Şimdi Ara

Emanet Verdiğiniz/Aldığınız Araba ile Kaza Yapılması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
20
Cevap
0
Favori
55.680
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Hepimizin her an arkadaş çevremizde emanet araba alma veya kendimizinkini verme durumu olabiliyor. Böyle bir durumdan sonra, başka bir araç veya yaya ile maddi hasarlı veya ölümlü kaza olması konusunda tecrübeleri olanlar varsa olayların ve davaların nasıl sonuçlandığını paylaşabilirler mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Kusuruz sorumluluk ilkesi gereği ruhsat sahibiin maddi tazminattan sorumluluğu oluyor. Ruhsat sahibinin bütün önlemleri aldığını, önlemleri almadına rağmen kazaya sebebiyet verildiğini ispatlaması lazım ama bunun ispatı çok zor o nedenle siz siz olun aracı emanet vermeyin verirseniz bu riski alıp vermişsinizdir.

Cezai açıdan ruhsat sahibinin çok r sorumluluğu olmaz hapse girecek kişi aracı süren kişidir.

• http://m.hurriyet.com.tr/Haber?id=22422709

Bu haber kuskularinizi giderecektir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kaygerya

http://m.hurriyet.com.tr/Haber?id=22422709

Bu haberi ödünç araba verme konularına göndermek lazım ibretlik

• quote:

Orijinalden alıntı: Kaygerya

http://m.hurriyet.com.tr/Haber?id=22422709

İbretlik habermiş, teşekkürler. Böyle kötü sonuçları olmasına rağmen emanet alma/vermeyi reddetmek de çok zor.
  • cancan_burak kullanıcısına yanıt
    1979 senesinde Ömer Çavuşoğlu'nun makam şöförü Levent'te üst geçidin altında olmasına rağmen yola fırlayan adamı ezerek ölümüne sebebiyet vermesinden dolayı şu anda tam hatırlamıyorum ama 1 veya 2 sene hapis yattı Ö.Ç. araç sahibi olmaktan dolayı 2 gün nezarette kaldı ölen adamın ailesinin açtığı tazminat davasındaki parayı ödedi.
  • Arac kiralama diye birsey var

ver 50-100 kagit gunluk kafan rahat olsun

• quote:

Orijinalden alıntı: MyWorldLife

Arac kiralama diye birsey var

50-100 lira verecek adamın kafası zaten rahat.

Kullandığım aracın markası ne olursa olsun valeye bile vermediğim için çok mutluyum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cancan_burak -- 19 Ağustos 2014; 9:05:04 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MyWorldLife

Arac kiralama diye birsey var

Onda da kafa rahat olmuyor ki! Kiralama ile ilgili ne tecrübeler duyuyoruz. Türkiye'de hangi konuda, kafamız tam rahat olabiliyor; bu konu her yönüyle yasalarda açık ve anlaşılır, her seferinde her insan için aynı şartlarda aynı sonuç alınır diyebiliyoruz ki

Kiralamanın tam tersine arabamı yakın arkadaşlarıma verirken ve onlarınkini alırken, bugüne kadar çok rahattım ben nasıl olsa kasko ve trafik sigortası var diye, şimdi o rahatlık da gitti.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arabaci_takimi -- 19 Ağustos 2014; 9:08:07 >
  • Kafayı yormaya gerek yok. At,avrat,silah. Bizimkiler yüzyıllar önce kanunu söylemiş. Bunların emaneti olmaz.

• Kardeşim geçen ay aracını arkadaşına vermiş. Aracı alan kişi 10 dakika sonra aramış, kaza yaptım diye. Minübüsle çarpışmışlar, kusur minübüste çıkmış raporlar sonucunda. Araçta ciddi hasar var. Şu an serviste parça bekliyor hala. Evrak kürek işleri ile kardeşimin arkadaşı epey uğraştı.
    Hasar karşı tarafın trafik sigortasından karşılanacağı için bir sıkıntı yok, araç yeni model de değil öyle değer kaybı olacak bir araç değil sadece kardeşim bir aydır otobüsle işe gidiyor.
    Yani maddi kazada sağlam şekilde tutanak tutulursa çok fazla sorun yok bence. Sadece araç kaza yapmış olur. Ama yaralamalı ve ölümlü bir kaza büyük sorun.
    Ruhsat sahibi de sorumludur çünkü. Bir sürü senaryo ortaya çıkabilir. Meselaverdiniz aracı arkadaşına, Allah korusun kaza yaptı ve öldü ya da sakat kaldı. Ailesi size dava açabilir, ölüme sebebiyet vermekten. Ondan sonra uğraşırsınız aracın bakımlarının tam yapıldığı, emniyetinin sağlandığı, lastik diş ölçümünün normal olduğu gibi işlerle.
    En iyi çok acil durumlar harici emaner araç vermemek ve almamak.

• Kasko da eger tek surucu islenmisse ki genelde ruhsat sahibi islenir. Babanizin arabasi ile dahi kaza yapsaniz kasko odeme yapmayabilir. Kasko da esiniz yakin akrabaniz sık kullaniyorsa mutlaka policeye islettirin. Kiralamalarda fazla sigortalari mutlaka yaptirin. Buyuk firmalardan rent a car kaskosu olan firmalardan arac kiralayin. Unutmayin araba silah olarak degerlendirilir. Sizin ruhsatli silahiniz ile baskasi suc islerse sizde suca ortak olursunuz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Attorney58

Kusuruz sorumluluk ilkesi gereği ruhsat sahibiin maddi tazminattan sorumluluğu oluyor. Ruhsat sahibinin bütün önlemleri aldığını, önlemleri almadına rağmen kazaya sebebiyet verildiğini ispatlaması lazım ama bunun ispatı çok zor o nedenle siz siz olun aracı emanet vermeyin verirseniz bu riski alıp vermişsinizdir.

Cezai açıdan ruhsat sahibinin çok r sorumluluğu olmaz hapse girecek kişi aracı süren kişidir.

Peki, emanet olarak verdiği kişi cezai sorumluluk dışında maddi sorumluluğu da karşılamak isterse? Yani, ruhsat sahibine kesilen tazminat cezasını da kendisi ödemek isterse bir engel olmaz sanırım? Bir başka örnek; bir ailede babanın üzerine bulunan araç, oğlu tarafından bir kazaya karışıyor, oğlu cezai açıdan sorumlu tutuluyor, tazminatı kardeşi ödüyor. Böyle bir hadise mümkün sanırım.

• wind06 kullanıcısına yanıt
    Hocam maddi hasarlı kazadan ne kadar süre sonra sigortaya bildirmemiz gerekiyor bi bilginiz var mı acaba?

• muhalif13 kullanıcısına yanıt
    İlk defa sizden böyle bir şey duyuyorum salladıysanız da sağlam sallamışsınız.Ruhsat sahibi babamın olduğu araçla kaza yaptım %100 kusurluydum araç 2 ay serviste yattı dosyaya onay verilmedi şaibeli denildi kasko şirketi dosyayı araştırmaya yolladı sizin dediğiniz gibi bir şey olsa benim araca ödeme yapmamak için sizin bu bahsettiğiniz senaryodan ödeme yapmamak için uğraşırlardı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bnym97 -- 18 Ağustos 2018; 20:57:39 >
  • sakın sakın diyorum,biz insanlık ettik dayıoğluna arabayı verdik,serefsiz tam 1 ay sonra gidip ben aldım ayağından,teşekkür bile etmedi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bnym97

İlk defa sizden böyle bir şey duyuyorum salladıysanız da sağlam sallamışsınız.Ruhsat sahibi babamın olduğu araçla kaza yaptım %100 kusurluydum araç 2 ay serviste yattı dosyaya onay verilmedi şaibeli denildi kasko şirketi dosyayı araştırmaya yolladı sizin dediğiniz gibi bir şey olsa benim araca ödeme yapmamak için sizin bu bahsettiğiniz senaryodan ödeme yapmamak için uğraşırlardı.
    Kasko da tek sürücü işlenirse ki genelde indirim için acenteler yapar o zaman ödemez. Tek sürücü klozu yoksa o zaman tamam aracı hep tek ben kullandığım için ben yaparım mesela. Kaskoyu inceleyin ben okurum her maddeyi.

• muhalif13 kullanıcısına yanıt
    Az önce araştırdım da uzun bir süredir varmış bu tek sürücü klozu fakat ben ilk defa duydum.

Tek sürücülü kaskoda kaza yapılırsa sadece belli bir oranda ödeme yapılıyormuş ve tek sürücü indirimi geri alınıyormuş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bnym97

Az önce araştırdım da uzun bir süredir varmış bu tek sürücü klozu fakat ben ilk defa duydum.

Tek sürücülü kaskoda kaza yapılırsa sadece belli bir oranda ödeme yapılıyormuş ve tek sürücü indirimi geri alınıyormuş.
    Şöyle bir avantajı da var birisi araba isterse veremem diyebilirsiniz. Kazada kasko ödeme yapmaz deyip sen bilirsin söyleyin işe yarar. Evde tek aktif araç kullanabilen benim o yüzden ben tercih ediyorum.

Araba kiralama yaparsam da kurumsal firmalar ve sigorta paketlerinin tamamını seçer tek sürücü indirim de alırım.

Sigorta önemli

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.