Şimdi Ara

Ev almak yerine faizle kiraya çıkmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
6.317
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Nakit para ile ev almak yerine birikmiş para faizi ile kiraya çıkmak daha mantıklı değil mi?

Tabiiki Allahın haram kıldığı bir şey kesinlikle faiz yenmemesi gerekiyor ancak olayı din olmadan düşünürsek daha mantıklı gibi geldi bana.

100 bin birikmis paranın 800 lira kadar faizi oluyor. Bununla kira ödense ana para kenarda duracak. Ev alınsa da ev kenarda duracak eskiyecek vs.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Paranın zaman değerini dikkate almamışsınız. 100k TL ile ev almak yerine faize yatırıp evin kirasını ödemek mantıklı olmayabilir. Çünkü sizin anaparanız aynı kalacak, 5 yıl sonra, 10 yıl sonra 100k TL'nin değeri çok düşecek, ancak ev almış olsanız çok yanlış bir yatırım yapmadıysanız zaman içinde mutlaka değeri de artacak, 100'e aldığımız 120'ye, 150'ye çıkacak. Yani her zaman ev almak ya da faize koymak doğrudur diye birşey yok. Doğru hesaplamak lazım.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • geçen sene dolar 3tl idi şimdi 2.85 değil ev almak bankaya koyup faiziyle şimdi dolar alsam daha fazla getirisi var, geçen sene satılmayan ev yine aynı fiyat sirkilasyon yok artık evde arabada sadece ama sadece düşeş olursa satılıyor
  • Evin parasıyla iş yapacaksanız daha akıllıca. Ancak faiz pek akıllıca değil. Ana para eriycek.

• quote:

Orijinalden alıntı: KraftMK

Nakit para ile ev almak yerine birikmiş para faizi ile kiraya çıkmak daha mantıklı değil mi?

Tabiiki Allahın haram kıldığı bir şey kesinlikle faiz yenmemesi gerekiyor ancak olayı din olmadan düşünürsek daha mantıklı gibi geldi bana.

100 bin birikmis paranın 800 lira kadar faizi oluyor. Bununla kira ödense ana para kenarda duracak. Ev alınsa da ev kenarda duracak eskiyecek vs.

o mantığa göre altın hesabı diye banka hesabına para yatırmak. + döviz alıp satmak + zamanında aynı semtten 20-30 daire yapıp o semtin emlak fiyatlarına tek başına kafana göre yükseltmek faiz yemekten daha kötü değil midir ? bunlara dur diyen bir hükümet günaha girmiyor mudur ?

20-30 ev alıp, kiraya veren adamlardan neden komik miktarda vergi alınıyor ? yada hiç alınmıyor ? banka faizinin aylık 900 liranın 150-200 lirası vergiye kesilirken, 900 lira kira alan adam neden ayda 200 lira vergisini vermiyor ? neden bir denetleme yapılmıyor ?

• dağ başında ev alacağına parayı ye daha iyi. 100.000 liraya sağlıklı bir şehirden sağlıklı bir ev alınmaz. çalışıyorsanız kirada oturun.
  • Ben inadına almıyorum ev tabiki paranın faizinide çekmiyorum otamatikmen heray 1000 lira bırakıyorum bankaya

Ancak düşeş bir ev olursa alırım
    Geçen daire alacak 70 bin bahçekat 500 e kracısı da vardı 500 e ,o hesapla soyunduk işe sonra öğrendik 16 hisse var tapuda vazgeçtim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erdi34i -- 3 Mayıs 2016; 18:27:17 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: erdi34i

Ben inadına almıyorum ev tabiki paranın faizinide çekmiyorum otamatikmen heray 1000 lira bırakıyorum bankaya

Ancak düşeş bir ev olursa alırım
    Geçen daire alacak 70 bin bahçekat 500 e kracısı da vardı 500 e ,o hesapla soyunduk işe sonra öğrendik 16 hisse var tapuda vazgeçtim

kiracı ile uğraşılmaz. ev durduğu yerde değer kazanır ama, kiracı mahveder. dürüst kiracı yok.
    adam kirayı ödemiyorsa yapacak birşeyiniz olmaz.

bu arada anapara erir gider. her ay üstüne koymazsanız para bir işe yaramaz.
    100 bin liraya 800 değil 900 lira veren bankalar var. (şekerbank)
    faiz her ihtimalde daha kârlı. en azından gece yatarken kafanız rahat olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Orci1 -- 13 Mayıs 2016; 13:36:32 >
  • kendi oturacaginiz bir ev yoksa ne yaparsaniz yapin ev alana dek zarardasiniz..
    ben evimi alirken oturdugum sitede kiralar 2200 du,benim kredim 2500 du..
    3 senede kiralar 3000 tl oldu,benim kredim yine 2500..
  • Ev değer kazanır senin paran erir.alıp oturacak eve ihtiyacın yoksa İstanbul un gelişme bölgelerinde bi veya iki tane tarla al at kenara veya neredeysen gelişen tarafa doğru al unut..

• millete ev aldıracam diye, dağ başlarında banliyorlardaki 1+1 evleri 250-300 bin tl den aldırmaya çalışmayın...
    bu yaptığınız manüpülasyon'un sebebi nedir. ev almadan para biriktirmek, genç insanlar için her zaman daha kârlıdır. çocukların adam gibi okutsunlar. yiyip içip gezsinler. paraları yetmezse başka bir işe girsinler. sonuçta 1+1 eve güvenip sonradan hacize giden çok insan tanıyorum. yada kredi yüzünden intahar eden.

ev öneriyorsanızda 3+1 den aşağısını önermeyin. adam ilerde satamaz edemez. 1-2 yıl bekler. kiraya verse düzgün insan gelmez. para bankada erise bile en azından gece yastığa kafasını koyduğu zaman borçları düşünmez.
  • Bazı arkadaşlar anaparan eriyecek yazmış bu hatalı bir önermedir. Belirtilen kişi elde ettiği faiz getirisini kiraya ödeyerek çalıştığını varsayarsak elde ettiği maaş gelirinide anaparasına birikim yapacağından anaparası erimeyecektir. Krediyi ödemediğinde bankayla karşı karşıyasın ama kirayı ödemediğinde ev sahibiyle üstelik zor duruma düşersen çekip gidersin ama banka böyle değil.

Konut fiyatlarını asıl yükselten taraf BANKALARDIR. Bankaların olmadığını düşündüğünüzde yalnızca nakiti olan insanlar ev alabilir ve fiyatlar bu aşamaya gelmezdi. Ama "kredi" seçeneği insanların kendi kuyusunu kazmasından başka birşey değildir.

Bunların yerine nakit paran olana kadar kirada kalman daha iyidir.
  • 7 yıldır bu şekilde devam ediyorum
    300 kira veriyorum
    Kirayı mevduat hesabından almıyorum tabiki
    Heray ortalama 700 lira mevduata para koyuyorum, 300 de kiraya
    300 tl de ek geliyor heray en az hesabın 1000
    lira artıyor
    Bana. 1000 lira kalıyor maaştan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erdi34i -- 7 Haziran 2016; 21:58:26 >
  • BU MUKAYESE BANA GÖRE .....Her zaman ev almaktan yana....EVİ ALDIN...iSTEDİĞİN KADAR OTURDUN....veya KİRAYA VERDİN....SATTIĞIN ZAMAN HER ZAMAN FAİZDEN YÜKSEK GETİRİ VAR..Aldığın kirada ilavesi oluyor.....ÇEVREMDE İSTANBUL BAHÇEŞEHİR 2. KISIM...5 yıl önce 95 - 110 Bine satılan 2 + 1 daireler şu an 250 - 300 Bin arası...Kendin oturuyorsan 60 aylık ev kirası cebinden çıkmadı...Kiraya veriyorsan ilave kazanç 60 aylık kira......Bu hesap her zaman faiz hesabını sollar....DİKKAT EDİLECEK KONU....HİSSELİ VEYA TAPUSUZ EV ASLA ALMAYIN... 2 ay sonra tapusunu vereceğiz diyene inanmayın...
  • Peki arkadaşlar öğrenciye kiraya verilebilecek bir ev var 85000 tl fiyat, 650 tl kira. Kiracıyla uğraşma sıkıntısı yok. Bu yatırım mantıklı mı sizce. Arsa düşünmüyorum.

• ibrahim.a kullanıcısına yanıt
    Yer ve evde fena değilse düşünülebilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Shafter

kendi oturacaginiz bir ev yoksa ne yaparsaniz yapin ev alana dek zarardasiniz..

3000 tl kira biraz fazla değil mi ?
    1300 tl asgari ücret bilmem ne vergisi falan çıktıktan sonra 1000 lira alan çok kişi var.
    1500 lira eline net para geçen mimar + ziraat mühendisti + veteriner tanıdıklarım var. ( yeni mezun 3-5 yıllık hepsi.)
    sanırım o sitede oturmak için 5 kişi yaşamalı ve hepsi çalışmalı elektrik su telefon yiyeceğe gider bütün para.
    ilerisini düşünmeden üstlerine başlarına birşey almadan, cinsel hayatları olmadan yaşarlar sanırım =)
  • quote:

Orijinalden alıntı: donanimci1907

quote:

Orijinalden alıntı: Shafter

kendi oturacaginiz bir ev yoksa ne yaparsaniz yapin ev alana dek zarardasiniz..

3000 tl kira biraz fazla değil mi ?
    1300 tl asgari ücret bilmem ne vergisi falan çıktıktan sonra 1000 lira alan çok kişi var.
    1500 lira eline net para geçen mimar + ziraat mühendisti + veteriner tanıdıklarım var. ( yeni mezun 3-5 yıllık hepsi.)
    sanırım o sitede oturmak için 5 kişi yaşamalı ve hepsi çalışmalı elektrik su telefon yiyeceğe gider bütün para.
    ilerisini düşünmeden üstlerine başlarına birşey almadan, cinsel hayatları olmadan yaşarlar sanırım =)

istanbulda 10 bin lira kiraya da ev var..su an oturdugum ev bana nerdeysebedavaya geldi bu fiyatlarla..bi kiracidan daha dusuk kredi oduyorum..

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.