Şimdi Ara

Plastik aksam bakımı hakkında tavsiyeler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
23.294
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

uzunca bir süredir araçlarda kullanılan plastik aksamlar otomobil firmaları tarafından maliyeti nedeniyle tercih edilmektedir.ama ne yazık ki bu aksamlar kolaylıkla renk atmakta soğuk ve sıcak havalarda ısı değişiklikleri nedeniyle deforme olabilmekte ve bu aksamlarda çatlaklar hatta yarıklar oluşmaktadır.

eski mercedes aracımda benzer bir sorun yaşamıştım.. sorun çok hayati olmamasına rağmen görüntü olarak çok ama çok çirkindi..ve aracı bu tür aksamları tamir eden bir yere götürdüğümde oradaki görevli bana dedi ki.. sakın arabanın plastik kısımlarına ve göğüsüne torpido cilası sürme.. sebebine gelince ilk başta parlatsa da bu cila kuruyunca sertleşiyor daha sonra da çatlaklar oluşuyor.adamın bana önerisi vazelin kullamaktı.. çünkü vazelin hem ciladan çok daha iyi parlıyor ve parlaklığını uzun süre koruyor ve de plastik aksama iyice işlediği için aksama belli bir esneklik veriyor.. bu da çatlama ve yarılma gibi durumların önüne geçiyor...

size önerim 6 ayda bir vazelinle göğüs ve plastik aksamı silmeniz..

ilgilenenlere duyurulur...

• süt silikon kullanıyorum bu iş için özel üretilmiş...
    kaliteli markaların ürünlerinin butür sonuçlara neden olacağını sanmıyorum....
    ben zaten parlak görünsünde istemiyorum...parlak görüntü hiç hoşuma gitmiyor ilk günki gibi mat görünmeli konsol..
  • Açıkçası ben silikon içeren cilaları bi kenara bırakın, hiçbir parlatıcıyı aracın iç aksamına sürmem

Sadece temizlik için silikon içermeyen sonax extreme cockpit cleaner kullanıyorum.

O da nadiren, zira hafif nemli bez işimi görüyor :)

Kapı eşiklerindeki plastikleri de nemli bezle siliyorum

İnsan gibi inip binersem pek kirlenmiyor zaten :)

Vazelin kuruyup diğer cilalar gibi kabuk oluşturmasa bile, mumsu bir etki bırakmıyor mu?

Her arabada bulunması lazım aslında.Neme lazım
  • töbe töbe
  • quote:

Orjinalden alıntı: Whisper911

süt silikon kullanıyorum bu iş için özel üretilmiş...
    kaliteli markaların ürünlerinin butür sonuçlara neden olacağını sanmıyorum....
    ben zaten parlak görünsünde istemiyorum...parlak görüntü hiç hoşuma gitmiyor ilk günki gibi mat görünmeli konsol..

Ya nası sallıyosun var ya!

Şaka maka, o süt silikon dediğin şey nasıl mat duruyor

Silikonlu bakım ürünleri bana hep, nası desem, böyle bi yağlı ya da parlak bi tabaka

bırakacakmış gibi geliyor...

Daha önce kullanmıştım bi araçta, kaygan parlak yüzeye sebep olmuştu ki ya sonaxtı

ya da arexons.

ipeksi yüzey sağlıyordu, sert plastik yüzeylerde, yani torpidonun alt bölümlerinde...

• quote:

Orjinalden alıntı: extremeenvy

Açıkçası ben silikon içeren cilaları bi kenara bırakın, hiçbir parlatıcıyı aracın iç aksamına sürmem

Sadece temizlik için silikon içermeyen sonax extreme cockpit cleaner kullanıyorum.

O da nadiren, zira hafif nemli bez işimi görüyor :)

Kapı eşiklerindeki plastikleri de nemli bezle siliyorum

İnsan gibi inip binersem pek kirlenmiyor zaten :)

Vazelin kuruyup diğer cilalar gibi kabuk oluşturmasa bile, mumsu bir etki bırakmıyor mu?

Her arabada bulunması lazım aslında.Neme lazım

Gece gece koptum

• neyse arkadaşlar benden duyurması isteyen istediğini yapmakta elbette ki özgürdür ama ülkemizde çok sık rastlanmaya başladığı için ben sadece size bilgi vermek adına yazdım.kendi aracımda uyguladım ve faydasını gördüm.özellikle güneş altında aracın kaldığı zamanlarda daha da etkili..
  • quote:

Orjinalden alıntı: meteg
    neyse arkadaşlar benden duyurması isteyen istediğini yapmakta elbette ki özgürdür ama ülkemizde çok sık rastlanmaya başladığı için ben sadece size bilgi vermek adına yazdım.kendi aracımda uyguladım ve faydasını gördüm.özellikle güneş altında aracın kaldığı zamanlarda daha da etkili..

Umarım şakalarım yanlış anlaşılmadı :)

Konu gayet iyi, benim istediğim, misal eğer balina kasa diye tabir edilen W124 serisi kullandı iseniz

Onun içindeki, göğüs de dahil sert plastik diye hatırlıyorum, eğer oralara sürülüyorsa vazelin,

ya da misal benim aracımda kapıların yarısından aşağı olan kısımda diyelim, ayrıca göğsün alt

kısımlarında sert plastik kullanılmış, buralarda mı kullanmayı öneriyorsunuz?

Eğer öyle ise denemekte fayda var aslında, küçük bi bölgede uygulasam kel kalmam :)

Ama yumuşak bölgeler için ise ben yine uzak durayım :)

Ancak yine de aklımda hala mumsu bi his bırakmıyor mu diye bi soru takılmıyor değil :)

Bize aktardığınız için bunu ayrıca teşekkür ederim, yukarıda yazılan bazı şeyler işin şakası,

kesinlikle alay değil yanlış anlaşılma olmasın

• Dostum ekstremeenvi
    eğer @meteg dostumuz genelde buralarda takılıyorsa senin şakacı tarafını biliyordur
    Hoş gerçi konusuna farklı tatlar kattın

Konuya gelince bu çatlaklar özellikle direkman güneş ışığı gördüklerinde de oluyor.
    O yüzden mümkün olduğunca araçları gölge alanlarda bırakmalıyız

Ayrıca bu vazelin kafaya da sürülüyordu galiba?
    Neye yarıyodu ya

• Görevliye vazelini daha hayırlı işlerde kullanmasını öneririm
  • evt konsol çatlakları oluyor çokça..
    konu için teşekkür ederiz meteg hocam .

@extremeenvy

süt silikonla iyice sildiğinde başta parlak parlak yapıyor ...sonra ben onu mümlün olduunca yayarak mat hale getiriyorum....kuruluyorum bir nevi...
    bazen zaman kısıtlıysa sonax
  • arkadaşlar,

ben buradaki herkesin kimseyle alay etmediğine inanıyorum.buraya üye olmadan önce üye olduğum başka bir forumda hakikaten alaya varan boyutlara ulaşmıştı olay ve ben o forumla alakamı kestim.yani içiniz rahat olsun ben bu göğüslerde meydana gelen çatlaklardan çok çekmiş biri olarak yazıyorum bunları istiyorum ki başkalarının da başına gelmesin.. zira bu parçaların yenilerinin fiyatı astronomik.

ha eğer burada herhangi birisi benimle alay edecek olsa bile benim tek yapacağım foruma hiçbir konuda cevap yazmamak olacaktır. ama ben zaten bu forumun bu tür sorunlar yaşamayacağını çünkü burada belli bir kalite seviyesine ulaşıldığına inanıyorum.

ayrıca yazdıklarım bağlayıcı değildir isteyen uygular istemeyen uygulamaz buna özellikle dikkat çekmek isterim..

hepinize sevgiler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi meteg -- 31 Ocak 2009; 3:05:11 >
  • bahsettiğiniz konsol çatlakları yüzünden araç alımı sırasında yarı yarıya elemek zorunda kalıyordum baktığım araçları...düşman başına gerçekten çok rahatsız eder benide...
  • Bu iş için pro ürünler var, hem de yıllarca kullanmanıza yetecek kadar az miktarda sürülüyor bunlar zaten...

Yağ, silikon içermeyen, UV'ye karşı koruyan, su bazlı özelliğe sahip ürünler var. Yıllardır sorunsuz kullandığım 2 ürünle ilgili bilgi verecek link ekliyorum...

http://www.performancemotorcare.com/acatalog/Smart_Dressing__787.html

http://www.performancemotorcare.com/acatalog/Autoglym_Vinyl_and_Rubber_Care_500ml.html

2. linkteki ürün TR distribütörü olan bir ürün, fiyatı da 20 TL'nin altında sanırım...

http://www.obeyticaret.com/tr/urunler.php

• vazelin şu eczanelerde satılan pembe renkli krem değil mi?Esasında denemek lazım.Ben kapı fitillerine sürmüştüm donmasın diye etkli olmuştu.Şimdide aracımın göğsüne bir deneyeyim bakim
  • sıvı vazelin kullanın daha pratk ve etkili ben kullanıyorum mahsur görmedim
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.