Şimdi Ara

FegeyaOS - Sıfırdan geliştirilmiş işletim sistemi (28. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
632
Cevap
20
Favori
56.651
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
137 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: BilirKişi00

1-Dediğim if kısmıyla alakalı bir yorumda bulunmadım.
    2-Kendimi bilgili göstermek gibi bir kaidem hiç bir zaman olmadı, zira kimsenin egosu ezmeyle uğraşamam.
    3-Trollük yaptığım falanda yok. Ben konuda 3-4 mesaj yazdım ve konu sahine en azından denediği için başarı diledim.

4-kernel yazmak sanıldığı kadar zor bir iş değil fakat sıfırdan yazmak uzun bir iş olur zira çok fazla ilgilenmek gereken şeyler var, insanların bunu itopik zor görmemesi adına bu konu bir örnek oldu. Bu yüzden hoşuma gitti, Az biraz mikrodenetleyicilerle uğraşmış ve linux kerneliyle uğaşmış birisi bilgisayar için kernel yazmanın mikrodenetleyici programlamanın gelişmiş versiyonu olduğunu anlar.

5-Konu sahibine zaten sıfırdan diye paylaşmasının yanlış olduğunu söyledim, projesinin(kernel treesinin ve shell yapısının tamamının nekadar linuxa benzer olduğuna bağlı olarak) bir linux dağıtımımı yoksa linuxtan esinlenmiş ayrı bir çekirdekmi olduğuna kaynak kodunun tamamını paylaştığında anlayabiliriz. 3-5 yazım hatası ile bunlar hatalıdır demek cesaret ister, linux çekirdeğinde bu hatalardan yüzlerce belki binlerce var. Ve Bunlar derlemeye katılmayan ölü kod. Bu yüzden derlerken sorun çıkmıyor.
    Proje tamamen sıfırdanmı yapılmış peki? Kesinlikle hayır.
    Tamam ama biz de bir kernelde, hem de bu kadar az dosyalı bir kernelde bu kadar basit hatalara yer olmamasının gerektiğini anlatmaya çalışıyoruz.

Bu konu şu an herhangi bir şekilde bilimsel tartışmadan uzak, tamamen siyasi dille yürüyen bir konu haline geldi. Ben daha yazmıyorum buraya, takılın siz.

Hatta inanan da gitsin bağış falan atsın, sövüşlesin sizi bu konu sahibi ve yandaşları.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• @The Time Lord geçtiğimi Temmuz da bu ayecnı FerhatGec ve onun saz arkadaşlarının açtığı bir "Sıfırdan geliştirilen işletim sistemi GecOS" konusu vardı, sen onu kaçırdın. Orada da FerhatGec aynı "2 hafta sonra releease version yayınlanacak" muhabbeti ile onlarca yüzlerce kişiyi kandırdı. 2 -3 hafta geçti ortada bi Release falan yok. Bari kodları gönder dedik, gönderdi. Bak soldaki ferhatgec'in sıfırdan geliştirdiği (!) GecOS kennel kodları
    sağdaki de Haiku OS'nin /haiku-master/src/system/kernel/thread.cpp kodları yan yanyana.

FegeyaOS - Sıfırdan geliştirilmiş işletim sistemi

FerhatGec işte böyle başkasının kodlarını alıp dosya başlarına "gec" ekini ekleyerek saçma sapan kod eksilterek kırparak biçerek "ben sıfırdan OS geliştiriyorum"

"ben henüz lise öğrencisiyim bana şans verin" "bana destek olun" "beni aşağı cekmeye çalışanlar var" "beni eleştiriyorlar" vs milyon tane Trol geyiği yapıyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Oğuzhaan kullanıcısına yanıt
    void fonksiyonun derleyici sayesinde integer döndürdüğünü söylemedim, derleyicinin 0'ı görmezden gelebileceğini söyledim.
    Geleceği demiyorum, gelebileceği diyorum. Kaç defa daha yazmam gerekiyor?

Birazdan deneyeceğim, arkadaşın sahip olduğu derleyici ile dener yazarım.

• Anton Lavey kullanıcısına yanıt
    Forumlarda, Github'ta , StackExchange'de heryerde bir verilecek bilgi var, bir de verilmeyecek bilgi var. Ben şu anda çalıştığım firmanın faaliyet alanını dahi belirtmemem örneğin. Yaptığım kullandığım projeler gerçekte kullanılan şeyler ise onları Internette değil kodlarını vermek, isminden cisminden bahsetmek dahi başımı zora sokabilir. Hiçbirşey olmasa bile, işyerinden arkadaşlarım, patronum görse onlara mahcup olurum. forumun "özel hayat, mahremiyet, gizlilik" kuralları bunun için var. Bu kurallara meydan okuyup fazla zorlamayın isterseniz.

yine de faaliyetlerimle ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız Yazılım Geliştirme bölümüne gelin. Yazılım ve programcılık üzerine kodlarımızı görün. Örneğin son aylarda en ilgi ceken konulardan biri "yalın kod ile çözüm üretmek" konumuza bakın:

https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/141333213

• quote:

Orijinalden alıntı: Oğuzhaan

Void tanımlı bir fonksiyonun derleyici sayesinde integer return edebileceği mi savunuluyor ben mı yanlış anlıyorum.
    Denedim, sandığım gibide oldu. Warning verdi fakat yinede derledi.

https://store.donanimhaber.com/d9/4a/11/d94a11ebfd3de09643f9171cd85b3309.jpeg

Integer değer döndürdüğü yok. 0 görmezden geliniyor. Benim dediğim gibi. Oldu mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BilirKişi00 -- 27 Aralık 2019; 15:10:9 >

• BilirKişi00 B kullanıcısına yanıt
    Eve gidince bende bakıcam, warning vermesine rağmen çalışacak mı çalışmayacak mı. Şuan senin gosterdigin sadece derleme sonucu.

• Oğuzhaan kullanıcısına yanıt
    Çalıştırıp sonucunuda atayım. Uğraşmana gerek yok. Yada uğraş gözünle gör.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BilirKişi00 -- 27 Aralık 2019; 15:23:41 >

• Bu çocuğun klasik yalanı oldu artık bu konu. Senede bir açıyor kimse mi hatırlamamış

• Dostum hazır kaynakla sıfırdan os yapmış olmuyosun işte hazır linuxler var mesela 10 adımda kendine özel linux yapiyon istediğin ismi veriyon istediğin sistem gereksinimlerini belirtiyorsun boyle bi os yapinca sıfırdan os olmus olmuyo. Ama bu demek degilki seni burda linç edicez. Merakın vardır sonuna kadar destek olmamız lazım. Ama amacın trollemekse milleti onlarada hak veririm. Şahsını ve amacını bilmediğim için bişey diyemiyorum o yüzden. Yolun açık olsun.

• BilirKişi00 B kullanıcısına yanıt
    bu çakma OS 'nin çalıntı bozma kodlarındaki hataları savunmak için "bilir kişi" tabelası takıp dahil cesareti kulvarında yeni rekorlar kırmana hayran kaldım açıkçası.

Bak; 'takaslautf.cpp' 2 manyak hata içeriyor, sen hala warning veriyor ama derliyor diyorsun.

tam amatör işi shell ile çalışıyorsun falat shell açmakla c++ bilinmiyor.
    bak kod ve hatalar nasıl gösteriliri iyi gör:

derleniyormuş, komedyenlik yeteneğin iyi :)

• Anlayışında sorun var senin galiba.

1. Amatör işi shell ile başlayacağım.
    Sen ultra süper programınla kernel derle ben sokağa çıkıp eşşek gibi anırmassam banada bilirkişi00 demesinler.Açık ve net. Olayı sadece C++ sanman zırvalarının ayrı bir o kısmı katmıyorum bile. Program mı yazıyorsun kernel mi?

2. if hff 0x70 ile alakalı, C bilmediğimi, C ile alakalı birşeyde olabileceğini,bazıları gibi cahil cesaretiyle yorum yapmayacağımı, bilmediğimi söylemekten başka birşey demedim.

3. Ben sadece void içinde return 0'ın derleyici tarafından görmezden gelinebileceğini, bu durumun derleyicinin karakteristliğine bağlı olduğunu söyledim, ve haklı çıktım.

Diğer insanların bilmesini isterim:
    Android derlemeleri hala linux üzerinde alınıyor.Arkadaşın tabiriyle "amatör işi shell" ile.İsteyen android telefonundan telefon hakkında kısmından çekirdek sürümüne göz atabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BilirKişi00 -- 27 Aralık 2019; 16:18:19 >

• quote:

Orijinalden alıntı: BilirKişi00

Anlayışında sorun var senin galiba.

1. Amatör işi shell ile başlayacağım.
    Sen ultra süper programınla kernel derle ben sokağa çıkıp eşşek gibi anırmassam banada bilirkişi00 demesinler.Açık ve net. Olayı sadece C++ sanman zırvalarının ayrı bir o kısmı katmıyorum bile. Program mı yazıyorsun kernel mi?

2. if hff 0x70 ile alakalı, C bilmediğimi, C ile alakalı birşeyde olabileceğini,bazıları gibi cahil cesaretiyle yorum yapmayacağımı, bilmediğimi söylemekten başka birşey demedim.

3. Ben sadece void içinde return 0'ın derleyici tarafından görmezden gelinebileceğini, bu durumun derleyicinin karakteristliğine bağlı olduğunu söyledim, ve haklı çıktım.

Diğer insanların bilmesini isterim:
    Android derlemeleri hala linux üzerinde alınıyor.Arkadaşın tabiriyle "amatör işi shell" ile.İsteyen android telefonundan telefon hakkında kısmından çekirdek sürümüne göz atabilir.
    Hocam wunderşön arkadaş bence Windows da kendi çapında basit programlar geliştirmeye çalışan amatör bir arkadaş... Kendisinin Linux dahi kullanabildiğini sanmıyorum. Yani birşey bilmemek önemli değil herkes herşeyi bilecek diye bir mevzu yok.. Kimisi programcıdır kod yazar, kimisi teknik şeylerden anlar falan falan.. Fakat bu arkadaş sürekli ben çok biliyorum ben en büyüğüm diyor defalarca kez mors oluyor fakat hala vazgeçmeden ben en büyüğüm demeye devam ediyor..

Bakın tam 3 defa mors oldu

1. Mors: Ferhat kolpadır, işletim sistemi yalandır dedi, ferhat kodları masaya vurdu
    2. Mors: O kodlar derlenmez dedi, siz GCC de derlediniz yine mors oldu.. Fakat hala konuşuyor..
    3. Mors: Madem profesyönelsin at hele bilgilerini gül cemalini falan görelim saygı duyalım dedik o da yok bu da 3. mors

Bu wunderşön de bol konuşma var fakat bilgi yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Anton Lavey -- 27 Aralık 2019; 16:27:43 >

• 
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.