Binbaşı
17 Aralık 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 229 (Bu ay: 13)
Gönderileri

Herkese selamlar. Sony ürünlerini bayıla bayıla kullanan bir PS fan boyu olarak çılgınlık edip PS4 Pro aldım. Bundan önceki konsol maceralarıma kısaca göz atıcak olursak tüm sony konsollarına sahip oldum ve uzun süre bu konsolları kullandım. Sonuç tahmin ettiğiniz gibi. Playstation 1, PSone, PS2 Fat, PS2 Slim, PSP ve en son PS3 Slim modeli sahibi olmuştum. Tüm cihazlar dönemine göre birbirinden iyiydi. İçlerinde fan sesi problemi olan tek model ise satış rekorları kıran PS2 Fat modeliydi. çılgınlık ettim PS4 alayım dedim sonra pro modeli dikkatimi çekti özellikleri, grafiği PS4 ten farklıydı heybetliydi. Tamamdır dedim aradığım model bu gittim cihazı aldım eve geldim kurdum horizon açıp oynayayım dedim ki o da ne daha sinematik ekranda salonda atak helikopteri dolanıyo. Arkadaşlar böyle bir fan sesi yok hayatımda görmedim duymadım. 25 yıllık masaüstü pcim bile yıllar önce temizlenmesi rağmen daha sessiz yemin olsun. Sonra rahat durmadım cihazı açtım temizlersem termal macunu yenilersem bir nebzede olsa fan sesinden kurtulacağımı zannettim ama yanıldım cihazın içi temiz olmasına rağmen horizon zero down oynarken cihaz aşırı gürültülü çalışıyor. Oyun içinde ayarlardan grafik performansını düşürünce fan bi tıkta olsa az gürültülü çalışıyor ama ben 4K oyun oynamak için 4K tv almışım oyunu PS4 Pro enhanced almışım sırf slim modelden en büyük farkı 4K desteklemesi diye Pro versiyonu seçmişim ama konsol bana diyorki 4k da oynarsan 120 desibel fan sesi maruz alırsın ağa. Kusura bakmayın ama tüm Sony konsolları arasında şahsi fikrim en dandik konsol PS4 produr arkadaşlar. Biraz uzun bir yazı oldu ama bu insana koyuyor arkadaşlar. Nasıl olurda hiçbir mühendis, tester veya tasarımcı ekibi "beyler bu konsol biraz fazlamı sesli ?" sorusunu sormaz aklım almıyor. Siz siz olun fat veya slim kasaya almaya özen gösterin 1080p de en azından kafanız rahat olur.

Özet: Öküz parası bayılıp 4K oyun oynayamak için PS4 Pro aldım eve geldim Kutudan Airbus A320 çıktı. Sony Airlines keyifli uçuşlar diler.

herkese selamlar hobi olarak başladığım elektronik yolculuğuna tüm hızıyla devam ediyorum geçenlerde bir kutu transistör aldım ( evde bulunsun diye ) bu kutunun içinde BC327 ve BC337 diye iki farklı transistör var datasheetlere baktığımda ikiside aynı işlevi görmekte ama biri npn diğeri pnp. Bunların farkı ne diye sordum kendime cevap ise npnde pozitif yükle çalışırken pnp negatif yükle çalışıyo ve örnek devrelerde bir buton koymuşlar birinde buton pilin + kısmına bağlı diğerinde ise - kısımda. Benim sorum şu madem iki transistörde aynı işi görüyor neden tüm transistörleri + yapıp bu ayırımdan kurtulmuyoruz ? Sebebi nedir ? mantığını biri açıklayabilir mi? Okulunu okumayınca bazı şeyler yarım kalıyor  

herkese selamlar geçenlerde 18650lere lehimle bağlantı yapayım dedim açıkcası biraz zorlandım sonra dedim ki bi tane ucuz yollu punta cihazı alayım. Merak ettiğim şey acaba forumda görseldeki gibi punta devresi kullanan var mı ? Eğer varsa bu devre kartını akü olmadan sadece 12adet 18650 bağlı 40A lık bir bms devresiyle çalıştırabilirmiyim ? youtubede ki videoların bir çoğunda güç kaynağını göstermemişler gösterenlerde genelde araç veya bisiklet aküsü kullanmış, devreyi satan satıcı ise 90A ile 150A arası değer yazmış. yani merak ettiğim kısım 3x4 adet seri bağlı 18650 pillerden 40A bms kartıyla bir güç kaynağı yapsam görseldeki punta devresini çalıştırabilirmiyim. eğer fikri bilgisi olan varsa ve paylaşırsa çok sevinirim.

Keyifli forumlar

Pil punta makinesi hakkında

Herkese selam bugün ucuza ikinci el bozuk bir powerbank satın aldım, satıcı powerbankın şarj etmediğin ve çalışmadığını söyledi. Ürünü arkadaş netten almış 5-6 ay kullanmış sonra bozulmuş. Cihazın arkasında 50000mAh yazıyor. Tabi ben teorik olarak bu 50 bine inanmadım piyasadaki en baba 18650 2600mah, 50bin olması için 20 adet pil olması lazım. Neyse eve geldim ürün tertemiz hiç açılmamış belli. Sağdan soldan biraz zorlayarak ürünü açmayı başardım birde ne göreyim. Elemanlar powerbank modülünü ilk pile bağlamışlar ve diğer pillerin hepsi boşta. Paralel yada seri bağlantı yapılmamış arka kapağın plastiğine yapıştırmışlar. Ben hala sanıyorum ki bağlı olmayan piller çöp pil. Bunları tek tek söktüm ve gördüm ki piller tertemiz, hiç lehim veya punta yapılmamış. Multimetreyle voltaj ölçeyim dedim sonuç 0V. Sonra dedimki kendi kendime bunlar bozuk veya atık pil olamaz. Pillerden birini salladım içinden kum sesi geldi. Birazda pili açmayla uğraştım birde ne göreyim adamlar li-ion kalıbına bildiğin dambıl gibi kum doldurmuşlar Çinlilerin powerbank sahteciliği (50000mAh içerir) Adeta aydınlanma yaşadım bugün. çekik gözlü arkadaşlar dolandırma konusunda gerçekten çok iyiler. Adeta emek var ortada, 18650 görünümlü inşaat kumu Çinlilerin powerbank sahteciliği (50000mAh içerir) 

Neyseki ilk modüle bağlı olan pil gerçek bir 18650 ve kapasite ölçümü yaptım sonuç 500mAh. Yarında modülü test edicem eğer sorunsuz çalışıyosa kullanırım.

Özet: çinli arkadaşlar tek bir powerbank ile iki kişiyi birden dolandırmış oldu :) kuma para verdik ya bugünü asla unutmam. Bu postu yazmamdaki sebeb sizlerde alışveriş yaparken dikkat edin dolandırılmayın :)

Çinlilerin powerbank sahteciliği (50000mAh içerir)

istek üzerine pilin iç kısmı

Çinlilerin powerbank sahteciliği (50000mAh içerir)

Herkese selamlar, evde yıllar önce aldığım philips'in şarjlı el süpürgesi var. Bu cihaz 3.6V ni-mh pil ile çalışıyor ve tahmin edeceğiniz gibi çekiş gücü çok düşük. Bu aletin çekiş gücünü arttırmanın bir yolu varmıdır ? Yarın içindeki motoru söküp ayarlı güç kaynağına bağlayıp motoru en fazla kaç volt kaç amperde çalıştırabilirim onu test edicem. Eğer cihaz iflah olmaz yapmak istediğin şey mümkün değil derseniz boşuna çalışan süpürgeden olmayalım Şarjlı süpürgenin voltajını arttırmak mümkün mü? 

Tüm yanıtlar için şimdiden teşekkürler.

Herkese selam geçen gün 18650 li ion pilleri şarj etmek için liitokala 202 model şarj aleti aldım, bu alet nimh ve nicd pilleride şarj edebiliyo haliyle. Sonra düşündüm ve 1.2V AA ve 1.2V AAA şarj edilebilir pillerden sipariş vereyim dedim. Sonuçta bazı aletlerde pilleri sürekli çıkar çöpe at vs derken epey bir pil çöpü ortaya çıkıyor. Pilleri full şarj edip kullanıyorum ama bir sorun var yedekte şarj edip fullediğim piller 3-4 gün sonra çekmecede deşarj olmaya başladılar. 1.42V ile çekmeceye giren pil bugün ölçtüğümde 1.37 çıktı. Nereye gitti benim 0.05V ?

Var mı fikri olan ?

AA ların üzerlerinde 1900mAh yazıyor AAA nın ise 950mAh.

Herkese selamlar mini atölyeye dc-dc dönüştürücü alayım dedim. Ufak tefek amatör devre kartları üzerinde kullanmak için iki ürün gözüme kestirdim. Forumda daha önce kullanan varsa tavsiye ve tüm yorumlara açığım.

İlk ürün Winners DC-DC Dönüştürücü Modülü

Giriş voltajı 5~23V

Cıkış voltajı 0~16.5V

Akım ise maksimum 3A

DC-DC Dönüştürücü Winners vs XL4016 + DC100V

Diğer ürün ise iki parçadan oluşuyor, DC-DC Dönüştürücü (Voltaj +Akım)

Giriş voltajı 5-40 V

Cıkıs voltajı 1,2-35 V

Akım ise maksimum 9A ( kağıt üstünde 9 ama youtube yorumlarında 4A sonrası aşırı ısınma yaşandığından bahsedilmiş)

Bu dönüştürücüye ek olarak şöyle bir lcd ekran eklerim diye düşünüyorum

Hangisini almalıyım ? DC güç kaynağına tonla para dökmeyi istemiyorum açıkcası ufak tefek hobi işlerinde kullanabileceğim bişey olsun. İlk modül görsel olarak hoş ve voltajı sağ sol tuşlarıyla ayaralanabiliyor ama 3A ve akım ayarı yok. Diğer dönüştürücü biraz büyük ama üzerinde iki potansiyometre var akım ve voltajı istediğim gibi ayarlarım kontrolünüde lcd ekrandan yaparım diye düşündüm ama kararsız kaldım.

Keyifli forumlar.

Nisan 2021 de start veren konusu ile beni kendine daha ilk bölümlerden bağlamış bir animedir kendileri. Beğeneni beğenmeyeni elbet olacaktır genelde izleyenler animenin çince olmasından şikayetçi ama bu beni hiç rahatsız etmedi aksine kulağa tatlı ve farklı geliyor. OP ve EP soundtrackleri zaten tam playliste eklemelik, çizimler karakterler ayrı güzel. Uzun zamandır beni böylesine kitleyen bir anime izlemedim. Hele sezon ortasında vites direk 1den 5 e çıkıyor. 2.sezon onayı almış umarım ilk sezon kalitesinde devam ederler.

Shiguang Dailiren 2021 (Link Click)

Herkese merhaba aklıma takılan bir şey var bir bilene danışmak istedim. Elimde bir adet yılbaşı süs ışığı var 3xAA pillerle çalışıyo 1.5V luk. Üzerinde bir adet switch var switchin diğer ucunda ise bir adet direnç var. Soru şu, bu direnç neden var ? Niye orda ? Ne işe yarar ?

Bizi çarpan şey akım mı yoksa voltaj mı ? 5v 1a lık kabloya dokununca çarpılmıyoruz peki 1v 5a lık kabloya dokunursak gene aynı şeymi olcak ?

Diğer bir soru ise gene elimde 1.5V luk duracell AA piller var bu arkadaşı multimetre ile ölçünce gene 1.5 gösteriyo ama devre ile kullanınca devre çalışmıyo mouse ye taktım ondada kırmızı pil bitik ışığı aldım. Sonra öğrendim ki 100ohmluk bir direnç ile pillerin gerçek değerini öğrenebiliyomuşuz 100ohmluk direnç AA AAA ve 9v luk piller için ideal ama 3v luk CR2032 piller için 4.7k ohmluk direnç kullanılması gerekliymiş. Neden ? 100 ohm kullanarak ölçsek ne olur ?

Kafamda deli sorular. Okulunu okumadan direnk bodozlama girince konulara aklıma onlarca niye neden soruları geliyor. İşin içinden çıkamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Keyifli forumlar

Herkese selam. Pandemi döneminde kendime yeni bir uğraş edindim ve elektrik-elektronik işlerine merak saldım. Gün içinde okuyup araştırıp birşeyler öğreniyorum kendimce gerek soru cevap gerek deneme yanılma yöntemi ile kendime bişeyler katmaya çalışıyorum. Bu başlığıda geçen denediğim ve yapımı aşırı basit olan powerbank rehberi olarak açıyorum. Umarım ben hobi olarak ilgilenen arkadaşlara birşeyler katmış olur veya evde kıyıda köşede duran laptop bataryalarına ikinci bir şans vermiş oluruz. Dilerseniz başlayalım.

Yeni nesil laptop bataryaları gövde altına gömülü olduğu için bu rehber yalnızca eski nesil çıkar-tak bataryaları için geçerli. Eğer bataryanız şarj olmuyo veya kırmızı x ile görünüyorsa 1) piller artık bitmiş demektir 2) bms'nin kontrol çipi pilleri boş gösteriyo demektir. Bunu öğrenmek için ihtiyacımız olan şeyler 1 adet multimetre ve bataryayı açmak için tornavida veya telefon açma kitleri

Benim senaryom şu şekildeydi bataryanın + - pinlerini kontrol ettiğimde multimetre 0V gösterirken bmsnin üzerinde voltajı ölçtüğümde 12V gibi bir değer alıyordum. BMS reset işlemi denen bir olay bunu defalarca yapmama rağmen bir sonuç alamadım. Eğer sizde benzer durumu yaşıyorsanız BMS yi resetlemeyi deneyin her bataryada işe yaramıyor maalesef.

Ben BMS resetten bir sonuç alamadım ve 6 adet 18650 lityum pilleri bms devresinden havya ile söktüm( bu adımda dikkatli olmalısınız çünkü piller ısınabilir )

BMS dediğim devre böyle bişey

Ömrü tükenen laptop bataryasından Powerbank yapımı (Rehber)

Sökülen tüm pilleri multimetre ile tekrar kontrol ettim ortalam her pil için değerim 3.9V du yani piller sağlam. Daha sonra her pilin + - kutuplarını devre kalemi ile işaretledim. Aliexpresten içi boş powerbank sipariş ettim. Satın aldığım powerbank görseldeki gibi bişey elimde 6 adet 18650 olduğu için 6 adetle çalışan bir powerbank kutusu sipariş ettim.

4

Ömrü tükenen laptop bataryasından Powerbank yapımı (Rehber)

Bu pilleri powerbanka takarken + - uçlara çok dikkat etmeniz gerekiyor. Zıt kutuplar devre kartına zarar verebilir. Tüm pilleri bağladım ve powerbankı şarj etmeye başladım. Sonuç olarak çöpe gidicek pilleri ufak dokunuşlarla powerbanka dönüştürdüm. 6 adet pilin toplam kapasitesi 4400 mah biliyorum çok düşük, aynı ağırlıkta powerbankların mah değerleri 10000 civarı olabiliyor ama zaten bu yola çıkma sebebim 10k lık yada 20k lık powerbank yapmak değildi. Eğer sizinde evinizde bu tarz aletler varsa çöpe atmak yerine bu şekilde değerlendirebilirsiniz. Umarım bu konu birilerine azda olsa yardımcı olur.

Herkese keyifli forumlar.

Hakkında
Meslek: Ölücü
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
Intel
Mobil cihaz
Huawei
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 9 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: dün
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 3.101
İkinci El Bölümü Mesajları: 7
Konularının görüntülenme sayısı: 18.435 (Bu ay: 1.090)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 2.242 (Bu hafta: 10)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Sıcak Fırsatlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.