Şimdi Ara

Araba kaç gün çalışmazsa akü boşalır ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (2 Mobil) - 2 Masaüstü2 Mobil
5 sn
24
Cevap
0
Favori
81.111
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bir araba ortalama kaç gün yatarsa akü boşalır? araç (2000 megane)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Deluxe1 -- 29 Nisan 2007; 22:21:38 >

• akünün durumuna bağlıdır....
  • quote:

Orijinalden alıntı: türbülans

akünün durumuna bağlıdır....
    kesinlikle akünün durumuna bağlıdır, eğer akü yepyeni bir aküyse 2-3 ay araç çalışmasa bile bişey olmaz, belki daha bile fazla,

eğer akü eski veya ömrünü tamamlamak üzereyse bu süre çok soğuk havalarda 2 güne bile düşebilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tecniq

kesinlikle akünün durumuna bağlıdır, eğer akü yepyeni bir aküyse 2-3 ay araç çalışmasa bile bişey olmaz, belki daha bile fazla,

eğer akü eski veya ömrünü tamamlamak üzereyse bu süre çok soğuk havalarda 2 güne bile düşebilir.

Alıntıları Göster
    arkadaşlar söylemiş ama birkez daha söylemekte yarar var. bu tamamen akünün durumuyla ilgili bir olay.

örnek vermek gerekirse iki aracımız var garajda duran devamlı birisi bir hafta çalıştırmassak hemen akü teklemeye başlıyor ve kablo ile takviye yapıp çalıştırıyoruz. diğeri 1 ay duruyor yinede hiç birşey olmamış gibi çalışıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: fatihhk

arkadaşlar söylemiş ama birkez daha söylemekte yarar var. bu tamamen akünün durumuyla ilgili bir olay.

örnek vermek gerekirse iki aracımız var garajda duran devamlı birisi bir hafta çalıştırmassak hemen akü teklemeye başlıyor ve kablo ile takviye yapıp çalıştırıyoruz. diğeri 1 ay duruyor yinede hiç birşey olmamış gibi çalışıyor.

Alıntıları Göster
    valla bu araç 2000 model alındığında yada alınmadan önceki adam değiştirdimi bilmiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Deluxe1

valla bu araç 2000 model alındığında yada alınmadan önceki adam değiştirdimi bilmiyorum.

Alıntıları Göster
    valla arkdaşta 2005 focus gold coolection var 0 havalar -35 falandı ardahanda(Göle),çalışmadı yeni akü aldı garip!!!! hatta çok küçük akü koymuşlar falan diyor halen orjinaline ondan çabuk boşalmış diyor!!!
  • quote:

Orijinalden alıntı: emirbayramacar

valla arkdaşta 2005 focus gold coolection var 0 havalar -35 falandı ardahanda(Göle),çalışmadı yeni akü aldı garip!!!! hatta çok küçük akü koymuşlar falan diyor halen orjinaline ondan çabuk boşalmış diyor!!!

Alıntıları Göster
    akünün kondisyonu önemli marka model da aynı zamanda
  • quote:

Orijinalden alıntı: Deitel

akünün kondisyonu önemli marka model da aynı zamanda

Alıntıları Göster
    mesela 5 ay filan çalıştırmayacaksanız

bildiğim kadarı ile yazıyorum ..yanlışlarım olabilir ..

1- akunun kutup başını çıkartmalı

2- araba takoza alınmalı

3- döşemeleri yumuak bir bezle kapatılmalı ama sarılmamalı

4- lastik fitilleri besleyici bir kimyasalla temizlenmeli

5- kaporta için mumlama yapın deniyor ama teferruatını bilmiyorum

ideali en temiz hali ile bırakmak ..güneş görmeyen nemsiz bir ortamda

• quote:

Orijinalden alıntı: altin-orfoz

mesela 5 ay filan çalıştırmayacaksanız

bildiğim kadarı ile yazıyorum ..yanlışlarım olabilir ..

1- akunun kutup başını çıkartmalı

2- araba takoza alınmalı

3- döşemeleri yumuak bir bezle kapatılmalı ama sarılmamalı

4- lastik fitilleri besleyici bir kimyasalla temizlenmeli

5- kaporta için mumlama yapın deniyor ama teferruatını bilmiyorum

ideali en temiz hali ile bırakmak ..güneş görmeyen nemsiz bir ortamda

Alıntıları Göster
    alarm varsa tam dolu akü bile 20 günde biter

• Varta D15 model 63aH akımlı Ocak 2018 üretimi akü almıştım. Sıfır tertemiz. Kutup başı temizliği de yaptırmıştım. Aracı 2 aya yakın kenarda bıraktım ve döndüğümde düşük güç (enerji modu) uyarısı verdi. Araç park halindeyken kumandalı kilit sistemi ve Ecu bir miktar güç çekiyor ama 2 ayda 63aH sıfır akünün boşalıp uyarı vermesi sizce normal mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi programmer_onur -- 29 Ağustos 2018; 15:48:6 >
  • Yaklaşık 2-3 ayda boşalır (sağlam akü için söyledim)
  • programmer_onur kullanıcısına yanıt
    evet normal bu aracın boşta iken aküden çekilen güce bağlı olduğunu düşünüyorum. 63aH = 63 amper saat ise boşta çekilen güç 50ma gibi düşünürsek 2 ay oldukça normal.
    not: boşta iken çekilen güç tahmini değerdir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: arfcmr

evet normal bu aracın boşta iken aküden çekilen güce bağlı olduğunu düşünüyorum. 63aH = 63 amper saat ise boşta çekilen güç 50ma gibi düşünürsek 2 ay oldukça normal.
    not: boşta iken çekilen güç tahmini değerdir.
    Hocam zaten akü tam boşalmamıştı. İlk marşta sorunsuz bastı ve çalıştı ama aracın Ecu sistemi kontağı çevirir çevirmez düşük güç seviyesi diyerek diğer tüm elektrik aksamlarını korumaya alarak aracı Enerji Tasarruf moduna aldı sadece. Yani muhtemelen bir 15 gün daha o halde bıraksam marş yine sorunsuz basacaktı ama galiba Ecu çok erken uyarı vermek üzere kodlanmış. Yepyeni 400 liralık Varta 63ah'lık akü de bunu yaşayınca 1.5-2 ay normal mi diye işkillendiğim için sormuştum aslında :(

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi programmer_onur -- 29 Ağustos 2018; 16:26:20 >

• Mesela alü %70 güçteyse 15 fün yatırsak çalışmayabilir mi?
    Araç clio 4 2018 touch. Orjinal nissan-renault mutlu akü var üstünde
    2 senelik
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gentlement39

Mesela alü %70 güçteyse 15 fün yatırsak çalışmayabilir mi?
    2 senelik
    Elektrik kaçağı yoksa, havalarda ısındığından çalışmama ihtimali çok düşük.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gentlement39

Mesela alü %70 güçteyse 15 fün yatırsak çalışmayabilir mi?
    2 senelik
    Normal şartlarda 15 günde hiçbir problem olmaması gerek. Benim araçta eski sahibinin ne zaman taktırdığını bilmediğim Mutlu marka akü var, 20 gün boyunca çalıştırmadığım oldu, tek marşta çalıştı.

2018 model araçta şu an için akü problemi yaşayacağınızı zannetmiyorum, 15 gün çok uzun bir süre değil.
  • Tam 1 yıl önce Varta 44 Ah akü taktırdım. Salgın nedeniyle araç yatıyor. Araçta alarm var ama tek yaptığı mavi ışığı yakıp söndürmek. Alarm sireni öyle vara yoğa bağıran hassasiyette değil. Aracı en son 22 Nisan'da 10 dakika biraz da yüklenerek sürüp aküyü tazelemeye çalıştım. Bu sırada farları, silecekleri vs. çalıştırmadım. Anca fren lambaları yanmıştır doğal olarak. Akü ne kadar dayanır bu şekilde? Kaç gün aşağı yukarı?
  • Aracım şehir dışında otoparkta kaldı malum virüs yüzünden seyahatler engellendi, izin çıkmadı derken araç 2 buçuk aydır çalışmıyor bayramdan sonra gidebilirsem aracın son halini merak ediyorum akü, lastikler, motor yağı, motor suyu vs. önerisi olan varsa yazabilir.
  • İlk uzun sokaga cikma yasaginda akum bitti ama akununde sonuna gelmisim zaten. Yasaktan bir gun once uyari vermisti aslinda
  • Akünün durumuna arabanın kullanılışına(sürekli şehiriçi veya sürekli uzun yol) göre değişir. Öyle ki sürekli şehiriçi kullanılan aracım güzel havada 3 gün yatınca akü bitirdi. Sürekli uzun yol kullanılan aracım günlerce -20 civarı soğukta beklemesine rağmen tek marşta çalışıyordu.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.