Şimdi Ara

en iyi akü markası ve akü ömrü (35. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.109
Cevap
28
Favori
803.635
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3334353637
Sayfaya Git
Git
sonraki

en iyi akü markası ve akü ömrü

(En Son Oy Tarihi: 28.3.2024)
Giriş

Orijinalden alıntı: Huseyin-ZST

Buraya ne yazdığımı hatırlayamadım. Çok önce yazmışım herhalde, ne yazdığımı alıntılayabilirseniz cevap vereyim.

quote:

Akü cok iyi bakılıyor bile olsa, ve aracın muzik seti orjinalse akü 6 senede bir degistirilmelidir... Tabi aküyü zorlayacak olaylar arttıkca bu 6 sene dusmeye baslar ... bunun dısında Muzik tesisatı bulunan bir arabada ölü akü kullanmak da hem arabaya hem müzik tesisatına zararlıdır...

bu hocam, ilk sayfada.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hesher

quote:

Orijinalden alıntı: Huseyin-ZST

Buraya ne yazdığımı hatırlayamadım. Çok önce yazmışım herhalde, ne yazdığımı alıntılayabilirseniz cevap vereyim.

quote:

Akü cok iyi bakılıyor bile olsa, ve aracın muzik seti orjinalse akü 6 senede bir degistirilmelidir... Tabi aküyü zorlayacak olaylar arttıkca bu 6 sene dusmeye baslar ... bunun dısında Muzik tesisatı bulunan bir arabada ölü akü kullanmak da hem arabaya hem müzik tesisatına zararlıdır...

bu hocam, ilk sayfada.

Alıntıları Göster
    Hah, Süper!

Güçlü bir müzik sistemi (aracın orjinal sistemi değil, amfiler, subwoofer falan olan sağlam bir müzik sistemi) mevcutsa bu dediğim geçerli.

Araç marş bastığı anda aküye ihtiyacınız kalmıyor normalde. Ancak araçta güçlü müzik seti varsa iş değişiyor. Diyelim ki ses sisteminiz aşırı güçlü ve yüksek seste ortalamada 40-50 amper çekiyor. Bu, bas vurduğu anda anlık olarak 500-600 amper çekmesine sebep olabilir. Birkaç milisaniyeliğine de olsa olur. Ortalamada 40 amper çeken bir ses sistemi, ritme göre değişmekle birlikte, belli aralıklarla birkaç milisaniye yüzlerce amper çekebilir.

Bu noktada şarj dinamosu yetersiz kalır. Akü burada devreye girer. Akülerin üzerinde anlık verebildikleri amper yazar. Bu ne kadar yüksek olursa, güçlü müzik sistemi o kadar rahat çalışır. Anlık 300 amperini çeker, ortalamada 40 amperini çeker. Anlık çekimleri akü karşılar. Aküden eksileni de o anlık çekim bittiği an şarj dinamosu yerine koyar. Dolayısı ile aküden sürekli minik çekimler, aküye sürekli minik şarj döngüsü gerçekleşir. Bu döngü de akü ömrünü azaltır.

Akü öldükçe anlık verebildiği akım düşer. Ses sisteminizin anlık talep ettiği akım, şarj dinamonuzun ürettiğinden fazla ise (hemen her subwoofer amfinin bu kadar anlık akım çekmesini sağlar), akünün de rolü olacaktır. Akü, talep edilen anlık akımı karşılayamazsa bas vurdukça voltaj düşer. Araçtaki bütün elektronik aksam bas vurdukça düşen, sonra geri eski haline yükselen bir dalgalı voltajla beslenir. Bu da hali ile elektronik herşey için zararlıdır.

Güçlü ses sistemlerinde bu sebeple kapasitör kullanılır. Kapasitör çok küçük bir akü gibidir. Ancak aküden farklı olarak, üzerindeki yükün tamamını milisaniyeler içinde boşaltabilir. Sisteme takılan kapasitör, akü ömrünü uzatır. Amfilerin aşırı akım taleplerini anlık olarak rahatça karşılar. Ancak akü böyle değildir. Anlık olarak daha düşük bir akım verebilir; ama çok daha fazla enerji depolar. Verdiği enerjiyi çok daha uzun süre verebilir.

Ses sistemlerinin uzun vadede şarj dinamosuna da zararı vardır. Ancak bunu gözlemlemek kolay değil. 15 yıl kömürü değişmeden dayanan dinamo 13 yılda bakım ister. Sebebinin ses sistemi olduğunu kimse anlamaz. Ama akü öyle değil. 6 yıl dayanan akü 4 yılda ölür. Motor kapalı müzik dinleyen biri için ise, akü ömrü çok daha kısa olacaktır.

---------------

Şarj dinamosu sağlam, dinamo-akü arası bağlantı kablosu yeterince kalın, akü'den amfiye giden kablosu yeterince kalın olan biri, aküsünün anlık amper verme yetisi azaldıkça aküyü yenilerse, ses sisteminin aracın elektronik hiçbir şeyine bir zararı yoktur. Arabada sesi açtığınızda, bas vurduğunda aydınlatma ışıkları, farlar falan kısılıyorsa, bir şeylerin ömrünü yediğinizi varsayın.

Elektronik devreler hassas değildir. makul bir dalgalı voltajda çalışabilirler; ama ömürleri ne olsa azalacaktır. 20 yıl dayanacak bir devre, sıktım, 18 yıl dayanır. Gerek yok. Sistemi doğru kurmak, aküye iyi bakmak lazım. Bu voltaj dalgalanması amfiye de zararlı neticede. Amfiyi de çok yormanın anlamı yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyin-ZST -- 21 Haziran 2018; 0:6:9 >

• 2016 model auris aracımın üzerinde gelen 60 amperlik varta akü şarj tutmamaya başladı, tekrar varta almak istemiyorum, sanırım mutlu ya da inci akü alacağım, 60 yerine 72 alsam daha mı iyi olur acaba?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hakan.Can

Ac delco yu forumdan örgendim izmir de kim satıyor derken emre otoyu buldum.. Ac delco 60A ürün yoktu yerine Apetech aldım by Delco yazıyor sanırım... Biraz netten bakayım dedim Ac delco sitesinde Apetech ürünü yok satan arkadaşın sitesi hariç görseli dahi yok bir garip iş oldu çakma akü gibi hadi hayırlısı diyeyim...

207 sw aracım orjinali Varta L2 400/610 idi Apetech 12/60A ile değiştirdim 130TL verdim boşunu alıyorlar vermezsen 30tl civarında ek ücret istiyorlar..
    orijinal varta 6 yıl gitti soğuklar olmasa yazıda çıkarırdı sanırım.
    Bu yaz çok az kullandım bu gün teklemeye başladı;) 4 yılı tam doldurmadı eksi kutbunda bir süredir oksit vardı.. belki biraz daha idare eder ama değiştirme vakti geldi..

Ac delco buraya kadar.. fiyatlara bakmadım henüz ama varta bosh mutlu inci siralamasindan birini seçeceğim..

• Ankette bulunmayıp daha iyi kaliteye sahip olan aküler de mevcut. Akünün kullanıldığı yere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Golf arabaları için Trojan Akü vazgeçilmez akülerden birisidir.

• Sitesindeki fiyatlar dogru olamaz herhalde dimi?

• Selam. Arkadaslar 1,5 saat dortluler acik kalmis aku bitti. Bu akunun omrunu tamamladigi anlaminami gelir.

• Adı üstünde Mutlu. 😉

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 1 ay önce 60 lık vartayı 325 tl ye taktırdım :) fiyata bak

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2016 Yılı 6 ayında aldığım inci akü bugün bitti bilginize

• 2011 sonunda kamyonetime taktırdığım 105 amper Mutlu akü havalar soğuyunca iyice zatıfladı.

7 sene dayandı.

• Selam arkadaşlar.
    2014 Jeep Compass aracım var.Aracı bir süre kullanmadım.Baktım akü bitmiş.Yeni akü alacağım.
    Üstünde 12V 60Ah 620CCA akü var ama 620cca akü hiç bir yerde göremedim. 540 taksam problem olur mu?
  • aküm bitti yolda kaldım. vurdurarak çalıştırdım tanıdık bir abi vardı ona geldim. 60 amper mutluya 450 tl, çelike 300 tl dedi. bende çelik taktırdım ama iyi mi yaptım bilmiyorum. abi mutluyla aynı fabrikadan çıkıyor dedi ama siz ne dersiniz? birde pahalı mı olmuş biraz internette çok uygun fiyatlar...
  • Bende 63ah'lik Varta D15 akü var. Sıfır takılmıştı. Aradan birkaç ay geçtikten sonra araba 3 hafta çalışmazsa komple güç tasarruffuna giriyor. Acaba normal bir süre mi bu?

• buyey2 B kullanıcısına yanıt
    Bu ay başında mutlu 60 ah için 280 TL fiyat vermişti Akşehir deki mutlu akü bayisi. 450 TL fiyat çok değil mi?

• toggy06 kullanıcısına yanıt
    Akünün takıldığı yerde sıkıntı yoksa sorun olmaz. Benim araca mutlu 60 ah olmadı mesela. 2 3 cm yüksek kalıyordu bu da oradaki kablolarda sıkıntı oluşturduğu için mutlu 60 ah takılmadı

• Toyota auris 1.6 2015 model makyajlı kasa için aşağıdaki varta akü uygun mudur?
    https://urun.n11.com/aku/sok-kampanya-12v-74ah-680a-varta-blue-dynamic-aku-e11-P306456440
  • quote:

Orijinalden alıntı: quatroxx

Selam arkadaşlar.
    2014 Jeep Compass aracım var.Aracı bir süre kullanmadım.Baktım akü bitmiş.Yeni akü alacağım.
    Üstünde 12V 60Ah 620CCA akü var ama 620cca akü hiç bir yerde göremedim. 540 taksam problem olur mu?
    uzun zaman olmuş cevaplanmamış, konuya değinecek olursak orjinal akünüzün 'cca' değerinde değiştirmenizi öneririm. 540 cca değeri olan aküyü de kullanabilirsiniz ancak 'cca' değeri ne kadar büyük olursa soğukta, özellikle kış aylarında marş basma kapasiteniz o kadar artar yada düşük olması durumunda azalır...

• Varta ve diğerleri

• Selam, benim de bugün marş basmadı. Sanayi de eski aküyü vererek, 45Ah Mutlu aküyü 325 TL'ye aldım. Önceki aküm İnci marka idi ve sanırım 4-5 yıl kullandım. İlk defa Mutlu kullanıyorum umarım sorun çıkartmaz.
  • 
Sayfa: önceki 3334353637
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.