DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
Fren hidroliği senede 1 deiştirilmesi gerekiyormuş? nasıl değiştiricez teknik yardım lütfen arkdaslr
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
67
Cevap
3
Favori
43.644
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> Otomobil Yardım ve Sigorta işlemleri >> Fren hidroliği senede 1 deiştirilmesi gerekiyormuş? nasıl değiştiricez teknik yardım lütfen arkdaslr
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      175 Mesaj
      18 Eylül 2007 12:26:11 Konu Sahibi
      castrolün sitesinde söyle birşey okudum ve düşündümde arabamın fren hidroliğini değiştirdiğimi hiç hatırlamıyorum hep üstüne biraz ilave ederek devam etmiştim yoluma ama u açıklamadan sonra değiştirmek istiyorum ve bunu kendim yapmak istiyorum teknik olarak nasıl yapacağımı anltabilirmisiniz.

castrolün açıklması

http://www.castrol.com/castrol/productdetailmin.do?categoryId=9001261&contentId=6009093
      linkinde şu açıklama

DEĞİŞİM PERİYODU
      Tüm fren hidrolikleri, kullanıldıkça özelliklerini kaybederler. Can ve mal emniyeti açısından fren hidrolikleri, üreticilerin belirttiği süre sonunda mutlaka değiştirilmelidir. Eğer üretici bir tavsiyede bulunmamışsa, Castrol Response DOT4'ün, yılda bir kez değiştirilmesi önerilir.

|
      |

• Otomobil Uzmanı
      10613 Mesaj

Android Beta Tester
      18 Eylül 2007 13:14:45
      sayın mayıs,

castrolun sitesindeki bilgi genel amaçlı ve biraz ticari bir açaıklamadır.Gren hidroliği kullanılması ve aracın ağırlığı yükü bilinmeden kafadan bir sende değişsin demek satıcıları , tamircileri zengin etmek ve çevreyi kirletmekten başka bir şey değildir.

Klasik binek araçlar için ağrılığı 1300-1400 kg aşmayan ve süratli olmayan bir aracın hidrolik sıvısının yılda bir değiştirilmesine gerek yoktur .Ancak jeep 4x4 , veya ticari yük taşıyan araçlar için fren basıncı oldkça yüksek ve kısa aralıklarla yapıldığı için değiştirilmesinde fayda vardır.Herkez kendi aracını tanıyacağı ve kullanma stili ve şekli de değiştirme periodunu kısaltıp veya uzatmaktadır..Ancak eski ve uzun süre yatmış araçlarda hidrolik sıvısının hidrolik hortumda kalan kısmı olan 10-20 mililitre mertebesinde her tekerden hidrolik alınarak kalan kısım üstten tamamlanır.

Keisn kuralları yok ama eğer içinizde şüphe oluştu ve fren tutuşundan memnun değilseniz değiştirmekte fayda vardır.Oldukça ucuzdur. (yarı sentetik olanlar)

Değiştirme işini kendiniz yapacaksanız her tekerin hidrolik aksamında hava alınma tabir edilen bir musluğu vardır .Önce kaputu açar ve hidrolik kutusunun kapağını açarsınız.sonra bir kişi direksiyona geçer diğeri musluğu açar ve freni her pompalayışınızda atık hidrolik dışarı çıkar.Hidrolik sıvısı çok zehirli ve solvent olduğu için kesinlikle çevreye atılmamalı ve mümkünse cam pet şişelere doldurularak ve ağzı kapatılarak uygun atık yerlerine atılmalıdır.He rtekerde boşaltma işlemi yapıldığında ana hidrolik kutusu boşalmış olur .Üsten yeni hidrolik konur ve yine her dekerin havası alınarak ve fren pompalanarak sistemdeki kalan hava varsa dışarı atılır.fren sertleşmesi tamam olunca hidrolik kabı max çizgisine kadar tamamlanır.Burada dikkat edilmesi gereken nokta hidrolik sıvısının min altına düşmesine izin vermemektir.Sisteme bir kere hava kaçarsa artık hem fren performansı düşer hem de fren şişme tabiri olur.Normalde frennhidroliği gram eksilmemelidir.eksilme varsa mutlaka kaçak noktasını bulun yoksa bir zman gelir başınıza iş açar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vezir -- 18 Eylül 2007; 13:15:10 >
      |
      |

• Yarbay
      2464 Mesaj
      18 Eylül 2007 16:06:21
      ben 3 yılda bir işin ehli ustalara degiştririm 4 tekerden hava alınması şart
      quote:

Orjinalden alıntı: mayis12

castrolün sitesinde söyle birşey okudum ve düşündümde arabamın fren hidroliğini değiştirdiğimi hiç hatırlamıyorum hep üstüne biraz ilave ederek devam etmiştim yoluma ama u açıklamadan sonra değiştirmek istiyorum ve bunu kendim yapmak istiyorum teknik olarak nasıl yapacağımı anltabilirmisiniz.

castrolün açıklması

http://www.castrol.com/castrol/productdetailmin.do?categoryId=9001261&contentId=6009093
      linkinde şu açıklama

DEĞİŞİM PERİYODU
      Tüm fren hidrolikleri, kullanıldıkça özelliklerini kaybederler. Can ve mal emniyeti açısından fren hidrolikleri, üreticilerin belirttiği süre sonunda mutlaka değiştirilmelidir. Eğer üretici bir tavsiyede bulunmamışsa, Castrol Response DOT4'ün, yılda bir kez değiştirilmesi önerilir.
      |
      |

New Astra Edition

triger
    • Yarbay
      5633 Mesaj
      18 Eylül 2007 17:38:11
      bugüne kadar değiştirildiğ*inin bile farkına varmadım hep ekleme yapılıyor diye biliyorum
      |
      |

G.S
    • Binbaşı
      1864 Mesaj

iOS Beta Tester
      18 Eylül 2007 17:52:34
      2-3 yılda bir değiştirilir.

Çünkü hidrolik sıvısı, içeriğinden dolayı hava ile anında reaksiyona girer, nemlenir. Zaman geçtikçe bu artabilir. Kaynama ve görevini iyi yapamama problemleri ortaya çıkar. Hidrolik değişirken mutlaka dotlara bakmak lazım. Mesela DOT 4 olan bir araca DOT 3 hidrolik koymak sağlıklı olmaz. Buna dikkat etmende yarar var.
      |
      |

Thy Majesty
    • Yüzbaşı
      961 Mesaj
      18 Eylül 2007 18:39:46
      Arkadaşın opelinde hangi akılsız yaptıysa dot 4 ün üstüne dot 3 yağ eklemiş.

Sonra komşunun sienasının dot 4 üstüne atf eklemişler.

Ya millet insanlara ne kadar saygısız anlamıyom yaa.. Yani bu resmen terbiyesizlik başka bişy değil.. Araç sahipleri nasıl olsa anlamıyo bişy. .. Haala da öle kullanıyolar... Söledim ama usta yaptı öle dyolar... Tabi o ustaların ne mal olduğunu bilmiyolar.
      |
      |

• Yarbay
      3759 Mesaj
      18 Eylül 2007 18:50:32
      benim araçtaki neredeyse 7 yıldır değişmiyor. ben diyorum değiştir adam inat ediyor gerek yok.

artık dedim "salak mısın kardeşim bi de renault servisisin parayı kıracan!" yok adam inat etti değişmiyor. aynı şey direksiyon ve şanzıman içinde geçerli. geçen hafta başka servise götürdüm bu seferde ben unuttum. neyse artık bayramdan sonra hepsini değiştirecem.

7 yaşında araba eksiltmese bile yağların bir ömrü var değil mi. bakıyor eksilmemiş gerek yok.
      |
      |

Mobil imza versek?
    • Otomobil Uzmanı
      10613 Mesaj

Android Beta Tester
      19 Eylül 2007 12:19:12
      arkadaşlar maalesef piyasada para kazandırmayacak işçilik işinden kaçılıyor .Adam iki saat hava almak için uğraşacak cebine kalan birşey olmayacak.durum bundan ibaret,

1999 Siena 16 16V haklı farklı sınıf yağlar asla karıştırılmamalı .Nasıl motor yağını 10-40w yağla 20-50w karıştırmıyorsak DOT 4 ile DOT 3 de karışmaz birinden biri olmalı.Çünkü kaynama noktaları farklıdır.Fren yapınca kaynama olayı öne çıkar.

ccparli, 7 yıl bir gidrolik yağı için oldukça uzun bir süre hele şehir içinde kullanılmışsa. En kısa zamanda bol bahsişle olayı birine yaptır.Komple boşaltıp yerine kendinin önceden almış olduğunhidrolik yağını koy sınıfını katalog ta yazmaktadır.Ondan başkasını koymana gerek yok.

sulphur genel anlamda en doğrusunu söylemiş ama frenin kullanma sıklığı ve araç toplam ağırlığı bu sürenin biraz uzamasında veya kısalmasında rol oynar.

wolfhonda değiştirilme yapılması şarttır ancak onlarca ıldır piyasada eksilen tamamlanır diye bir kanı oluşmuştur.Tamamlayan sizseniz sorun yok ama sevis ise ne kullandığını bilemezsiniz.Eğer tamamlayarak devam edecekseniz bağajda araçtaki ile aynı marka ve sınıf bir kutu hidrolik bulundurun eksilince kendiniz koyarsınız 2 dakikalık iştir ve garantidir.
      |
      |

• Yarbay
      2665 Mesaj
      19 Eylül 2007 12:34:20
      arkadaşlar güzel bir paylaşım olmuş. konuyu açan ve cevaplayan herkese teşekkürler.

(benim hiç aklıma gelmemişti yapın değişmesi gerektiği)
      |
      |

• Teğmen
      186 Mesaj
      19 Eylül 2007 12:48:32
      tamirciye gidersen 10 dakkikada halleder
      |
      |

• Teğmen
      175 Mesaj
      19 Eylül 2007 12:56:01 Konu Sahibi
      okuduklarımdan sonra bu işi ustalar yaptırmaya pek niyetim kalmadı açıkçası. adam 3 kuruş etmez ddiye baştan savma iş yapacaksa bıraksın ben yaparım. zaten artık öğrendim herşeyini kendim yapıyorum balatalarını değiştirdik yağını değiştridik kaportayla ilgili ufak tefek kısımları halletim bunu yapabilirim sanırım çokta zor bişiyi yok gibi. en azından kendim yapınca içime sinerek yaparım.

iki arabamız var birisi 90 opel korsa birisi reno brodway bunlar için kulanmam gereken hidrolik hangisidiri. yada hangi markadır..

bu forumu açıp takip etmeden önce hidrolik azaldığın herhangi bi istasyondan herhangi bir hidroliği alıp eksiği tamamalardım. şimdi durum biraz daha değişti öğrendiklerimden sonra .. : )
      |
      |

• Binbaşı
      1575 Mesaj
      19 Eylül 2007 14:20:08
      broadway için dot3 uygun diye biliyorum
      |
      |

• Yüzbaşı
      425 Mesaj
      24 Eylül 2007 23:40:40
      yıl ve km değerleri olmasına rağmen bunun bir turnusol kağıdı varrdır .. onu deneyin

bir çok marka 60.000 km de önerir
      |
      |

Evinizin duvarları camdansa pencereme taş atmayın
    • Otomobil Uzmanı
      10613 Mesaj

Android Beta Tester
      25 Eylül 2007 09:44:29
      turnusol olayını ilk defa duydum

acaba bunu satan internet siteleri var mı merak ettim ototeknik
      |
      |

• Yüzbaşı
      425 Mesaj
      25 Eylül 2007 14:19:06
      YAĞ FİRMALARI YETKİLİ SERVİSLERE ÜCRETSİZ BIRAKIYOR..(TABİKİ YÜKLÜ BİR MİKTAR HİDROLİK ALIRSA..)
      |
      |

• Yüzbaşı
      425 Mesaj
      25 Eylül 2007 14:29:11
      SON HADDEYE KADAR DEĞİŞTİRMENİN BİR ANLAMI YOK...

BİLİNDİĞİ GİBİ FREN HİDROLİĞİNİN DOĞASI GEREĞİ TAŞIMASI GEREĞİ
      OLAN ÖZELLİKLER VAR (OKSİDASYON BUHARLAŞMAMA VB..)
      BU ÖZELLİKLERİ İYİ OLAN BİR HİDROLİĞİN GENLERİNDE TAŞIDIĞI ÖZELLİKLER
      ÖYLE YOK BİR YILDA YOK BİLMEM KAÇ KM DE DEĞŞTİRME İHTİYACINI ORTADAN
      KALDIRIR NİTELİKTEDİR..
      BU GÜNE KADAR FREN HİDROLİĞİ DEĞİŞMEDİĞİ İÇİN FRENİ TUTMAMİŞ YADA SİSTEMİ ÇOK BELİRGİN BİR ARIZA GÖRMÜŞ BİR ARAÇ BEN GÖRMEDİM..(YADA FREN BORULARI İÇERDEN KOROZYONA UĞRAMIŞ)

BİR DAMLA YAĞIN 10 TON SUYU İÇİLEMEZ HALE GETİRDİĞİ DÜŞÜLÜRSE HİDROLİĞİMİZE SAHİP ÇIKALIM
      SAYGILAR
      |
      |

• Otomobil Uzmanı
      10613 Mesaj

Android Beta Tester
      25 Eylül 2007 14:46:58
      bunlardan edinmek lazım , sonuçta basit anlamda laboratuvar analizi demektir.

quote:

Orjinalden alıntı: ototeknik

YAĞ FİRMALARI YETKİLİ SERVİSLERE ÜCRETSİZ BIRAKIYOR..(TABİKİ YÜKLÜ BİR MİKTAR HİDROLİK ALIRSA..)
      |
      |

• Yarbay
      5463 Mesaj
      17 Ekim 2008 17:14:41
      hocam bi dersaneye okula fln gidersen laboratuarlarında vardır ufak kağıt parçacıkları.. bilgilendirme güzelmiş güncel kalsın madem..
      |
      |

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      1 Not
      18 Ekim 2008 00:23:24
      Fren hidroliğini değiştirdik pis bi yağ çıktı şimdi de frenler ötüyör.
      |
      |

• Binbaşı
      1915 Mesaj
      18 Ekim 2008 13:16:52
      acaba clio II hb 1.4 16v dot 3 mü dot 4 mü kullanıyor bilelim ona göre koyalım
      |
      |

YENİ HYUNDAİ İ20 STYLE + PANORAMA MERCAN TURUNCU.
      PUNTO ARTIK MAZİDE KALDI.

Reklamlar
ses yalıtımı
SEO
izmir havalimanı transfer
modasor
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,516
1.2.163

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.