Şimdi Ara

Eski Türkiye'yi özleyen yok mu ? 2004-2010 (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
197
Cevap
13
Favori
16.547
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
268 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Eski sıfatını niye bu kadar kolay kullanıyorsunuz?Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden beri YENİDİR ve HEP YENİ KALACAK!İtin köpeğin ağzıyla konuşmayı bırakın

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam başlığı 'özlemeyen var mı' olarak değiştirseniz daha iyi olur

• -2011 Suriye iç savaşı

-2012 Hükümetten istediğini alamayan fetönün bariz bir şekilde devlet aleyhine çalışmaya başlaması(Hakan Fidan olayı)

-2013 Gezi olayları

-2013 17-25 aralık

-2014 Mit tırları

-2014 6-7 ekim olayların

-2015 Hükümetin kurulamaması

-2015 pkk'nın öz yönetim ilanları

-2015-2016 onlarca terör saldırısı

-2016 darbe teşebbüsü

-2016 Avrupa(özellikle Almanya'nın) alttan alttan ülkemize karşı ambargo uygulamaya başlaması

Ve daha sayamadığım bir sürü olay. Ardından doların ve yuronun geldiği son nokta.

2002 1 temmuz dolar 1.573 lira

2010 1 temmuz dolar 1.577 lira

2017 1 temmuz dolar 3.535 lira

ÜLKEMİZ ÜZERİNDE OYNANAN OYUNLARI GÖRELİM ARTIK. VAKİT BİRLİK OLMA VAKTİ.

• Ulan harbiden be duygularima tercuman olmusun.dusundukce uzuluyorum bu nesil her seyi bitirdi.ekonomik siyasi dini kulturel her acidan sıkıntili gunler yasiyoz.Allah sonumuzu hayreylesin

• Son 15 yıldır iktidarda olan partiyi, 15 senede yaptıkları icraatları günahım kadar sevmem ama eski Türkiye'yi de özlemiyorum. Turgut Özal'ın, Süleyman Demirel'in, Mesut Yılmaz'ın ülke yönettiği dönemleri özlemiyorum. Haydi bunları geçtim Ama özellikle Necmettin Erbakan'la Tansu Çiller'in başbakan olabildiği, Mehmet Ağar'ın, Muhsin Yazıcıoğlu'nun, Abdullah Çatlı'nın, Alparslan Türkeş'in kahraman olarak lanse edildiği yılları hiç özlemiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sebastianbjk -- 21 Ağustos 2017; 23:41:22 >
  • Hocam half-life ile çok damardan girmedin mi
    Ricochet bu arada

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CaptainErturan -- 20 Ağustos 2017; 23:31:01 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ulan duygulandım be :)

• Arslan Yabgu kullanıcısına yanıt
    Vay anasını.. Hmmm

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Okeanos_1

Parayla mutlulugu doğru orantılı saymakla baştan hata yaptın dostum. Paranın miktarı milyon dolarlar falan olmadıktan sonra , para ,mutluluk falan getirmiyor. Gidip bmw almak, villa almak bana mutluluk falan vermiyor.

Teknoloji iğrenc bir toplum yarattı. Tek tip insanlar, tek tip cümleler.Tep tip zevkler. Elimdeki telefon bile mutsuzluk kaynağı.İnternette sürekli herkes birbirine hakaret ediyor. Kıyafetler, tipler eleştiriliyor. Kaşı şöyle olan, burnu böyle olan insanlarla dalga geçiliyor. Göz göze iletişim sıfır. Herkes mesaj veya telefonla iletişim kuruyor. Şimdi kullanma diyeceksin, ama olmuyor öyle işte. O da bir toplum baskısı. Herkes kullanıyor ve sen de kullanmak zorunda kalıyorsun bir yerden sonra.

İdeolojik savaşlar, ekonomik buhranlar vs her dönem vardı. Hâla var. O önemli değil. İnsanın oldugu her yerde bir dert vardı zaten.

Benim galiba en büyük sorunum, hatta tek sorunum da olabilir. Bu teknolojik cihazlarla. Hayatımızdan çıktıklarını bir hayal etsene. Tamamen insanlar birbirleriyle iletişim kuracak. Eğlenceler, konuşmalar yüz yüze.Herşey gerçek.

Çok kötü benim icin bu dönem ya, bilmiyorum. Ayrıca geçmişte para da çok önemli olmazdı benim için. Böyle sacma sapan aletler olmadıgı icin sadece temel ihtiyaclar( ev, yemek, giysi..) gibi şeylere para harcanıyordu zaten.

Para, kapital sistem olarak iyiliğe/mutluluğa/huzur-refaha inanılmaz katkı yapmıştır. Doğrudan nakit bir meblağ daimi mutluluk sağlar diyemem zira bu durumda işin içerisine insan psikolojisi ve bireylerin/insanların çoğunun psikolojik sağlık sorunları,yanlış eğilimleri,hataları girer. Bu ciddi unsurları hesap etmeden tüm sorunu ideoloji-ekonomi sistemlerine bağlamak doğru olmaz muhakkak ki günümüz sistem/işleyişlerinde,ideolojilerinde ciddi eksiklikler/yanlışlar mevcut fakat bu eksiklikler/yanlışlıklar tek taraflı değil.

Teknoloji toplum yaratabilme kabiliyetine sahip değildir. İnsanların tek tipleşmesi insanların ortak bir şekilde misyonlarını,vizyonlarını basite indirgemelerinden kaynaklanır. Elinizdeki telefon ve diğer insanların elindeki telefonların zararları insanların yanlış eğilimlerinden,beklentilerinden kaynaklanıyor.

Bir cep telefonu binlerce farklı türden, milyonlarca farklı konuda bilgi,tecrübe,deneyim kazandırabilir. Yeni nesil bütün teknolojik cihazlar gelişmiş işletim sistemleri,standartlaşmış programlama,yazılım dilleri-teknolojileri ile insanlar için veri-bilgi edinimi ve üretimi/paylaşımı konusunda inanılmaz cihazlardır.

İnsanlar bu imkanları iş çıkışında basit oyunlar ile harcıyorlarsa, fotoğraf teknolojisini gezdikleri gördükleri yerde kullanmaktan çok lüks mekanlarda sipariş ettikleri yiyecekleri,içecekleri fotoğrafta ana öğe haline getirip bunlarla beğeni toplamaya çalışıyorlarsa bu tutum , bu davranışlarda bulunan insanların sorunlarıdır.

Bugün ki yeni nesil güçlü bir cep telefonu ile;

- Online platformlar-siteler aracılığı ile yazılım geliştirmeye konsol ortamında başlayabilirsiniz. Hatta telefon üzerinden internet ihtiyacı duymadan html,css gibi dillerle çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz. (Belki python dilinde de her hangi bir interaktif bağlantı kurmadan yazılım geliştirmekte mümkündür bilgim olmadığı için net konuşamıyorum)

- Binlerce farklı internet dökümanına erişebilir. Telefonunuza indirip internetin olmadığı bölgelerde bilgi edinmeye devam edebilirsiniz.

- Müzik konusunda notaları öğrenebilir hatta enstrümanların seslerini telefon üzerinden notalarına göre dinleyebilir, basit kalitede ve seviyede melodiler-besteler oluşturabilirsiniz.

- Gördüklerinizi ölümsüzleştirebilirsiniz. Beynimiz her ne kadar sık yaptığımız,tekrarladığımız bilgi,durum ve filleri hatırlasada her geçen gün gördüklerini,yaşadıklarını yavaş yavaş ezmekte ve çöplüğe gömmektedir. Fakat teknolojide böyle bir şey yoktur.

Sizin sorununuz teknolojik cihazlarla değil kendinizle. Sorununuz teknoloji veya teknolojik değil. Tamamen insanlar birbirleriyle iletişim kuracak. Biz bilgisiz,vizyonsuz,hedefsiz insanlar ne konuşuyoruz bir düşünün. Bir araya gelindiğinde dedikodu,siyasi partileri övme-gömme gibi konuların en yoğun konuşulduğu toplumlarda daha gerçekçi analizler yapmanızı tavsiye ederim.

Elektrik-elektronik endüstrisinin gelişimi bugün ki durumu inanılmaz bir devrimdir. Daha bazı konularda keşfedilememiş , kullanımı genişletilememiştir. Para bu diğer endüstrilerde de olduğu gibi bu endüstrinin finansmanını sağladığından parayı,kapital sistemi tek başına eleştirmek doğru değildir.

Eski dönemin avantajları olduğu gibi emin olun çok ciddi dezavantajları da vardır. Dünyada bugün ki basit hastalıkların geçmişte binlerce insanı nasıl hayattan kopardığı da bir gerçektir. Bugün teknoloji sayesinde hiç birbirimizi tanımayan siz ve biz şuan burada düşüncelerimizi aktarıyoruz. Fikirlerimizi,aklımızdakileri,hayallerimizi,tespitlerimizi birbirimize anlatıyor ya severek-keyifle yada zoraki olarak tek alternatif olarak kullanıyoruz. Para bu imkanların finansörüdür. Bugün para geçmişte altın,akçe. Farketmez. Bugün bankalar, o zaman ki varlıklı tüccarlar.

Size temin ederim ki bugün ki düşünceleriniz,beklentileriniz ile 500 yıl öncede/500 yıl sonrada yaşasanız bugün ki sorunlarınız o dönemin koşullarının sınırları içerisinde devam edecek.

Ah be şöyle şeyim olsa çok mutlu olurum,çok şey olurum gibi söylemler (kendimde bu söylemler,hatalar içerisindeyim yanlış anlamayın aynı zamanda bu kendime de sizin sayenizde durum tespiti yapıyorum) ne yazık ki biz insanların mazeretleridir. Bunlar bahanedir. Mutlu olmak,keyif almak için elzem şeyler dışında gereklilikler yoktur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bilgisayar Bağımlısı -- 21 Ağustos 2017; 2:11:17 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Okeanos_1

Parayla mutlulugu doğru orantılı saymakla baştan hata yaptın dostum. Paranın miktarı milyon dolarlar falan olmadıktan sonra , para ,mutluluk falan getirmiyor. Gidip bmw almak, villa almak bana mutluluk falan vermiyor.

Teknoloji iğrenc bir toplum yarattı. Tek tip insanlar, tek tip cümleler.Tep tip zevkler. Elimdeki telefon bile mutsuzluk kaynağı.İnternette sürekli herkes birbirine hakaret ediyor. Kıyafetler, tipler eleştiriliyor. Kaşı şöyle olan, burnu böyle olan insanlarla dalga geçiliyor. Göz göze iletişim sıfır. Herkes mesaj veya telefonla iletişim kuruyor. Şimdi kullanma diyeceksin, ama olmuyor öyle işte. O da bir toplum baskısı. Herkes kullanıyor ve sen de kullanmak zorunda kalıyorsun bir yerden sonra.

İdeolojik savaşlar, ekonomik buhranlar vs her dönem vardı. Hâla var. O önemli değil. İnsanın oldugu her yerde bir dert vardı zaten.

Benim galiba en büyük sorunum, hatta tek sorunum da olabilir. Bu teknolojik cihazlarla. Hayatımızdan çıktıklarını bir hayal etsene. Tamamen insanlar birbirleriyle iletişim kuracak. Eğlenceler, konuşmalar yüz yüze.Herşey gerçek.

Çok kötü benim icin bu dönem ya, bilmiyorum. Ayrıca geçmişte para da çok önemli olmazdı benim için. Böyle sacma sapan aletler olmadıgı icin sadece temel ihtiyaclar( ev, yemek, giysi..) gibi şeylere para harcanıyordu zaten.

Mutluluğu maddede aramak, daima mutsuzluğa neden olur.

Sevgili, şarap, müzik yeter bana. Gerisi sizin olsun

demiş zamanında Ömer hayyam...

https://www.youtube.com/watch?v=iVRK1xl4gbA

Şu parçayı da bırakayım belki hoşunuza gider.

• çocukluğunu herkes özler ama o yılların da kendine göre çok dertleri vardı.

örneğin eğitim sistemi daha da kötüydü. öss ve lgs gibi süresi yetmeyen sınavlar vardı.
    o kadar stresliydi ki öss sınavına film çektiler filmin adı da "sınav" izleyenler bir fikir alırlar. van damme oynuyor filmde :D
    dershanelere dünya para verilirdi. yetmezdi okullar kayıt parasını illegal olmasına rağmen alırlardı.

fakat en önemlisi ise uyutulduğumuz yıllardır.
    2005 yılı bank asyanın son halini aldığı yıldır. isim değiştirip atağa geçtiler.
    2007 ergenekon kumpası ile ordunun üst kademesinin fetöye teslimidir.
    2010 yılı kpss sınavının çalındığının ortaya çıktığı yıldır. bu güne kadar hangi sınavları çaldıkları yeni çıkıyor ortaya.

bu yıllar fetönün hiçbir makbuz kesmeden tamamen illegal olarak himmet adı altında bağış topladığı yıllardır.
    bu bağışları vermeyenlere fetöcü vergi memurlarıyla ceza kestirdiği yıllardır.

bu yıllar özel yetkili savcılar ile fetöye direnen polis, asker ve istihbaratçıların darbeci ilan edildiği yıllardır.
    bu gün yaşadığımız sorunların temelinin atıldığı yıllardır.

özetle bu yıllar kökünü 1970 den beri salan fetönün palazlandığı toprak üstüne çıktığı yıllardır.

türkiye tarihinde her 20 yılda bir darbe olmasının değişmediğini görüyoruz.
    sadece 2000 lerdeki darbeyi göremedik sessiz ve derinden olmuş daha yeni jeton düştü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orcnd -- 21 Ağustos 2017; 4:28:41 >

• Böyle bir konu açtığın için teşekkür ederim hocam. İçimdekileri dökmüşsün. 2010 ve öncesini çok özlüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ml_csd_ds -- 21 Ağustos 2017; 3:20:14 >
  • Hayatı her anından zevk almayı öğrendiğiniz vakit, geçmiştende gelecektende zevk alırsınız. Ben 90larıda severim, 20inlerin basıda ayrı güzeldir, suanlarında ayrı bi tadı var.

Sorun ise son 4-5yıldır özgürce dusunmeyi engelleyen sistem, bu tur ülkelerde gençlik belli bir baskı altına alındıktan sonra patlıyor veya sapıtıyor. Bakalım bizim gençlik yolun basında ne olucak görücez

Başka bir neden ise mutluluğun bile fabrikalaşması, herşey sanal zevklerden oluşuyor veya hava atmaktan. Kendinizi geliştirir, sağlam 1-2 arkadaş edinirseniz her zaman mutlu olursunuz. Araştırmalarda bunu gösteriyor, para ile alınan eşyanın değil, insanlarla vakit geçirmenin, o anı yaşamanın daha fazla mutluluk verdiğini.

• quote:

Orijinalden alıntı: El Valiente

abi fenerin maçında ağladığımı biliyorum hasta galatasaraylıyım allahım nasıl sevinmiştim beste falanda bilmiyorum fenerle ilgili fenerbahçe diye bağırıyoruz üstümüzde galatasaray forması kadıköydeyiz zıplıyoruz türkiye maçı zaten kapattım televizyonu geçtim içeri gözlerim doldu dolacak mahalle bir anda gol diye inledi nasıl koşup açıyorum televizyonu maç bitti yine sokaklardayız ne güzel günlerdi be gözlerim doldu tekrardan teşekkürler

• valla yemin ederim 2004-2010 tarihleri benim içinde en güzel yıllardı hatta 2012 e kadar bile uzatabilirim ama 2012 den sonra hiçbir şey beni mutlu etmez oldu.
  • hayatımın en güzel yılıydı 2010

devamının bu kadar boktan olacağını bilseydim..
  • 1990-1999 arasını tercih ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi X kare -- 21 Ağustos 2017; 19:23:1 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Det.Harvey Bullock kullanıcısına yanıt
    tespitin dibine vurmuşsun
  • 2000 den sonrasi tat vermiyor kesinlikle. Simdi herkes kredili herkes borclu. Herkeste 2. is para kazanma hirsi. Insanliga vakit kalmiyor tabi

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.