Şimdi Ara

FORMULA 1 2020 Sezonu Bitti | Hamilton ve Mercedes Şampiyon! (77. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.613
Cevap
15
Favori
37.299
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7576777879
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

https://twitter.com/F1tutkumuz/status/1335693676882833409

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Charles Leclerc, Abu Dhabi GP için 3 sıra grid cezası aldı!

savunanlar vardı birde.

• quote:

Orijinalden alıntı: wirlebendichh

Charles Leclerc, Abu Dhabi GP için 3 sıra grid cezası aldı!

savunanlar vardı birde.

Ek olarak leclerc,perez'den de özür dilemiş.

• quote:

Orijinalden alıntı: wirlebendichh

Charles Leclerc, Abu Dhabi GP için 3 sıra grid cezası aldı!

savunanlar vardı birde.

Leclerc'i savunanlar F1'i İstanbul'dan beri izleyen insanlar. İdeal çizginin APEX'in ne olduğunu bilmezler bunlar. FORMULA 1 2020 Sezonu Bitti | Hamilton ve Mercedes Şampiyon! 

• FORMULA 1 2020 Sezonu Bitti | Hamilton ve Mercedes Şampiyon!

Defalarca izledim şunu. Bilemedim gri pozisyon bence :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-5F6A14216 -- 7 Aralık 2020; 2:25:27 >
  • Aynen hocam ben de baya izledim. Tamam Leclerc'in frenden kaynaklı hatası var ona lafım yok da, geçebileceği kadar alan varmış ve çizgi avantajı Lecde.
    3 sıra grid cezası verdiler...
    Mercedes'in yanlış lastiğine 20bin Euro sadece...
  • Arkadaşlar yarış çizgisi diye bir şey var, bilginiz olsun.

Resimde de görüldüğü üzere Verstappen ve Perez bu çizgide ilerliyor, hatta arkalarındaki Reno Ocon mu o?

Yarış çizgisinin dışında olan ise Leclerc ve öndeki Bottas Zaten ikisi de blokaj yaşıyor sebebi de bu, doğru çizgide değiller.

Bu kareye göre Perezle Leclerc yanyana olsa tabi ki perez seve seve yol vermek zorunda kalacak çünkü içerde olana yol verirsin ama yan yana isen.

Görüldüğü gibi yan yana olma durumu yok Leclerc arkada yol vermesi yani frene basması gereken kişi Leclerc tir.

Aynı şekilde Vers de Leclerc e yol vermesi gerekir çünkü geçilmiş. Pozisyon gri yada mor değil direk ofsayt FORMULA 1 2020 Sezonu Bitti | Hamilton ve Mercedes Şampiyon! 

Verilen ceza gayet makul, kazaya sebep olduğu için bu cezayı aldı, zaten yarışa devam edebilseydi 10 sn cezası alırdı.

Leclerc i severim hırslı ve yetenekli ama son bir kaç yarışta aceleci davranıyor, Versin geçen yıl ki hali gibi.

Araç kötü olunca hırslı bir pilot olumsuz etkileniyor görüldüğü gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 01Mrt -- 7 Aralık 2020; 9:2:17 >

• SineMelawen kullanıcısına yanıt

kural 24.4 b'ye göre 3 tur töleransı var. daha ilk turdan geri çağırdılar. buna rağmen ceza kesiliyor. o yüzden mercedes para cezası aldı.

yukarıdaki fotoğrafta açıkça görüldüğü gibi, leclercin içeriye kadar girme sebebi virajı dönemeyecek kadar hızlı olması. viraja 3 boy fark varken sol ön tekeri kilitli. geçen hafta kvyat strolle aynı şekilde çarptı. 10 sn ceza aldı. leclerc de yarışa devam edebilse o da süre cezası alacaktı. hem kendini, hem max'i (dolaylı olarak) yarış dışı bıraktı, hem de perezin spin atmasına sebep olarak son sıraya düşürdü. yarışa devam edemediği için de 3 sıra grid cezası verdiler.

cezaya bakarsan zaten dün dediğim şeyler yazılmış. araba 16(lec) 4. virajda çok geç fren yaparak sağ ön tekerini kilitlemiş ve virajda normal yarış çizgisinde olan araba 11(perez) ile çarpışmıştır.

FORMULA 1 2020 Sezonu Bitti | Hamilton ve Mercedes Şampiyon!

• bence cezalardan çok konuşulması gereken mercedesin russella yaptığı. 46 tur orta lastikle gelmiş, 41 tur kala sert lastiğe geçilmiş. sert lastik ortaya göre daha dayanıklı ve 41 turu çok rahat çıkarırdı. pite çağırdılar, lastik değişti. yanlış set taktılar, tekrar değişti. lastiğin patladı pite gel dediler, tekrar değişti. neden yarış sonuna kadar sert hamurla gitmedi?

kaçırdığım bir nokta mı var acaba?

• Bu yarış şunu gösterdi ki, değil Russel, Latifi hatta Aitken'i bile koysan o arabaya, hatta Niki'nin dediği gibi eğitimli Maymun koysan o arabayı uzak ara 1. getirir.

Bu aracın gelişiminde pilotaj etkisi %10-15 olan - ki, oda sürdükleri için, özellikle Hamilton'un gridin en iyisi olmadığını dahası bu kadar iyi bir aracı kullanamayan Bottas'ın da pilotajının o koltuğu hak etmediğini gösterdi bize. bence Hamilton'un kontratındaki bol 0 lardan bir eksiltebilirler.

Checo bir koltuk bulmazsa çok üzülürüm, ama yerinde olsam yarış sonunda LAwrence'ın yanına koşup onunla sevincimi paylaşacağıma, yada basın toplantısında illa ki kendisine laf sokardım. Takımı kayyum atamasında pay sahibi olanda oydu, Oğlunu pist üzerinde uzak ara geçende. ve bir babanın oğlunu kayırmasına şahit olup, böylesine istikrar abidesi ve araç gelişimi yönü çok kuvvetli olan bir pilotu kaybetmek çok yazık olur. ve eminim Vettel, Checo'nun aldığı puanı alamayacak çünkü Vettel'inde araç gelişim yönü çok zayıf bir pilot.

• Valla hocam dediğiniz doğru da işte, bazı şeyler asiri saibeli oluyor konu Fia olunca. Leclerc araç yüzünden hırsına yenik düştü. Belki de bu araçla bile iyi bir seyler yapabiliyorum diye kendini kanitlama derdinde. Hatalarından ders cikara çıkara ilerleyecek. Geçen sene Max daha beterdi. Herkes hatırlar. Sezon bitti zaten.
    Mercedes'in Russelle yaptığı kesinlikle affedilmez ama. Bu konuda acemilik yapmaları... Lastik setinin karışması neyse de, yeni lastiğin patlaması çok kotu oldu. Ben videolarda arka sağ lastikte herhangi bir şey göremedim. Belki bilerek, belki bilmeyerek yapıldı. Umarım Lewisin yerine bu hafta da yarışır da, gerçek performansını görürüz.
  • Leclerc %100 hatalı o kazada verilen ceza da normal.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • winwin35 kullanıcısına yanıt

Hamilton ı zerre sevmem bana antipatik ve sinir bozucu geliyor, hatta onun olmadığı yarışlar bana ayrı bir zevk veriyor.

ANCAK, Yiğidi öldür hakkını yeme demişler, çok doğru bir söz.

W11 mükemmel bir araç evet doğru ancak denildiği gibi maymunu koymakla olmaz o iş, bakınız bottasa oluyor mu olmuyor.

Pilotaj çok önemli bir etken ve her aracın karakteri farklıdır, RB16, W11, SF1000 çok farklı araçlar.

Ancak şu bi gerçek;

SF1000 e Hamilton otursa Vettelden daha iyi iş çıkaracağı kesin yada,

W11 e Verstappen otursa uçacağı kesin, ancak Hamilton iyi bir pilot ve gerçekten bunu yakın zamanda gösterdi.

• 01Mrt 0 kullanıcısına yanıt

neye göre kime göre en iyi pilot? tartışılır.

ama Marmaris gibi, Didim gibi İngilizlerin bol olduğu turistik bölgelerde hafta sonu publarda İngilizlerle birlikte f1 izleyen biri olarak İngilizlerin bile küfür ettiği, sevmediği bir pilot olduğunu gözümle gören,soran birisi olarak söyleyebilirim ki , kendi vatandaşı, kendi ülkesinin takımında (Mclaren) bile yarışırken sevmediği, beğenmediği bir pilot.

Antipatikliğini geçtim, bana göre sadece pilotaj üzerinden değerlendirirsek bana göre 3 tip pilot tipi var

1.si jokey pilot = ver arabayı sürsün. araç gelişimi, garaj çalışması vs. fazla bekleme

2.si set up uzmanı pilot = kanat açıları, süspansiyon, vites kutusu, frenler, lastiklerle ilgili ayarlar, sürüş stili ve pist & hava durumlarına göre ideal bir balans ayarlar (Alonso çok iyi yapardı bu işi)

3.sü de mühendis vari pilot = mühendislerle birlikte çalışıp, aracın motor gelişimine katkı veren pilot.

şu anki duruma göre girde göre piltotları şu şekilde sıralayabiliriz.

1. tip= Hamilton, Bottas, Vettel, Ocon, Stroll, Latifi, Albon, Max, Giovinazzi; Grosjean
    2. tip = Lando, Kvyat, Riccardo, Kimi, Checo, Gasly, Magnusen, Sainz
    3. 3. tip = Checo, Russel, Kimi, Gasly, Leclerc, Sainz

1. tipe giren pilotların hemen hemen hepsi genel anlamda antipatik gelmekte ve sanırım bu sınıflandırma bunun sebebini açıklıyor.

1 numara küçük ayakkabı ve araca sığamamasına rağmen Russel sadece 3 FP (w11'i similasyonda bile kullanmadı) + sıralamadan sonra, şampiyonanın en fazla lider giden 3. pilotu oluyorsa, onca hata sonrası geriye düşüp yine tırmanabiliyorsa

bu durum bana göre pilotluktan ziyade aracın iyi olmasıdır.

Lewis ve Valteri bence bu arabaya hiç bir şey katmadı. Bu arabada zaten Niki'nin eseri.

kaldıki Russel gerçekten mühendis vari bir pilot, adam oturup, çalışıp, sunum bile yapmışlığı vardı.

kısacası 1. tipteki hiç birinin bana göre kariyerlerinde ne yiğitlik nede hakları var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi winwin35 -- 7 Aralık 2020; 13:46:20 >

• Ken Block43 kullanıcısına yanıt

ne cezası bu? saçma sapan ceza veriyorlar...

• hadi diyelim ceza saçma sapan

Leclerc neden gidip Perez'den özür diledi?

Bende Leclerc'çiyim ve tifosiyim ama bariz hatası vardı Leclerc'in.

Ferrari'nin kötü olmasını omuzlarına yükleyip, gereksiz yere stress yaratıp, olmadık virajlarda olmadık yerlere giriyor

• Ulan tüm dünya leclerc hatalı diyor bu forumda millet leclerci savunuyor şaka gibi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Üstte "Sinemelawen" denen arkadaş hala ısrarla leclerc çizgide diyor. Birde alıntılarımı da kapatmış dfgdkfghdjh

Aslında olması gereken ideal çizgi

Arkadaşın gördüğü ideal çizgi

Bu f1 cahilleriyle uğraşılmaz profiline baktım istanbuldan itibaren izlemeye başlamış FORMULA 1 2020 Sezonu Bitti | Hamilton ve Mercedes Şampiyon! FORMULA 1 2020 Sezonu Bitti | Hamilton ve Mercedes Şampiyon! 

• Ken Block43 kullanıcısına yanıt
    Adımı kullanma... Bloklamisim hala laf yetiştirme derdindesin...
    Tamam bitti gitti konu. Adam cezasını aldı. Uzatma.
    Schumi döneminden beri izlerim ben F1. İstanbul falan diye laf edip duruyorsun boş boş... Yorumlarıma bakmışmış. Ac bakalım 2019 forumunda falan yazım var mı?
  • Leclerc'in suçu,diskalifiye edelim F1 den. Yarismasin bir daha. Böyle hata olamaz. Nasıl yapar bunu? Yarışması suç bu çocuğun...
    Bunu diyelim istiyorsunuz galiba?
    Formula1 in Twitter adrsinde bile 50-50 hatalı diyen bir çok kişi var. Neyse aldı cezasını oturdu.
  • 
Sayfa: önceki 7576777879
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.