üstü çalışırsan işte Yargıtay kararı var. Karar nerde. Blog sitesinde

Anlamak istememizi ve üslubunuzu yönetici olmama bağlıyorum.Bu forumda da uzun zamandır ilk kez birisini engelliyorum.Saygılar.
  • quote:

Anlamak istememizi ve üslubunuzu yönetici olmama bağlıyorum.Bu forumda da uzun zamandır ilk kez birisini engelliyorum.Saygılar.

Cevap veremeyince yine konuyu saptırmaya başladın. Engelle sana da bu yakışır zaten. Kendini avutmaya devam et
  • Gece en fazla 7.5 saat calısabilirsin

Özel durumlarda bu 11 saate kadar cıkarılabılır

Gece 7.5 saati asan calısmalarda fazla mesaiye girer ve fazla ücret alma hakkın var ( haftalık 45 saate bakılmaksızın )

Eğer ücretin ödenmesse çalıştıgın fazla mesaiyi izin olarak isteyebilirsin

Bunun karşılıgıda fazla çalışma saati başına 1saat 30 dk izin talep etme hakkın var

• quote:

Orijinalden alıntı: WSniper10

Gece en fazla 7.5 saat calısabilirsin

Özel durumlarda bu 11 saate kadar cıkarılabılır

Gece 7.5 saati asan calısmalarda fazla mesaiye girer ve fazla ücret alma hakkın var ( haftalık 45 saate bakılmaksızın )

Eğer ücretin ödenmesse çalıştıgın fazla mesaiyi izin olarak isteyebilirsin

Bunun karşılıgıda fazla çalışma saati başına 1saat 30 dk izin talep etme hakkın var

Ben gecede gündüzde 12 saat çalışıyorum. Ve uzun süredir mesai vermez oldular işten nefret etmeye başladım ayrılmak istiyorum ne gibi haklarım olur tazminat almak için ne yapabilirim.

• ahmet3976 kullanıcısına yanıt
    Malesef Tukiyede 12 saat calismak fix birsey oldu

Fazla calismanin karsiligini alma hakkin kesinlikle var. csgb ye bildirimde bulunun fazla calismanizin parasini herturlu almak zorundasiniz

Ama isveren maas bordrosunda asgari ucret gosterip sense asgari ucretteb fazla aliyorsab eger fazla verdigim para mesai parasi diyebilir bu yuzden maas bordrondaki ucrette onemli csgbyi arayip detayli bilgiyi alabilirsjn hocam

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.