Şimdi Ara

Galaxy i5510 (551) Odin ile Android 2.3.6 ya yükseltme klavuzu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
146
Cevap
4
Favori
26.924
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • -------------- GÜNCELLENDİ -----Yeni sürümler geldikçe yazı içerisinde alt kısımlara dahil edilecektir

Merhaba arkadaşlar Galaxy 551 kullanıcılarına tam 1 sene sonra en nihayetinde Android 2.3.4 Gingerbread sürümünü Samsungun resmi firmware kanalı Samfirmwareden yayınladılar ve 2.2 nin ağırlığını görüp sizlere elimden geldiğince odin ile yükleme işlemini anlatmaya çalıştım.

Telefonumuzun şarjını fullleyin ve teli kapatın ( yedeklemeleri ihmal etmeyin )
    açma kapama tuşu + Q tuşuna ( Power+klavye Q key ) basın telefonu Downloading modda açın
    bu sırada data kablosu ile pc ye bağlayın kies yüklü ise aygıt sürücüleride yüklüdür ama kies yüklü olmayanlar odin indirken usb driver da indirebilirler. (Odin programı açıkken kies kapalı olması gerekmektedir.)

downloading modda ike odin i çalıştırın sol üstte com port mapping yazan kutucukta telefon eğer bağlı ise hangi com portuna bağlı olduğu yazacak ve ops kısmına indirdiğimiz ops dosyasını gösterin en altta ise ''One Package'' yazıyor o kısmada indirdiğimz MD5 uzantılı firmware dosyasını gösterin ve çok tarafta Option kısmına One package kısmına tik atıp Start a başlayın.

ortalam 5-6 dakikada yükleme tamamlanacak.ve dolan kutucuk mavi olup PASS yazısı görene kadar bekleyin.PASS yazdıktan snra prgramı kapatıp kablodan çıkarın cihaza 2.3.4 yüklenmiştir

NOT: güncelleştirmeden sonra temiz kurulum için Hard reset yani fabrika ayarlarına dönmek dah etkili olmaktadır. Hard reset için kod *2767*3855# şeklindedir. cihaz kendini resetleyip ing olarak açacaktır sonra ayarlar>dil kısmından türkçeye geçebilrsiniz.

Sim kartsız ve sd kartsız yükleme tavsiye edilir her ihtimale karşı.

Yukarıda anlattığım gibi herşey sizin becerinize ve cesaretinize kalmış bişi yapmak çok basit...

Şimdiden herkese kolay gelsin...

.............................ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK....................... GÜNCELLENDİ ( 31/08/2012 )

2.3.4 ün yanı sıra sampro.pl sitesi üzerinde Android 2.3.6 TPH yani Portekiz kodlu stock rom yaymlandı. 2.3.4 ün bazı hatalı örneğin klavye sorunu ve gps uydularına bağlanma düzeltilmiş ve sistemde bazı küçük buglarda giderilmiş durumda yabancı kaynaklarda ekran kararma sorunuda giderilmiş olduğu yazsada bazı cihazlarda yükledikten snra aynı sorun olmuş ayrıca MART 2012 Tarihinde Güncellenen bu sürümde Market/Gmail/Maps dahil Google ın kendi uygulamalarıda an için çıkan en son sürümlere güncellenmiş durumda test edildi onaylandı hızlı ve seri çalışan bir sürüm ( 2.3.6 TPH güncellenmiş stok rom )

benim tavsiyem 2.3.4 ü sorunsuz sıkıntısız çalıştıranların 2.3.6 TPH sürümüne geçmesi yönünde

2.3.4 le aynı metod yani odin one package şeklinde yükleniyor master resetten snra dil portekizce olarak açılıyor ayarlardan dil ve bölgeden türkçeyi seçerseniz prblem ortadan kalkıyor. şimdiden kolay gelsin...

Yüklemek için gerekli dosyalar:

ODIN+OPS

http://hotfile.com/dl/134046161/6e24d0d/Flashprogram_Samsung_I5510__Ops.rar.html

Windows için USB Sürücüleri ( Kies Yüklü ise Gerekmez Kies otomatik sürücü yüklemesi yaptığı için )

http://hotfile.com/dl/133929348/9107244/SAMSUNG_USB_Driver_for_Mobile_Phones_v1_3_2300_0.zip.html

Galaxy 551 için 2.3.6 TPH ROM ( MART çıkışlı Güncel ROM )

GT-I5510 Portugal (TPH) 2012 March I5510XWKPJ I5510TPHKP3

http://www.hotfile.com/dl/152365748/05e81b9/I5510XWKPJ_I5510TPHKP3_TPH.zip.html

Şifre : samfirmware.com

--------------ROOT için Gereken dosya ( 21/12/2011)-------------

http://www.mediafire.com/?aockq41htpuuknv

Root işlemi için gerekli dosya güncellenmiş durumda root ile cihazı kullanmak isteyenler linkteki sıkıştırılmış klasörün içinde 3 adet dosya görecekleri ilki klasik root.zip dosyası bunu sd kartın içine atıp telefonumuzu power+T tuş kombinasyonu ile Recovery Modda açacağız sd kart a girip root.zip i klavye çift tuşu ile seçip kuracağız yukarı aşağı hareket için ses tuşlarını kullanacağız.

Diğer samsung apps ve audioteka apkları root için gerekli alan yok diye silinmiş olduğu için yedek olarak verilmiş arzu edenlerin tekrar kurması için...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aceleciburak -- 23 Eylül 2012; 16:11:45 >

• Çok saol güzel anlatmışsın da ola ki Türkiye için ayrı firmware yayınlanır da onu yüklemek istersek eski Türkiye firmware'i nasıl geri yükleyeceğiz?
  • olası bir sürüm güncellemesinde zaten samfirmware sayfasında turkish bölümüne atılacaktır yeni sürüm 2.2 sürümünde olduğu gibi yapılacak iş basit odin ile olası türkiye sürümünü yüklemek yani anlatılan kurulum olayını yeni bir 2.3.4 sürümü içinde tekrarlamak olacaktır.
  • Yüklemeyi yaptıktan sonra telefonun ekranına görüntü gelmiyor ne olmuş olabilir sizce? İnanılmaz karanlık bir görüntü var herşey karman çorman ancak yansımayla çok çok az görebiliyorum ekranı
  • tekrar yüklemeyi denedin mi peki 2.3.4 sürümünü yabancı sitelerde böyle bişile karşılaşılmış ama fazla bilgi içermiyo değişik bişi videosuda mevcut link atayim bi bak

http://androidforums.com/samsung-galaxy-551/418368-serious-weird-screen-color-problem-2-3-4-a.html
  • Linktekiye durum aynı nasıl 2.2ye geri döneriz ki?
  • odin ile aynı işlemleri yapmaya çalış turkiye için olan 2.2 yi samfirmwareden çek tekrar odin ile yükle şayet olaki telefon yüklemeden sonra açılmaz ise pili çıkar bir süre bekle sonra cihazı tekrar download modda aç yenide 2.2 yükle

bazı telefonlarda ekran noktasında sorun var anlaşılan sürüm yüklerken bu şekilde sorun yapıyor şuana kadar 6 7 551 arkadaşınkini 2.3.4 e yüksellttik hiç bi sıkıntı olmadı. türkiyede belki ilksin bu sorunla karşılaşan.

odin ile tekrar dene bakalım sonucu bildir mutlaka
  • Tekrar 2.3.4 ü denedim ama olmadı. Şimdi 2.2yi indiriyorum onu tekrar yüklemeyi deneyeceğim. Durumu buradan bildiririm.
  • 2.2ye telefon geri dönmüyor. 2.3 hiç olmuyor ne yapacağımı şaşırdım.. Bundan sonra ne yapabilirim?
  • yabancı kaynaklarda araştır derim normalde bi sıkıntı olmaması gerek ama şöyle bişi olabilir telefonda bi sıkıntıdan dolayı böyle bir prblem olmuş olabilr.çözüm olmazsa servise götürmeni tavsiye ederim
  • KA7 ile biten bi update buldum 2.2ye geri döndüm.
  • odin'i nerden yükleyicem

ops dosyasını ne yapıcam
  • Aslında video'lu ya da resimli anlatımı olsa hiç fena olmazdı, ben de gerekli şeyleri indirdim boş zamanımda uğraşacağım umarım abuk subuk bir sorun çıkarmaz...
  • aynen arkadaşlar resimli anlatım yada video çok ii olurdu.odin lazım anladım ama odin nedir? nette odin inşaat falan çıkıyo:) bi yardımcı olursanız sevinirm.teşekkürler:)

bide tabi bu root mu olmuş oluyo. hala tam çözemedim bu güncelleme olayını:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi recow -- 13 Ekim 2011; 2:23:14 >
  • samfirmware sitesinde odin programı mevcut, yukarıda anlatıldığı gibi her şey o siteden iniyor zaten, ve hayır bu root değil. Telefonunun içindeki android 2.2 sürümünü silip yerine 2.3.4 kurmak...
  • sağol arkadaşım:)evt o siteden buldum hepsini.ama şey ya ops files ne?

sorularmım geri alıyorum buldum hepsini:) teiekkrler tekrardan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi recow -- 13 Ekim 2011; 21:54:00 >
  • bendede kararma problemi olmuştu ka7 ye dönüp geri türkiye versiyon yükledim ve başarılı oldu şu an telefon eskisi gibi türkiye 2.2 si yüklü
  • bende i7500 var orjınal turkcell cıkışlı 1.5 rom lu 2.2 froyo yapmak istiyorum allahını seversenız yardım edın bunaldım çözemedım bu işi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gkh_

bende i7500 var orjınal turkcell cıkışlı 1.5 rom lu 2.2 froyo yapmak istiyorum allahını seversenız yardım edın bunaldım çözemedım bu işi

Konunun dağılmaması için pm attım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: emre571

bendede kararma problemi olmuştu ka7 ye dönüp geri türkiye versiyon yükledim ve başarılı oldu şu an telefon eskisi gibi türkiye 2.2 si yüklü

kardeş bendede kararma problemi oldu ama 2.2 nin türkiye versiyonuna geçemedim nasıl geçebilirim yardımcı olabilirmisin?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.