Şimdi Ara

EURONCAP YILDIZ DAĞITIYOR, IIHS DOĞRU TEST DİYENLER İÇERİ.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
196
Cevap
2
Favori
5.111
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bilindiği üzere IIHS adlı kurumun yaptığı testler Small Overlap adlı test ile moda oldu. Bahse varım bu test çıkmadan önce bu kurumun ismini bilen çok az kişi vardı. Euroncap adlı kurumu yerin dibine sokanlar da bu kişiler kanımca. Çünkü önlerine moderate overlap sonuçlarını koyunca cevap veremiyorlar. Bu da moderate overlap testlerinden haberleri olmadıklarını gösteriyor.

2012 yılında yapılmaya başlanan bu test insanların beklentilerini yükseltti. Ancak bunun öncesi de vardı. işte bu konuyu açma sebebim bu işin öncesi ve şuanki durumu.

IIHS adlı kurum small overlap testinden önce euroncap adlı kurumun yaptığı testi moderate overlap adı altında yapıyordu ve halen yapmakta. Ancak forumumuzda şöyle bir algı oluştu. Small overlap çıktı, euroncap bitti. Arkadaşlar öyle bir şey olsaydı IIHS moderate overlap testlerini yapmayı bırakırdı. Ancak görüldüğü üzere bu testler halen yapılmakta.

Diğer bir husus yıldız dağıtımı muhabbeti.

Burada da şu tabloyu görmemiz lazım. Euroncap yıldız dağıtıcısı ise IIHS de yıldız dağıtıcısı oluyor. Çünkü euroncap'ın yaptığı test ile IIHS in yaptğı ve yapmaya devam ettiği moderate overlap testlerinin sonuçları aynı arkadaşlar.

Small overlap testleri yüzünden Euroncap adlı kuruma söylenmeyen kalmadı forumda. Rüşvet yiyorlar, sonuçları asılsız vs. dendi.

O zaman soruyorum bunları söyleyenlere : NEDEN İKİ KURUMUN YAPTIĞI BENZER TESTLERDE SONUÇLAR AYNI?

Yazımı bir örnekle sonlandırmak istiyorum. Toyota Corolla. IIHS in yaptığı test sonuçları bugün yayınlandı.

Small overlap testinde dağılırken Moderate overlap testinde euroncap ile benzer puanları vermiş(moderate overlap ve side testleri).

IIHS sonuçları : Bütün kriterler geçer not.

http://www.iihs.org/iihs/ratings/vehicle/v/toyota/corolla/2014

Euroncap sonuçları : 5 yıldız.

www.euroncap.com
    Latest Safety Ratings | Euro NCAP
    http://www.euroncap.com/results/toyota/corolla_sedan/526.aspx

Görüldüğü gibi sonuçlar aynı. Yani euroncap geçersizse IIHS de geçersiz. IIHS geçerliyse euroncap te geçerli...

Video ile destekleyelim. Mazda 6.

Euroncap

IIHS Moderate overlap

özellikle senden açıklama bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi haberelectro -- 4 Ekim 2013; 0:57:10 >

• Bana gore ikisi de gecersiz.

Testleri 180 km/h hizla yapsinlar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Encap'ın testleri eksik diyebiliriz. IIHS small overlap testiyle bir yenilik getirdi. Halen eksik olan arkadan çarpma ve takla dayanım testleri diyebiliriz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Thomassee

Bana gore ikisi de gecersiz.

Testleri 180 km/h hizla yapsinlar

kafan güzelmiş güle güle kullan ..
  • Olay tamamen testlerin şekilleriyle ilgili. EuroNCap yıldız falan dağıtmıyor, firmalar EuroNCap testlerini referans alarak araç üretiyor(du). Yani güvenlik prosedürleri EuroNCap testlerine göre şekilleniyordu fakat EuroNCap testlerinde Small Overlap çarpışma testleri yok, IIHS'in Small Overlap çarpışma testi ve bu tarz kaza senaryolarına hazırlıklı üretilmeyen bütün modeller cortladı. Yani EuroNCap 5 yıldızlı araçlar yine halihazırda kafadan girmeli veya yandan çarpmalı kazalarda güvenli sayılabilirler. Ama Small Overlap senaryosuyla örtüşen kazaların da sayısı azımsanmayacak düzeyde. Zaten dikkat ederseniz en çok boyalı olan veya işlem gören kaporta parçası da çamurluktur yani en fazla oluşan kazalardan biri çaprazdan oluşan çarpışmalar. Small Overlap testlerinde düşük not alan araçları kötülemeyi doğru bulmuyorum, eleştirilmesi gereken nokta bu testlerde düşük puan alan markaların testi geçersiz görmesi. Bkz: Mercedes

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi L.J -- 3 Ekim 2013; 19:53:24 >

• Euro ncap benim icin kistas

5 yildiz almasi tabiki onemli ama

v40'in aldigi 5 yildiz ile auris'in aldigi 5 yildiz tabiki bir degil

Buda bir diger konu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cihanair -- 3 Ekim 2013; 20:04:36 >
  • İİHS testleri small overlap adı altında aracın sadece bir sütununa gömerek yapıyor. Euroncap ise moderate overlap adı altında aracın a sütunlarına gömerek yapıyor. Haliyle İİHS'nin yaptığı test daha zorlayıcı. Euroncap yıldız dağıtıyor diyenler haksızda sayılmaz bence. Bknz Audi a4

Euroncap:
    www.euroncap.com
    Latest Safety Ratings | Euro NCAP
    http://www.euroncap.com/results/audi/a4/2009/350.aspx

İİHShttp://www.iihs.org/iihs/ratings/vehicle/v/audi/a4/2012

• quote:

Orijinalden alıntı: cihanair

Euro ncap benim icin kistas

5 yildiz almasi tabiki yetersiz simdi v40'in aldigi 5 yildiz ile auris'in aldigi 5 yildiz tabi bir degil

Daha çelişkili bir ifade olamazdı sanırım.
  • modarate overlap sonuçları euroncap ile aynı A4 te de. Değişen bir şey yok. Bütün kriterlerde geçer not almış
  • cihanair kullanıcısına yanıt
    Puanlamalar farklı ama. yıldız olayı biraz yanıltıyor insanları. V40 ın aldığı puanlar dehşet.
  • quote:

Orijinalden alıntı: haberelectro

Puanlamalar farklı ama. yıldız olayı biraz yanıltıyor insanları. V40 ın aldığı puanlar dehşet.

Bizde aldigi puana bakiyoruz zaten

• cihanair kullanıcısına yanıt
    yıldız yetersiz deyince yıldızlardan yola çıktın sandım.
  • 60 la 80 le yapılan testler geçersizdir zaten kim Güvenir bu testlere kazada çarpışma saysak sen 80le gidiyorsan oda 80le geliyorsa hiz oldu 160 demi e bu testler zaten boşa oluyor otomatikman

• quote:

modarate overlap sonuçları euroncap ile aynı A4 te de. Değişen bir şey yok. Bütün kriterlerde geçer not almış

Beni yanlış anladınız sanırım euroncap small overlap testi yapmadığı için iihs daha önemli...
  • quote:

Orijinalden alıntı: rahimavci

60 la 80 le yapılan testler geçersizdir zaten kim Güvenir bu testlere kazada çarpışma saysak sen 80le gidiyorsan oda 80le geliyorsa hiz oldu 160 demi e bu testler zaten boşa oluyor otomatikman

testlerde 64 km hızla betona çarpılıyor. Ama kazalarda genelde arabalara çarpıldığı için çokta bir şey değiştiğini sanmıyorum
  • quote:

yıldız yetersiz deyince yıldızlardan yola çıktın sandım.

Orada bir yanlislik var simdi duzeltiyorum

• IIHS daha önemli olabilir ancak euroncap geçersiz ve yalan bir test değil. Onu anlatmak istiyorum.
  • Bir kac kişi benim yazdığımı yazsın. Bu yazıyı yazarken arac sahiplerinden simdiden özür diliyorum.

" tamam, corolla çöp, ucube. Alan enayi. En iyisi vag"

Bir markayı bu kadar karalamak digerini on plana çıkarmaya çalışmak

Hepsini geçtim, emeğe saygı bile kalmamış.

Insanın inadına corolla alası geliyor bu cabaları gördükçe.

• Yildizi yeter

• umutsirvan kullanıcısına yanıt
    Sadece örnek verdim. Başka bir araç söyle onu koyayım. Bugün corolla testi yayınlandı o yüzden şey ettiydim VW ile ilgili tek bir kelime yazmadım bu konuda. Saçmalamaya başladınız. Hangi emeğe saygı anlamadım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi haberelectro -- 3 Ekim 2013; 20:07:57 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.