Şimdi Ara

Fiber Optik Teknolojileri Hakkında Herşey

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
1
Favori
2.856
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba Arkadaşlar Fiber internet Teknolojileri Hakkında Merak ettiğiniz ne varsa sorabilirsiniz?(Gpon, Aktif Ethernet, VDSL2 yani Hipernet, İp-Tv ve Alt yapıda kullanılan elemanlar vs.) Mümkün olduğunca cevaplamaya çalışacağım, Kapasitemizin yetmediği durumlarda bunun cevabını araştırıp hep beraber bulmaya çalışırız. Ne dersiniz?

Fiber Optik Nedir? : Fiber optik, insanın saç teli kalınlığında ve çok hassas üretilmiş saf bir cam lif üzerinden ışığın iletilmesi prensibiyle çalışan bir sistemdir. Bu şekilde üretilmiş kabloların tercih edilmesinin en büyük sebebi, çevresel şartların ağır olduğu; nemli, rutubetli, elektriksel alan parazitlerinin yoğun olduğu yerlerden etkilenmemesi ve her zaman stabil bir bağlantı sunmasıdır. Fiber optik kablolar, iletimi ışık hızıyla yani saniyede 300 bin km’lik hızla gerçekleştirirler. Bu yönleri sebebiyle uzak mesafelere veri aktarımı için tasarlanmışlardır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Blindfire -- 6 Mayıs 2014; 15:19:28 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Blindfire

Merhaba Arkadaşlar Fiber internet Teknolojileri Hakkında Merak ettiğiniz ne varsa sorabilirsiniz?(Gpon, Aktif Ethernet, VDSL2 yani Hipernet, İp-Tv ve Alt yapıda kullanılan elemanlar vs.) Mümkün olduğunca cevaplamaya çalışacağım, Kapasitemizin yetmediği durumlarda bunun cevabını araştırıp hep beraber bulmaya çalışırız. Ne dersiniz?

Peki bu kutuda fiber nereye bağlı sızce bide bu ortadakı gri kutu ne acaba..
     Fiber Optik Teknolojileri Hakkında Herşey Fiber Optik Teknolojileri Hakkında Herşey Fiber Optik Teknolojileri Hakkında Herşey Fiber Optik Teknolojileri Hakkında Herşey

• ortadaki gri kutu fiber sonlandirmanin yapildigi yerdir. icerisinde ek kaseti vardir.
  • Fiberle adsl arasındaki fark nedir? Örneğin 16 mbps fiber ile 16 mbps adsl arasında nasıl bir fark görebilirim. İkisinin de pingi 40 varsayalım. Ayırıcı olan şey ne?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Siigle

Fiberle adsl arasındaki fark nedir? Örneğin 16 mbps fiber ile 16 mbps adsl arasında nasıl bir fark görebilirim. İkisinin de pingi 40 varsayalım. Ayırıcı olan şey ne?

Pingin daha iyi olması lazım teorik olarak ama Türkiye'de aralarında bir fark yok
  • quote:

Fiberle adsl arasındaki fark nedir? Örneğin 16 mbps fiber ile 16 mbps adsl arasında nasıl bir fark görebilirim. İkisinin de pingi 40 varsayalım. Ayırıcı olan şey ne?

Fiberde hız biraz daha stabildir. En önemli yanı ise Doğa olaylarından etkilenmemesi (yağmur, rüzgar iletim hatlarında oksitlenme vs) Adsl2+ teknilojisinde max 32 mbit desteklenirken (ülkemizde max 16 mbit sonrası VDSL) Fiberde FTT-H ta 1000 mbit, FTT-B de ise 100 mbite kadar hız verilebilir.
  • quote:

quote:

Fiberde hız biraz daha stabildir. En önemli yanı ise Doğa olaylarından etkilenmemesi (yağmur, rüzgar iletim hatlarında oksitlenme vs) Adsl2+ teknilojisinde max 32 mbit desteklenirken (ülkemizde max 16 mbit sonrası VDSL) Fiberde FTT-H ta 1000 mbit, FTT-B de ise 100 mbite kadar hız verilebilir.

Alıntıları Göster
    fiberoptik bile olsa en nihayetinde modeme giren kablo bakır kablo mu oluyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: flarex

evet
  • quote:

Orijinalden alıntı: MyWorldLife

quote:

evet

o zaman bu durumda vdsl sinyali mi yollanıyor?
  • Yanlış biliyor olabilirim ama sanki adsl de veri bir gelen bir giden mantığıyla olurken fiberde giden gelen veri birbirinden bağımsız. Yani siz 25 mbit hızla indirirken upload düşmez. Ama adsl de son hızda indirirken gönderim hızı da düşmektedir. Tam tersi için de aynısı geçerli. Peki bu anlattığım doğru mu?
  • quote:

o zaman bu durumda vdsl sinyali mi yollanıyor?

Bütün Modemlerde ve Routurlar da giriş Bakırdır (Rj-11 Rj-45) Önemli olan nereye kadar fiber geldiğidir. VDSL için Sahaya kadar FTT-C (Tip1, Tip5, Tip7) Binaya kadar FTT-B (Tip11,Tip21) gibi erişim sistemleri vardır.
  • quote:

Yanlış biliyor olabilirim ama sanki adsl de veri bir gelen bir giden mantığıyla olurken fiberde giden gelen veri birbirinden bağımsız. Yani siz 25 mbit hızla indirirken upload düşmez. Ama adsl de son hızda indirirken gönderim hızı da düşmektedir. Tam tersi için de aynısı geçerli. Peki bu anlattığım doğru mu?

Doğrudur Adsl Teknolojisinde download ve Upload birbirini fazlasıyla etkilemektedir, Bu durumu Torrentçiler bilir :) Vdsl teknolojisinde ise bant genişliği daha fazla olduğundan daha az etkilenmektedir. Fiberde ise durum çok farklıdır. Bant genişliğinin yüksek olmasının yanında barındırdığı teknoloji ile bu durum söz konusu olmaz. Mesela Gpon da tek bir fiber lifi üzerinden Download ve Upload yapılabilmektedir. Bunun sebebi ise download yaparken 1490 Nm bant genişliğini kullanırken upload yaparkende 1310 Nm bant genişliğini kullanıyor olmasıdır.

• quote:

quote:

Yanlış biliyor olabilirim ama sanki adsl de veri bir gelen bir giden mantığıyla olurken fiberde giden gelen veri birbirinden bağımsız. Yani siz 25 mbit hızla indirirken upload düşmez. Ama adsl de son hızda indirirken gönderim hızı da düşmektedir. Tam tersi için de aynısı geçerli. Peki bu anlattığım doğru mu?

Doğrudur Adsl Teknolojisinde download ve Upload birbirini fazlasıyla etkilemektedir, Bu durumu Torrentçiler bilir :) Vdsl teknolojisinde ise bant genişliği daha fazla olduğundan daha az etkilenmektedir. Fiberde ise durum çok farklıdır. Bant genişliğinin yüksek olmasının yanında barındırdığı teknoloji ile bu durum söz konusu olmaz. Mesela Gpon da tek bir fiber lifi üzerinden Download ve Upload yapılabilmektedir. Bunun sebebi ise download yaparken 1490 Nm bant genişliğini kullanırken upload yaparkende 1310 Nm bant genişliğini kullanıyor olmasıdır.

Ok. O zaman doğru hatırlamışım. Teşekkürler.

• Blindfire kullanıcısına yanıt
    Hocam benimde merak ettiğim birşeyler var.

1 - Şimdi TTNET ve SOL her neyse Fiber saha dolabını örneğin sokağın başına koydu. Şimdi bu sokağı kazıp turuncu kablolarla fiberleri döşüyorlar.Bu turuncu kablonun bir ucu dolapta diğer ucu nereye gidiyor ? ve binaya kadar nasıl geliyor ?
    eğer tek tek binalara gidiyorsa yani öyle olursa bir sokakta örneğin 50 tane bina var. tek tek hepsine nasıl gelecek ? yada bir dolap en fazla kaç binaya hizmet verebilir ?

buraya kadar bu sorularım var.

2 - bir diğer olay ise fiber optik saha dolabına kadar geliyor ordan eve bakır kabloyla gelse yine hız düşmez mi?

şimdi basit mantıkla benim dsl santralim 1.4 km mesafede. santralden çıkan dsl sinyal 1.4 km boyunca uzanıp bana geliyor.peki fiberde durum ne ?

fiberde bana sinyal bana en yakın saha dolabından mı gelecek ? öyle olursa o dolaba peki fiber bağlantı nasıl gidiyor ? kısaca fiberin kaynağı nere biraz uzun oldu ama

• MyWorldLife kullanıcısına yanıt
    1) Öncelikle SOL'un saha dolabı gibi bir yapısı yok, sadece TT de var. Saha dolabına kadar Fiber geliyor ondan sonra ADSL ve VDSL sinyali olarak mevcut bakır kablolar üzerinden Evinize kadar gidiyor. Saha dolabı Büyüklüğüne göre içinde barındırdığı Kart sayısı oranında 128-768 Abone (Pstn ve Vdsl olarak değişiklik gösterebilir) Hizmet sağlayabilir. Fiberin Diğer ucu ise IP/MPLS dediğimiz bir sisteme bağlanıyor. Bu sistemler Genelde Telekomun Santralinde bulunmaktadır.

2)Evet Bakır sistemlerin tümünde hız düşümü olmaktadır. Fiber için mesafe önemli değildir. Fiberin kaynagı POP noktalarıdır kullanılan sisteme göre de isimleri değişir, SOL depo kiralıyor kilitliyor, TT ise santral bölgesinde konumlandırıyor. Sistem kısımlarına şimdilik girmiyorum merak eden olursa onu yazabilirim.
  • quote:

1) Öncelikle SOL'un saha dolabı gibi bir yapısı yok, sadece TT de var. Saha dolabına kadar Fiber geliyor ondan sonra ADSL ve VDSL sinyali olarak mevcut bakır kablolar üzerinden Evinize kadar gidiyor. Saha dolabı Büyüklüğüne göre içinde barındırdığı Kart sayısı oranında 128-768 Abone (Pstn ve Vdsl olarak değişiklik gösterebilir) Hizmet sağlayabilir. Fiberin Diğer ucu ise IP/MPLS dediğimiz bir sisteme bağlanıyor. Bu sistemler Genelde Telekomun Santralinde bulunmaktadır.

2)Evet Bakır sistemlerin tümünde hız düşümü olmaktadır. Fiber için mesafe önemli değildir. Fiberin kaynagı POP noktalarıdır kullanılan sisteme göre de isimleri değişir, SOL depo kiralıyor kilitliyor, TT ise santral bölgesinde konumlandırıyor. Sistem kısımlarına şimdilik girmiyorum merak eden olursa onu yazabilirim.

Peki bu ip mpls bi cihaz mi yoksa başka biseymi acaba bide binaya kadar fiber olan yerlerde her binaya santralden tek tek fiber mi cekiliyo yoksa başka bir sistemmi var tek fiber yetiyomu yani

• quote:

Orijinalden alıntı: halilka

quote:

Peki bu ip mpls bi cihaz mi yoksa başka biseymi acaba bide binaya kadar fiber olan yerlerde her binaya santralden tek tek fiber mi cekiliyo yoksa başka bir sistemmi var tek fiber yetiyomu yani

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar TTNET Fiber ' e ne kadar ödüyorsunuz? Ben 20 MBit hız görüyorum şuan fiber modem var, tarife 49 tl ama 56' dan yeni 12 ay taahhüt yapalım diyorlar. 20 tl de telefon ücreti pahalıya geliyor gibi.

Acaba superonline fiber + digiturk 59 tl den kullandığım zaman telefon ücreti de ödüyor muyuz?

• halilka kullanıcısına yanıt
    İp/Mpls ana omurgaya acilan bir nevi kapi diyebiliriz. sekil olarak switche benziyor. Diğer soruna gelecek olursak Gpon dan örnek verim Pon kartının portundan çıkan tek fiber lifi ile normalde 64 aboneneye kadar gayet stabil verilebilir, fakat TT planlama yaparken nasil olursa 64 abone ayni anda girmez, yarisida kotalidir diye 2-3 kati kadar aboneye verebiliyor, oda işin diğer tarafı, Pondan çıkan bu lif optik bölücülerle 2*4*8*16 ya kadar bölünüyor o şekilde sitelere apartmanlara gidiyor. FTT-H ise yani super onlinenin sistemi varsa apartmanda da 8 yada 16 ya bölünerek eve kadar gidiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Blindfire -- 6 Mayıs 2014; 23:28:27 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaanrevan

Arkadaşlar TTNET Fiber ' e ne kadar ödüyorsunuz? Ben 20 MBit hız görüyorum şuan fiber modem var, tarife 49 tl ama 56' dan yeni 12 ay taahhüt yapalım diyorlar. 20 tl de telefon ücreti pahalıya geliyor gibi.

Acaba superonline fiber + digiturk 59 tl den kullandığım zaman telefon ücreti de ödüyor muyuz?

Hocam superonline fiber alt yapınız varsa bence durmayın. İp tvli paket alabilirsiniz Telekomdaki numaranızı taşırsanız ilk 12 ay aylık ödemeniz 49 tl olur. Diğer 12 ay ise 49+15.90(ip tv) olur, yani ilk 12 ay ip tvye para ödemezsiniz. ip tivi yeni başladığı için bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz, ama 2-3 ay içinde hem kanallar artar hemde sorunlar azalır diye düşünüyorum

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kaanrevan

Hocam superonline fiber alt yapınız varsa bence durmayın. İp tvli paket alabilirsiniz Telekomdaki numaranızı taşırsanız ilk 12 ay aylık ödemeniz 49 tl olur. Diğer 12 ay ise 49+15.90(ip tv) olur, yani ilk 12 ay ip tvye para ödemezsiniz. ip tivi yeni başladığı için bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz, ama 2-3 ay içinde hem kanallar artar hemde sorunlar azalır diye düşünüyorum

Alıntıları Göster
    Binamın altına kadar Fiber kablo geliyor ve daire içine kadar normal kablolar var.
    Bina tesisatından kaynaklı sıkıntılardan dolayı Adsl kullandığımda 8bmiti zor alıyorken hattım VDSL olduğunda 70-80mbiti sorunsuz kullanabiliyorum.

1- Bunu nasıl açıklıyorsun?

2- Uzak mesafelere, mesela santralden sonra uzak olan köylere (5kmden fazla) eski kablo sistemiyle sorunsuz internet kullandırılabilmesi için az maliyetli ne tür çözüm sunulabilir?

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.