Şimdi Ara

Far Temizleme - Metal Cilası Hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
8.909
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Herkese merhaba. Son zamanlarda gerek forumlar, gerek yerli - yabancı videolar olsun far temizliğini araştırıyorum. Çoğunluğun yaptığı işlem zımpara, pasta, cila şeklinde ilerliyor. Bu sayede güneşte uzun süre beklemiş araçlardaki sararma ve lekeler gideriliyor.

Araştırma yaparken internette şöyle bir ürüne ve videoya rastladım. Kendi aracımda deneme amaçlı olarak kullanmayı düşünüyorum. Bu ürün ve uygulama hakkında bilgisi olan var mı? Bana gerçekdışı gibi geldi, yine de forum üyelerine sormak istedim.

Ürün metal ve bakır parlatma cilası olarak geçiyor, ancak far temizlemede faydalı sonuç aldığını söyleyenler de var. Satış sitelerinde de aynı ibareyi kullanmaya başlamışlar Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Müddeiumumi -- 15 Temmuz 2018; 15:23:14 >

• Hocam bu far parlatma işlemi için internette çok hurafe dönüyor.Farklı farklı çözümler ve bu farklı çözümler için birisi işe yarıyor birisi işe yaramıyor diyor.Bende çok araştırdım.En son plastx far parlatma seti aldım n11'den.

İşe yaramayacak farlar daha da kötü olacak dediler 2 çift orijinal far almayı göze alarak başladım yapmaya (1600 tl civarı)

https://forum.donanimhaber.com/accent-era-far-parlatma-islemi-meguiars-plastx-ve-headlight-protectant--132241352#132241352

Yaptığım işlemin konusu.

• bnym97 kullanıcısına yanıt
    Elinize sağlık, gayet güzel olmuş. Ben de zımpara ile detaylı bir işçilik yapmak istiyorum ama gerek yoğunluk, gerek acemilikten ötürü gözüm kesmedi. Bu sebeple daha pratik olan bu seçeneği sormak istedim. Forumda elbet denk gelen veya deneyen bir arkadaş vardır diye umuyorum. En kötü ihtimalle risk alıp ilk ben deneyeceğim.
  • Bunlarla uğraşmayın. Gidin bir kapartaciya yaptırın.

Ben geçen sene yaptırdım. 60 liraya zımparalandı ve özel bir sprey ile birşeyler yaptı. Bir daha sararma olmadı. Eski aracıma her yıl yaptırırdım ve sene sonunda yine sararırdı. Bu yapan kişi kullanmış olduğu boya sayesinde sararma olmuyor.
  • fatih33yucel, işe yaramazsa mecburen bir yere yaptıracağım.

CeyKalDa, diş macunu veya cif benzeri temizleyicilerin verimliliği ve kalıcılığı çok zayıf olduğu için onları eledim. Yine de teşekkür ederim.

2 gündür cevap gelmediğine göre forumdan ürünü kullanan birisi yok. Vakit bulursam hafta sonu alıp bir deneme yapayım, farlara kalıcı zarar vermediği sürece tek zararım 20 - 30 lira olacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Müddeiumumi

Elinize sağlık, gayet güzel olmuş. Ben de zımpara ile detaylı bir işçilik yapmak istiyorum ama gerek yoğunluk, gerek acemilikten ötürü gözüm kesmedi. Bu sebeple daha pratik olan bu seçeneği sormak istedim. Forumda elbet denk gelen veya deneyen bir arkadaş vardır diye umuyorum. En kötü ihtimalle risk alıp ilk ben deneyeceğim.
    Hocam ben kullandım bu cilayı, hala aracımın bagajında duruyor. Sararmış farları beyazlatıyor mu? Bir nebze evet. Farınız da hafif sararmışsa beyazlatıyor, ama farın dış yüzeyinde sarılık çok fazla ise etkisi çok hafif oluyor. Bu ürünün yerine "aseton" kullansanız da aynı etkiyi yapıyor. Ben yaptıkdan yaklaşık 3 Ay sonra farlar eski haline döndü, 50 TL ye Oto Boyacısı makinayla bir kaç defa zımpara yapıp, üstüne Meguarsın far cilasından uyguladı, farlar yepyeni oldu, bu ürünlerle uğraşacağınıza, oto boyacıya gidin bence daha iyi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tefennili -- 12 Temmuz 2018; 8:55:19 >

• Far üzerindeki koruma tabakasının özelliğini yitirmesi sonrasında güneşin UV ışınları sebebiyle kararıyor. Far temizlerken üstteki sararmış tabaka öncelikle diş macunuyla uzaklaştırılmaya çalışılır olmazsa pasta ile denenir eğer sarı tabaka tüm bunlara rağmen gitmezse zımparalayarak aşındırılır ve temizlenir, sonrasında pasta işlemi yapılır.
    Ancak tüm bu işlemler sonrasında temizlenen far kısa zamanda tekrar sararır buna sebep far üzerindeki koruyucu tabakanın kalmamaış olmasıdır. Bu durumu engellemek için farın üzerine oto boyasına sıkılan vernik sıkılır. Kaliteli vernik UV ışınlarını geçirmeme özelliğine sahip olduğundan farlarınız uzun süre kararmaz.
    Hangi tip verniğin sıkılacağıysa deneme yoluyla bulunabiliyor. Bazı vernikler fara çok iyi yapışırken bazıları birkaç ay içinde dökülüyor. Ayrıca vernik sıkarken farın üzerinde hiç toz zerresi kalmaması önemlidir, aksi halde toz zerresinin olduğu yerden vernik atma yapar ve kısa zamanda dökülür.

• tefennili, yorumunuz için teşekkür ederim. Aseton ile ilgili olumsuz sonuçlara denk geldiğim için onu seçenekler arasından çıkartmıştım. Farlarda çok sararma yok, orta seviyede diyebilirim. Ürün dediğiniz gibiyse en kısa zamanda deneyeyim. Sonucu buradan paylaşırım.

mbulur, verniğin ne denli önemli olduğunu okumuştum. İlk aşamada zımpara - pasta - cila işlemi yapmayacağım için verniği de kullanmayacağım, şu an ilk mesajda belirttiğim ürün hakkında bilgi edinmeye çalışıyorum. Yine de bilgilendirici yorumunuz için teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Müddeiumumi -- 15 Temmuz 2018; 15:22:43 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mbulur

Far üzerindeki koruma tabakasının özelliğini yitirmesi sonrasında güneşin UV ışınları sebebiyle kararıyor. Far temizlerken üstteki sararmış tabaka öncelikle diş macunuyla uzaklaştırılmaya çalışılır olmazsa pasta ile denenir eğer sarı tabaka tüm bunlara rağmen gitmezse zımparalayarak aşındırılır ve temizlenir, sonrasında pasta işlemi yapılır.
    Ancak tüm bu işlemler sonrasında temizlenen far kısa zamanda tekrar sararır buna sebep far üzerindeki koruyucu tabakanın kalmamaış olmasıdır. Bu durumu engellemek için farın üzerine oto boyasına sıkılan vernik sıkılır. Kaliteli vernik UV ışınlarını geçirmeme özelliğine sahip olduğundan farlarınız uzun süre kararmaz.
    Hangi tip verniğin sıkılacağıysa deneme yoluyla bulunabiliyor. Bazı vernikler fara çok iyi yapışırken bazıları birkaç ay içinde dökülüyor. Ayrıca vernik sıkarken farın üzerinde hiç toz zerresi kalmaması önemlidir, aksi halde toz zerresinin olduğu yerden vernik atma yapar ve kısa zamanda dökülür.
    Arkadaşlar bende aracımın farları ile ilgili bir şeyler yapmayı düşünüyorum. 500-3000 arası su zımparalarını kullandıktan sonra @mbulur arkadaşın bahsettiği kaliteli vernik tavsiyesi olan var mı? Ayrıca zımpara işleminden sonra, vernik uygulanmadan önce bir şey kullanılıyor mu?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.