Şimdi Ara

FTTB altyapımı FTTH yapmak üzere girişimlere başladım. Müdürlük Onay Vermedi :/

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
0
Favori
2.905
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 27 Ocak 2023 Edit: Arkadaşlar bağlı olduğum müdürlükte çalışan mühendis beyefendiye LinkedIn üzerinden mesaj attım ve Telekomun bu konuda daha önce bu şekilde bağlantı sağladığı Ozancan Kubilay ve Semih Şahin isimli arkadaşları örnek gösterdim. Ancak gelen mesajda bu sekilde kullanıcı bazlı dönüşüm yapmadıklarını, bina şeklinde dönüşüm yaptıklarını iletti. Ancak bu dönüşümler de öncelikleri değilmiş, bu yüzden sonuç hüsran. Taahhütüm 2024 yılında bitiyor, biter bitmez Superonline Ftth geçiş yapacağım.

Türk Telekom adresimde FTTB altyapı kurulumu yapmış. Ericsson T720G MDU ile fiber bağlantıyı sonlandırıp dairelere bakır kablo ile dağıtımı yapmış. Bu altyapıyla haliyle 100 mbps üzeri hızlar sunulmuyor. Bu durum da sinir bozucu. Fiber kablo çekiyorsun binalara ama sunduğun maksimum hız 100 mbps.

Bugün bir dilekçe hazırladım telekom müdürlüğüne vereceğim, mdu yanındaki kasette 3 adet boş port var, eğer ikna edebilirsem direkt kendim bina içi fiber kablolamayı yapıp bu kasetteki boş portlardan birisini kendim için isteyeceğim. Umarım süreç kolay olur.

@XpressMusic34 @miskindvd

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Michael Giacchino -- 27 Ocak 2023; 12:31:46 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Merhaba. Başvurunuza gelecek olan yanıtı da buradan paylaşırsanız çok seviniriz.

@Ö1f1

• XpressMusic34 kullanıcısına yanıt

Bağlı olduğum Telekom Müdürlüğüne dilekçemi teslim ettim. Erişim Planlamadan bir mühendis bey ile de görüşme sağladım. Kendisi ilk defa böyle bir talep ile karşılaştığını söyledi. Abone bazında böyle bir değişiklik yapılabileceğini sanmadığını söyledi. Bu ve benzeri dönüşümlerin proje bazında çok sayıda abonenin faydalanabileceği şekilde yapılabileceğini söyledi. Bina altında kasette boş port olması haricinde hizmet verilebilmesi için sistem üzerinden birçok karmaşık tanımlama ve ayarlamanın yapılması gerektiği, basit bir tak-çalıştır gibi bir durumun olmadığını anlattı. Bu şekilde bir tanımlamanın yapılabilmesi için birçok kişinin onayının ve görüşünün alınması gerektiğini anlattı.

Görüşmeden sonra bireysel olarak kendi adıma fiber hat çektirme umudum azalsa da, yaklaşık 3000 den fazla dairenin olduğu bir sitede bulunduğumdan müdürlüğü toplu biçimde dönüşüme ikna edebileceğime inanıyorum.

• Michael Giacchino kullanıcısına yanıt

Merhaba hocam. Siteniz kaç blok? Üç bin daire demişsiniz. Tüm bloklar bu şekilde mi, yani FTTB mi?

• Hocam PON şebeke olduğu için eğer sahada bölünme oranı yeterli ise kolay bir iş. Kasetten ek alıp bir IFDK koyarak işi çözebilirler. Ancak Ericsson OLT'ler ile uyumlu ellerinde ONT bulunuyor mu orası soru işareti.

Bir diğer etken de artık Ericsson ile pek çalışmadıkları için PON'da, Ericsson'ın GPON'una bel bağlamak istemeyebilirler kapasite açısından. Belki saha için XGS-PON, Nokia PON gibi yüksek kapasiteli bir kurulumla FTTH'ye geçmek isteyebilirler. Bu sebeple belki red yiyebilir teşebbüsünüz.

Umarım olur.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    3 bin dairelik bir site ise bence GPON kullanmak istemeyeceklerdir. Yeni nesil bir PON şebeke kurmayı tercih ederler diye düşünüyorum.

Hocam blok sayısını bilmiyorum ama birçok siteden oluşan bir toki projesi. Şuan net daire sayısı 3700. Yapımı devam eden 1600 küsür daire daha var. Onlarla birlikte 5000'i geçiyor sayı. Ancak diğer sitelerin santral odasına girmediğimden bilemiyorum altyapı türlerini. Ama benzer tarihlerde yapıldığından çok büyük ihtimalle FTTB. Kuruluma gelen ekip de bu civardaki tüm konutların FTTB olduğunu söylemişti.

• Ö1f1 kullanıcısına yanıt

Yeni nesil derken neyi kastediyorsunuz hocam? FTTB altyapımı FTTH yapmak üzere girişimlere başladım. Müdürlük Onay Vermedi :/ 

Maşallah hocam neresiymiş orası öyle ya :) Oranın kendine ait santrali olur bu gidişle. FTTB altyapımı FTTH yapmak üzere girişimlere başladım. Müdürlük Onay Vermedi :/ 

Hocam Ericsson sistemler eski. Haliyle GPON. Ama şuan Huawei ve Nokia'da daha yüksek kapasiteli PON modülasyonları da mevcut. 50Gbps'e kadar.

Haliyle böyle kalabalık bir lokasyonda port kapasitesi 2.5Gbps olan GPON kullanmak pek istemeyebilirler FTTH için.

Aslında Calix (Ericsson)'de de muhtemelen XGS-PON'lu kartlar vardır ama bunlarla OLT'leri revize etmek isterler mi emin değilim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ö1f1 -- 12 Aralık 2022; 18:8:13 >

Söz konusu lokasyonda kaç blok vardır bilmiyorum hocam ama inanılmaz bir maliyet ve iş gücü gerekiyor her yerin değiştirilmesi için.

Hocam yaklaşık 70 ayrı blok, bu bloklarda da toplamda 100'ü geçen ayrı apartman var.

Toptan bir dönüşüm gerçekten epey bir külfetli olur gibi. 6 aydan önce de tamamlanabilecek bir iş gibi durmuyor. Aslına bakarsak komple bir dönüşüm de çok gerekli değil. Benim gibi 100 mbps ile yetinmeyen kullanıcı belki 100.000 de 1 kişi vardır.

Bulunduğum yerde aynı zamanda Türksat Kablo (coax) ve Turkcel Superonline FTTH altyapı da bulunuyor ama ikisinin de hizmet kalitesi TT den iyi değil. Olmuşken TT olsun istiyorum.

Evet, öyle. Ama kusursuz bir deneyim için de şart.

Muhtemelen yakında olur hocam :D

Gariptir buradaki abonelerin pek ilgisi de yok Türk Telekom'a. 30 daireli binada yalnızca 13 daire TT kullanıyor. Geri kalan Kentnet(yerel bir operatör) ve kablonet kullanıyor.

Sizi iyi anladım hocam, Superonline FTTH kullananlar memnun mu hizmetten lokasyonunuzda?

Tabiki hocam o konuda sizlerle aynı fikirdeyim.

Doğrudur hocam, herkes bütçesine ve çevresinden duyduğu memnuniyete göre hareket ediyor. Çoğu insan için de internet dediğiniz şey "Youtube a girsin yeter" olduğu için pek detayına inmiyor kimse mevzunun. Detayına inen sizin de ifade ettiğiniz gibi binde bir oluyor onun dışında herkes halinden memnun gözüküyor hocam. Bu sebepten dolayı Haberleşme okur yazarlığı bilgisi arttıkça insanların daha iyi bağlantıya olan talebi artıyor sürekli olarak. Forum sayfamız bu bilgilendirme, bilinçlendirme süreçlerinde çok etkin oluyor, konularımız Google aramalarında en üstlerde yer alıyor. Haliyle çok insana ulaşıyoruz hocam.

Evet hocam standart kullanıcı dediğiniz gibi internetten beklentisi minimum düzeyde. Halbuki bu böyle olmamalı, internet artık günümüz dünyasında bir temel ihtiyaç aynı su gibi. Nasıl kötü su yerine kaliteli suyu tercih ediyorsak, internette de aynı seçicilikte olmamız lazım diye düşünüyorum.

İss forumunu son 2-3 yıldır takip ediyorum, burda sizin ve diğer değerli üyelerin vermiş olduğu bilgiler sayesinde bu konu hakkında epey bilgi sahibi oldum açıkçası. Yıllarca fiber altyapı üzerinden 24 mbps hizmet aldıktan sonra 100 mbps alabileceğimi, harici router kullanabileceğime ve iss'lere karşı haklarımı ve daha nice bilgi öğrendim. Bu sebeple size özellikle teşekkür ederim.

Yıllar önce internet konusunda sadece firmaların vicdanına kalan ve hiçbir hak talebinde bulunmayan bilinçsiz binlerce kullanıcıyı bilinçlendirdiniz. Şuan forumda" İnternet Servis Sağlayıcılar" bölümü sayenizde hiç olmadığı kadar aktif. Aynı zamanda kullanıcılar arasında hızla yükselen daha kaliteli internet hizmeti arayışı internetin tüm platformlarına yayılmış durumda şuan.

Ülkemizin gündemi bu kadar meşgul olmasaydı ve güncel şartlar daha iyi olsaydı, "İnternet" gibi önemli bir konu için insanlardan korkusuzca destek talep edebilirdik. Ama mevcut durumda İnternet öncelik olarak çok aşağı sıralarda.

Hatırlarsanız 2015-2018 sıralarında ülke şartlarının bugüne nispeten daha iyi olduğu sıralarda DH Forum üyeleri "AKK'ye Hayır Hareketini" başlatmıştı ve ülke çapında geniş yankı uyandırmıştı, hatta sesimizi meclis bile duymuş ve nihayetinde bu çaba başarıya ulaşmıştı.

Şuan ülkemizinin internet kullanıcıları 2015-2018 dönemine göre kat be kat bilinçli olmasına rağmen aynı atılımı upload hızları için gerçekleştiremiyoruz maalesef.

Hocam öncelikle iyi dilekleriniz için çok teşekkür ediyorum. Ortada bir başarı varsa bu hepimizin sayesindedir. Forumumuzda o kadar kaliteli insanlar var ki, bir arada olduğumuz için harika işlere imza atılabiliyor çünkü herkes birbirini destekliyor. Bu bağımız çok önemli ve çok güzel. Sizlerin nezdinde tüm forum arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum haberleşme forumuna olan katkılarından ötürü. FTTB altyapımı FTTH yapmak üzere girişimlere başladım. Müdürlük Onay Vermedi :/ FTTB altyapımı FTTH yapmak üzere girişimlere başladım. Müdürlük Onay Vermedi :/ 

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.