Şimdi Ara

EPDK akaryakıtta her istasyon da kalite aynı diyor siz konu hakkında ne düşünüyorsunuz? (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
128
Cevap
2
Favori
5.245
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki

EPDK akaryakıtta her istasyon da kalite aynı diyor siz konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

(En Son Oy Tarihi: 14.12.2021)
Giriş

Orijinalden alıntı: dobermann

Dağıtıcı firmalar istasyonlarına peridoyik olarak kalite kontrol ve temizlik ekipleri gönderiyor. Bazı bayiler tank temizliği için müsaade etmek istemiyorlar ama yine de kalite kontrol ekipleri numune alıp akredite bir laboratuvara gösterip inceletiyorlar. Bu istasyona şikayet üzerine gidildiyse ilgili tanıtan satış durduruluyor.

Su katma mevzusu için de:

Tankların içerisinde yakıt şamandırasının yanında su şamandırası da bulunuyor. Tankta su seviyesi yükseldiği zaman dağıtıcı firmanın otomasyon ekibine alarm olarak geliyor. Buna göre müdahale ediliyor. Önce su-bul macunu ile kontrol edilip ona göre tanktaki suyun bertaraf edilmesi için aksiyon alınıyor. Su çekilene kadar ilgili tanktan satış yaptırılmıyor. Aynı zamanda tankın içine katkı dökülemez. Çünkü anlık olarak tank hareketleri takip edildiğinden bu işlem dolum hareketi olarak algılananacak ve dağıtıcı firmaya dolum olarak gönderilecektir. Dağıtıcı otomasyon uzmanı da bu hareketin fatura alımı dışında olduğunu tespit edip bayii ye ulaşıp gerekli yasal süreci başlatır. Epdk yı da bilgilendirir ve bu işlem bayilik lisansını iptal etmeye kadar gider.

Kışın çok sert geçtiği şehirlerde yakıt donmasın diye katkı eklenebiliyor. Ama bu da dağıtıcının bilgisi dahilinde ve dağıtıcıdan temin edilen katkı maddesi oluyor.

Velhasıl Epdk da bu kadar yüksek cezalar varken hiçbir dağıtıcı bayisinin mevzuat dışına çıkmasına müsaade etmiyor. Zaten bu cezanın büyük kısmı dağıtıcı firmaya ait olduğu için grrkli denetimler kalite kontrol periyodik olarak yapılıyor.

Alıntıları Göster

Akaryakıt sektöründe mi çalışıyorsunuz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• kadobay kullanıcısına yanıt

benim gözlemlediğim şu : v-power olanı daha az km ve daha performanslı

fuelsave de ise uzun km ve daha fazla ses

• quote:

Orijinalden alıntı: faithme

benim gözlemlediğim şu : v-power olanı daha az km ve daha performanslı

fuelsave de ise uzun km ve daha fazla ses

"fuelsave" dediğiniz rafineriden alındığı haliyle satışı yapılan katkısız motorin yakıtı.

Bütün firmalarda satılan katkısız motorinler normalde hepsi rafineriden alındıktan sonra hiç bir katkı konulmadan, sadece dağıtım şirketlerinin kendi özel işaretleme (marker) boyası katılarak satışa sundukları motorin.

Ben konuyu bu şekilde biliyorum.Yanlışım varsa bilenler doğrusunu yazabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kadobay -- 28 Mart 2021; 9:29:40 >
  • Geçen yıl Shell Fuel Save almıştım. Soğuk havalarda (5 C ve altı) sabahları rölantide dalgalanma başladı. Ustama sorduğumda senin motor 110 bg ucuz yakıtta tekleme yapar demişti, 90 BGlikler yakıt seçmiyormuş. Vpover dizele geçince dalgalanma kesildi. Motor 1.5 DCI. Anladığım kadarıyla performanslı motorlar performans yakıtı istiyorlar. Sanki daha pahalı olan daha ince ve çabuk yanıp çabuk bitiyor. Daha ucuz olansa biraz daha kalın, performan az fakat daha geç yanıyor.

Yazın fuel save gibi daha ucuz ve kalın yakıtları kullanmayı düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Akinci -- 28 Mart 2021; 12:13:58 >
  • kadobay kullanıcısına yanıt
    Bende aynı kanaatteyim özellikle 2 kr aşağı olan motorin heryerde satılan motorin aynı. temizlik iyi istasyon ückağıdı yoksa tabi. eurodiesel standartında ve araca zararı olmayan belki bir tık yanma sıcaklığı ve hızı yüksek bir yakıttır diye düşünüyorum.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Akinci A kullanıcısına yanıt
    Yaz ayı ve yüksek devir hızda gidilmeyecekse hissedilebilir bir fark olacağını düşünmüyorum hocam gönül rahalığı ile kullana bilirsiniz. Petrol ofisi yada LUKOIL den alırım derseniz %4/6 arası lt fiyatını uyguna almanıza yardımcı olabilirim :)

• Uzun yıllardır dizel olarak shell ve Bp kullandım son 2 aydır PO v-max alıyorum aracın gaz tepkisi ve tüketimi kesinlikle diğerlerine göre çok daha iyi bu kadarını beklemiyordum po'dan Vmax hakkaten çok iyi neyseki evimin dibinde olmasıda ayrıca bir avantaj oldu benim için artık vmax kullanacağım

• epdk'nın bilir kişilerini alıp aynı araç ile farklı istasyonlardan yakıt alıp yola çıkalım.. mesafe tutmazsa epdk benzini 5 TL'e sabitlesin.. ok mi? madem o kadar eminler..

• megaladon kullanıcısına yanıt
    Çok saydam bir yöntem siyasete hiç uymadı hocam 😂

• Ben yakıttan ziyade istasyon seçerim. Hile, hurda yapmayacak, tank ve pompa bakımlarına dikkat ettikten sonra her yakıt alınır.

Bu sebeple, yaşadığım yere yakın olan Shell Türkiye'nin direk kendisine bağlı istasyon veya Mehmetçik Vakfına bağlı olan Maslak Opet.

Ama Avrupa'nın en kaliteli yakıtı mı yazıyordu ilk mesajda EPDK akaryakıtta her istasyon da kalite aynı diyor siz konu hakkında ne düşünüyorsunuz?  Onu dizel ve benzin enjektör tamir, temizliği yapan atölyelere sorsunlar. Günde kaç araba geliyor.

• eğer tüm mazotların kalitesi aynı ise 6,45 tl ye satması gerekirken 5,45 tl ye nasıl satıyor?

bunların kar marjı litrede zaten 50/70 kuruş değil miydi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erka1907 -- 14 Nisan 2021; 16:9:24 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: erka1907

eğer tüm mazotların kalitesi aynı ise 6,45 tl ye satması gerekirken 5,45 tl ye nasıl satıyor?

bunların kar marjı litrede zaten 50/70 kuruş değil miydi?

bir kez daha paylaşayım.

• mahmut_emmi kullanıcısına yanıt

sizinle aynı konuyu daha önce de tartıştık mı hatırlamıyorum?

• quote:

sizinle aynı konuyu daha önce de tartıştık mı hatırlamıyorum?

olabilir. ben sıkı bir "ucuz mazot" savunucusuyum. 4 yıldır ucuz mazot kullanıyorum. bir sorununu görmedim.

• quote:

Orijinalden alıntı: mahmut_emmi

olabilir. ben sıkı bir "ucuz mazot" savunucusuyum. 4 yıldır ucuz mazot kullanıyorum. bir sorununu görmedim.

Alıntıları Göster

şahsi mi yoksa şirket aracınıza mı alıyorsunuz ucuz mazotu?

• quote:

şahsi mi yoksa şirket aracınıza mı alıyorsunuz ucuz mazotu?

Alıntıları Göster

şahsi arabama alıyorum. EPDK akaryakıtta her istasyon da kalite aynı diyor siz konu hakkında ne düşünüyorsunuz? 

hatta yazılımlı büyük turbolu 2018 audiye. yani dandik bir araba da değil.

• Evet aynı opet'in bir istasyonunun müdürü epdk'nın izni olmadan tanker'in kapağını açamadıklarını söylemişti kimse kafasına göre tankere istediğini karıştıramaz ayrıca ucuz mazot satan petrolleri sorduğumda da ben olsam ben de oradan alırım demişti markaların pahalı satma sebebi istasyon'a kâr marjı koyup vermeleri bunun içinde reklam giderleri vs. Birçok etken var.

Ama ucuz mazot satan yerlerde böyle bir gider yok
    Katkı meselesi de abartıldığı kadar çok işe yaramıyor bence

• mahmut_emmi kullanıcısına yanıt

Şimdi bu arkadaş dağıtıcı ve bayii karı olmadan toptancıdan aldığı fiyata sattığını mı anlatıyor?

Kim yapar bu işi bedavaya?

Biri bana anlatabilir mi?

Biri beni inandırabilir mi?

EPDK nın fiyatlandırma raporlarında kar marjları her şey ortada

EPDK akaryakıtta her istasyon da kalite aynı diyor siz konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

https://www.epdk.gov.tr/Detay/Icerik/3-0-143/fiyatlandirma-raporu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kadobay -- 14 Nisan 2021; 17:13:31 >

• Bu bp deki ultimate kurşunsuz benzini kullanıp aracinin hızlanıp ivmelenmesinde fark gören var mı ne diyorsunuz var mı kullanan merak ediyorum opetten geçilir mi

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.