Şimdi Ara

Gakkoşların etnik kökenini merak ediyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
32.593
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Şu Gakkoşların etnik kökenini merak ediyorum

• ben Elazığlıyım gakkoşlar ordan geliyor:)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Utkuhan

ben Elazığlıyım gakkoşlar ordan geliyor:)

Gakkoşların Elazığlı olduğunu zaten biliyorum.Ben Gakkoşların etnik kökenini merak ediyorum.
    Türkmen mi?, Zaza mı?, Kırmancı mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DevoN -- 26 Ağustos 2010; 23:50:56 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: DevoN

quote:

Orijinalden alıntı: Utkuhan

ben Elazığlıyım gakkoşlar ordan geliyor:)

Gakkoşların Elazığlı olduğunu zaten biliyorum.Ben Gakkoşların etnik kökenini merak ediyorum.
    Türkmen mi?, Zaza mı?, Kırmancı mı?

Alıntıları Göster
    Ben onu merak etmiştim
  • quote:

Ben onu merak etmiştim

Alıntıları Göster
    gakkoş bir hitap şeklidir. kökenle alakasını çözemedim ben
  • quote:

Orijinalden alıntı: scream1907II

Gakkoş demek Elazığlı demek değil mi zaten?
    Elazığlıların etnik kökenini merak etdim yani

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DevoN -- 27 Ağustos 2010; 20:17:55 >
  • quote:

quote:

Elazığlıların etnik kökenini merak etdim yani

Alıntıları Göster
    Elazığda kürt çok ama türkde çok.Oradaki Türklerin boyunu merak edebilirsin anca.

• quote:

quote:

Elazığlıların etnik kökenini merak etim

Sanki gakkoş ayrı bir ırkmış gibi söylemişsin o yüzden şey olmuş arkadaşlar.
    Nasıl Erzurum'lulara dadaş deniyorsa, Elazığ'lılarada gakkoş denir.

Mevcut tarihi kaynaklara göre Harput'un en eski sakinleri M.Ö. 2000 yıllarından itibaren Doğu Anadolu'ya yerleşen Hurrilerdir. Hurrilerden sonra bölge Hitit hakimiyeti altına girmiştir. Çok uzun sürmeyen Hitit hakimiyetinden sonra M.Ö. 9. yüzyıldan itibaren Doğu Anadolu'da devlet kuran Urartular Harput'ta uzun süre hüküm sürmüştür.
    Harput ve çevresi, 1085 yılında Türklerin eline geçmiştir. Bundan sonra İlhanlıların Dulkadiroğullarının, Akkoyunluların, Safevilerin eline geçmiş ve 1516 yılında Çaldıran Savaşı'ndan sonra Osmanlı Ordusu tarafından fethedilmiştir.
    1906 yılında osmanlının en son yaptığı nüfus sayımına göre harputun merkez nüfusu 15.000,bunun 9000 kişilik kısmı müslüman çoğunlukla türk, 6000 kişisi gayri müslim çoğunlukla ermenilerden oluşmaktaydı. 1915 tehcirinden sonra ermenilerin tamamına yakını çoğunlukla suriyeye(halep çevresine) gönderilmiştir.Tehcirden evvel ise göçler daha çok Amerika Birleşik Devletlerine olmaktaydı.

Kaynak ve fazlası:
    http://tr.wikipedia.org/wiki/Harput

Bildiğin Türk memleket işte, yukarda da dendiği gibi Türk'lerin geldiği boyu araştırabilirsin orasınıda ben bilmiyorum. Bulursan öğrenmekte isterim :)
    Elazığ'da Türkler ile birlikte Kürtlerin bir kolu olan Zazalar var şu an.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• quote:

Orijinalden alıntı: Numan

quote:

quote:

Elazığlıların etnik kökenini merak etim

Sanki gakkoş ayrı bir ırkmış gibi söylemişsin o yüzden şey olmuş arkadaşlar.
    Nasıl Erzurum'lulara dadaş deniyorsa, Elazığ'lılarada gakkoş denir.

Mevcut tarihi kaynaklara göre Harput'un en eski sakinleri M.Ö. 2000 yıllarından itibaren Doğu Anadolu'ya yerleşen Hurrilerdir. Hurrilerden sonra bölge Hitit hakimiyeti altına girmiştir. Çok uzun sürmeyen Hitit hakimiyetinden sonra M.Ö. 9. yüzyıldan itibaren Doğu Anadolu'da devlet kuran Urartular Harput'ta uzun süre hüküm sürmüştür.
    Harput ve çevresi, 1085 yılında Türklerin eline geçmiştir. Bundan sonra İlhanlıların Dulkadiroğullarının, Akkoyunluların, Safevilerin eline geçmiş ve 1516 yılında Çaldıran Savaşı'ndan sonra Osmanlı Ordusu tarafından fethedilmiştir.
    1906 yılında osmanlının en son yaptığı nüfus sayımına göre harputun merkez nüfusu 15.000,bunun 9000 kişilik kısmı müslüman çoğunlukla türk, 6000 kişisi gayri müslim çoğunlukla ermenilerden oluşmaktaydı. 1915 tehcirinden sonra ermenilerin tamamına yakını çoğunlukla suriyeye(halep çevresine) gönderilmiştir.Tehcirden evvel ise göçler daha çok Amerika Birleşik Devletlerine olmaktaydı.

Kaynak ve fazlası:
    http://tr.wikipedia.org/wiki/Harput

Bildiğin Türk memleket işte, yukarda da dendiği gibi Türk'lerin geldiği boyu araştırabilirsin orasınıda ben bilmiyorum. Bulursan öğrenmekte isterim :)
    Elazığ'da Türkler ile birlikte Kürtlerin bir kolu olan Zazalar var şu an.

Alıntıları Göster
    Yorum için teşekkürler
    Gakkoş kelimesini ben Elazığlı olmak anlamında kullandım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DevoN -- 27 Ağustos 2010; 21:52:03 >

• quote:

Yorum için teşekkürler
    Gakkoş kelimesini ben Elazığlı olmak anlamında kullandım

Alıntıları Göster
    gakkoş godoşun nazikçe olanıymıs.Malatyalılarada elazığlılar bişey diyomus malatyalılarda elazığlılara bunu demiş öyle kalmıs sallamasyon değildir bizzat elazığlılardan biliyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: Meissner

gakkoş godoşun nazikçe olanıymıs.Malatyalılarada elazığlılar bişey diyomus malatyalılarda elazığlılara bunu demiş öyle kalmıs sallamasyon değildir bizzat elazığlılardan biliyorum

Alıntıları Göster
    ya elazığlı olmakla alakası yok. kardeş demektir diye biliyorum. elazığda okuyorum. elazığlı arkadaşlar bizede gakko falan der yani. elazığda hangi etnik köken var dersende türk ve zaza ağırlıklı ama kürtlerde yok değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Levent.

ya elazığlı olmakla alakası yok. kardeş demektir diye biliyorum. elazığda okuyorum. elazığlı arkadaşlar bizede gakko falan der yani. elazığda hangi etnik köken var dersende türk ve zaza ağırlıklı ama kürtlerde yok değil.

Alıntıları Göster
    Vay gakkoşlar nbr..

1,2 tane kofik dolanıyor konu dışında. Avlayalım..

• quote:

Orijinalden alıntı: GaMeSToNeBLuee

Onu diyen Elazığlı görünümünde aslen Malatyalıdır.
    Gakkoş kardeş demektir.
    Kofiklere aldanmayın.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Numan

quote:

Orijinalden alıntı: GaMeSToNeBLuee

Onu diyen Elazığlı görünümünde aslen Malatyalıdır.
    Gakkoş kardeş demektir.
    Kofiklere aldanmayın.

Alıntıları Göster
    Geliyor , geliyor , Gakkoşun babası geliyor..

Dipçik:Malatyalı degilim.

• quote:

adam dogru söylemiş.abi-kardeş babında kullanılır.köken olarak araştırmak gerekirse dil biliminin sahasına girer kanımca.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bozoklar

Elazığda kürt çok ama türkde çok.Oradaki Türklerin boyunu merak edebilirsin anca.

1.70 - 1.80 arası değişiyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Banzai!

quote:

• quote:

Orijinalden alıntı: qraff

quote:

Orijinalden alıntı: Banzai!

quote:

Alıntıları Göster
    kofikleri unutmamak gerek = malatya

has harputluyum diyen kesinlikle türk degildir, onlar süryanidir.

• Kürtçe'de Kek, Kak kelimesi bizden büyük olan kardeş için söylenir.

Çağırırken keke(kız), keko(erkek) diye söylenir.

Kürtler'in Elazığ'da olan Kurmanc ve Zaza boyundan olanlara denir.

Keko/Kako diye yazılır ağızdan gkakko diye çıkar.

Kürtçe'de Güvercin kelimeside kevok diye yazılır ama ağızdan gkevok diye çıkar.
  • Hocam benim baba tarafı şöyle, dedem Türk babaannem Kürt. Oradaki etnik köken karışıktır fakat herkes kendine Türk demektedir. Hiçbir şekilde bir ayırım yoktur.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.