Şimdi Ara

Ev almak mı? Kirada oturmak mı? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
247
Cevap
13
Favori
38.584
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Gözden kacan bazı şeyler; evin apartmanın yaşsal olarak yıpranması, evin kullanımsal olarak eskiyip yıpranması tadilat istemesi, düzenli olarak (busene %500 e varan) artan emlak vergisi, dask + diğer kaskolar krediye verilen boş amaçsız paralar vs.. bunların hiçbirine ödeme yapmak yada düşünmek durumunda kalmamak mümkün
  • Daha ne maasi ne ev almak veya kiraya cikmak icin sebebi olmayan birisi olarak ev almaya mantikli bakiyorum fakat uzun sure borclanmak insanin icine sinmiyor ne kadar sabit maas sahibi olunsa bile.. Kari koca calisacaksin ancak o sekilde 5-7 yilda evin parasi cikiyorsa eyvallah (istanbul gibi yerden ev alinmadigi dusunulurse)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • istanbul içinden ev almak için vitrinlik.cok u tercih edebilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Berry1925

şuan fiyatlar ciddi anlamda balon. ha bu konu 2000'li yıllarda açılsaydı tartışmasız eve yatırım derdik fakat şuanda ev almak kusura bakmayın ama sadece enayilik.
    ben şahsen 10 yıl borçlanmayı riske atamam. ödediğim faizler vs. bildiğin kendi geleceğimi hem riske atıyorum hemde geleceğimi borçlandırıyorum.
    benim mantığım şu şekilde. şimdi sizler 1500TL'den evlere göre hesap yapmışsınız lakin 500tl'ye çok rahat evlerde oturabilinir.
    şimdi benim yaptığım matematiksel hesaba bakalım birde.
    ben kendim 350tl'lik bir evde oturuyorum. fakat bu eve girmeden önce kiracı olmama rağmen oturduğum eve 5bin tl harcadım. fakat ev sahibini hiç karıştırmadım. ev sahibimdende 5 yıllık kontrat aldım ve 5 sene sonra kiram anca 450'yi buluyor.

oturduğum evin değeri 85000.
    ben bunun 50bin'ini kredi çektiğim düşüneyim. ve 5 yıl vadeye bağlıyayım
    Faiz Taksit Toplam ödeme
    % 0.90 1,082.14 TL 64,928.40 TL

her ay 1,082tl ödemem gerekiyor. 5 yıl sonunda vereceğim faiz oranı 15bin tl. daha bunun daskı var sigortası ıvırı zıvırı var bunları hesaplamadık elbette.
    kirada kaldığımı düşünürsek toplamda 21000tl ödemiş olacağım.
    ha şimdi burada asıl hesaplamamız gereken 350tl kira verdim lakin, bu kalan 730lirayı bankaya attığımı düşüneceğim.

730x60 = 43800 etti.
    5yılın sonunda hemde cebimdeki 35bin tl nakitim kalacak, hemde 43bin tl birikmişim olacak. yani toplamda 78binim olacak. sonuç olarak hem borcun altına girip riske girmedim hemde faizden kurtuldum. benim için önemli olan nakit paradır arkadaş.

senin evin değeri 150bin tl olunca satacak mısın? hayır satmayacaksın. ben zaten ev alacak olsam 78binim olduğunda 5 sene sonra daha sağlıklı bir şekilde almış olurum.

benim mantığımda ben bir beton yığınına 150-200bin tl fiyatlar vermem arkadaş. o paralara daha farklı şeylere yönelirim ki ileride daha çok prim yapan ölü olmayan yatırımlardır bunlar. 5 yıl ben bu biriktirdiğim parayla borsada bile kalsam 5 yıl sonra aklım almayacağı paralara ulaşırım. ama beton her zaman betondur.

o yüzden diyorum ki ben hep KİRACIYIM. her zaman için KİRADA kalırım.
    ha ev sahipleri uğraşmayı sevmiyorsunuzdur o ayrı. ben şahsen baktım ev sahibi kıl mı, diğer sene kirada anlaşamadık mı? hemen öteki ay basarım paramı çıkarım başka eve. neticede nakitim var arkadaş, güvencem belli.

birde ben kiramı aylık değil senelik peşin olarak vermekten yanayım ki ben o şekilde yapıyorum. şu zamanda sağlam bir kiracı bulmak inanın çok zor ve ben bu sayede hem pazarlık şansımı arttırıyorum hemde 1 sene ev sahibiyle muhattap bile olmuyorum. çıkınca bulabilirse bulsun benim gibi kiracı.

Bence asıl enayilik kusura bakmada bu zihniyet.

Kafa bulandırmaya hiç gerek yok.

45bın pesınat verdım 80bın kredı cektım.

1100lira civarı bir ödemem var. farkındayım totalde 50.000küsür civarı bir faiz ödeyecegım.

Şu an kiracı var ve 500Liradan oturuyor. Her yıl %10 zam yapacagımı ilettim.

1.yıl=6000TL
    2.yıl=6600TL
    3.yıl=7260TL
    4.yıl=7986TL
    5.yıl=8784TL
    6.yıl=9663TL
    7.yıl=10630TL
    8.yıl=11693TL
    9.yıl=12862TL
    10.yıl=14148TL

Toplamda=95.626TL kira geliri yapar.

Kira geliri-Faiz=95626-50000=45626TL CEPTE..

Şimdi verdiğimiz faizi kurtardıgımıza göre ayrıca ceptede 45.000Lira kaldığına göre zarar bu işin neresinde?

Evi alalı daha 9 ay oldu. 75MT2 diye aldık ama o kadar yok maalesef ev ufak ama emlakcı 1.5-2 ay kadar önce aradı evi 150.000TL'ye müsterime göstermek istiyorum dedi kabul etmedim.

Sorarım sana bu işin neresi tutarsızlık??

Ayrıca faizci arkadaslarada birşey söylemek istiyorum; şu an oturdugum evi babam 2000 yılında 15.000tl ye aldı almadan öncede para faizde ayda 600lira faiz geliyor deli gibi enflasyon var. Ozaman ev amcamındı ve kiracısındaydı. Yalan olmasın 150lira civarı kirası vardı(yanlıs hatırlıyorda olabılırım)diye hatırlıyorum. O sıra diğer evimizde oturuyorduk beykoz paşabahçede(müstakil-tek katlı-ufak bir ev) Dedik kiracı otursun bankada her ay faiz alıyoruz ama para değer kaybediyor ev hiç olmazsa değerlenir düşüncesiyle aldık evi.Sonrada taşındık zaten.

Şimdi sorarım o faizcilere; 15.000TL nin şu güne kadar faizini yedik elde ne kaldı?? Yine 15.000TL. Ev ne kadar oldu 250000/280000TL.

Şimdi diyecekler ki koy 250000TL yi faize ayda 1500lirafaiz gelsin. Evi versem kiraya zaten 1000Lira kirası var.. Ey faizciler yine faiz daha iyi getiriyor dimi??

Siz yılda 18000lira faiz alırsınız ama ana paranız değer kaybeder, ben 12000lira kira alırım ama ortalama evim yılda %8 değer kazanır.

Yıllık karımda en kötü ihtimal ile; 12000TL+(250.000x0.08)=32.000TL olur. Sizden yaklasık %77 daha fazla kazanmıs olurum.

Edit: Son olarak nakit öderim yıllık ev sahibi ile muhatap olmam,paramı daha iyi değerlendiririm vs. demişsin. Babamın cevresı genıstır arkadasları arasında tek ticaret ile uğraşmayanda babamdı. Tek basına calıstı kazandı. Ticaret yapan arkadasları yıllar boyu cok guzel paralar kazandılar, hele ki 92 lerde 93 lerde kapısında 3 tane Doğan oldugunu bilirim. Oğlu arkadasımdı aksam eve gelirdi yemin ederim tek basına para sayamazdı adam. Ama işleri bi ters gitti adam hala kirada ve bu adam doğma büyüme istanbullu 55 yaşında eski bir esnaf. Dostum yanlıs anlamada borsa dediğin iş bir günlük krize bakar. Evi al yaptır sigortanı daha dünya yansa seni ilgilendiren bir konu yok.

Yatırım olarak fikrimde şudur; 10yıllık kredim ama 2016 sonu gibi bu borc bıtecek ve kafamdaki tahmin iki evin fiyatı yaklasık 400-500.000lira civarını bulacak. O günün şartları neyi gösterir bilmem ama o peşinatı toparladıktan sonra 700-800Binlik(bu fiyattaki bir dükkanın ortalama kirası 5500-7000tl arası) bir dükkan alıp 10yıl mecburen kirada oturacagım ve dükkanın borcu bittikten sonrada erken emeklılıgın tadını cıkaracagım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozturkibrahim -- 23 Haziran 2014; 2:29:10 >

• Slm.....
    Her ailenin bir evi olmalı....Yatırım amaçlı ev almaya sıcak bakmam....
    1oo K'ya ev aldınız...Max 6oo TL 'ye kiraya verebiirsiniz...Kiracı düzgün öder,3 -4 sene sonra çıkarsa yaklşık 6 aylık kira geliri tadilata gider..Tadilat yapmazsanız kiracı bulamazsınız veya kirayı düşürmeniz lazım....Emlak vergisini pas geçmeyelim..
    1oo K'yı bankaya vadeli koyun, her ay 8oo TL hesapta..
  • 3-4 yil sonra o evin fiyati artar bunu da goz onunde bulundurun

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozturkibrahim

quote:

Orijinalden alıntı: Berry1925

şuan fiyatlar ciddi anlamda balon. ha bu konu 2000'li yıllarda açılsaydı tartışmasız eve yatırım derdik fakat şuanda ev almak kusura bakmayın ama sadece enayilik.
    ben şahsen 10 yıl borçlanmayı riske atamam. ödediğim faizler vs. bildiğin kendi geleceğimi hem riske atıyorum hemde geleceğimi borçlandırıyorum.
    benim mantığım şu şekilde. şimdi sizler 1500TL'den evlere göre hesap yapmışsınız lakin 500tl'ye çok rahat evlerde oturabilinir.
    şimdi benim yaptığım matematiksel hesaba bakalım birde.
    ben kendim 350tl'lik bir evde oturuyorum. fakat bu eve girmeden önce kiracı olmama rağmen oturduğum eve 5bin tl harcadım. fakat ev sahibini hiç karıştırmadım. ev sahibimdende 5 yıllık kontrat aldım ve 5 sene sonra kiram anca 450'yi buluyor.

oturduğum evin değeri 85000.
    ben bunun 50bin'ini kredi çektiğim düşüneyim. ve 5 yıl vadeye bağlıyayım
    Faiz Taksit Toplam ödeme
    % 0.90 1,082.14 TL 64,928.40 TL

her ay 1,082tl ödemem gerekiyor. 5 yıl sonunda vereceğim faiz oranı 15bin tl. daha bunun daskı var sigortası ıvırı zıvırı var bunları hesaplamadık elbette.
    kirada kaldığımı düşünürsek toplamda 21000tl ödemiş olacağım.
    ha şimdi burada asıl hesaplamamız gereken 350tl kira verdim lakin, bu kalan 730lirayı bankaya attığımı düşüneceğim.

730x60 = 43800 etti.
    5yılın sonunda hemde cebimdeki 35bin tl nakitim kalacak, hemde 43bin tl birikmişim olacak. yani toplamda 78binim olacak. sonuç olarak hem borcun altına girip riske girmedim hemde faizden kurtuldum. benim için önemli olan nakit paradır arkadaş.

senin evin değeri 150bin tl olunca satacak mısın? hayır satmayacaksın. ben zaten ev alacak olsam 78binim olduğunda 5 sene sonra daha sağlıklı bir şekilde almış olurum.

benim mantığımda ben bir beton yığınına 150-200bin tl fiyatlar vermem arkadaş. o paralara daha farklı şeylere yönelirim ki ileride daha çok prim yapan ölü olmayan yatırımlardır bunlar. 5 yıl ben bu biriktirdiğim parayla borsada bile kalsam 5 yıl sonra aklım almayacağı paralara ulaşırım. ama beton her zaman betondur.

o yüzden diyorum ki ben hep KİRACIYIM. her zaman için KİRADA kalırım.
    ha ev sahipleri uğraşmayı sevmiyorsunuzdur o ayrı. ben şahsen baktım ev sahibi kıl mı, diğer sene kirada anlaşamadık mı? hemen öteki ay basarım paramı çıkarım başka eve. neticede nakitim var arkadaş, güvencem belli.

birde ben kiramı aylık değil senelik peşin olarak vermekten yanayım ki ben o şekilde yapıyorum. şu zamanda sağlam bir kiracı bulmak inanın çok zor ve ben bu sayede hem pazarlık şansımı arttırıyorum hemde 1 sene ev sahibiyle muhattap bile olmuyorum. çıkınca bulabilirse bulsun benim gibi kiracı.

Bence asıl enayilik kusura bakmada bu zihniyet.

Kafa bulandırmaya hiç gerek yok.

45bın pesınat verdım 80bın kredı cektım.

1100lira civarı bir ödemem var. farkındayım totalde 50.000küsür civarı bir faiz ödeyecegım.

Şu an kiracı var ve 500Liradan oturuyor. Her yıl %10 zam yapacagımı ilettim.

1.yıl=6000TL
    2.yıl=6600TL
    3.yıl=7260TL
    4.yıl=7986TL
    5.yıl=8784TL
    6.yıl=9663TL
    7.yıl=10630TL
    8.yıl=11693TL
    9.yıl=12862TL
    10.yıl=14148TL

Toplamda=95.626TL kira geliri yapar.

Kira geliri-Faiz=95626-50000=45626TL CEPTE..

Şimdi verdiğimiz faizi kurtardıgımıza göre ayrıca ceptede 45.000Lira kaldığına göre zarar bu işin neresinde?

Evi alalı daha 9 ay oldu. 75MT2 diye aldık ama o kadar yok maalesef ev ufak ama emlakcı 1.5-2 ay kadar önce aradı evi 150.000TL'ye müsterime göstermek istiyorum dedi kabul etmedim.

Sorarım sana bu işin neresi tutarsızlık??

Ayrıca faizci arkadaslarada birşey söylemek istiyorum; şu an oturdugum evi babam 2000 yılında 15.000tl ye aldı almadan öncede para faizde ayda 600lira faiz geliyor deli gibi enflasyon var. Ozaman ev amcamındı ve kiracısındaydı. Yalan olmasın 150lira civarı kirası vardı(yanlıs hatırlıyorda olabılırım)diye hatırlıyorum. O sıra diğer evimizde oturuyorduk beykoz paşabahçede(müstakil-tek katlı-ufak bir ev) Dedik kiracı otursun bankada her ay faiz alıyoruz ama para değer kaybediyor ev hiç olmazsa değerlenir düşüncesiyle aldık evi.Sonrada taşındık zaten.

Şimdi sorarım o faizcilere; 15.000TL nin şu güne kadar faizini yedik elde ne kaldı?? Yine 15.000TL. Ev ne kadar oldu 250000/280000TL.

Şimdi diyecekler ki koy 250000TL yi faize ayda 1500lirafaiz gelsin. Evi versem kiraya zaten 1000Lira kirası var.. Ey faizciler yine faiz daha iyi getiriyor dimi??

Siz yılda 18000lira faiz alırsınız ama ana paranız değer kaybeder, ben 12000lira kira alırım ama ortalama evim yılda %8 değer kazanır.

Yıllık karımda en kötü ihtimal ile; 12000TL+(250.000x0.08)=32.000TL olur. Sizden yaklasık %77 daha fazla kazanmıs olurum.

Edit: Son olarak nakit öderim yıllık ev sahibi ile muhatap olmam,paramı daha iyi değerlendiririm vs. demişsin. Babamın cevresı genıstır arkadasları arasında tek ticaret ile uğraşmayanda babamdı. Tek basına calıstı kazandı. Ticaret yapan arkadasları yıllar boyu cok guzel paralar kazandılar, hele ki 92 lerde 93 lerde kapısında 3 tane Doğan oldugunu bilirim. Oğlu arkadasımdı aksam eve gelirdi yemin ederim tek basına para sayamazdı adam. Ama işleri bi ters gitti adam hala kirada ve bu adam doğma büyüme istanbullu 55 yaşında eski bir esnaf. Dostum yanlıs anlamada borsa dediğin iş bir günlük krize bakar. Evi al yaptır sigortanı daha dünya yansa seni ilgilendiren bir konu yok.

Yatırım olarak fikrimde şudur; 10yıllık kredim ama 2016 sonu gibi bu borc bıtecek ve kafamdaki tahmin iki evin fiyatı yaklasık 400-500.000lira civarını bulacak. O günün şartları neyi gösterir bilmem ama o peşinatı toparladıktan sonra 700-800Binlik(bu fiyattaki bir dükkanın ortalama kirası 5500-7000tl arası) bir dükkan alıp 10yıl mecburen kirada oturacagım ve dükkanın borcu bittikten sonrada erken emeklılıgın tadını cıkaracagım.

iyi de sizin yaptığınız bilinçsiz yatırım planıdır.
    45bin TL'nin üzerine 80BIN TL çekmek etik değildir çünkü ana paranızın 2 katını kredi olarak borçlanıyorsunuz.

yani bu şu demek oluyor,

siz 50BIN lirayı ne kadar sürede kiradan getireceksiniz? 7. sene 50bin lirayı amorti etmiş olacaksınız

7 SENE, e evinizde 7 sene eskiyecek, siz sanıyor musunuz ki her ay yıl düzenli %10 zam yapabileceğinizi? adam dava açsa kazanır devletin açıkladığı TÜFE 'nin üstüne çıkamazsınız maalesef. devletin açıkladığına göre de zaten adamın ödediği para değişmeyecek. yani ilk yıl 6bin lira ödeyen adam 10. yıl yine bugünün 6bin lira değerinde para ödemiş olacak.

tekrar ediyorum gayrimenkul'den yatırım olmaz. gayrimenkul oturmak içindir, bunu dünyanın hiç bir yerinde yatırım aracı olarak kullanıldığını göremezsiniz.

yaptığınız hesaplar tamamen ezbere, reel getiriyi hesaplamıyorsunuz. şayet reel getiriyi hesaplamaz iseniz alım gücünüz düşer. yani bu şu demek oluyor,

sizin birikmişiniz yatırımınız 500BIN olması gerekirken siz 300BIN ile yetiniyorsunuz.

ha dersiniz ki, ben para biriktiremiyorum arkadaş, ben ancak bu şekilde ödeme zorunluluğu olduğunda biriktirebiliyorum ona eyvallah. sıfır lira olacağınıza 500bin olmasın elinizde 300bin olsun. hiç yoktan iyidir.

şimdi sen diyorsun ki ben 10 sene önce ev aldım şuan şu para yapıyor, evet yapar. çünkü son 10 yılda fiyatlar arttı. sen şu dünyada bir sektörün devamlı olarak arttığını gördün mü hiç? hayır. her şeyin bir doyum noktası vardır, gayrimenkulde doyum noktasına ulaştı. hükümet ülkeyi gayrimenkul sektörüyle yürüttü. bu sebepten ötürü fiyatlar yükseldi.

ama son 2 senedir bu yükseliş durdu.

ayrıca sizin şuan aldığınız 100BIN tl'lik ev 10 yıl sonra bugünün 100BIN 'iyle aynı değerde olacağını düşünüyorsanız o zaman piyasa gayrimenkulden geçilmezdi. o halde inşaat firmalarını kapatsın herkes, inşaat yapacağı parayla ev alsınlar, nasıl olsa 10 YIL sonra getirisi muazzam oluyor hesabınıza göre onlarda bu yatırımı seçerdi. niye boşu boşuna parasını inşaat işine yatırsın ki adam?

hatta alsın yaptırsın evi, bi dairenin maliyetini 50bin liraya getirsin, bi 10 sene bekletsin o inşaatı sizin hesabınıza göre bu adam baya baya milyonluk olur

senin arttığı zannettiğin evin değeri aslında arttırmıyor. hatta kaybettiriyor. çünkü reel getiriyi hesaplamıyorsunuz. bunun başka ispatı yok. sizin elinizde para oluyor mu evet oluyor. reel getirinin altında bir para oluyor, dediğim gibi hiç yoktan iyidir. ama para kazandım diyemezsiniz maalesef.

bugün ki 100BIN TL ile, 10 yıl sonraki fiyat aynı olmaz.
    bugün 100BIN TL'ye aldığınız evi bugünün değeri ile 150-200BIN e 10 sene sonrasında satamazsınız. 10 senelik evi bugün sıfır fiyatında olan evin değeriyle aynı fiyata satmanız imkansız.
    ayrıca diyorsunuz ya, borsanın çökmesi 1 günlük krize bakar, evet çok doğru. borsa 1 günde ne kadar çöker ise senin paranda o değerde çökeceğine emin olabilirsin. 2001 yılındaki krizi hatırlar isen borsanın çöktüğü gün dolar fırladı, yani senin paranda aynı değerde eridi.

ki 2000 yılından beri borsada olup şu güne kadar bekleyen kaybetmediği gibi parasını 100 e katladı. o gün 10bin lira ile borsaya giren kişinin şuan da cebinde 500BIN TL'si var. şaka gibi di mi? ama değil gerçek.

• Herkezin düzgün kira verdiğini sanmak yada evin kiracısı cıktığında hemen çokiyi bir kiracı bulacağını sanmak, ödemedi diye canı istediğinde kiracıyı atabiliceğini sanmak, ben iyi bişi yapmışım diye övünmekten yersiz

Yılsal eskime, tadilat masrafları, arıza masrafları, apartman tadilat giderleri, hersene feci artan dusk, kasko ve emlak vergileri hiç konuşmamakta, ben iyi bişi yapmışım diye övünmekten yersiz

Ayrıca ev fiyatları geçen seneye göre ucuzladı, artanlarda var ama tüketici yok, bakıcı dahi yok bom boş duruyor, misal benim sokağımda gecen sene 340 verilen evi şimdi sahibi 300 den ilanı var arayan soran yok, sözde evin hersene değeri artacaktı hesaplara göre
  • quote:

Orijinalden alıntı: cavador

Herkezin düzgün kira verdiğini sanmak yada evin kiracısı cıktığında hemen çokiyi bir kiracı bulacağını sanmak, ödemedi diye canı istediğinde kiracıyı atabiliceğini sanmak, ben iyi bişi yapmışım diye övünmekten yersiz

Yılsal eskime, tadilat masrafları, arıza masrafları, apartman tadilat giderleri, hersene feci artan dusk, kasko ve emlak vergileri hiç konuşmamakta, ben iyi bişi yapmışım diye övünmekten yersiz

Ayrıca ev fiyatları geçen seneye göre ucuzladı, artanlarda var ama tüketici yok, bakıcı dahi yok bom boş duruyor, misal benim sokağımda gecen sene 340 verilen evi şimdi sahibi 300 den ilanı var arayan soran yok, sözde evin hersene değeri artacaktı hesaplara göre

burası neresi merak ettim..

• Benim çözemediğim nokta insanların 500-800 bin tl lik normal evler alması. Havuzlu vs olsa tabiki anlıcam ama düz konuta sırf bilmemne sitesinde diye para veriyor

500bin tl ye yarı hisse adam akıllı yerden dükkan alırsın kirasını yersin. 1milyon tl lik dükkan kiraları yaklaşık 35-40bin tl civarı, vergide vermiyorsun hem. Ev alsan 1000tl anca kira istiyorsun hadi 1500tl iste bide vergi öde

Herneyse ev alınıcaksa ihtiyaca göre alınmalı markaya göre değil. Yan komsum 700bin tl ye inşşatta iken evi aldı, adama acıdım resmen 150bin tl de masraf yapmıs. 850bin tl bir eve veriyor ve normal bir ev, sırf adı olsun, ben buralarda oturuyorum diye alıyor.
  • Burası, gaziemir atıfbey mh si, burası çiğli istanyonaltı mh si, burası buca bucakoop mh si, sanki biryerde varmış gibi düşünmeye caba sarfetmeyin, heryerde var.
  • Berry1925 B kullanıcısına yanıt
    birazda işin aslı şudur hocam. ben para biriktiremem ama borcumu günü gününe öderim. 2000tl kazandıgım ay 3000tl odedıgımıde bilirim ama 4000tl kazandıgım ay ay sonuna 1tl arttıramam. söyledıgım gıbı kira faizi cıkarsın yeter bi nevi kumbara gibi düsünüyorum evi. ayrıca hıc nakıtım olmadan komısyon hesabı araba alır satarım. esımın dostumun cevremın tum arabalarını ben satarım, misal gecen gun 33000 bin lira istenilen bir aracı 1 haftada 34.500tl ye sattım 1500lira para aldım. ama nakıtım olsaydı o aracı 31000lirayada alırdım. ama riske girmek tarzım degıl maalesef kötü bir özelliğim olabilir riske atamam birikimimi. 9 ayda kredılere odedıgım para yaklasık 24000tl. ama 9ayda aylık kenara 100lira koy desen koyamazdım. yazımda bahsettıgım gıbı idealim 1-2 ev daha alıp borcu bittikten sonra 4evi elden cıkarım bı dukkan almak. oda sanırım 15-20yılı bulacak. ortalama 45 yasında işten güçten elimi eteğimi cekecegım kısmetse.

• Haklısınız...Onun için faizi harcamazsanız bir sonraki ay 8o7 TL hesapta...

• quote:

Orijinalden alıntı: ozturkibrahim

birazda işin aslı şudur hocam. ben para biriktiremem ama borcumu günü gününe öderim. 2000tl kazandıgım ay 3000tl odedıgımıde bilirim ama 4000tl kazandıgım ay ay sonuna 1tl arttıramam. söyledıgım gıbı kira faizi cıkarsın yeter bi nevi kumbara gibi düsünüyorum evi. ayrıca hıc nakıtım olmadan komısyon hesabı araba alır satarım. esımın dostumun cevremın tum arabalarını ben satarım, misal gecen gun 33000 bin lira istenilen bir aracı 1 haftada 34.500tl ye sattım 1500lira para aldım. ama nakıtım olsaydı o aracı 31000lirayada alırdım. ama riske girmek tarzım degıl maalesef kötü bir özelliğim olabilir riske atamam birikimimi. 9 ayda kredılere odedıgım para yaklasık 24000tl. ama 9ayda aylık kenara 100lira koy desen koyamazdım. yazımda bahsettıgım gıbı idealim 1-2 ev daha alıp borcu bittikten sonra 4evi elden cıkarım bı dukkan almak. oda sanırım 15-20yılı bulacak. ortalama 45 yasında işten güçten elimi eteğimi cekecegım kısmetse.

bak bu şekilde denilmesini anlarım. açıkça söylemişsiniz ben para biriktiremem ama borcum olduğunda tıkır tıkır öderim. bu bile bir iradedir. tebrikler.

hiç elinizde olmayacağına, en azından bir şeyleriniz olsun.

aynı olayı bende zamanında yapmıştım fakat toplu para olunca insanın psikolojisi rahat olduğu gibi daha çok iradene sahip çıkıyorsun. çünkü paranın büyüdüğünü görüyorsun.

• Faizden gelen geliri hic harcamamanız lazım o zamanda para ancak değerini korur çünkü hicbir banka enflasyonun üstünde pek faiz vermiyor. Yanılıyorsam düzeltin. Ancak her ay faizi çekip yerseniz ana paranız 10yıl sonra kuşa döner.
    Haaa yok faize değilde ticarete yada işime yatırım yaparım bu parayı derseniz o zaman kesinlikle desteklerim.

• Akıllı adam zaten yatırım amaçlı ev almaz ki , millet güzel ev sahibi olmak istiyor mesele bu.
  • Ev almaktan yatirimli syler de var elbet arsa almak mesela ama bilmek lazim tanimak lazim..benim oturacak bir ev olmasina ragmen yine ev alirdim bir baska dusuncem de bankada altin hesabi dukkan ofis falan olurdu

• eyoruk E kullanıcısına yanıt
    Selam
    Aşık Veysel'de daire bakıyo idiniz....Bir gelişme varmı.?
  • Halen bakiyorum

• eyoruk E kullanıcısına yanıt
    Temmuzda gelince bende bi gezeyim....Dumankaya'dan çok şikayet var...Yolu ve çevredeki kondularla ilgili....Burası iyi olabilir...
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.