Şimdi Ara

Elektrikçi Çağırmadan Ankastre Bağlantısı Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
488
Cevap
83
Favori
147.881
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 2 ay
 • Cevaplayan Üyeler 196
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 95
 • Ortalama Mesaj Aralığı 2 gün 16 saat 6 dakika
 • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
 • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 68
 • Favoriye Eklediklerim 84
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • Dr. Boone (95 mesaj) M_aTRa_X (18 mesaj) VORVZAKONE (14 mesaj) PiRGoN_RoG (12 mesaj) kütahyalı_ramazan (9 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (259 mesaj) Mobil (181 mesaj) Tablet (8 mesaj) Mini (46 mesaj) Uygulama (17 mesaj)
 • @
51 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Haberleşme ve Dijital Platformlar >> İnternet Servis Sağlayıcılar >> Diğer İnternet Servis Sağlayıcıları >> Elektrikçi Çağırmadan Ankastre Bağlantısı Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Yarbay
  7596 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Herkese merhaba,

  Gördüğüm kadarıyla sıfırdan internet bağlatan birçok kişi hat bağlama konusunda sıkıntı yaşıyor. Bu sıkıntı hem zaman, hem de para kaybına neden oluyor. Bu konuda elektrikçiye ihtiyaç duymadan, ankastre bağlantısını nasıl yapacağınızı resimli olarak anlatmaya çalışacağım.

  Aşağıdaki resimde gördüğünüz panoya ankastre diyoruz. Bu pano iki bölümden oluşuyor. Bunlardan birine dairelere giden kablolar, diğerine ise Türk Telekom saha dolabından gelen kablolar bağlanıyor. Ana tesisattan iç tesisata bağlantılar köprüleme şeklinde yapılıyor.


  Bu resimde dairelere giden kablolar alt tarafta, saha dolabından gelen kablolar üst tarafta sıralanmış.

  Kabloların bağlı olduğı 10'lu sıralı elemanlara reglet/krone deniyor. Genellikle dolabın kapağında, dairelere giden kabloların kaç numaraya çakılı olduğunu gösteren bir şema oluyor. Bu şema olmazsa hangi kablonun sizin dairenize gittiğini bulmak için teker teker deneme yapmanız lazım.


  Bu bağlantıyı Türk Telekom yapmıyor mu? Sorumluluğu bina girişine kadar. Kendi abonelerine yapıyor ama taahhütnamenize yüklü bir miktarda iç kurulum bedeli yazıyor, taahhüt bitmeden aboneliğinizi iptal etmeniz durumunda bu bedeli sizden tahsil ediyorlar. Diğer İSS'ler de kendi ekibi varsa onu gönderip bağlantıyı yaptırıyor (onlar da taahhütnamenize yüklü miktarda iç kurulum bedeli yazıyor, taahhütsüz İSS'ler ise ilk faturanızda tahsil ediyor), yoksa bağlantı işi müşteri sorumluluğunda.


  Türk Telekomünikasyon A.Ş. Veri Akış Erişimi teklifindeki bağlantı topolojisi. Ankastrenin bir bölümü kendilerinin, diğer bölümü İSS (veya müşteri) sorumluluğunda.

  *** ADSL/VDSL İSS Değiştirecekler İçin Önemli Uyarı ***

  Mevcut aboneliğinizi iptal ettirmeden varsa sabit telefon numaranızı, yoksa 18 veya 88 ile başlayan 10 haneli devre numaranızı abone olmak istediğiniz İSS'ye bildirin. Portunuz ve kablolarınız değişmeden, herhangi bir kurulum işlemi yapılmadan (iç kurulum ücreti ödemeden) minimum süre kesinti yaşayarak sadece modeme yeni kullanıcı adı ve şifrenizi girip bağlantınızı yapmış olacaksınız. Bu işleme churn/işletmeci değişikliği deniyor. Aboneliğinizi iptal edip yeni başvuru yaparsanız portunuz boşa çıkar ve başka bir aboneye tahsis edilebilir. Bu da "port yok" sorunu ile karşılaşmanıza neden olur. Hazırda bağlantısı yapılmış kablonuz olsa bile o kablonun ucu saha dolabında boşa çıkacağı için size yeni bir port ve bakır kablo çifti tahsis edilir, bu yeni kabloları kendi tesisatınıza bağlamanız gerekir.

  İlk defa internet aboneliği için başvurduğunuzda TT ekibi gelip saha dolabından gelen kabloların bağlı olduğu reglete, size tahsis edilmiş porta göre iki kablo çakıp isminizin, firmanızın yazılı olduğu bir kağıt yapıştırarak koşar adımlarla uzaklaşıyor. Diğer iss abonelerini insan yerine koymadıkları için genelde arayıp haber verme tenezzülünde bulunmuyorlar, bu bölgeye göre değişebiliyor. Bu kabloların diğer ucu açıkta duruyor. Bazı elemanlar insafa gelip açık uçları sizin regletinize çakıyorlar, tamamen şans işi. Bu işten sonrası kendi ekibi varsa iss, yoksa müşteriye kalmış.

  Kapakta daire şeması varsa işiniz çok basit. Bu kablo çakma işi için özel aletler var. Kabloyu soymanıza gerek yok, regletin içindeki bıçaklar kablonun izolasyonunu sıyırıp temas etmesini sağlıyor. Kısa devre riskine karşı tornavida, bıçak gibi aletler kullanmamanızı öneriyoruz. Alternatif olarak kabloları reglete çakmak yerine YAK1 konnektör adı verilen parçalarla birleştirme yapabilirsiniz. Burada da uçları soymaya gerek yok.


  Bu aletin adı krone pensesi.


  Bu alet aslında kablo soyucu ama ucundaki aparat reglet çakma işine yarıyor


  YAK1 konnektör adı verilen birleştirme parçası. Kabloları soymadan deliklere yerleştirip kapağını kapatıyorsunuz ve pense ile bastırıyorsunuz. Bu parçadan 2 tane lazım olacak.

  Basit bir örnekle konuyu pekiştirelim. Aşağıdaki resimde saha dolabından gelen kablolar sağdaki reglete bağlı (resimde henüz bağlantı yapılmamış ama biz bağlı olduğunu varsayalım), dairelere giden kablolar ise soldaki reglete bağlı. TT ekibi alttan 1. sırada 4 numaralı devreyi sizin aboneliğinize tanımladı ve buraya ucu açık iki kablo çakıp etiketledi. Sizin daire numaranız 12 olsun. Kapaktaki tabloya göre her daireye ikişer reglet ayarlanmış, muhtemelen biri salona, diğeri odaya bağlı. Sol taraf üstten 3. sıra 3 ve 4 numara sizin dairenize giden hatların bağlı olduğu regletler. Diyelim ki modemi salona koyacaksınız ve bu hat üstten 3. sıra 3 numaraya bağlı.  Krone penseniz veya benzer aletiniz varsa bununla ucu boşta olan kabloları sol taraf üstten 3. sıra 3 numaranın solunda ve sağındaki yuvalara çakıyorsunuz. Kablo çiftineki renklerin ve sırasının hiçbir önemi yok, diğer ucu boşta olmasın yeter. Kısa devre riskini önlemek için çaktıktan sonra kablonun ucundaki fazlalığı kesmenizde fayda var. İşte hepsi bu kadar

  Gelelim sık karşılaşılan problemlere. Bağlantıyı yaptınız fakat sinyal alamıyorsanız sorun şunlar olabilir:

  1) Saha dolabında bağlantınız yapılmamıştır. Arıza kaydı/şikayet dışında yapabileceğiniz birşey yok.

  2) Kablonuzda kopukluk olabilir. Yeni kablo çekmeden önce kablo demetindeki diğer kabloları denemenizde fayda var.

  3) Daire tesisatınızı döşeyen eleman prizinize ve ankastrenize farklı kablo bağlamış olabilir. Benim de bizzat karşılaştığım bir problem. Kablo demetinin içinde 3-4 tane beyaz renk olunca, akıllılar prize başka, ankastreye başka beyazı bağlamışlar

  TurkNet'e Abone Olacaklar İçin Önemli Bilgilendirme

  Yalın xDSL'den geçişte veya sıfırdan abonelikte telefon veya internet sinyali alamama sorunu ile karşılaşıyorsanız sebebi TurkNet ile Türk Telekom arasındaki koordinasyonsuzluk nedeniyle telefon ve internet başvurularının ayrı ayrı yapılmasıdır.

  Yalın xDSL'den TurkNet'e geçtiğinizde mevcut hattınızdan internet almaya devam ediyorsunuz fakat internet ve telefon için ayrı giriş yapılırsa TT telefon için ayrı devre belirliyor.

  Sıfırdan TurkNet aboneliğinde internet ve telefon için ayrı giriş yapılırsa TT önce telefon için gelip devre belirliyor, sonra internet için tekrar gelip ayrı devre belirliyor.

  Bu sorunların tek çözümü, saha dolabında internet ve telefon devrelerinin birleştirilmesidir. Bu işlem TT sorumluluğundadır. TurkNet OİM üzerinden sorununuzun türüne göre telefon çevir sesi yok / dsl ışığı yanmıyor şeklinde uygun kategoriyi seçip arıza notu kısmına "Telefonlu internet abonesiyim, saha dolabında telefon ve internet devrelerimin birleştirilmesini talep ediyorum." şeklinde yazınız.

  Sorunun kaynağı ile ilgili bilgiler güncellenmiştir.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr. Boone -- 22 Aralık 2018; 13:13:28 > • İşte benim amacım da bu kan emicilerden milleti kurtarmak Telefon kabloları 4'lü 6'lı demetler şeklinde oluyor bunlardan sadece iki tanesi çakılıyor diğerleri boşta duruyor.
  Arkadaşlar, hattınızın hangisi olduğunu bilmiyorsanız o hattı ankestrede bulmanın en kolay ve basit yolu evinizdeki kabloyu kısa devre yapın yani birbirinine temas halinde bırakın ve ankestrenin başına gidin. elinize bir multimetre (avometre) alın ve diyot buzzer konumuna getirin. her iki kabloya multimetrenin promlarını dokundurun. multimetrenizden ses geldiyse eğer tebrikler hattınızı bulmuş oluyorsunuz.
  ankastrede ne gibi bi tehlike bulunuyor? 220 v hat gitmiyor sonuçta burda adım adım anlatmışlar herşeyi. elektrikçi 2 kablo bağlamak için 60-70 tl ücret istiyorsa milletin kendi yapması gayet makul. Çünkü herhangi bir malzeme kullanılmıyor sadece işçilik.
  ilk sayfada konuyu açan arkadaş ankastre resimlerini koymuş sağolsun ama şunlar belirsiz kalmış.

  Hayrına bunların cevabını yazacak bir arkadaş lazım.  1) telekomcular kabloyu nereye bırakıyor. Anladık üzerine adımızı yazıyorlar ama bu kablo bitişik 2 damarlı 0,50mm2 zil tel gibimi. Kabloda renk standardı varmı? Yani her hane için aynı renk kablo mu farklı renk kablomu bırakıyorlar. Yada CAT-5 gibi 8 telli kablo mu bırakıyorlar?  2) Telekomcular bu kabloyu kendi ankastre kutularına çakıyorlar mı? Mutahitin bina girişine bıraktığı kablolar toplu halde bu kutunun içine mi konuldu? Konulduysa kim koydu? Yanlış yere koyduysa bunu buradan sökmek mi gerekir  3) telekomcular eğer 2 kablo çektiyse bunlar ortada sallanır şekilde bırakıldıysa bunların ankastre kutusuna bağlantısı daireden gelen 8 çift Cat-5 kablosu ile eşleştirmesi nasıl yapılır.  4) İllaki bunların kutu içine çakılması şart mı? ucu ucuna bağlansa olmaz mı?  5) Telekomcular bir çift kablo çekiyorsa bizim 4 çiften oluşan Cat-5 kablosu çekmemizin ne anlamı var? Yedek olsun diye saçmalığımı acaba?  6) Eğer bizde CAT-5 kablosunun sadece 2 telini kullanacak isek diğer teller modem girişinde boş kalacak? Bu sakıncalı değil mi?  7) Eğer sakıncalı değilse Cat-5 in hangi renklerine bağlanması gerekiyor?  8) Ankastreye kabloyu bağladıktan sonra bu kablo Modeme bağlanmadan önce RJ45 jaka çakılırken renk dizilimi nasıl olmalı?
 • Yüzbaşı
  669 Mesaj
  Teşekkür ederim. Çok açıklayıcı bir konu olmuş.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
 • Yarbay
  8419 Mesaj
  Emeğine sağlık  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
 • Yarbay
  4634 Mesaj
  göz korkutulmus bıraz :D

  elıne saglık  genel durumdan bahsedersek  resım 1 ve 2 dekı durumlara pek ıhtıyac yok  genelde kısa bır kablo ıle ttnet ekıbı kablo bırakıyor

  eger harıcı bır kablo baglayacaksanız dısarıdan (dısarıdan derken ıc tesısat degıl apt dısından)

  ttnet ekıbının bıraktıgı o 2 kabloya baglamak yeterlı oluyor
 • Yarbay
  7596 Mesaj
  Konu Sahibine Özel

  Hiç reglet ile uğraşmadan kabloları birbirine sarıp bantlamak mümkün fakat ne kadar sağlıklı olduğu tartışılır. Bu şekilde biraz daha sağlam oluyor en azından.
  |
  |
  InsideR kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Yüzbaşı
  416 Mesaj
  Hocam binamız 30 yıllık var belki türknete başvurdum ben evde yokken tt'den gelip bağlantı yaptılar ama ismimim yazdığı kağıt düşmüş elimde sadece böyle bi foto var nasıl çıkıcam işin içinden ?

  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • Yarbay
  4634 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Dr. Boone  Hiç reglet ile uğraşmadan kabloları birbirine sarıp bantlamak mümkün fakat ne kadar sağlıklı olduğu tartışılır. Bu şekilde biraz daha sağlam oluyor en azından.  tabıı orası oyle  dedıgım gıbı genel durumdan bahsettım

  eger boyle bır dokumana ıhtıyacı olan bırısı ıcın basıt ve kolay yontem daha saglıklı  sonucta yapacam derken baskasının netınıde bozar

  kı yasadıgım bır durum  bıgun net gıttı dedım ne oluyor

  ındım asagıya kutunun oraya yenı kıracı kablo baglıyor

  baglarken benım kablonunda ıcıne etmıs :D  ayrıca bagladıgımız cogu kablo ınce tellı (ben cat6 kullanıyorum)

  telefon kablosu yada cat5 (kotu kalıte kabloları) ı oraya cakmakta pek saglıklı olmuyor

  sonucta oraya cakılacak kablolar kalın ve sert kablolar (kablonun tam ısmını bılmıyorum)

  sımdı sen ınce tellı telefon kablosu cakmaya calıstıgında o panoda o kablo tam oturmayabılır  tabıı bunlar tamamen olasılık
 • Yarbay
  4634 Mesaj
  sekıl 1a
  kepirlikerem durumu

  goruldugu gıbı karma karısık
  kabloyu gordugumuz gıbı kalın kablo cakılmıs

  sımdı bu adam bunu sokererek ınce tellı bır kablo caksa
  kablo oraya oturmayabılır yada bır ellesen cıkabılır

  bu uye ıcın en mantıklı yontem BENCE 2li kalıtelı bır telefon kablosunu bu yenı cakılmıs kabloya baglamak olacaktır

  Not:Bunu baglayacak adam tecrubesız ve bu ıslerden anlamadıgını varsayıyorum  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi InsideR -- 3 Ağustos 2017; 13:50:56 >
 • Yarbay
  7596 Mesaj
  Konu Sahibine Özel

  Kablo sertiliği dediğiniz gibi önemli. Telin tek parça ve sert olması lazım. Bazı iç mekan kablolarının içinde incecik saçak şeklinde teller oluyor, makaradan kesme değil de fabrikasyon olarak jak takılmış kablolar bu şekilde.
  |
  |
  InsideR kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Yarbay
  2849 Mesaj
  Renklerin yeri önemli mi? Örneğin mavi beyaz kabloyu, soluna mavi, sağına beyaz gelecek şekilde çaktık ya da soluna beyaz, sağına mavi gelecek şekilde çaktık. Fark eder mi, yine de bağlantı sağlanır mı?  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
 • Yarbay
  7596 Mesaj
  Konu Sahibine Özel

  Elektrik fişi gibi düşünün, prize nasıl taktığınız farketmiyor, bu da öyle.
  |
  |
  EnemyTerritory kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Yüzbaşı
  416 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: InsideR  sekıl 1a
  kepirlikerem durumu

  goruldugu gıbı karma karısık
  kabloyu gordugumuz gıbı kalın kablo cakılmıs

  sımdı bu adam bunu sokererek ınce tellı bır kablo caksa
  kablo oraya oturmayabılır yada bır ellesen cıkabılır

  bu uye ıcın en mantıklı yontem BENCE 2li kalıtelı bır telefon kablosunu bu yenı cakılmıs kabloya baglamak olacaktır

  Not:Bunu baglayacak adam tecrubesız ve bu ıslerden anlamadıgını varsayıyorum  Elektrikçi şart yani hocam ? Bir de ordaki hangi kablo benim nasıl belli olacak ? Ucu dışarıda olan birden fazla kablo var  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • Yarbay
  4634 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: kepirlikerem


  quote:

  Orijinalden alıntı: InsideR

  sekıl 1a
  kepirlikerem durumu

  goruldugu gıbı karma karısık
  kabloyu gordugumuz gıbı kalın kablo cakılmıs

  sımdı bu adam bunu sokererek ınce tellı bır kablo caksa
  kablo oraya oturmayabılır yada bır ellesen cıkabılır

  bu uye ıcın en mantıklı yontem BENCE 2li kalıtelı bır telefon kablosunu bu yenı cakılmıs kabloya baglamak olacaktır

  Not:Bunu baglayacak adam tecrubesız ve bu ıslerden anlamadıgını varsayıyorum

  Elektrikçi şart yani hocam ? Bir de ordaki hangi kablo benim nasıl belli olacak ? Ucu dışarıda olan birden fazla kablo var

  onu bılemem ıste

  eskı evımde kutuda bır yere 2 kablo cakmıslardı ve o 2 kabloya kagıt yapıstırmıslar D:x yenı baglantı diye

  ona gore bende kablo cekıp baglamıstım

  20 gun once tasındım nakıl ıstedım
  kutudan bagladılar
  ıc tesısat baglı oldugunda evın ıcındekı kabloya kadar kontrol ettıler (hemen kapının gırısındekı tel kablosunu)

  sonra elımde olan cat6 kablo ıle evın dısında kablo ıle ben baglayayım dedım
  (baglarken ınıp sordum hangısı benım kablo dıye)
  bagladım ama degerlerde bır degısıklık olmayınca ıc tesısatı kullanmaya karar verdım (bosuna dısarıdan kablo cekmıyeyım dedım)


  sonuc olarak hangı kablo sızın oldugunuzu bılmıyorsanız
  deneme yanılma yontemı ıle test edın
  baktınız ısın ıcınde cıkamıyorsunuz ozaman elektrık cı cagırın  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi InsideR -- 3 Ağustos 2017; 15:33:46 >
  |
  |
 • Yüzbaşı
  416 Mesaj
  Benim yapacağım iş değil gibi hocam kablo filan yok ortada. En sağlamı elektrikçi çağırmak teşekkürler bu arada  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
 • Teğmen
  186 Mesaj


  Bilgilendirme için teşekkür ederim.

  Güncel konu olduğu için sormak istedim.

  Bugün gelip kabloyu belirleyip gitmişler.

  Apartman 6 daire 1 dükkan. Bazı yerler dolu ancak internet kullanan olmadığını biliyorum.

  Ek bir şema da yok.

  Rasgele bir kaç yere takdım olmadı. Daire numarası mesela.

  Yardımcı olabilir misiniz ?  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Teğmen
  186 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: onurordek
  Bilgilendirme için teşekkür ederim.

  Güncel konu olduğu için sormak istedim.

  Bugün gelip kabloyu belirleyip gitmişler.

  Apartman 6 daire 1 dükkan. Bazı yerler dolu ancak internet kullanan olmadığını biliyorum.

  Ek bir şema da yok.

  Rasgele bir kaç yere takdım olmadı. Daire numarası mesela.

  Yardımcı olabilir misiniz ?


  Bir de kabloları demetleyip numaralandırmışlar. Mavi ve beyaz olan İkisi üst kısımda takılı diğerleri. Boş.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
 • Yarbay
  4332 Mesaj
  Gerekli bir konuya değinmişsiniz. Elinize emeğinize sağlık.
  |
  |
 • Yarbay
  7596 Mesaj
  Konu Sahibine Özel

  Daire kablonuzun çakılı olduğundan eminseniz sol panoda üst sıra 1-5-7-9 bunlardan biri sizin hattınız. Sizin taktığınız reglet boş  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr. Boone -- 3 Ağustos 2017; 23:23:52 >
  |
  |
  onurordek kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Yarbay
  13821 Mesaj
  Güzel konu elinize sağlık
  |
  |
 • Teğmen
  181 Mesaj
  Elinize sağlık öncelikle.  Kısa bir sorum vardı, zannedersem bizim ankastre binanın dışında; Turk.net'e geçmeyi planlıyordum acaba bu altyapı sıkıntı çıkarır mı sizce?Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Pubg mobile uc
Instagram takipçi satın al
Radyo Dinle
konkasör
kripto para haberleri
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,844
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.