Şimdi Ara

elementary OS *Ana Konu - Anlatım - Yardım - Kullanıcılar*

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
162
Cevap
5
Favori
10.166
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • elementary OS *Ana Konu - Anlatım - Yardım - Kullanıcılar*

Windows ve OS X'in yerini alabilecek, hızlı ve açık kaynaklı bir sistem

elementary OS Türkiye destek forumu ve sayfası elementarytr
    elementary OS resmi sayfası elementary.io

Merhaba sevgili DH forum kullanıcıları Bugün dünyanın dört bir yanındaki geniş kullanıcı kiltlesiyle hem göze hitap eden hem de hızlı bir işletim sistemi olan elementary OS' un ana konusunu açmış bulunmaktayım. Ücretsiz, açık kaynak kodlu ve bizler tarafından kodlanan ve çevirileri yapılan bu işletim sistemi Windows XP'nin güncelleme desteğinin kesilmesi ile dünya çapında popülerleşmiş bir işletim sistemidir. Yapısal olarak Ubuntu üzerine inşa edilmektedir.

elementary OS Sürüm Yayınlanma Tablosu

sürüm ..... kod adı .... çıkış tarihi ................. altyapı
    0.1 .......... Jupiter .... 31 Mart 2011 ............ Ubuntu 10.10
    0.2 .......... Luna ....... 10 Ağustos 2013 ....... Ubuntu 12.04 LTS
    0.3 .......... Freya ...... 11 Nisan 2015 .......... Ubuntu 14.04 LTS
    0.3.1 ....... Freya ...... 03 Eylül 2015 ........... Ubuntu 14.04 LTS
    0.3.2 ....... Freya ...... 09 Aralık 2015 ........... Ubuntu 14.04 LTS(Minor Update)
    0.4 .......... Loki ........ 9 Eylül 2016 .................. Ubuntu 16.04 LTS
    0.4.1 ........ Loki ........ 17 Mayıs 2017 .................. Ubuntu 16.04.2 LTS
    5.0 ........ Juno ........ 16 Ekim 2018 .................. Ubuntu 18.04 LTS
    5.1 ........ Hera ........ 03 Aralık 2019 .................. Ubuntu 18.04 LTS

Gelecek Sürüm : 6.0 Odin Ubuntu 20.04 LTS
    en son yayınlanan sürüm kalın olarak, desteklenen sürümler ise mavi olarak belirtilmiştir.

Bu işletim sistemini duymamış ama denemek için can atan kullanıcılar elementary.io sayfasını ziyaret edip "Özelleştirilmiş" alanına 0 yazıp "elementary OS'u İndir" butonuna tıklayarak indirebilirler.

Eğer ki sizde bu güzide işletim sisteminin yapımında katkıda bulunmak istiyorsanız ve "Abi şu çorbada bizimde biraz tuzumuz olsun" diyorsanız elementary OS launchpad sayfasını ziyaret ederek işletim sisteminin tasarlanmasına, kodlanmasına ve tercüme edilmesine elementary OS transifex sayfasını ziyaret ederek websitesinin tercüme edilmesine yardımcı olabilirsiniz.

elementary OS Önerilen Sistem Gereksinimleri

Yeni nesil çift-çekirdekli 64-bit işlemci*
    4 GB sistem belleği (RAM)
    15 GB boş alana sahip katı hal sürücüsü (SSD)**
    İnternet erişimi***
    1024x768 çözünürlük

* İşlemciniz eski ise işlemciniz PAE uyumlu olmalıdır. Yeni işlemcilerin hepsi PAE uyumludur. Loki sürümünden itibaren 32-bit işlemciler desteklenmemektedir.
    ** elementary OS geliştiricileri Mekanik Hard Disk yerine Katı Hal Sürücüsünü önerir.
    *** İnternet erişimi güncelleştirmelerin ve codeclerin yüklenmesi için gereklidir. Yüklemelerde zorunluluk taşımaz.

elementary OS Ekran Görüntüleri

elementary OS *Ana Konu - Anlatım - Yardım - Kullanıcılar*elementary OS *Ana Konu - Anlatım - Yardım - Kullanıcılar*elementary OS *Ana Konu - Anlatım - Yardım - Kullanıcılar*

elementary OS Kullanıcıları

• FrknEgeOztrk
    • Seventy
    • TheLegendy
    • cFogger
    • beyaz-siyah

lütfen listeye eklemem için kullandığınız sürümü belirtin.

elementary OS Kullanıcı Yorumları

quote:

İlk başlarda kurulumda unable to find a medium containing a live file system hatası alıyordum daha sonra install os yerine, en üstteki yüklemeden deneyi seçtim. Oradan ise elementary os installer 'ı açtım. Günlerden beri çözememiştim. Şuan yükleniyor, eğer aynı hatayı alan varsa bu şekilde çözebilir.

Aslında be zamandır geçmeyi düşünüyorum elementaryos a bugüne nasipmiş, sırf mingw ile gnu gcc de fark olduğu için bu durumlara kadar geldik

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SomeoneWhoCares -- 2 Mayıs 2020; 5:45:42 >

• 2. BÖLÜM: NASIL YAPILIR?

Adım Adım elementary OS'u Yükleme

Albümün imgur bağlantısı
    Albümün imgbox bağlantısı
    Yüklemeye Hazırlık

Öncelikle yapmadıysanız elementary.io adresinden 1. mesajda anlatıldığı gibi elementary OS'u mimarinize göre indirmelisiniz. Daha sonra indirdiğiniz ISO dosyasını bir USB flash belleğe yada DVD'ye kopyalamanız gerekecek.

Windows Kullanıcıları

4 GB boş usb belleğe yada DVD'ye yüklemeye başlayın.
    USB belleğe yüklemek için Rufus'a ihtiyacınız olacak. Bunu kendi sitesinden indirmen ve indirdiğiniz dosyayı çalıştırmanız gerekiyor. Şimdi USB sürücünü takıp "Aygıtlar" listesinden seçebilirsiniz. Daha sonra, "Create a bootable disk using..." kısmından "ISO Image" seçeneğini seçmeniz ve... disk sembolü ile daha önce indirdiğiniz ISO'yu seçmek için ikonu tıklamanız gerekecek. Başlata tıklayıp daha sonra arkanıza yaslanarak işleminizin bitmesini bekleyin.

Kurulum diskinden başlatın.
    Yükleme işleminin başlaması için bilgisayarınızı yükleme sürücüsünden başlatmanız gerekmektedir. Bunun için kurulum sürücünüzü takın ve eğer bilgisayarınız açıksa yeniden başlatın. UEFI yada BIOS yapılandırmasına girin. BIOS tuşu genellikle F12, fakat bazen de Esc veya başka bir fonksiyon tuşu olabilir. Emin olmak için açılışta ekranında beliren yönergeye veya bilgisayarının kılavuzuna başvurabilirsiniz. BIOS tuşuna basın (veya UEFI sistemler için kurtarma bölümüne girip UEFI Bellenim Ayarları'na girin) ve yüklemek istediğin sürücüyü seçin — genellikle "USB-HDD", "DVD" veya "USB" kelimesini içeren birşey olabilir, ama farklı ifade edilebilir.

Uygun başlangıç diskini seçtikten kısa süre sonra elementary OS başlangıç ekranını göreceksiniz. Artık ekranda belirerek sürecin geri kalanında seni yönlendirecek olan yönergeleri takip edebilirsiniz.

OS X Kullanıcıları

1 GB boş usb belleğe yüklemeye başlayın.
    USB belleğe yüklemek için Create elementary Installer'a ihtiyacınız olacak. Bunu bu link üzerinden indirmeniz ve arşivden çıkarmanız ardından ise dosyayı çalıştırmanız gerekiyor. Eğer Mac'iniz tanımlanamayan yayımcı nedeniyle dosyayı çalıştıramaz ise sağ klik ile tıklayarak Aç'a tıklayın. Boş USB belleğinizi takın ve açılan uygulamada indirdiğiniz ISO dosyasını seçin. Bir sonraki bölümde USB belleğinizi seçin, OK'a tıklayıp daha sonra arkanıza yaslanarak işleminizin bitmesini bekleyin.

veya DVD'ye yazın.
    Eğer Mac'iniz USB belleğinizi tanımlamaz ise ISO dosyasını boş bir DVD'ye yazdırabilirsiniz. Bunun için Finder'da ISO dosyasına sağ klik ile tıklayıp "elementaryos-freya-xx.xx.iso diske yaz" ı tıklayın.

Yükleme işleminin başlaması için bilgisayarınızı yükleme sürücüsünden başlatmanız gerekmektedir. Bunun için kurulum sürücünüzü takın ve eğer bilgisayarınız açıksa yeniden başlatın. Başlangıç sesini duyduktan sonra Option tuşuna basın ve bekleyin. Başlangıç diskini seçin. Sürücü bazen yanlışlıkla "Windows" olarak tanımlanmış olabilir ama bu durum olağandır...

Uygun başlangıç diskini seçtikten kısa süre sonra elementary OS başlangıç ekranını göreceksiniz. Artık ekranda belirerek sürecin geri kalanında seni yönlendirecek olan yönergeleri takip edebilirsiniz.

Yükleme

Önceki işlemlerimiz doğru bir şekilde gerçekleştiyse elementary OS başlangıç ekranını görmüş olmanız gerekir.
    Yan panelden sisteminin dilini seçebilirsiniz. Daha sonrasında elementary OS'u denemek için Dene, kurmak için Kur butonlarından birini tıklayınız.

Kullanılacak giriş yöntemimizi seçtikten sonra Devam Et butonuna tıklayınız.

Resimde görülen opsiyonel seçeneklerinizi ayarladıktan sonra Devam Et butonuna tıklayınız. Eğer internet bağlantınız yoksa bu adımı boş bırakabilirsiniz.

elementary OS yükleme tipini soracak. Eğer her şeyin silinip temiz bir kurulum yapmak istiyorsanız yeşil seçenekleri dual boot yada belgelerinizin silinmemesi ve disk biçimlendirme için kırmızı seçeneği seçip ardından Devam Et butonuna tıklayınız. Sarı seçenek opsiyoneldir, güvenlik tereddütünüz varsa kullanabilirsiniz.

Bir önceki bölümde opsiyonel olarak şifrelemeyi seçtiyseniz bu sayfa karşınıza çıkacaktır. Bir şifre girip ardından Şimdi Yükle butonuna tıklayınız. Tüm disk alanının şifrelenmesi opsiyoneldir. *** Şifrenizi Unutursanız İşletim Sisteminize Erişemezsiniz. ***

Diski biçimlendirme onayı gelecektir. Eğer bir hata varsa Geri Dön yok ise Devam Et butonuna tıklayınız.

Tarih ve Saat ayarı için harita üzerinden Türkiye'yi seçebilir yada metin giriş alanına Istanbul yazabilirsiniz. Daha sonra Devam Et butonuna tıklayınız.

Kullanıcı ayarlarını bu kısımda tamamlayın Otomatik giriş yap seçeneği login sırasında şifre istemezken Giriş yapmak için parola iste seçeneği normal bir şifreli login sunar. Bitirdikten sonra Devam Et butonuna tıklayınız.

Katı hal sürücünüz yoksa uzun bir yükleme sayfasıyla kalırsınız.

Yükleme bittiğinde ise yeniden başlatma isteyecek. Şimdi Yeniden Başlat butonuna tıklayarak cihazınızı yeniden başlatınız.

Windows 8-8.1-10 ile UEFI dualboot yapmak isteyen arkadaşların sıkıntı yaşamaması adına (grub ve windows bootloader sertifikalarında) yukarıdaki videoyu izlemeleri tavsiye olunur.

elementary OS'u Kişiselleştirme: elementary Tweaks

Bildiğiniz üzere elementary OS açık kaynak kodlu bir yazılım. Yani bu demek oluyor ki daha fazla özgürlüğümüz var. Bu bölümde elementary-tweaks'i yüklemeyi anlatacağım. Tema konusunu ise detaylı bir konu olduğu için burada anlatamayacağım.

Terminali açıp sırasıyla aşağıdaki kodları girin.
    sudo add-apt-repository ppa:mpstark/elementary-tweaks-daily
    sudo apt-get update
    sudo apt-get install elementary-tweaks

Sizden şifrenizi isteyecektir. Şifrenizi girip devam edin.

Bir süre sonra Terminaldeki işlemler duracak, Terminalde "... ek alan kullanılacak. Devam etmek istiyor musunuz?" diye bir yazı çıkacaktır. "e" ye basıp devam edin.

Yüklendiğinde Sistem Ayarları'nı açın. Orada Tweaks bölümü oluşmuş olacaktır.

Resimler Yenilendi. Olası bir kırılmaya karşı yükleme albümleri (imgur, imgbox) bu mesajın baş kısmında verilmiştir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SomeoneWhoCares -- 29 Mayıs 2019; 17:4:59 >

• quote:

Orijinalden alıntı: SomeoneWhoCares

2. BÖLÜM: NASIL YAPILIR?

Adım Adım elementary OS'u Yükleme

Albümün imgur bağlantısı
    Albümün imgbox bağlantısı
    Yüklemeye Hazırlık

Öncelikle yapmadıysanız elementary.io adresinden 1. mesajda anlatıldığı gibi elementary OS'u mimarinize göre indirmelisiniz. Daha sonra indirdiğiniz ISO dosyasını bir USB flash belleğe yada DVD'ye kopyalamanız gerekecek.

Windows Kullanıcıları

4 GB boş usb belleğe yada DVD'ye yüklemeye başlayın.
    USB belleğe yüklemek için Rufus'a ihtiyacınız olacak. Bunu kendi sitesinden indirmen ve indirdiğiniz dosyayı çalıştırmanız gerekiyor. Şimdi USB sürücünü takıp "Aygıtlar" listesinden seçebilirsiniz. Daha sonra, "Create a bootable disk using..." kısmından "ISO Image" seçeneğini seçmeniz ve... disk sembolü ile daha önce indirdiğiniz ISO'yu seçmek için ikonu tıklamanız gerekecek. Başlata tıklayıp daha sonra arkanıza yaslanarak işleminizin bitmesini bekleyin.

Yükleme işleminin başlaması için bilgisayarınızı yükleme sürücüsünden başlatmanız gerekmektedir. Bunun için kurulum sürücünüzü takın ve eğer bilgisayarınız açıksa yeniden başlatın. UEFI yada BIOS yapılandırmasına girin. BIOS tuşu genellikle F12, fakat bazen de Esc veya başka bir fonksiyon tuşu olabilir. Emin olmak için açılışta ekranında beliren yönergeye veya bilgisayarının kılavuzuna başvurabilirsiniz. BIOS tuşuna basın (veya UEFI sistemler için kurtarma bölümüne girip UEFI Bellenim Ayarları'na girin) ve yüklemek istediğin sürücüyü seçin — genellikle "USB-HDD", "DVD" veya "USB" kelimesini içeren birşey olabilir, ama farklı ifade edilebilir.

OS X Kullanıcıları

1 GB boş usb belleğe yüklemeye başlayın.
    USB belleğe yüklemek için Create elementary Installer'a ihtiyacınız olacak. Bunu bu link üzerinden indirmeniz ve arşivden çıkarmanız ardından ise dosyayı çalıştırmanız gerekiyor. Eğer Mac'iniz tanımlanamayan yayımcı nedeniyle dosyayı çalıştıramaz ise sağ klik ile tıklayarak Aç'a tıklayın. Boş USB belleğinizi takın ve açılan uygulamada indirdiğiniz ISO dosyasını seçin. Bir sonraki bölümde USB belleğinizi seçin, OK'a tıklayıp daha sonra arkanıza yaslanarak işleminizin bitmesini bekleyin.

veya DVD'ye yazın.
    Eğer Mac'iniz USB belleğinizi tanımlamaz ise ISO dosyasını boş bir DVD'ye yazdırabilirsiniz. Bunun için Finder'da ISO dosyasına sağ klik ile tıklayıp "elementaryos-freya-xx.xx.iso diske yaz" ı tıklayın.

Yükleme işleminin başlaması için bilgisayarınızı yükleme sürücüsünden başlatmanız gerekmektedir. Bunun için kurulum sürücünüzü takın ve eğer bilgisayarınız açıksa yeniden başlatın. Başlangıç sesini duyduktan sonra Option tuşuna basın ve bekleyin. Başlangıç diskini seçin. Sürücü bazen yanlışlıkla "Windows" olarak tanımlanmış olabilir ama bu durum olağandır...

Yükleme

Önceki işlemlerimiz doğru bir şekilde gerçekleştiyse elementary OS başlangıç ekranını görmüş olmanız gerekir.
    Yan panelden sisteminin dilini seçebilirsiniz. Daha sonrasında elementary OS'u denemek için Dene, kurmak için Kur butonlarından birini tıklayınız.

Kullanılacak giriş yöntemimizi seçtikten sonra Devam Et butonuna tıklayınız.

Resimde görülen opsiyonel seçeneklerinizi ayarladıktan sonra Devam Et butonuna tıklayınız. Eğer internet bağlantınız yoksa bu adımı boş bırakabilirsiniz.

elementary OS yükleme tipini soracak. Eğer her şeyin silinip temiz bir kurulum yapmak istiyorsanız yeşil seçenekleri dual boot yada belgelerinizin silinmemesi ve disk biçimlendirme için kırmızı seçeneği seçip ardından Devam Et butonuna tıklayınız. Sarı seçenek opsiyoneldir, güvenlik tereddütünüz varsa kullanabilirsiniz.

Bir önceki bölümde opsiyonel olarak şifrelemeyi seçtiyseniz bu sayfa karşınıza çıkacaktır. Bir şifre girip ardından Şimdi Yükle butonuna tıklayınız. Tüm disk alanının şifrelenmesi opsiyoneldir. *** Şifrenizi Unutursanız İşletim Sisteminize Erişemezsiniz. ***

Diski biçimlendirme onayı gelecektir. Eğer bir hata varsa Geri Dön yok ise Devam Et butonuna tıklayınız.

Tarih ve Saat ayarı için harita üzerinden Türkiye'yi seçebilir yada metin giriş alanına Istanbul yazabilirsiniz. Daha sonra Devam Et butonuna tıklayınız.

Kullanıcı ayarlarını bu kısımda tamamlayın Otomatik giriş yap seçeneği login sırasında şifre istemezken Giriş yapmak için parola iste seçeneği normal bir şifreli login sunar. Bitirdikten sonra Devam Et butonuna tıklayınız.

Katı hal sürücünüz yoksa uzun bir yükleme sayfasıyla kalırsınız.

Yükleme bittiğinde ise yeniden başlatma isteyecek. Şimdi Yeniden Başlat butonuna tıklayarak cihazınızı yeniden başlatınız.

Windows 8-8.1-10 ile UEFI dualboot yapmak isteyen arkadaşların sıkıntı yaşamaması adına (grub ve windows bootloader sertifikalarında) yukarıdaki videoyu izlemeleri tavsiye olunur.

elementary OS'u Kişiselleştirme: elementary Tweaks

Bildiğiniz üzere elementary OS açık kaynak kodlu bir yazılım. Yani bu demek oluyor ki daha fazla özgürlüğümüz var. Bu bölümde elementary-tweaks'i yüklemeyi anlatacağım. Tema konusunu ise detaylı bir konu olduğu için burada anlatamayacağım.

Terminali açıp sırasıyla aşağıdaki kodları girin.
    sudo add-apt-repository ppa:mpstark/elementary-tweaks-daily
    sudo apt-get update
    sudo apt-get install elementary-tweaks

Sizden şifrenizi isteyecektir. Şifrenizi girip devam edin.

Bir süre sonra Terminaldeki işlemler duracak, Terminalde "... ek alan kullanılacak. Devam etmek istiyor musunuz?" diye bir yazı çıkacaktır. "e" ye basıp devam edin.

Yüklendiğinde Sistem Ayarları'nı açın. Orada Tweaks bölümü oluşmuş olacaktır.

Resimler Yenilendi. Olası bir kırılmaya karşı yükleme albümleri (imgur, imgbox) bu mesajın baş kısmında verilmiştir.
    Konu çok güzel ve şık olmuş, emek harcandığı belli (alıntı değilse).
    Yaklaşık 1 senedir eOS kullanıyorum, öncesinde Luna tabii ki, şimdi ise Freya sürümü (0.3.1). Mint'e geçmeyi düşünmedim değil aslında ama sistemi oturttuğum için vazgeçtim (17.3 gelsin de bi deneyeyim).
    Listeye eklenirsem sevinirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Seventy -- 19 Kasım 2015; 22:01:59 >

• Seventy kullanıcısına yanıt
    öncelikle teşekkür ederim adım adım yüklemeyi zaten elementary OS un how-to sayfası için yapmayı planlıyordum, biraz erken yapıp demosunu buraya atmış oldum 1 sene gecikmiş olsam da aramıza hoşgeldiniz bu arada
  • @FrknEgeOztrk hoşbulduk efenim

@djcool Fanların aşırı dönmesiyle sıkıntısı olan çok duydum, bir sürü de yabancı kaynakta çözümü verilmişti.

Benim sorunum fanlar manuel ayar gerektiriyor, ASUS'un windows için programı var ama linux için biraz uyumsuz. Hoş şu ana kadar ekran kartı falan 50 derecenin üstüne çıkmadı ama.

Dock'u da şöyle bir sereyim

• hocam icon setinize bayıldım benim emektar stock iconlarla duruyor hala tek değişeni gtk+ teması fontu plank teması falan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SomeoneWhoCares -- 21 Kasım 2015; 11:37:01 >

• quote:

Orijinalden alıntı: SomeoneWhoCares

hocam icon setinize bayıldım benim emektar stock iconlarla duruyor hala tek değişeni gtk+ teması fontu plank teması falan
    Eos u 2 yılı aşkın süredir yakından takip ediyorum. Öyle ki kendimi zorla çeviri takımına bile aldırttım. Ancak gel gör ki eosla yıldızımız bi türlü barışmadı. En basidinden stabil sürüm dense de (Nisan ayı sürümü) belki en az 20-30 tane bug bildirdim. Oyunlarda alt tab yaptığım esnada oyunlar çöküyordu mesela en yaygın problem olarak. Şu aralarsa yeni bir macera aramak adına yüklediğim Deepin'i kullanıyorum. Çinliler hakikaten güzel bir distro çıkartmışlar ortaya. Umarım bu da soğutmaz kendini benden.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mialonde

Eos u 2 yılı aşkın süredir yakından takip ediyorum. Öyle ki kendimi zorla çeviri takımına bile aldırttım. Ancak gel gör ki eosla yıldızımız bi türlü barışmadı. En basidinden stabil sürüm dense de (Nisan ayı sürümü) belki en az 20-30 tane bug bildirdim. Oyunlarda alt tab yaptığım esnada oyunlar çöküyordu mesela en yaygın problem olarak. Şu aralarsa yeni bir macera aramak adına yüklediğim Deepin'i kullanıyorum. Çinliler hakikaten güzel bir distro çıkartmışlar ortaya. Umarım bu da soğutmaz kendini benden.

Alıntıları Göster
    Güzel konu

• Önceden kurmuştum.Şimdi dayanamayıp tekrar kurdum.SS sonra editlerim
  • quote:

Orijinalden alıntı: yalnıztosba

Önceden kurmuştum.Şimdi dayanamayıp tekrar kurdum.SS sonra editlerim
    Şu Mac OSX'in görünüşünü acayip seviyorum, sırf onun için Hackintosh olayına girmeyi bile düşündüm Maalesef o deneyimi yansıtabilen bi tema yok (Transformation packlerden bahsediyorum evet)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Seventy -- 2 Aralık 2015; 17:19:25 >
  • @yalnıztosbahangi sürümü kullandığınızı da yazarsanız ana mesaja eklemek isterim

@Seventy os x görünümü güzel evet ama kodlama dili farklı olduğu için baya bir sıkıntı çıkarıyor. android ile ios bile o kadar farklı değilken yani maksimum 1-2 ayda android için yazdığınız uygulamayı cross device yapıp ios a uyarlayabilirken mac os ile windows arasında bu süre 3-5 aya kadar uzayabiliyor. harbiden bir zamanlar mac os un unix olduğuna inanamıyorum bu nedenle
  • Bende 2 gündür EOS kullanıyorum, güncel Freya kurulu. Fakat şu sorunların üstesinden gelemedim bir türlü. 1.sorunum, PDF dosyalarını görüntüleme de sorun yaşıyorum. Foxit yükledim onda da aynı şekilde Türkçe karekterler görünmüyor. 2.olarak da bu elemantary tweaks bir türlü kuramadım. Terminale komutları yazıyorum ama yüklenmedi gitti. Uyumsuz olma ihtimali nedir?

Birde son olarak, Pantheos'a masaüstü simgeleri eklemem mümkün mü? Bazen işimi çok zorlaştırıyor :)
  • TheLegendy kullanıcısına yanıt
    adobe reader kullanmanızı tavsiye ederim. sıkıntısı yok. elementary tweaks kodlarını yukarıda yazmıştım. nasıl bir hata aldığınızı söylerseniz yardımcı olabilirim. tweaks ın desteği lunada bitti freya ya başka bir geliştirici arkadaş port etti.

masaüstü simgeleri ekleme işi biraz zor. detaylıca anlatılması lazım. eklediğimizde dosya yöneticisinin kararlılığını bozuyordu en son ama. şimdiki durumuyla ilgili maalesef ayrıntılı bir bilgim yok. boş zamanımda masaüstü simgelerini eklemeyi yazayım konuya.

son olarak aramıza hoşgeldiniz
    Tweaks yüklemişsinizdir belki, yerini bulamıyorsunuzdur. Gayet basit bir yükleme mekanizması var çünkü. Ayarlar menüsünün içerisinde tweaks. eOS ayarlarının olduğu yerde yani.
    @FrknEgeOztrk Onun için dosya yöneticisinin tamamen değiştirilmesi gerekiyor, sanırım son güncellemelerle kararlılığın bozulması olayı kalktı. Pantheon yerine Mint'in de kullandığı Nemo kuruluyor. Azıcık zahmetli ama yapılmak istenirse o uğraşı göz ardı edilebiliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: FrknEgeOztrk

adobe reader kullanmanızı tavsiye ederim. sıkıntısı yok. elementary tweaks kodlarını yukarıda yazmıştım. nasıl bir hata aldığınızı söylerseniz yardımcı olabilirim. tweaks ın desteği lunada bitti freya ya başka bir geliştirici arkadaş port etti.

masaüstü simgeleri ekleme işi biraz zor. detaylıca anlatılması lazım. eklediğimizde dosya yöneticisinin kararlılığını bozuyordu en son ama. şimdiki durumuyla ilgili maalesef ayrıntılı bir bilgim yok. boş zamanımda masaüstü simgelerini eklemeyi yazayım konuya.

son olarak aramıza hoşgeldiniz

Adobe Reader indirme adresini yollayabilirmisiniz? İşletim sistemi kısmında Windows ve MAC OS var sadece. Linux göremedim. Tweaks'de yükledim, birkaç kez yüklemeyi denedim ama hala ayarlarda görünmüyor. Masaüstü simgelerini de dconf ile gösterdim ancak sorun olacağını tahmin etmemiştim. Sorun olursa eski haline çeviririz artık ne yapalım teşekkürler

quote:

Orijinalden alıntı: Seventy

Tweaks yüklemişsinizdir belki, yerini bulamıyorsunuzdur. Gayet basit bir yükleme mekanizması var çünkü. Ayarlar menüsünün içerisinde tweaks. eOS ayarlarının olduğu yerde yani.
    @FrknEgeOztrk Onun için dosya yöneticisinin tamamen değiştirilmesi gerekiyor, sanırım son güncellemelerle kararlılığın bozulması olayı kalktı. Pantheon yerine Mint'in de kullandığı Nemo kuruluyor. Azıcık zahmetli ama yapılmak istenirse o uğraşı göz ardı edilebiliyor.

Ayarlarda görünmüyor. Evet yükleme mekanizması basit, herhangi birşey yükler gibi yükleniyor zaten

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheLegendy -- 9 Aralık 2015; 23:07:22 >

http://ardownload.adobe.com/pub/adobe/reader/unix/9.x/9.5.5/enu/AdbeRdr9.5.5-1_i386linux_enu.deb unix linki

sudo apt-get install gdebi gdebi
    yükleme komutu

indirdiğin yeri terminale tanımlayıp sudo gdebi AdbeRdr9.5.5-1_i386linux_enu.deb komutu ile yüklersin

libler eksik çıkarsa liblerin komutu da burada

sudo apt-get install libgtk2.0-0:i386 libnss3-1d:i386 libnspr4-0d:i386 lib32nss-mdns* libxml2:i386 libxslt1.1:i386 libstdc++6:i386

bu arada Freya 0.3.2 hepimize hayırlı olsun

düzenleme: ilk mesajda bazı resimler hakkın rahmetine kavuşmuş. en kısa sürede yeni bir freya yüklemesi yapıp onları güncelleyeceğim.
    düzenleme 2: 0.3.2 ile freya artık uefi sistemleri tam olarak destekliyor. 800MB civarındaki iso boyutu yaklaşık olarak 1.1GB a çıkmış durumda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SomeoneWhoCares -- 10 Aralık 2015; 2:28:47 >

• Chrome eklentisi ile hallettim ama deneyim yinede. Teşekkürler Bu arada iconsetleri ve temaları nasıl değiştiriyoruz? Doğrudan yazılım merkezinden mi indiriyorsunuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheLegendy -- 10 Aralık 2015; 19:49:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheLegendy

Chrome eklentisi ile hallettim ama deneyim yinede. Teşekkürler Bu arada iconsetleri ve temaları nasıl değiştiriyoruz? Doğrudan yazılım merkezinden mi indiriyorsunuz?
    İndiriyorum 64 bit olanını, umarım N2840 ve 4GB ram ile kasmadan çalışır ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi megaturk -- 12 Aralık 2015; 14:48:41 >
  • megaturk kullanıcısına yanıt
    64 bit olan 2 gb sistemde bile kasmıyor hocam. şuan 4gb ddr2 ramli workstation'umda kullanıyorum elementary OS u
  • Freya 0.3 ü GRUB a ekledim memnunum şuan
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.