Şimdi Ara

EYT ; Emeklilikte yaşa takılanlar , yaşa takıldıklarının farkında olmayanlar .

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
125
Cevap
3
Favori
9.344
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 1999 yılında çıkarılan kanun ile , 1999 yılı öncesinde Ssk başlangıcı olanlara yaş şartı getirildi ve yasalar geriye işletilerek çok ciddi bir mağduriyet oluşturuldu . ardından 2008 yılında da AKP tarafından çıkarılan bir başka kanun ile de bu mağdur gruba bir darbe daha vuruldu ve çalıştıkça maaşları düşmeye başladı . Üstüne birde GSS ödeme yükümlülüğü getirildi .

Şimdi sadece Sayın İNCE bu konuyu çözeceğini söylüyor .

Hatay mitinginde 100 gün içinde EYT sorununu çözeceğini dile getiriyor .

• beğenmedikleri eski türkiye'de insanlar 40 yaşında emekli oluyordu, emekli ikramiyeleri ile de en az 1 adet daire alabiliyorlardı. Ananıza babanıza ya da çevrenize sorun, öğrenin.

ama alnı secdeden kalkmayan siyasi islamın neferleri ülke yönetimini ele alınca her gün daha kötüye gitti işler, bir kere 99 sonrası SGK başlatanlar zaten yandı, suyunu çıkarana kadar çalıştırıyorlar artık ve sonunda verdikleri ikramiye ile anca babafingo'yu alıyorsun.

Bugün 14 eylül 2018 asgari ücret üzerinden bir kişi emekli olsun, ne kadar emekli maaşı bağlanacak biliyor musunuz?
    800 - 900 TL arası bir şey.

65'e kadar yaşayabilen akepeye biat etmeye devam edebilir, ölen ölür akepe ayakta kalır.
    65'den sonra aklı başına gelen de zaten 1-2 sene içerisinde kanser hastası olur, pamugu tıkarlar geberir gider.
    Evet..önceleri öyleydi..

bizde demiyoruz ki bizde bu yaşta olalım..

Ülke kötü durumdaysa bi omuz atalım eyvallah.. Kardeşim yaşım 48 ben normal şartlarda 3 sene önce emekli idim.. Devlet benim 3 yılımı aldı yaktı faydam olduysa helali hoş olsun ama sen bana dersen ki yok buda yetmez bi 4 yıl daha sık dişini.. bu böyle olmaz.. ben zaten 3 yıl fedekarlık yapmışım yeter.. kademe de bir yere kadar sen Milletvekilini bir dönemde emekli et bana gelince 7 sene geçir..

Hak nerede hukuk nerede..
    Eyt mağduru olan kişilerden birisi de babamdır. Hükümeti destekledi yıllarca. Son yaşanan kriz ve eyt nin bu kadar gündeme gelmesine rağmen gündemimizde yok denmesi onu önümüzdeki seçimde sandığa gitmemeye ya da başka partiye oy vermeye itecektir. 2 türlü de ben karlı çıkyorum. Çünkü eyt nin önüne akp engel olursa sonunda akp nin halk için çalışmadığını anlayacak olmazsa da evimize ektra 2 bin lira üstü maaş bağlanacak. bunu da annemle benim desteklediğim kesim çıkaracağı veya destekleyeceği için 2 yıl karta biz el koyacağız :D Babam da 3 yıl erken emekli olmuş olacak kart kendisine geçince - Bunlar işin geyik kısmı tabi aramızdaki şakalar- . Ancak eyt de ciddi mağdur bir kesim var. 48 49 yaşından sonra iş bulamayan bir çok insan var. Hem de primlerini ödeyip emeklilik hakları kazanmalarına rağmen emekli olamayan zor durumdaki insanlar. Yasa geriye dönük işletilemez. Ama bu insanlara işletildi ve anayasa çiğnendi resmen. Bu arada Suriye de dış politikayı eline yüzüne bulaştırıp ülkede 5 milyon mülteciye 30 milyar dolar para harcayan hükümet de kusura bakmasın bu işe engel olmanın bi bahanesi yok. Bu adamlar yardım istemiyorlar kendi haklarını istiyorlar. Kaynak nerde diye soran olursa bu adamların her ay ödedikleri paralar nerede diye sorulur? Sen millete 30 milyar dağıtacak parayı bul ama sana yıllarca prim ödeyen insanlara KENDİ PARALARINI geri ödemeye gelince sıra kaynak sor. Kusura bakma ama hiç bir eytli bu saatten sonra akp yi desteklemez. Hükümet de bu durumu göz önünde muhakkak bulundurmalı. 6 7 ay sonra seçim olacak.
    Kardeşim yazdıklarının her kelimesine katılıyorum..

Eskiden emekli olan 1 ev 1 araba alıyordu ve emekli maaşı ile gayet güzel geçiniyordu.

Emeklilik hayalleri kuruyoruz ama iş maaşa gelince asgari ücret ile çalışan insanlar bu bağlanacak maaş ile emekli olmak istemezler en azından 3-5 mesai ile köle gibi çalışarak 2500 TL gibi maaşlara mahkum olmaya devam ederler. Yada 3 kuruşa tamah edip pazarda tezgah açmaya başlarlar.. Allah yardımcılar olsun.

Gelelim emeklilik tazminatı konusuna .. eski yasaya göre her yıla 1 bürüt ücret iken şimdi tavan getirdiler sanırım 5400 TL gibi bu günlerde .. Misal ben ender olarak maaşı tavandan alan biri olarak bile 22 yıl * 5400 = 113,400 TL gibi bir para alıp emekli olacagım.. tabii kesinti vs olacaksa onu bilmiyorum.. 2 oda bir ev bile alamıyorum.. 20-30 Milyar borç harç var ise dagıt.. kaldımı eline 80 bin .. Çocukları evlendir sen sağ ben selamet.. tüm yaşlılık boyunca cam da otur gelen gideni izle !!
    şimdi bu eyt ye karşı çıkanlar şöyle diyor.

40 yaşında emekli mi olunur. 50 yıl emekli maaşımı alınır. (sanki yukardakiyle sözleşmemiz var)

ben sana bakmaya mecburmuyum ( abisi büyümüşte bana bakacakmış).

bizden öncekiler emekli oldu , biz dedik mi biz size niye bakıyoruz , sırtımıza yük oluyorsunuz. (belki içlerinde sizlerin büyükleride var)

millet hakkını arııyor. bu ülke için 65 yaşta fazladır. senin içine hak aranıyor.

eytlilere uyanık , çakal , parazit diyorsun

çünkü ben yandım , bunlarda yansın istiyorsun.

ama eytliler seninde hakkını savunuyor

sen bunu bilmiyorsun.
  • 2008 çıkarılan kanun aynı zamanda ciddi oranda maaşların düşmesine de sebep oluyor . ama özellikle sokaktaki halk bu durumun farkında değil .
  • Sayın İNCE , bu mağduriyetin 100 gün içinde çözüleceği sözünü verdi . bu demek oluyor ki bir çok kişinin mağduriyeti çözümlenecek ..
  • evet forumdan görünende o , 1999 öncesi ssk girişi olanlar inanılmaz bir mağduriyet yaşıyor , emeklilik hakları ötelendiği gibi , ayrıca çalıştıkça her ay maaşları düşüyor ama açmış olduğum konuya ilgi sıfır :..
  • Ekim de bir şeyler olabilir..

İnşallah..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • applev kullanıcısına yanıt
    Bu arada konuyu yeni gördüm..Ben face de sıklıkla bu konuyu paylaşıyorum..EYT çözülmediği müddetçe Sandığa gitmeyecegim..Karınca misali.

• İnce vs hikaye..birbirlerini yemekle meşguller..

AKP nin 2007 seçim beyannamesinde vardı EYT..

MHP nin teklifi mecliste..

İyi parti destekliyor..

Bir inat uğruna biz eziliyoruz..

• Bu yasa 99 öncesi SGK başlangıcı olup da şu anda yaştan dolayı emekli olamayanları mı kapsayacak , yoksa tüm 99 öncesi SGK başlangıcı olanları mı? Yani 99 öncesi SGK balangıcı olan XX henüz hizmet süresini tamamlamamış ama 6 yıl sonra hizmet süresini tamamlayacak. Bu yasaya göre XX de o zaman (6 yıl sonra) emekli olabilir mi yoksa o zaman için tekrar 2024 EYT için yasa mı beklenecek?

Gib gibi gelen sorular çook.
  • 99 ve öncesi ssk girisi..ve 25 yılını doldurmuş olan..

Misal 95 de ilk giriş..üzerine 25 yıl köy..2020 emekli gibi..

Büyük olasılıkla bunu budayacaklar .93 ve öncesi yapacaklar gibi.

• beğenmedikleri eski türkiye'de insanlar 40 yaşında emekli oluyordu, emekli ikramiyeleri ile de en az 1 adet daire alabiliyorlardı. Ananıza babanıza ya da çevrenize sorun, öğrenin.

ama alnı secdeden kalkmayan siyasi islamın neferleri ülke yönetimini ele alınca her gün daha kötüye gitti işler, bir kere 99 sonrası SGK başlatanlar zaten yandı, suyunu çıkarana kadar çalıştırıyorlar artık ve sonunda verdikleri ikramiye ile anca babafingo'yu alıyorsun.

Bugün 14 eylül 2018 asgari ücret üzerinden bir kişi emekli olsun, ne kadar emekli maaşı bağlanacak biliyor musunuz?

65'e kadar yaşayabilen akepeye biat etmeye devam edebilir, ölen ölür akepe ayakta kalır.
    65'den sonra aklı başına gelen de zaten 1-2 sene içerisinde kanser hastası olur, pamugu tıkarlar geberir gider.
  • Konu sahibi arkadaş konuya ilgisizlikten yakınmış, kısmen haklıda ancak şöyle bir durum var bu forumun ağırlık yaş ortalaması 99

ve öncesi sigortayı görmüyordur hatta bırakın 99 ve öncesini sigortasının başladığından - 99 olayının ne olduğunu bildiğinden - 99 yılından önce doğduğundan bile şüpheliyim.

O yüzden konuya ilginin az olması normaldir endişe etmeyiniz
  • kvadankpakal kullanıcısına yanıt
    Haklısın güzel kardeşimde şu an çektiğimizin büyük kısmı 40 yaşında emeklilik yüzündendir.

Eski Türkiye de 38-42 arası emeklilik yoktu bu uygulama S.Demirel-E.İnönü koalisyon hükümeti tarafından ön hazırlığı yapılmadan palaspandıras yapıldı.

Sisteme prim getirisi olan binlerce kişi bir anda ikramiye+maaş olarak sistemden alacaklı duruma geldi, sistemde bunu gideri tolare edemedi sonuç olarak ssk battı.

Alınan ikramiye ile ev araba olayı tartışılır,

emlak bu kadar popüler değildi, hoş popüler olmasada zaten kolay erişilebilir değildi miras gömü vs. bir yerden toplu gelen yoksa öyle ortalama bir şehir merkezi ya da büyük şehirde taksitle ev alamıyordun haa sonu ...pa ile biten firmalar ya da koop lar vardı onlara taksitle girebiliyordun ama onlarda devede kulak idi +"kooperatif evi" kavramını yaşı +40 olanlar iyi bilir.

Otomobilde şimdiki gibi çeşit ve erişim yoktu haa ikramiyen fazla ise yerli serisi alıyordun o na sözüm yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: kvadankpakal

beğenmedikleri eski türkiye'de insanlar 40 yaşında emekli oluyordu, emekli ikramiyeleri ile de en az 1 adet daire alabiliyorlardı. Ananıza babanıza ya da çevrenize sorun, öğrenin.

babam 42 de annem 39 yaşında emekli oldu.

• quote:

Orijinalden alıntı: kvadankpakal

beğenmedikleri eski türkiye'de insanlar 40 yaşında emekli oluyordu, emekli ikramiyeleri ile de en az 1 adet daire alabiliyorlardı. Ananıza babanıza ya da çevrenize sorun, öğrenin.

"Ama şimdi ekonomi uçuyor, kişi başı gelir arttı, %7,4 %5,2 büyüdüüük, yol yabdııı, köplü yapdııı, havalimanı yabdııı ama hiç kullanamadım. Enflasyon yoook vs..."

• kvadankpakal kullanıcısına yanıt
    Kardeşim yazdıklarının her kelimesine katılıyorum..

Eskiden emekli olan 1 ev 1 araba alıyordu ve emekli maaşı ile gayet güzel geçiniyordu.

Emeklilik hayalleri kuruyoruz ama iş maaşa gelince asgari ücret ile çalışan insanlar bu bağlanacak maaş ile emekli olmak istemezler en azından 3-5 mesai ile köle gibi çalışarak 2500 TL gibi maaşlara mahkum olmaya devam ederler. Yada 3 kuruşa tamah edip pazarda tezgah açmaya başlarlar.. Allah yardımcılar olsun.

Gelelim emeklilik tazminatı konusuna .. eski yasaya göre her yıla 1 bürüt ücret iken şimdi tavan getirdiler sanırım 5400 TL gibi bu günlerde .. Misal ben ender olarak maaşı tavandan alan biri olarak bile 22 yıl * 5400 = 113,400 TL gibi bir para alıp emekli olacagım.. tabii kesinti vs olacaksa onu bilmiyorum.. 2 oda bir ev bile alamıyorum.. 20-30 Milyar borç harç var ise dagıt.. kaldımı eline 80 bin .. Çocukları evlendir sen sağ ben selamet.. tüm yaşlılık boyunca cam da otur gelen gideni izle !!

• quote:

Orijinalden alıntı: gambit666

babam 42 de annem 39 yaşında emekli oldu.

Alıntıları Göster
    Evet..önceleri öyleydi..

bizde demiyoruz ki bizde bu yaşta olalım..

Ülke kötü durumdaysa bi omuz atalım eyvallah.. Kardeşim yaşım 48 ben normal şartlarda 3 sene önce emekli idim.. Devlet benim 3 yılımı aldı yaktı faydam olduysa helali hoş olsun ama sen bana dersen ki yok buda yetmez bi 4 yıl daha sık dişini.. bu böyle olmaz.. ben zaten 3 yıl fedekarlık yapmışım yeter.. kademe de bir yere kadar sen Milletvekilini bir dönemde emekli et bana gelince 7 sene geçir..

Hak nerede hukuk nerede..

• Ben asıl bu yirmili yaşlardaki şakşakçıları

Altmışlarında görmek istiyorum

Anlayacaklar burası almanya mı, japonya mı.

• Kanun çıkarsa bende 2 yıl sonra emekli olabiliyorum. Ama bence mantıklı değil. Bende isterim, düzgün bi maaş versinler, yiyip, içip, gezeyim. Ama para havadan gelmiyor. Çalışanların verdiği paradan emekli parası ödeniyor.

1 emekliye karşılık en az 3 çalışan olması lazım ki maaşlar dönsün. İnsan ömrü uzadı. 25 yıl çalışıp, 30 yıl maaş almaya kasa yetişmiyor maalesef.

Bu kanun çıkarsa sanırım emekli maaşları iyice düşer. Başka bi iş bulup çalışacaksak ne anladık emeklilikten.

Bağkur muhabbetine emekli ederken de çok yanlış yaptılar. Milyonlarca kişi kredi çekip, o parayla emekli oldu, maaşın bir kısmıyla bi süre krediyi kapattı, sonrası yan gel yat. Kim ödüyo onların parasını? Biz. Adil mi bu? Helal mi bu?

Vekil emekliliği külliyen yanlış. Ona helal diyen 1 kişi var mıdır, vekillerden başka?

Böyle böyle iyice batacaz ülke olarak.

• Eyt mağduru olan kişilerden birisi de babamdır. Hükümeti destekledi yıllarca. Son yaşanan kriz ve eyt nin bu kadar gündeme gelmesine rağmen gündemimizde yok denmesi onu önümüzdeki seçimde sandığa gitmemeye ya da başka partiye oy vermeye itecektir. 2 türlü de ben karlı çıkyorum. Çünkü eyt nin önüne akp engel olursa sonunda akp nin halk için çalışmadığını anlayacak olmazsa da evimize ektra 2 bin lira üstü maaş bağlanacak. bunu da annemle benim desteklediğim kesim çıkaracağı veya destekleyeceği için 2 yıl karta biz el koyacağız :D Babam da 3 yıl erken emekli olmuş olacak kart kendisine geçince - Bunlar işin geyik kısmı tabi aramızdaki şakalar- . Ancak eyt de ciddi mağdur bir kesim var. 48 49 yaşından sonra iş bulamayan bir çok insan var. Hem de primlerini ödeyip emeklilik hakları kazanmalarına rağmen emekli olamayan zor durumdaki insanlar. Yasa geriye dönük işletilemez. Ama bu insanlara işletildi ve anayasa çiğnendi resmen. Bu arada Suriye de dış politikayı eline yüzüne bulaştırıp ülkede 5 milyon mülteciye 30 milyar dolar para harcayan hükümet de kusura bakmasın bu işe engel olmanın bi bahanesi yok. Bu adamlar yardım istemiyorlar kendi haklarını istiyorlar. Kaynak nerde diye soran olursa bu adamların her ay ödedikleri paralar nerede diye sorulur? Sen millete 30 milyar dağıtacak parayı bul ama sana yıllarca prim ödeyen insanlara KENDİ PARALARINI geri ödemeye gelince sıra kaynak sor. Kusura bakma ama hiç bir eytli bu saatten sonra akp yi desteklemez. Hükümet de bu durumu göz önünde muhakkak bulundurmalı. 6 7 ay sonra seçim olacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: kotkas

Eyt mağduru olan kişilerden birisi de babamdır. Hükümeti destekledi yıllarca. Son yaşanan kriz ve eyt nin bu kadar gündeme gelmesine rağmen gündemimizde yok denmesi onu önümüzdeki seçimde sandığa gitmemeye ya da başka partiye oy vermeye itecektir. 2 türlü de ben karlı çıkyorum. Çünkü eyt nin önüne akp engel olursa sonunda akp nin halk için çalışmadığını anlayacak olmazsa da evimize ektra 2 bin lira üstü maaş bağlanacak. bunu da annemle benim desteklediğim kesim çıkaracağı veya destekleyeceği için 2 yıl karta biz el koyacağız :D Babam da 3 yıl erken emekli olmuş olacak kart kendisine geçince - Bunlar işin geyik kısmı tabi aramızdaki şakalar- . Ancak eyt de ciddi mağdur bir kesim var. 48 49 yaşından sonra iş bulamayan bir çok insan var. Hem de primlerini ödeyip emeklilik hakları kazanmalarına rağmen emekli olamayan zor durumdaki insanlar. Yasa geriye dönük işletilemez. Ama bu insanlara işletildi ve anayasa çiğnendi resmen. Bu arada Suriye de dış politikayı eline yüzüne bulaştırıp ülkede 5 milyon mülteciye 30 milyar dolar para harcayan hükümet de kusura bakmasın bu işe engel olmanın bi bahanesi yok. Bu adamlar yardım istemiyorlar kendi haklarını istiyorlar. Kaynak nerde diye soran olursa bu adamların her ay ödedikleri paralar nerede diye sorulur? Sen millete 30 milyar dağıtacak parayı bul ama sana yıllarca prim ödeyen insanlara KENDİ PARALARINI geri ödemeye gelince sıra kaynak sor. Kusura bakma ama hiç bir eytli bu saatten sonra akp yi desteklemez. Hükümet de bu durumu göz önünde muhakkak bulundurmalı. 6 7 ay sonra seçim olacak.
    işsizlik fonuna el koydular hesap soran yok ..

varsa kafası basan maliyeci çıksın hesabını yapsın iç ettikleri işsizlik fonunun faizi ile bile EYT lilerin maaşını karşılardı !

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.