Şimdi Ara

Elindeki Skylake ve Haswell I5 I7 Islemcileri Elden Çıkarmak İsteyenler Yanlış Yoldasınız...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
102
Cevap
1
Favori
5.471
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
19 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar malum ryzen tanıtıldı fiyatları performansa göre uygun tabi bizim ülkedeki kura uyarlanınca bizde pahalının ucuzu olmuş oluyor, konunun açılma nedeni tarihte görülmemiş bir rehabetle algı yaratılmasıdır.
    Performansin herkes farkında ancak bedava değil öyle gercekten aşırı ucuz da değil!

Neyse konuya dönüyüm arkadaşlar elinizdeki 4460 - 4590 4670 4690 4790 - 6400 - 6500 - 6600 - 6700 ve devamları K serisi islemci sahibi olan arkadaşlarım, bu parçaları şuan akıllı olduğunuzu düşünüp pahali fiyattan satıp ryzen e gecmek istemeniz çok doğal ancak elinizde bulunan islemciler zaten günümüz deki tum ekran kartlarına gtx 1070 1080 dahil minumum %90 besleyecek kapasitede islemciler, bununla beraber 1080p de yani ülkemiz pazarındaki en büyük çözünürlük payında ryzen da fark yaratabilecek en iyi islemci bile intelin son işlemcilerine %5 farkı ya atar ya atmaz...

Buna deger mi? Tabi ki degmez hele hele günümüzdeki i5 i7 islemci sahibi olan arkadaşlar için hiç değmez.

O yüzden bu konuları açmaktan açılan konuları refresh etmekten uzak durun, gerçekten forum forum olmaktan çıktı, rehabetten reklamdan geçilmiyor sanki bedava veriyorlar veya yerli ürünu teşvik ediyorlar... Elde ryzen ın tek ucuz olması kalıyor ancak özelikle Render için satılan r7 1700 1800 serisi harici de hiç öyle ahım şahım ucuz degil Ryzen islemciler
    Soz konusu oyun odaklı ryzen olunca en ucuz elle tutulur i5 alternatifi bile 200 dolar civari ryzen r5 ler

Hal böyleyken arada bu kadar fark da yokken lütfen milletin gazına gelip kendi işlemcinizden korkmayın aldım aaaa kötüymüş tüh diye üzülmeyin.

Oyunlarda ryzen dan fark görmeyeceksiniz göremezsinizde...

Yeni toplayanlar özellikle çoklu çekirdek yazılımlar için, render için, ryzen iyi bir alternatif ve gerçekten yari yarıya uygun 6800 6900 lere göre ancak özellikle oyunlarda kesinlikle elinizdeki i5 i7 için ucuk fark takacak islemciler olmayacak ve satmanıza üzülmenize bi an önce elimden çıkarıyım diyecek düşüncelere sahip olmanıza sebep olmayacak!

Yeni sistem toplayacak arkadaşlar fiyata göre gönül rahatlığıyla alabilir herkese de öneririm 20 dolar kar etseniz bile kardır desteklerim ama eldeki Haswell ve Skylake den vazgeçecek satacak kadar büyütmeyin.

Edit: imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi quattro6 -- 27 Şubat 2017; 9:0:53 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• elimdeki 6500 u takmadim bile daha.ben bile satmayi dusundum bi an ama bekleyim dedim.iyi geldi bu yazdiklariniz.yine de oyun testlerine ve r5 lere de bakmak gerekir bence.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • En iyi işlemcisi bile %'de 5 ten sonrasını okumadım

Hayaller en iyi işlemcisi bile % 5

Gerçekler:
    Elindeki Skylake ve Haswell I5 I7 Islemcileri Elden Çıkarmak İsteyenler Yanlış Yoldasınız...

• redoracle R kullanıcısına yanıt
    Hocam gerçekten abartmayın ben kötü demiyorum orda yazan % 60 70 leri bende okudum gördüm ancak diyorum ki ve yazdıklarımı okumanızı istirham ediyorum ki oyunlarda zerre fark göremeyeceksiniz

Düşünün ki ferrariniz var toprak yoldasınız araba uçmak istiyor ama sizde yol yok

Aynı hesap güçlü bi islemci de olsa besleyeceği ekran kartı belli gtx 1070 1080 ötesi varda biz mi bilmiyoruz? Veya herkesin sli yapacak bütçesi varda biz mi boşa yorum yapıyoruz?

Türkiye burası Türkiye kullanıcının %90 nın bütçesi belli adamın 1070 alacak parası bile var mı şüpheli siz ryzen 1070 den ötesini besler diyosunuz bu yüzden sat i5 i ryzen al diyorsunuz (siz derken sözüm meclisten dışarı)

Açıkça diyorum OYUN oynayacak arkadaşlar profesyonel kullanmayacak arkadaşlar 2 sene önce aldığınız 4460 da olsa elinizde sli titan x veya sli gtx 1080 yoksa almayın boşa paranızı israf etmeyin!

Şimdi oku hocam umarım ne demek istediğimi anlamışsınızdır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi quattro6 -- 27 Şubat 2017; 3:46:50 >

• Evet israf konusunda katılıyorum çok eski değilse sistem daha garantisi bile bitmemişse,zaten ekran kartına yetiyosa ve değiştirmeyi düşünmüyosa evet gayet intelde güzeldir.

Buraya kadar tamam zaten fanatiklik yapmanın alemi yok,israfta olur zaten bu durmda gerçi tercih meselesi tabi istiyosa değiştirebilir yinde ama en iyi işlemcisi %5 dersen orda işler değişir işte ona katılmıyorum.

6-8 ve üzerini destekleyen oyunlarda fark Amd'nin lehine açılacaktır illaki,oyununa göre değişir o çözünürlüğe görede değişir vs.

Ama oyun dışındaki çoklu uygulamalarda özellikle ordaki % 69 lar ortaya çıkar işte.

Ama tabi kimsede demiyor zaten düşük ekran kartına ryzen taktım of i5 te 50 fps alıyodum şimdi 100 fps alıyorum diye,ekran kartı oyun konusunda zaten öncelikli gelir, üst düzeyde esas farkları görmek mümkün olur özellikle çok çekirdek destekli oyunlarda tabi yoksa 4 çekirdek destekli bi oyunda ha i5 ha ryzen 1800 x takmışsın işte o zaman fark bile olmayabilir,çünkü etkisi yok diğer çekirdeklerin öyle yatıcaklar.

• redoracle R kullanıcısına yanıt
    Aynen öyle tam olarak bende bunu diyorum ülkede pastanın %80 i 3000 lirayi bile zar zor bulan kullanıcılardan oluşuyor, öyle ki 2005 den kalma sistemlerle devam eden çok insan var

Son zamanlarda 3000 uzeri sistem toplayan cok az bi kesim var

Nedir adamda 2000 tl lik sırf 2K monitor varsa? Ryzen 1800x 1700 vs her neyse alsın farkı görür

Nedir adamın sırf 6000 tl gtx sli bütçesi vardır ryzen alsın

Nedir sürekli multi coklu çekirdek oyunlar oynuyordur ve sisteminde yüksek farkları hissettirecek bileşenler vardır yine alsın

Peki bu 3 maddeyi alacak ulkede pc kullanıcı sayısı kac tane %10 20 gerisi standart orta seviye oyunu bile orijinal almaktan uzak zor bela 3000 liralik sistem almış kesim

E bu adam da gecen sene önceki sene i5 4xxx veya 6xxx almışsa neden milletin gazına gelip masraf etsin ne fark görecek o işlemciden haksız mıyım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi quattro6 -- 27 Şubat 2017; 4:18:14 >

• Bu konuyu ben acmıs olsam aynı yorumları ben yapmıs olsam fanboy olmustum coktan

Anlatmak ıstedıgımız bu ama bazılarının kafa calısmıyor kullanmak ıstemıyorlar

Adamda rx480 veya 1060 var ryzen alsa ne olacak ucusa mı gececek fpsler mı artacak sankı

Inanılmaz rehabet algısı var oyle boyle degıl

Ryzenın ıyı oldugu taraflarda var tabı ama oyunlar ıcın gereksız masraf
  • WARTIME kullanıcısına yanıt
    Benim ilk islemcim pentium du hocam

Ikinci işlemcim amd athlon 3000 di

Üçüncü islemcim amd phenom ii x4 965 di

Dördüncü ve son olarak 4790k var

Kısaca ben kullanıcıyım o günün şartlarında hangisi bütçeme uygunsa onu alırım marka önemli değil sonuç bana verdiği ne?

Ben bugun yeni sistem toplasam Amd daha ucuza aynı veya daha üst performans verecekse neden ryzen almayım ama foruma bakıyorum adamın elinde gtx 1060 la 4590 var hala satmak peşinde..

Arkadaşım sen 1800x alsan da amacın oyunsa bos 60 hz standart monitorun var 1800x alınca 2000 liraya 2K monitor mu alacaksin 1060 i satıp 1080 mi alacaksın diyorum? Hayır diyor

E senin islemcin zaten 1060 a nefes aldırmıyor derdin ne o zaman ryzen la?

• Iste hocam algıdan oluyor bunlar sısırılmıs gorsellerden kaynaklanıyor adam orada %69 daha hızlı oldugunu gorunce sanıyor kı oyunlarda %69 daha fazla fps alacam

Bılmeyenlerın aklını, bılıyormus gıbı davrananlar karıstırıyor bu kadar net

1060 yada rx480 kullanan kısının zaten en kotu i5 cpu su vardır ve max duzeyde performans alıyordur.Ryzene gecse ne olacak fpsler havada mı ucusacak.Gıtsın vega rx580 alsın 1080ti alsın o zaman i5 yetersız gelır, daha ıyı bır cpu kullanması sart olur.Elınde i7 olanın zaten 2 sene daha ıslemcıye dokunması hata.1080ti ye bıle 4790k fazlasıyla yetıyor hatta tıtan xp ye.

1080p oyun oynarken cpuya daha cok gereksınım duyulur baktın 1080p de cpu yetmedı yap 2k kullanmaya devam et sonra ılerıde 4k yap kullanmaya devam et takı cpu yetmeyene kadar.

Alın buda kanıtı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WARTIME -- 27 Şubat 2017; 5:5:8 >

• Şaka gibi cidden düne kadar sistem tavsiyelerinde i5 6xxx alın 3 yıl arkana bakmazsın yorumları yapılırken şimdi amd işlemci çıkardı diye mi bi anda eskidi 1 sene sonrada intel cevap verecek o zamanda ryzen mi çaptan dusecek bunun sonu yok arkadaşlar ne zaman elinde ki işlemci alacağın ekran kartına darboğaz yarattı o zaman işlemci değiştirme zamanıdır daha düne kadar fx işlemci serisini savunan arkadaşlar şimdi kalkmış i5 serisine laf atmakta ilginç fanlık yapmaya gerek yok rekabet olsun kazanan kullanıcılardır gunun sonunda

• 4460-4590-6400-6500-6600 1070'e darboğaz yapar. Açın bakalım Civilization 2 ya da Total War vs. gibi strateji oyunları. Darboğazın kralını görürsünüz. 6400 dediğiniz işlemci 2,7 Ghz baz hıza sahip! Farkında mısınız? Şu anda 1070'i sıkıntısız her koşulda destekleyecek mainstream işlemciler;

i7 4790k
    i7 6700k
    i7 7700k'dir.

Elindeki işlemcisini satıp ufak bir meblağ takviye yaparak(Mesela 6500'ü 700 TL'ye satar 1300 TL'ye Ryzen 7 1700 alır) elindeki işlemcinin 2 katından fazla ham işlem gücüne sahip bir işlemci alıyor arkadaş. Ryzen bir devrim. Bu devrimi insanların kaçırmaması lazım. Intel tarafından hep ciddi zenginlere özel tutulan 8 çekirdek artık AMD sayesinde son kullanıcıya ulaştı. Ryzen 7 1700 bile alan arkadaşlar en az 5-6 sene ellerindeki işlemciyi kullanabilecekler. Ancak 6400-6500-6600 için aynısı geçerli değil...
  • nightsniffer kullanıcısına yanıt
    Farzetkı elımızde 4460-4590-6400-6500-6600 bunlardan bırı var ve elımızdekı kartta 1070

Boyle bır karta sahıp olan kısı nıye 1080p de oyun oynuyor?

2k da oyun oynasa ısmı gecen cpular yetıyor

Islemcının ekran kartına darbogaz yapmasını engellemek ıcın kalıte ve cozunurluk arttırılır

Sızın mantıgınıza gore gtx1070 kullansın ama 1700 alsın.Sadece cpu almakla bıtmıyor anakartında degısmesı lazım.Belkı ramlerınde.Durum boyle olunca masraf 600tl olmuyor 1500tl oluyor.

O parayla gıdersın 1080ti alırsın yada rx580 alırsın hem daha hızlı oyun oynarsın hemde 2k oynarsın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WARTIME -- 27 Şubat 2017; 6:16:17 >
  • Daha bu hafta sistem topladim i5 7600k ile rx 480 aldim yani oyle cokda aman iade ediyim ryzen alayim gibi bir dusuncem yok islemcim ekran kartina gayet yetecek seviyede 1070 1080 almaya durumumda yok ne gerek var 1700x almaya

• %5 ya atar ya atmaz? okumaya bile gerek yok devamini

• Niye satayım hazır sistemi? Bir daha masraf açayım. Kerizliğin alemi yok.

• Çok net hocam siz youtuberlarin ultra sistemlerde aldığı sonuçları baz alarak bizim ülkedeki pc kullanıcılarını bir tutamazsınız insanların %80 inin alabildikleri ekran kartı rx480 veya gtx 1060 ise burda i5 4xxx 6xxx leri sat ryzen de ucarsin demenin anlami yok 0 dan alsınlar ama sat demek gerçekten saçma ve gereksiz azıcık beyni olan insan bunu anlar anlayacaktır da.

• WARTIME kullanıcısına yanıt
    Tabii ki de 144 hz in hakkini verebilmek icin. Asagidaki sistemde gpu kullanimi witcher 3 te bol npc li bir sahnede kullanim %80 lere ve nadiren altina da dusuyor. Hatta 7700k oc bile etseniz gtx 1080 le darbogaza girebilir bu tarz durumlarda. Niye gtx 1080? Cunku 1080p 144 hz in hakkini anca o veriyor şuan. Ha 1080 i 1080p de kullanmak tartisilacak bir konu ama 1070 i 1080p de kullanmakta bir yanlislik gormuyorum. Ben sahsen 2k da 60 alacagima 1k da 90 fps almayi tercih ederim.

• Ben şu açıdan bakıyorum bu durum bana delid yapma cesareti verdi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Amd nin işlemcileri tek kart düzeneği kullananlar için pek artısı olmayacak.Asıl cf ve sli sistemlerde 8 çekirdek 16 thread gücü işe yarayacak.Misal 4.7 ghz 4790k ile 1070 sli sistemi 2k da anca besleyebiliyorum.cpu kullanımı tavan yaptı.Kendi adıma hep planladığım gibi yaz dönemini bekliyorum.İntelden daha karşı atak gelmedi.Beklenilen gibi çıkarsa bu ryzenler(2 marta sayılı gün kaldı) 1700 veya 1700x alırım.1800x pek alınası gelmiyor gözümde.Cidden amd sonunda intel ile çekirdek başına kafa kafaya işlemci çıkararak çok iyi iş başardı.Benim en çok merak ettiğim oc potansiyeli.gamerci adam defult kullanmaz.
  • Haklısın bende 2k da 60 alacagıma 1k da 90 almayı tercıh ederım

wıtcher 3 oynuyorum gunlerdır yenı basladım ıslemcım 4790k 4.8ghz ve gtx 1060 var oc lı.Gpu kullanımım sabıt 99 1080p de.Cozunurlugu 1024*768 yaptım yıne 99 ıstersen ss atabılırım.Cpu toplam kullanımım 50-70 arası ıdı 1024x768 de.Yanı cpu o kadar guclu kı bu cozunurlukte bıle bana mısın demedı cpu.

Bazı oyunlarda gpu ve cpu darbogaza gırmedıgı halde max fpsyı yıne alamıyorsun buna en guzel 2 ornek gta 5 ve wıtcher 3

cpu kullanımı 50 gpu kullanımı 80 oldugu zamanlar oluyor bazı oyunlarda denk geldım oyun kaynaklı bır sorun

Tıtan XP 4way slı lı gta5 oyun vıdeosu ızledım 1080p 2k 4k 8k cozunurluklerınde test etmısler cpu 6950x 4.5ghz ama gpu kullanımları 25 cıvarıydı 1080p de ve fps 90 dı vıdeosunu ıstersen atarım sana.Cpu ıse toplamda 30 anca kullanılıyordu.

Demek ıstedıgımı anlatabılıyorum degıl mı?Her oyun ıcın gecerlı degıl bu soyledıklerım wıtcher3 ornek vermıssın ya ondan soyledım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WARTIME -- 27 Şubat 2017; 8:31:16 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.