Şimdi Ara

Farklı ebattaki lastikler için doğru hava basınçların hesaplanması sorunsalı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
869
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

2012 model Citroen C3 aracım var, geçen yaz orjinal çıkma 16 inç jant takımı alıp , fabrika 16 inç için 195/55/r16 87t öneriyordu ancak ara ebat daha pahalıydı. 205/55/r16 lastikleri hem görüntü hemde yanak yüksekliğinden dolayı konforlu olacağı ve daha ucuz olduğu için tercih ederek takmıştım.

Uzun zamandır fabrikanın tavsiye ettiğinden daha farklı ebattaki lastikler için uygun basınç hesaplamasını bir türlü netleştiremedim.
    http://paws.kettering.edu/~amazzei/tire_calculator.html

Yukarıdakı linktteki hesaplama tablosunda lastik iç hacmi, yüzey basma ölçüsü gibi birçok parametreler veriliyor ve 2 ebatlarla karşılaştırabiliyorsunuz ancak hepsi birbirinden alakasız değerler gösteriyordu ve tutturamadım.

Ben 2.0 bar'dan 2.7 bar'ye kadar değişik kombinasyonlarla denedim. Yol tutuşu ve konfor açısından tutturabildiğim en ideal yüksüz için önler 2.5 bar, arkalar 2.4 bar olup yaklaşık 8 aydır lastiklerde herhangi bir düzensiz aşınma göremedim. Yine de en net şekilde emin olmayı istiyorum.

Şimdi aracımın orjinal fabrikanin tavsiye ettiği lastiklerin ebatları ve basınçları veriyorum size;
    ebat-(ön boşken/arka boşken)-(ön yüklüyken/arka yüklüyken)
    185/65/r15 88t - (2.1/2.0)-(2.3/2.5)
    195/55/r16 87t - (2.2/2.2)-(2.3/2.5)
    205/45/r17 91v - (2.4/2.4)-(2.4/2.4)

Aracımın boş ağırlığı 1070 kg, sürücülü 1145 kg, maksimum ön aks ağırlığı = 900 kg, arka maksimum aks ağırlığı = 790 kg olup
    bu verdiğim değerler doğrultusunda 205/55/r16 91v için uygun lastik basıncı nasıl hesaplanabilir? Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EnergyBlue -- 22 Mayıs 2018; 16:26:12 >

• Helal olsun ilk kdefa on aks vs hesaplayan gördüm

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Robert Lewandowski RL9

Helal olsun ilk kdefa on aks vs hesaplayan gördüm
    Verdiğim linkteki ön ve arka aks ağırlıklarını istiyordu hesaplanabilmesi için. Bende bu değerleri istediğine şaşırmıştım hatta lastiğin yük ve hız endeksine kadar bile fark ettiriyor. Ama gene tutturamadım. Orjinal fabrikanın verdiği değerleriyle birbirleriyle tutmuyordu.
  • havayı benzinlikte basıyorsanız bu kadar kasmaya gerek yok çoğu yanlış basıyor bende kafaya takmıştım bi ara şimdi saldım.
  • 205/55/16 ben 34 basıyorum ön arka çok hesap yapmaya gerek yok hocam :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: canlee89

205/55/16 ben 34 basıyorum ön arka çok hesap yapmaya gerek yok hocam :)
    Konforlu oluyor mu hocam? Ben de aynı ebatlarda lastik kullanıyorum 32 de çok konforlu ama 33 de bile o konfor gidiyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Be_Yourself

Konforlu oluyor mu hocam? Ben de aynı ebatlarda lastik kullanıyorum 32 de çok konforlu ama 33 de bile o konfor gidiyor

Alıntıları Göster
    Hocam kullandığımız araç yüksek olduğu için ben o sertliği süspansiyondan dolayı fazla hissetmiyorum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.