Şimdi Ara

Evde iki araç ile kilometre dağılımı: Hangisiyle ne kadar yol yapmak daha mantıklı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
1.601
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

İhtiyaçtan dolayı eve 2. aracı aldığımızdan bu yana kafamı kurcalayan bir konu var.

2016 kasım ayında aldığımız sıfır dizel (Peugeot 308 T9) aracımız var.
    - Şehir içinde 5 litre şehir dışında 4.2 litre civarı yakıyor. Yol bilgisayarını hiç sıfırlamadım şu anda 4.9 litre gösteriyor.
    - Günlük işe git gel ve diğer işler için ortalama 30km kullanılıyor, uzun yola da daha konforlu ve az yaktığı için bununla gidiyoruz. (2 kez ankara-konya, 1 kez ankara-istanbul yaptık)
    - Şu anda 9500 km'de

2017 Ocak ayında yine sıfır alıp Mart ayına kadar sadece 300km kullandığımız Peugeot 208 1.2turbo eat6 aracımız var.
    - Mart ayından beri eşimin ehliyetini alması ile birlikte günlük işe git gel ve diğer işler için ortalama 10-12 km kullanılıyor.
    - Şehir içi eşimin acemeliği ile 7.5 - 8 litre yakıyor. Ben kullanırsam 6.5 litre yakıyor. Uzun yolda da 5 litre civarı yakar tahminen. Yol bilgisayarı hiç sıfırlanmadı şu anda 7.1 gösteriyor.
    - Şu anda 1600km'de.
    - Eşimin adına şahıs şirketi olduğu için bu aracın giderlerini KDV'den düşüyoruz bu açıdan yakıt, bakım ve sarf malzeme giderleri açısından geri getirisi oluyor.

Bildiğiniz üzere araçların yıllık 15bin km'si dolmasa bile garantinin devamı ve motor yağının ömrü dolayısı ile periyodik bakıma girmesi gerekiyor. İki araç için de ortalama 500 lira civarı bir rakam tutacak bakımlar.

Durum şu ki;

Eşimin aracı 208 çok az kullanıldığı için 1 yılını doldurduğunda 4-5 bin km civarında olacak ve boşu boşuna bakıma girecek. 308 ise yazın çift tatil yaparsak 10. ayda 15 bin km yi doldurabilir. En kötü ihtimalle 12. ayda 15bin e gelmiş olur.

Sorum şu ki;

- Konya'ya git gel ve şehir içi iki kişi gideceğimiz yerlere 208 ile gidip onun da kilometresinin artmasını, 308 ile arada açılan kilometre makasının kapanmasını sağlamak ne derece mantıklı?
    - 308 km de ortalama 23 kuruş yakarken 208 km'de şirket avantajı ile 33 kuruş civarı yakıyor. Bakım giderleri ve 2. el değerlerinin yanı sıra, aradaki yakıt farkını da göze alalım
    - 4 yıl sonra iki aracı da satmak istediğimizde;
    - 70.000km deki 308 + 20.000km deki 208 mi daha çok para eder? (308 ile 20.000km daha çok yol yaptığımız için 2.000 lira civarı yakıt avantajı olacak)
    - 50.000km deki 308 + 40.000km deki 208 mi daha çok para eder?

Derdini şeyedeyim diyenler olacaktır, nihayetinde burası otomobil bölümü ve tartışması eğlenceli olabileceğini düğündüğüm bir konu. İnce hesapçı arkadaşların yorumunu bekliyorum :)

Evde iki araç ile kilometre dağılımı: Hangisiyle ne kadar yol yapmak daha mantıklı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Allah başka dert tasa vermesin

Bence 208i satın problem kalmaz böylelikle

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Böyle ince hesap yapabilsem yeminle trilyonluk olurdum. Böyle böyle 2 araba sahibi olunuyo demek ki.

• Sanki V8 atmosferik motorları var. Dilediğini kullan hocam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Armin van Buuren* -- 26 Mayıs 2017; 20:45:19 >
  • dostum burası donanım haber forum biz çok fazla hesaplayan adamlar değiliz genelde indirim bekleriz :D
  • Okurken yoruldum. İyi yazmışsın.

• Sıcak fırsatlardan 2 tane kadrolu kişi alsak çözebilirler bence.
  • Para kolay kazanılmıyor ama iki tane arabayı yürütebilen karı kocanın bu kadar kuruş hesabı yapıp sinekten yağ çıkarması çok saçma geliyor.

Madem çok dert ediyorsun kendi aracınıda eşinin şirketi üzerine yap
  • Evde iki araç ile kilometre dağılımı: Hangisiyle ne kadar yol yapmak daha mantıklı?
  • Bende eskiden böyle herşeyi hesaplamaya çalışırdım baktım hayat geçiyor saldım.Size de tavsiyem hayatın tadını çıkarın.
  • Hangisi daha cok vergi kaciriyorsa onu kullanin

Bosu bosuna vergilere para yedirmemis olursunuz.

• Elinde 308 kullanma imkanı varken niye 208 kullanasın ki, 2.araba spor birşey ya da yüksek hacimli birşey olsa zevkine ona da binerdin arada ama şu şartlarda ne kadar çok kullanabilirsen 308ü kullanmaya çalış.

• defansın bel kemiği kullanıcısına yanıt
    Yeminle bunu düşündüm okurken :) ulan yeminle hayrete düşüyorum sanırım bizde sorun var 😂😂

• quote:

Orijinalden alıntı: Akhilleus

Para kolay kazanılmıyor ama iki tane arabayı yürütebilen karı kocanın bu kadar kuruş hesabı yapıp sinekten yağ çıkarması çok saçma geliyor.

Madem çok dert ediyorsun kendi aracınıda eşinin şirketi üzerine yap

Eşimin adina alirsak kasko trafik tavan yapiyor. İkinci arabayi da Ankaranin 4 5 kmlik mesafelerde aktarmasiz toplu tasima hatti olmayışı nedeniyle mecburen aldık. 2 Dolmuşla gitsen 1 saat sürüyor önce kizilaya git tekrar bin hem de 6 lira tutuyor. Taksiyle gitsen 20 lira yaziyor. Araba 2 lira yakıyo ayni yolda ve 15dk da varıyorsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilteris_ -- 27 Mayıs 2017; 11:30:39 >
  • Olay sinekten yağ çıkartmak değil. Kafası hızlı çalışan adamız şu kadar şeyin hesabını kafamda yapmak belki 2dk sürmüyor :) Para da kolay kazanılmıyor neden parayı ve eldeki varlıkları en verimli şekilde yönetmeyelim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilteris_ -- 27 Mayıs 2017; 11:8:45 >
  • jdm_kei J kullanıcısına yanıt
    Samimi ve mantıklı cevap için teşekkür ederim. Sanirim şehir içinde 208e ağırlık verip uzun yollarda 308le ekonomi yapmak mantikli olacak dediginiz gibi. İki araci da yakin kmlerde tutmak bakim ve 2. El degeri icin mantikli görünüyor.

• Bu kadar hesap yapana kadar 208 'i servise götürmeyin , bakımları sizi yormasın.Düşük km sorunsuzluk orantısı her zaman gerçekleşmese de , servis bakımı ve garanti inancınıza göre de değişecek bir durum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alamre -- 27 Mayıs 2017; 9:55:42 >
  • Konu sahibi çok pintiymiş allah çevrenize ve eşinize sabır versin.

• O kadar yol boyunca B segment arabayla çekilmez. Km açığını kapatmak için şehir içi kullanın ara sıra. Hem de benzinli araba ile uzun yol kağıt üzerinde hesapladığın gibi olmuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bozak07 -- 27 Mayıs 2017; 11:58:12 >
  • Bir peugeot sahibi olarak yaziyorum marka fanatikligiyle ihtam eden olmasin bu nedenle :)

Simdi kardes peugeot dedigin araba citroen ile birlikte, volkswagen ford toyota honda markalari gibi degil, bu piyasada en cok deger kaybeden marka. Peugeot ikinci el olarak degerini kaybetmisken alinir keyifle binilir.

Burada senin denklem daha en bastan hatali. Peugeot konusuyoruz hem de iki tane. Yazik o arabalara sifirken verilen paraya. Simdi kurus kurus kazanmak icin denklem kursan neye yarar?

Birde tipik 30 yasini yeni asmis, gec evlenmis, esi calisan beyaz yakali konusu olmus bu. Mal beyani, yillik tatil adedi beyani vs vs.

Gereksiz konular.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.