Şimdi Ara

elementary OS *Ana Konu - Anlatım - Yardım - Kullanıcılar* (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
163
Cevap
5
Favori
10.141
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Klasör oluşturma için kabuk yazılımının değişmesi lazım, ki bu bug oluşturuyor işletim sisteminde bilmediğim bi nedenden ötürü.
    Dpi için terminale
    xrandr --dpi (istediğiniz dpi)
    Kodunu girin. Mesela xrandr --dpi 90
    Diğer sorunuz için ses menüsünde yüzde 150 ye kadar çıkıyor olması lazım sesin.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: FrknEgeOztrk

Klasör oluşturma için kabuk yazılımının değişmesi lazım, ki bu bug oluşturuyor işletim sisteminde bilmediğim bi nedenden ötürü.
    Dpi için terminale

Hocam merhabalar size bir konuda danışmak istiyorum. Ben senelerdir windows yanına linux ubuntu vs işletim sistemlerini yükleyip kullanıyorum. Yalnız bu kullanım hep açıp boş boş masaüstüne bakmak internette gezinmek vs. Daha 3 - 5 kere terminal açmamamışımdır yani. Sizden yardım istediğim husus bana şöyle detaylı bir kaynak önerirmisiniz rica etsem. Linux ile neler yapabilir tek tek anlatan, kullanımı vs hakkında detayında detayını veren geniş kapsamlı bir klavuz tavsiye ederseniz çok sevinirim. İyi günler.

• quote:

Klasör oluşturma için kabuk yazılımının değişmesi lazım, ki bu bug oluşturuyor işletim sisteminde bilmediğim bi nedenden ötürü.
    Dpi için terminale

Hocam terminale bu komutu giriyorum ama hiçbir şey değişmiyor. 60-70-80 denedim hepsinde aynı.
  • turn table kullanıcısına yanıt
    stackoverflow linux bölümü yeterli gelecektir ingilizceniz var ise ubuntuforum dan yardımalabilirsiniz.

• Daha önce sistem ayarlarıyla oynamış mıydınız?

• Sırf linux dünyasına geri dönebilmek için hemde daha portatif olsun diye 13" 2. nesil i5, ssd, 6gb ram notebook aldım. Üzerinde Windows 10 vardı ve şarjı iyi denilebilecek sürelerde gidiyordu.
    Formatlayıp Elementary Loki kurduktan sonra şarjı agresif bir biçimde çabuk tükenmeye başladı. Acaba böyle bir sorun yaşayan var mı? yoksa ben paranoya mı yapıyorum. Olmadı xubuntu kurup bi süre denesem mi diye düşünmüyor değilim.
  • aihsancom A kullanıcısına yanıt
    eOS yüklediğinizde işlemcinize ince ayar yapmanız gerek. yeni cihazımda yüklediğimde turboboost'lu frekanslara çıkıyordu. büyük ihtimalle sizin sorununuz da bununla alakalı. biostan turboboost u kapatıp deneyin birde.
  • en son güncellemede stabillik sağlanabilmiş mi? Dualboot olarak windows 7 - yanına ubuntu kullanıyorum ekstra olarak elementary kurmak istiyorum. Elementary os bi sene önce kurduğumda fps düşüşleri yüzünden stabil değildi. Bu yüzden en son güncelleme hakkında bilgi verir misin stabillik konusunda?
  • quote:

Orijinalden alıntı: aihsancom

Sırf linux dünyasına geri dönebilmek için hemde daha portatif olsun diye 13" 2. nesil i5, ssd, 6gb ram notebook aldım. Üzerinde Windows 10 vardı ve şarjı iyi denilebilecek sürelerde gidiyordu.
    Formatlayıp Elementary Loki kurduktan sonra şarjı agresif bir biçimde çabuk tükenmeye başladı. Acaba böyle bir sorun yaşayan var mı? yoksa ben paranoya mı yapıyorum. Olmadı xubuntu kurup bi süre denesem mi diye düşünmüyor değilim.

Tlp güç yönetim yazılımını kurmanızı öneririm, internette bununla ilgili Türkçe kaynak bulabilirsiniz. Bir de intelin microcode sürücüsünü seçmeniz gerekiyor bu nasıl yapılıyor bilmiyorum elementary üzerinde. Makinenizda hibrit ekran kartı varsa onun için de bumblebee yazılımını kurmanız gerekiyor. Linux mint Türkiye forumunda bu ikisinin kurulumu var, mobilde olduğum için link atamıyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Vialpando kullanıcısına yanıt
    Stabilite yüzde 90 civarlarında. Hala laglandığı durumlar var. Ama eskisine oranla çok daha az denilebilir.

• İlginize çok teşekkür ederim ama eOS'la eksikliklere, hatalara ve dengesizliklere artık dayanamayacağım için kendisiyle yollumu ayırdım. Gerçekten kararlı bir sürüm yayınladığında belki kullanmayı düşünürüm, o kadar diyeyim.
    Dünden bu yana Xubuntu kullanıyorum, şuan kafam gayet rahat :)
  • Çekilecek çile değil hala linux :) iki üç gün kullanıp hevesimi aldım sonra Windows 10'a geri döndüm.
  • güzel hojdir emme ince ayar yapılması gerekiyor çokça. otomasyonu zayıf biraz eOS'un.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dexter61

Çekilecek çile değil hala linux :) iki üç gün kullanıp hevesimi aldım sonra Windows 10'a geri döndüm.

Linux Mint 18 kullanmayan tabi böyle der :)

Windows 10'dan Mint'e geçtim.Windows'u sildim.
  • quote:

güzel hojdir emme ince ayar yapılması gerekiyor çokça. otomasyonu zayıf biraz eOS'un.

Hocam ben aranıza tekrardan katılmış bulunmaktayım, elimdeki işlemci 64 bit destekliyormuş meğer, öğrenir öğrenmez kurdum elementary'yi
    ince ayarsız kesinlikle olmuyor, tweaks kurup bazı değişiklikler yapmak gerekiyor, market yetersiz olduğu için de ppa eklemeden çekilebilir gibi değil
    Ben son kullanıcı için bu dağıtımın yeterli bulmuyorum,

Edit: lm 18 cinnamon a geçtim tekrardan, arada ciddi anlamda performans, kalite ve stabilite farkı var. Cinnamon'i candır can

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yağsız Makarna -- 19 Aralık 2016; 3:02:46 >

• Yağsız Makarna kullanıcısına yanıt
    Ayrı market açmıyorlar maalesef. Linux içinde yüzde 5 yada 10 luk bir kullanıcı kitlesi var ve bunu yeterli görmüyorlar.

• quote:

Ayrı market açmıyorlar maalesef. Linux içinde yüzde 5 yada 10 luk bir kullanıcı kitlesi var ve bunu yeterli görmüyorlar.

app center dan bahsediyorum hocam, elementary tweak i bile bu app center da bulamıyorsak ne yapayım böyle app center 'ı
  • Yağsız Makarna kullanıcısına yanıt
    tamam işte uygulama marketi ubuntudan çekiyorlar şuan. ne dediysem fayda etmedi. pazar payı düşük olduğu için kendi depolamalarını açmak için fon bulamıyorlar yada bulmak istemiyorlar
  • quote:

tamam işte uygulama marketi ubuntudan çekiyorlar şuan. ne dediysem fayda etmedi. pazar payı düşük olduğu için kendi depolamalarını açmak için fon bulamıyorlar yada bulmak istemiyorlar

Anladım hocam, aslında bu elementary os'u alıp onlardan daha güzel bir dağıtım haline getirecek ekip olsa bu dağıtım alır başını gider
  • hızı luna ile hemen hemen aynı ama kesinlikle daha stabil. bloatware eklentilerin hepsi temizlenmiş. software properties common eklentisi bile yok artık repo eklemeden yüklemek gerekiyor
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.